Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.10.16. 10:40

Szia András!

Az én megoldásom egy vázsapkából és egy csődarabból készült, néhány milimétert lehet nyerni vele a T2-höz képest.
viewtopic.php?f=30&t=2006&p=39138#p39138
Ha ez még mindig kevés, akkor marad a főtükör közelebb hozatala (ebben az esetben a sugárkúp lecsúszhat a segédtükörről) vagy az okulárkihuzat rövidítése.
Ha nincs motorod a mechanikán, és a fotómasina saját obijával akarsz felvételeket készíteni, akkor megoldható úgy, hogy a távcsövet használod nagy nagyítással vezetésre egy az objektumhoz közeli fényes csillagot követve. Természetesen a pólusra állás követelmény.
Az okulár belsejébe Te is készíthetsz szálkeresztet akár egy műanyag kupak és pókháló segítségével, és már mehet is a követés. Ezután már csak a kezeden és a kitartásodon múlik, hogy mekkora záridőket tudsz elérni.
Ha odafigyelsz, egy-két perc simán megy.

Üdv
Gábor
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.10.16. 10:53

Ez mekkora ötlet Gábor! :lol:
Köszönöm szépen! Ki is fogom próbálni, hisz a vázsapka ha jól látom, <1000 ft, ilyen csődarabot meg szerválok valahonnan. Hogy rögzítetted össze kettőt? Sajna nem látom a képeken, csak a csavarokat, de hogy rögzül a cső? Vagy ez eleve ilyen talpas csődarab?

Egyébként tegnap találtam egy app-ot okostelóra, LenX ! Ez hosszú expó időt is megenged, akár 30 másodperces expót is lehet vele csinálni! Nagyon tuti kis program.
Arra gondoltam, hogy az autóstartó hátuljára ráragasztok egy kilyukasztott okulársapkát úgy, hogy a tokba belepattintva a telót átlásson a sapka lyukán. Ezután ráhúzom az okulárra a sapkát, mint rendesen, és kész is. Ott tartja a telót, és ha sikerül eltalálnom a középpontot tökéletesen, akkor frankón tudok fotózni. Hosszú expóval még mélyeget is! Kérdés, hogy mennyire zajos a Galaxy S3 ccd lapkája? Ezt le fogom tesztelni.

Piggyback-re tegnap este (tiszta ég híján) nézegettem videókat, egész jó képeket lehet már az 55-200as obival is lőni 200-on. Igaz kell hozzá 3-400 expó (2 mpesek), de aztán szépen kijön még a Whirlpool is. Mondjuk nekem félelmetesnek hangzik ez a 400 expó - nem vágja haza a fényképezőgépet?... :roll:
Vezetés ügyben én tervezek egy motort venni, úgy érzem az a legsürgősebb befektetés, 20ezer nem is sok érte, és nem kell bajlódni a kicsúszással, követéssel.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.10.16. 11:32

Igen, talpas csődarab, mint a hollandereknél. (nyilván megfelelő átmérővel és peremmel)
A sapkába csak akkora lyuk kell, hogy átférjen a csőrész, a talpa belül marad, elfér.
Azután csak simán át kell fúrni a csavaroknak megfelelően, rövidre vágott M3-asok megteszik.
Gyakorlatilag készítesz egy hollander fejet, csak vázsapka lesz a menetes gyűrű helyett, és rögzíted őket egymáshoz.
4-5 mm-t lehet nyerni a T2-höz képest.

Tükörreflexes géppel ne lőjj ennyi expót! Nem arra tervezték őket, hogy sorozatfelvételeket készítsenek.
Keress inkább egy kompaktot megfelelő telekonverterrel ami tud hosszabb záridőket is.
(bár nem tudom, hogy létezik-e még ilyen, az én Casiom 60 sec-et tud, de 15sec-es biztos van)


Üdv
Gábor
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.16. 12:46

Andie írta:Igen, ezt mondták a Városmajorban is, de akkor hogy lehet az, hogy mikor obi nélkül odatartottam az okulár nélküli kihuzathoz a vázat, akkor kaptam éles képet, és lőttem is pár Hold fotót?
Azt tudom elképzelni, hogy a T2 adapterrel együtt már pár mm-rel kijjebb leszek, mint az éles fókuszpont. Ez pech. Esetleg csináltatok egy maszek kihuzatot?...

Pontosan az a pár miliméter hiányzik. Én személy szerint nem tartom sokra a gányolást. Jobb ötlet lecserélni a távcsövet. Vagy, tudtommal létezik alacsonyab kihuzat is, de azért már veszel egy komolyabb tubust.
Az S3-ast feletsd el. A telefonok optikája max viccnek jó, nem beszélve a zajról.
Üdv: Géza
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.10.16. 15:54

gvm57 írta:Tükörreflexes géppel ne lőjj ennyi expót! Nem arra tervezték őket, hogy sorozatfelvételeket készítsenek.
Keress inkább egy kompaktot megfelelő telekonverterrel ami tud hosszabb záridőket is.
(bár nem tudom, hogy létezik-e még ilyen, az én Casiom 60 sec-et tud, de 15sec-es biztos van)


A profik (nem én) a tükörreflexesekkel hosszú expókat lőnek, amennyit kell. Persze megfelelő állványon.
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.10.16. 15:58

Amit én láttam a neten, youtubon, astrobudget, stb oldalakon, mindenhol tükröseket használnak, persze komolyabbat, mint az én D60-am, de ebből a szempontból gondolom nincs jelentősége. Valamiért csak ezt használják, és nem a kis kompaktokat.
Van egy kis 20ezres nikonom is, de szerintem azon nincs expóidő állítási lehetőség...

u.i.: Ja, egyébként úgyis az lesz, hogy megveszem a motort, és akkor tudok több perceseket is lőni, azokból meg elég lesz 10-20. Remélem... :geek:
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.17. 01:15

10-20? Inkább 40-50-100 expo. :)
Meg ha már van egy DSLR a házban, ne hogy már kompaktal lövöldözz. :D
Üdv: Géza
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.10.17. 08:37

Én meg 4-5mm miatt nem dobnék ki egy távcsövet.
Azt hiszem, bőven vagyunk itt olyanok, akik saját maguk készítenek el dolgokat, és nem rohangálnak rögtön a boltokba, ahol ráadásul nem is biztos, hogy pont olyat tud vásárolni, amire neki szüksége lenne.
(Én pl. egy villanykörte kicseréléséhez nem hívok szerelőt)
(bár biztos van olyan, aki ezt megteheti)

Ha jól látom, András 2 mpes (másodperc) felvételsorozatot említett, nem 2 perceseket.
Ha Ő a 2 másodperces záridőket kívánja alkalmazni, akkor erre egy kompakt gép ajánlott a felépítése miatt.
(az eredmény már más kérdés)
Nyilván a hosszú záridőkhöz tükörreflexes gép a megfelelőbb, ezt senki sem vitatja.
Egyébként pl. egy jó "sorozatkészséggel" rendelkező kompakt kíválóan használható bolygókra kamera hiányában. Léteznek (léteztek) olyanok amelyek úgy lőtték a sorozatot mint egy géppuska!

Üdv
Gábor
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.10.17. 08:56

Először is köszönöm mindenkinek a tanácsokat, ötleteket!
Gábor jól látja a helyzetet. Bár 20 éves álmom, hogy legyen egy igazi távcsövem (jóapám vitt bele a dologba anno, neki volt egy 300-asa is, de eladta, születésem után nemsokkal), eddig nem sikerült megvalósítani. 1-2 éve vált határozott vággyá az álom, de közben anyagilag úgy alakultam (házvásárlás, stb), hogy most meg ez lett az akadálya. Így aztán kapva kaptam az alkalmon, mikor vaterán megláttam egy pár hónapos 130/650-est, féláron. 30 azért nem pénz egy ilyenért, ezt már nem tudtam kihagyni. Nos, így lett (első) távcsövem ;)
Most aztán persze 0 plusz forintból szeretném kihozni azt, amit egy 400ezres 200/1000-es tud fullfelszereléssel :mrgreen:
Viccet félretéve, a távcső szétvagdosása nélkül, annak épségét, egységét megőrízve (hisz el akarom majd adni valamikor csere céljából) megpróbálom kihozni belőle a maximumot. Egyértelmű, hogy ez nem alkalmas szabadszemes mélyég nézelődésre (nemtom a 200-as igen-e?), tehát kénytelen vagyok fotózni. Erre 2 lehetőségem van: fénykép avagy videó. Videózni vagy egy Scopiummal tudnék, vagy a már említett kínai csodával. Előbbi kisfelbontású (0,3 mp), de olcsó (10ezer), utóbbi 3 megapixeles, szép részletes képet adna, de 25 ebayen. Ezt /pill nem tudom megvenni, bármennyire is szeretném.
Marad tehát a fotó, amihez megvan a technikám korábbról. Egy Nikon D60, és egy mobiltelefon (meg egy kis kompakt, de olyan csekély funkciókkal, hogy nem alkalmas erre a célra). A Nikont eddig nem tudtam összeheggeszteni a csővel, mert nincs adapterem (10ezer ft), és ha valóban rövid a fókusz, akkor nem is lesz, nem szeretnék kidobni rá ennyi pénzt (már megint a rohadt anyagiak ugye :roll: )
A mobilhoz tegnap összeragasztottam egy kilyukasztott okulárkupakot a teló autóstartójával, ez frankón felhelyezhető bármelyik okuláromra, de tesztelni nem tudtam, annyi volt a felhő. Ha meg a teló ócska képeket csinál, akkor amúgy is ba..hatom :)
Ma utánajárok a fent említett elmés megoldásnak a Nikonhoz. Intézek vázkupakot a 220voltból, és beugrok az obiba ilyen talpas csődarabért, remélem kapok. Ezt tudom kihozni pici pénzből.
Ja, és nyilván, kell egy óramotor, azt nem tudom megúszni, mert ahogy említettétek, 2 mp-es expókkal egyrészt az életemet elunom, másrészt szétnyúzom a Nikont. Kiszorítok egy RAmotorra valót, mert ezt nem tudom "kókányolással" megoldani. Aztán mehetnek a 2-5 perces expók.
(már ha be fogok tudni állni Polárra, mert eddig az sem sikerült. hiába vizszintezem ki az állványt, 55° körül birom csak behozni a Sarkcsillagot, 47-48-on nagyon alatta vagyok még - ezt a mai napig nem értem, miért...)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.10.17. 09:53

Andie írta: ... Egyértelmű, hogy ez nem alkalmas szabadszemes mélyég nézelődésre...


Miert is nem?

Andie írta:... tehát kénytelen vagyok fotózni.


Szerintem nem okvetlenul. Az oragep es a fokusz elerese meg csak a kezdet. Ezen kivul vezetni kell a mechanikat, mert az oragep onmagaban nem eleg pontos, sem a polusraallas nem lesz az valoszinuleg. Ha EQ-2-d van (jol remlik), akkor ezt csak kezzel tudod megtenni, de erosen ketseges, hogy a mechanika egyaltalan alkalmas lesz-e, es nem viszel-e be tobb remegest, mint javitast. Persze ha megmaradsz a tavcsore szerelt fenykepezogepnel, akkor a rovidebb fokusz miatt kevesbe lesz erzekeny a vezetesi hibakra, ellenben ott adott lesz a ~6cm atmero es f/6 koruli fenyero, hacsak nem nagylatoszogu felveteleket akarsz kesziteni. Ha pedig mindenkepp melyeg, akkor a fenyszennyezestol fuggoen meg ki is kell telepulni sotet eg ala. Tartok tole, hogy a melyeg-fotozas csalodasba fog torkollni.

Inkabb vizualisan hasznald akkor a muszert, ismerkedj az eggel, sok fenyesebb halmaz van, nem csak halvany galaxisokat lehet eszlelni.

Scopium vs. Kinai kamera: ez utobbinak (is) kene tudni a jellemzoit: erzekenyseg, pixelmeret, stb.

Ezek elsosorban bolygo-, Hold- es Napfelvetelekhez (szurovel) alkalmasak. Bolygohoz viszont legalabb 2-3-4 (vagy tobb) meteres fokusz kell, kemenyen meg kell nyujtani a 650mm-t, jatszani a rohamosan fogyo fenymennyiseggel es a kamera zajaval.

Ha okvetlenul fotozni akarsz, en Holdat/Napot mondanek Scopiummal, sokkal hamarabb sikerelmenyed lesz. Utana nyujtassal bolygok, es ha kesobb lesz ra lehetoseg, egy masszivabb mechanikaval a melyeg. Az 5 perces expozicio EQ2-n nekem alomszerunek tunik.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”