Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 21:16

Kipróbálom mindkét módszert holnap az ablakomból is látszódó templomtoronnyal, mindkettővel videót rögzítek majd feldolgozás, s megnézzük melyik a jobb... Amúgy csak az a probléma a videózgatással, hogy nem tudom rögzíteni se a fényképezőt se a webkamerát a távcsőhöz így csak kézben tartva tudok fotózni, s mivel a kezem mozog így a videóban a kép is mozogni fog és a Registax ezt kitudja küszöbölni, vagy így már nem is használható a program?

Arpstronomer írta:Tényleg nem okoskodni akarok, de az amatőrcsillagászat minden, csak nem gyorsan végezhető hobbi. Néha 2-3 órát kell a földön kúszni (ha refraktorod van) 1-2 látómezőnyit mozogva ahhoz, hogy megtalálj valamit.
Nem hiszem, hogy a rajzolás ennél kevésbé macerásabb lenne, amikor egy GH részleteit rajzolod például...és ahhoz hogy azt meglásd, nagyon sokáig kell egy helyben csücsülni és nézni, csak nézni. Megéri a macerát, és sok-sok türelemre tanítja az embert (legalábbis velem így tett). Nem okítani akarok, de ezzel szembe fogod találni magad. Türelem...mert ide rengeteg kell! :)


Igen tudom, hogy a rajzolás is meg az egész csillagászat ilyen macerás, csak én nem szeretném az asztrofotózást a fő profilommá tenni s ha tehetem akkor inkább észlelek minél többet vizuális, a fotózással csak meg szeretném örökíteni a látottakat... Szóval csak arra céloztam, hogyha kell hozzá spéci kamera, adapter akkor annak az árát inkább ráfordítom egy nagyobb távcsőre, vagy okulárra stb...

Üdv, Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.23. 21:23

gaster95 írta:annak az árát inkább ráfordítom egy nagyobb távcsőre, vagy okulárra stb...


Ez nagyon bolcs gondolat. Nem maradsz le semmirol. Olyan program nem letezik, ami mindezeket, amit leirtal, ki tudna kuszobolni. Legolcsobb meg akkor egy ilyesmi adapter: http://www.makszutov.hu/termek/wo_digiscoping, ezzel rogzitheted a meglevo fenykepezogepedet.

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 21:31

mpt írta:Legolcsobb meg akkor egy ilyesmi adapter: http://www.makszutov.hu/termek/wo_digiscoping, ezzel rogzitheted a meglevo fenykepezogepedet.

--mpt


Á köszönöm, ilyesmire gondoltam: nem túl drága de a célnak tökéletesen megfelel... A következő távcsövemnél már erősen gondolkozni fogok ezen( a mostaninál sajnos csak az 50x-es nagyítás érhető el, nagyon halványak benne az objektumok, 45x-ös nagyítás fölött megjelennek az okuláron takálható szavaró szemcsék amiket sehogy sem lehet letisztítani mert mindig marad rajta stb...)...
Gondolom ez akár egy Newton rendszerű tükrös távcsőre is felilleszthető...
Na majd ha sikerül összegyűjtenem a Newtonra a pénzt, jöhet a "fényképezkedés"...

Üdv, Ferenc
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.23. 22:00

Kedves Ferenc!

Az előzőkben rosszul írtam a kamerák típusát, helyesen: SPC 520 NC (ezzel készült a kép) és SPC 920 NC a típusjelölés.
A ragasztó eszedbe se jusson, ha babrálsz a szűrővel, frappánsabb megoldást keress!
A kép valóban sikerülhet IR szűrő nélkül is. Ekkor azonban általában erősen sérül a színátvitel. (ez most nem lenne olyan nagy baj:)) Másik lehetőség, hogy egyáltalán nem tudsz fotózni, mert beégnek a pixelek és csak egy fényes foltot mutat a kamera. Az én noname kamerám szűrés nélkül is működött, de a Philips nem. Igaz, a CMOS kategóriában nagyon érzékenynek számít. Egy 24 % áteresztésű zöld szűrővel viszont vígan muzsikált, bár minden Shrek-színű volt a képen.
Mindazonáltal a gyakorlat tanít meg, hogyan tudod meglévő felszerelésedet maximálisan kihasználni. Olvass utána, sok jó cikk van a témáról. Előbb-utóbb sikerül, és egyre csak jobb lesz.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 22:28

Sidius írta:Kedves Ferenc!

Az előzőkben rosszul írtam a kamerák típusát, helyesen: SPC 520 NC (ezzel készült a kép) és SPC 920 NC a típusjelölés.
A ragasztó eszedbe se jusson, ha babrálsz a szűrővel, frappánsabb megoldást keress!
A kép valóban sikerülhet IR szűrő nélkül is. Ekkor azonban általában erősen sérül a színátvitel. (ez most nem lenne olyan nagy baj:)) Másik lehetőség, hogy egyáltalán nem tudsz fotózni, mert beégnek a pixelek és csak egy fényes foltot mutat a kamera. Az én noname kamerám szűrés nélkül is működött, de a Philips nem. Igaz, a CMOS kategóriában nagyon érzékenynek számít. Egy 24 % áteresztésű zöld szűrővel viszont vígan muzsikált, bár minden Shrek-színű volt a képen.
Mindazonáltal a gyakorlat tanít meg, hogyan tudod meglévő felszerelésedet maximálisan kihasználni. Olvass utána, sok jó cikk van a témáról. Előbb-utóbb sikerül, és egyre csak jobb lesz.


Rendben, elolvasok minél több cikket a témáról valamint majd sokat próbálgatom amim van és egyszer csak sikerül értékelhető képet összehoznom, valamint ha most sokat próbálkozom akkor ha később lesz komolyabb műszerem akkor azt már némi tapasztalattal a hátam mögött fogom majd tudni kezelni...

Üdv, Ferenc
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.12.02. 13:47

Sziasztok,

Tud valaki valamilyen eljárást/programot/Photoshop feature-t, amivel el lehet tüntetni az elmozdulás nyomait? Sikerült ugyanis megörökíteni az Ikerhalmazt nemrég, de motorom nincs, és már a néhány másodperces expón is jól látható a bemozdulás.
Másik kérdésem: az apró pontok a képen halvány csillagok, vagy zaj?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.02. 13:59

Az apró pontok az zaj... Ha csillagok lennének, azok is csíkok lennének.

Nem tudok ilyen eljárásról, hacsak nem egyesével mész végig csillagokon, és radírozod le őket annyira, h pontszerűek legyenek.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 14:09

Arpstronomer írta:Tud valaki valamilyen eljárást/programot/Photoshop feature-t, amivel el lehet tüntetni az elmozdulás nyomait?


Tudunk ilyet, dekonvolúciónak hívják általánosságban, de ekkora elmozdulást már nem lehet korrigálni sehogy.


Arpstronomer írta:Másik kérdésem: az apró pontok a képen halvány csillagok, vagy zaj?


Igen, az zajnak tűnik. Valószínűleg csak hot pixelek, amiket sötétkép levonásával lehetne korrigálni.

Milyen kamerát használsz?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.12.02. 14:09

Arpstronomer írta:Sziasztok,

Tud valaki valamilyen eljárást/programot/Photoshop feature-t, amivel el lehet tüntetni az elmozdulás nyomait? Sikerült ugyanis megörökíteni az Ikerhalmazt nemrég, de motorom nincs, és már a néhány másodperces expón is jól látható a bemozdulás.
Másik kérdésem: az apró pontok a képen halvány csillagok, vagy zaj?


Kisebb leképzési hibák javítására viszonylag jól használható a dekonvolució. Kérdés, hogy egy ekkora elmozdulással mit tud kezdeni. Az IRIS tud ilyet (http://www.astrosurf.com/buil/iris/tuto ... c30_us.htm).

A magányos világos pöttyök hot pixelek is lehetnek. Ezeket sötétkép készítésével lehet megkeresni, és kiszedni a normál képből. Bár itt zavaró lehet, hogy jpg a formátum, és a jpg tömörítése elkenheti az amúgy pontosan 1 pixel méretű hibákat.

Üdv

Kvi
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 14:25

KVI írta: Bár itt zavaró lehet, hogy jpg a formátum, és a jpg tömörítése elkenheti az amúgy pontosan 1 pixel méretű hibákat.


Igen, csodákat nem kell várni, de jó esetben jpg-ből is ki lehet hozni valamit.

Pl. bohóckodtam egy allsky videókamerával, aminek csak jpg kimenete van. Így néz ki egy kép, a leghosszabb expóval:

before.jpg



Aztán ha 50 ilyenből levonok egy jpg(!) sötétképet, és összeátlagolom őket, akkor ilyen lesz. Nem mondom, hogy szép, de már látszik valami. :]

after.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”