Mit láttam?

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.11. 11:01

Re: Lampion-lámpák:

Szélcsendes időben a lampion addig repül, amíg ki nem fogy a "tüzelőanyaga", tehát ha földet ér valahol, akkor már nincs minek égnie. De ha van némi szél, vagy fák, amiknek nekimennek, akkor bizony bajt okozhatnak.
Másik szemszögből meg légi szemetelés az egész, hiszen akárhogy is érnek földet, nem szedi őket össze senki, tehát csak szemétként hevernek valahol.[/quote]

Bizony okozhatnak kárt! Multkoriban a budai Vár keleti terraszán üldögéltünk, és valahol alattunk, a Váűr-hegy oldalában eregettek föl ilyeneket. Ezek a Vár oldalában levő házak felső emeletének magasságában (a terraszról már alattunk) libegtek! Ott akár egy lakásba, vagy tetőre is ráviheti egy kis szél a még égő lampionokat. Nem egy nagyváros belsejébe valók, de vidéken is egy kisebb légörvény lecsaphatja még működő állapotban a gyulékony helyekre. BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.11. 12:07

Kukac írta:Szélcsendes időben a lampion addig repül, amíg ki nem fogy a "tüzelőanyaga", tehát ha földet ér valahol, akkor már nincs minek égnie. De ha van némi szél, vagy fák, amiknek nekimennek, akkor bizony bajt okozhatnak.Másik szemszögből meg légi szemetelés az egész, hiszen akárhogy is érnek földet, nem szedi őket össze senki, tehát csak szemétként hevernek valahol.


A villám se csap be mindig a házba, de mikor mégis, akkor baj van... :)
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.10.11. 07:33

Sziasztok. Nem épp a legideillőbb kérdés/téma, ezért nem is nyitok új topicot neki, csak a nálam szakmailag tájékozottabbak tudását szeretném igénybe venni :) Mi a véleményetek erről?
http://www.youtube.com/watch?v=B7KBc-hK ... re=related
http://www.sott.net/articles/show/22863 ... Sky-Videos

Magyarul: http://vilaghelyzete.blogspot.com/2011/ ... zerte.html

Nem a fikázó hozzászólásokra vagyok kíváncsi :) Tegyük fel, hogy tényleg hallottak ilyen hangot (mint ahogy az egyik barátom is), mi lehet az oka, vagy hallottatok-e erről?
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.11. 10:27

Szia Mudlee,

megnéztem pár videót azok közül, amit csatoltál.

1. A mély hangú, dübörgő hangok, amiket hallanak, azok nagy valószínűséggel a repülőgépek
hangja, amiket a természetes akusztikus erősítők, mint például völgyek, barlangüregek, de néha csak egy jól kialakított házsor is felerősít és oylan hangjuk van, mint ha ott fújnák melletted a trombitát. Nem kell hozzá szél sem, csak egy jól elhelyezett zajforrás. Egy vasút állomáson dolgozó munkgép, egy hajó, ami lassan, de folyamatosan zúg, egy vonat, esetleg daru. Ezek tipikusan ilyen hangokat adnak.
Azt is tegyük hozzá, hogy amerikában gyakran hajtanak végre olyan katonai tesztrepüléseket, amiket nem jelentenek be a lakosságnak. Manapság a pilóta nélküli gépek nem hangosak, és nem lehet őket elsőre felismerni, hoy mi a franc van, ezek sokáig köröznek egy pont felett, majd arrább mennek.

2. A kievi eset nagyon érdeke, ott ugyan ez az akusztikus erősítés léphetett fel, de hoyg minek a hangját erősítette fel, nemtom. Tiszta Half Life 2 hang, nagyon ijesztő.

3. Volt egy videó, ahol magas frekvenciás hang jött minden irányból, ezt passzolom.

Általános komment, mivel a hang rendkívül jól terjed a vízben és a kőzetben, sokan azt hiszk, a zajforrás nem lehet messzebb, mint 1-2 kilóméter, és "ott nem volt semmi". Pedig simán lehetett az, hogy egy tőlük 30-40km-re lévő repülő, vagy hajóból jöttek a hangok. Ez utóbbi elég tipikus, mert a folyóvölgyek nagyon jó akusztikus erősítők, pont olyanok, mint egy trombita.
ferolg
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.08.23. 09:55

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: ferolg » 2011.10.11. 12:39

Kukac írta:Szia Mudlee, ......

2. A kievi eset nagyon érdeke, ott ugyan ez az akusztikus erősítés léphetett fel, de hoyg minek a hangját erősítette fel, nemtom. Tiszta Half Life 2 hang, nagyon ijesztő.
....



Hmmm..Lehet ,nem is jártál messze a valóságtól. Szerintem, az a hang jöhetett akár a szobából is, erősítőn keresztül, lehet , pont a HL2-ből..:)
Hangot "alárakni" valószínűleg egyszerűbb, mint UFO-kat az égre....Szerintem
100/900 SW PRO APO
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.10.11. 14:21

Azt hiszem, az előző elképzelések járnak közel az igazsághoz. A jelenség régóta ismert, az 1900-as évek elején több cikk is foglalkozott az "érthetetlen eredetű dübörgésekkel", amit a magyar meteiorológusok "ködrengés"-nek neveztek, nem egészen érthető okból. Abban állt, hogy a megfigyelők olyan dübörgő hangot hallanak, amelynek néhány km-es körzetben nincsen forrása. A jelenséget azután 1921-ben egy németországi lőszerraktár robbanása magyarázta meg. A robbanás 100 km-es körzetben hallatszott, azt egy olyan zóna övezte, ahol már nem hallatszott, de 200 km-nél távolabb megint hallották. A jelenség magyarázata a néma zóna: a talajmenti hanghullámok az erősségtől függően 10-20, 50 vagy 100 km távolság után lassan elhalnak. De ha a magasban van egy melegebb légréteg, akkor a felfelé haladó hanghullámok arról visszaverődve a nagyobb távolságu helyeken újra hallhatóvá váltak. A II. világháború alatt gyakran észlelték. (A sztratoszféra melegebb rétegét az 1920-as években már rendszeresen megfigyelték.)
Manapság már több olyan hangforrás van, amely folyamatosan erős hullámokat kelt (pl. repülőterek, de még nagy közlekedési csomópontok is). Ezek már nem egy-egy rövidebb tartó dübörgéssel jelentkeznek, hanem tartós zajt keltenek. Kisebb távolságon ezek a magasságból visszaverődő hang tünemények az un. felsikló frontok esetében is jelentkeznek. BQ.
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.10.11. 15:05

astrohist írta: talajmenti hanghullámok az erősségtől függően 10-20, 50 vagy 100 km távolság után lassan elhalnak. De ha a magasban van egy melegebb légréteg, akkor a felfelé haladó hanghullámok arról visszaverődve a nagyobb távolságu helyeken újra hallhatóvá váltak. A II. világháború alatt gyakran észlelték. (A sztratoszféra melegebb rétegét az 1920-as években már rendszeresen megfigyelték.)
BQ.

Gondolom hasonló jelenség, mint a rádiózásnál a "holt tér". A rádió adás a rövidhullámú tartományban is hasonló dolgokat produkál. 0-100 km jól hallható rádió állomás, aztán 1000-3000km "csend" majd ismét hallható 3-4000km távolságból, mintha a "szomszédban" lenne az adó. Az ionoszféráról, mint egy tükörről több ezer kilométerre is elvetődik a rádiónyaláb. De érdekes, hogy a hallható tartományban is megtörténik hasonló jelenség. Csak nehogy a fény is elkezdjen pattogni, mert akkor jaj nekünk... :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.10.11. 15:27

Igen, Attila, majdnem pontosan ugyn az, mint az ionoszféra-visszaverődés. Itt is több réteg lehetséges, pl. egy erős inverzió (hőmérséklet megfordulás) pár km-en, amikor a talaj menti légréteg erősen lehül, feljebb, néhány km-en pedig egy melegebb stabil helyezkedik el. Azután 10 km táján kezdődik a sztratoszféra, ami szintén lehet visszaverő. Csak éppen a hanghullámok a légkörben hamarabb csillapszanak.
Én magam itthon egy kis mértékü holt tér-jelenséget tapasztalok néha, amikor a Margitszigeten koncert van. A lakásommal szemben levő nagy, magas ház szerencsére leárnyékolja a hangot. de néha pl. sürü, alacsony felhők esetén, az azokról visszavert hang átugorja a "falat", és nálam hallható.
Itt egyébként van egy lélektani jelenség: sokan, sokszor tapasztalhattak ilyen ismeretlen eredetü hangot, de a mai dübörgő világban nem nagyon figyel fel rá. Ha azonban valami tömegtájékoztatás felhívja a figyelmet, egyszerre rájönnek, hogy ilyet már ők is tapasztaltak.
Üdvözlet: BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.11. 23:54

Az utóbbi időben gyakran vagyok éjjel a megfigyelő helyemen. Sokszor azt hallom, hogy a déli összekötő hídon megy át egy igen hosszú szerelvény. Pontosan hallani a kerekek csattogását, és a fékezéskor azt a speciális sistergő hangot. A szerelvény nem áll meg Kelenföldön, hanem a Duna mellett szépen elhúz Fehérvár felé. A Várhegy másik oldalára megy át a hang, és a Vérmező felől újabb 20 percig lassan veszítve erejéből, de folyamatosan hallható. Van amikor fordított irányból hallani a közeledtét, és a hídon áthaladás után hirtelen elcsendesedik, azaz nem folyamatosan, hanem 1-2 perc alatt megszűnik. Néha egy-egy éjjel megszólaló riasztó, vagy mentőautó hangja is hallható, de nincs meghatározott iránya, hanem csak a hegy mögül jön a hang igen távolról, de erősen hallható. Azt is megfigyeltem, hogy néha egy távolabbi tamplomtoronyból a déli harangszó olyan erősen hallható, mintha a torony alatt hallgatnám. Tisztán és élesen szól fél percig is. Utána eltompulva, beleolvad a környező városi zajba. A légkör néha szabályos hatalmas méretű hangtükröt képes alkotni, és az egy pontból jövő hangforrást egy másik távoli ponton, mint fókuszponton alig csillapodva hallani. Ha ez a levegőből, a természet által készített hangtükör lassan változik, akkor hosszan hallhatóak a távoli hangok, sőt élesen és tisztán is. Éjjel ki tud alakulni nagyon stabil hangtükröző légréteg, és azért lehet hallani néha, hogy a vonat átmegy a hídon, a kelenföldi állomáson és a budafoki kanyarba érve hosszan tülköl, majd lassan távolodva, de éles hangon kattogva, de halkulva hallom, hogy halad már Lakihegy mellett a Duna másik oldalán Érd irányába. Egyszer meg is számoltam, hogy hány tengelyes a szerelvény, és 300 felett volt a kattogások száma, feltehetően egy jó nagy sínhézag lehetett éppen az átellenes fókuszpontban. Ta-Ta-Ta ...Ta-Ta-Ta - ez volt a V63-as, utána Ta-Ta.....Ta-Ta ..Ta-Ta......Ta-Ta következett, és néhány kéttengelyes kocsi Ta....Ta..Ta....Ta kattogása, az állandóan hallható gördülő kerékzajból kiemelkedve. Légvonalban is minimum 20 km-ről lehet hallani az éjjeli vonatok hangját, sőt közbe van a Várhegy, a Gellérthegy is, tehát biztosan nem a felület közelében halad, hanem jó magasból verődik vissza. Néha hirtelen felerősödik egy-egy ismerős jármű hangja, amit az égből hallok, és utána egy másik, egy harmadik, sőt egyszer egy magas sarkú kopogós csipővel ment el az orrom elött valaki az égen, de hát ott biztosan nem volt macskakő, pedig teljesen tisztán hallható volt a kop-kop!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.14. 17:25

Sajnos olyan cím nincs, hogy mit hallottam! Amikor ma délután a télre felkészülés közben a távcső tartóját festettem, egy addig soha nem hallott monoton hangra lettem figyelmes. A városi zajból kiemelkedve tisztán hallottam. A hang színezetében folyamatosan változott, hol kicsit több volt a magas harmónikus tartalma, hol kevesebb, és szépen folyamatosan változott a hang színe. A magassága kb. 60 Hz körüli lehetett, NEM 50 Hz! Azért emeltem ki, mert a trafók zúgásához hasonlított, de nem a szokásos 50 Hz és harmónikusai, hanem inkább 60, vagy talán kicsivel magasabb alapfrekvencián szólt, és természetesen a harmónikusai is, hol erősebben, hol gyengébben, de mint egy igen lassan lebegő orgonasíp hangja, úgy hallatszódott. A kezdete magyar idő szerint 16:45 körül volt, és egészen 16:56 -ig volt hallható itt a budai Széna tér környékén. Hasonlított a korábban interneten meghallgatott "égi" hangokhoz, mind frekvenciájában, mind színezetében. Az erőssége néha jócskán meghaladta a városi zajt, tehát feltételezem, hogy mások is hallhatták, habár nem biztos, hogy az utca szintjén jól hallható volt. Én a 4. emeleten a háztetők feletti égrészből hallottam. Kifejezett iránya nem volt, a megfigyelhető irányokből egyformán szólt. A fejemet ide-oda mozdítva sem hangszínben, sem erősségében nem hallottam változást, azaz nem a környező házak faláról visszaverődött hangot hallottam. Nagyon érdekes jelenség volt. Az égen egy hatalmas fekete felhőt lehetett látni, alakra semmi különlegeset nem mutatott, körötte nem volt több nagyobb egybefüggő felhő. A hang nem a felhő irányából szólt, hanem a tér minden irányából hallatszott.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”