Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.27. 12:51

Andie írta:Szóval valami nem jó, nem jól csinálom. Túl sok a zaj is a képeken, már az alap expókon is ha kicsit felhúzom a fényerőt, látszik, hogy tele van vörös pixelekkel, ha meg összestackelem őket, szinte elvész a zaj között a képi információ. Ami megmarad, az is kockás, pixeles lesz nem szép árnyalatos, fátyolos.
Help!


Szia,

a többiek majd mondják a tutit, én nekem pár gyors javaslatom van.
1. Amikor csinálsz egy sorozat 15mp-es RAW képet, csinálj egy 16. képet is, JPG-ben, amit rögtön meg tudsz nézni, és láthatod, hogy mit csináltál. Ezzel ki lehet szúrni olyat, hogy túl sok vagy túl kevés az ISO, nagyon erősen bevilágít a Hold, vagy ilyenek. Később ezt elhagyhatod, de eleinte sokat segít egy gyors referenciakép.
Ez azért is jó, mert még Photoshop-olás előtt, minden manipuláció előtt láthatod, hogy a képen van-e a gond, mármint a nyers adatok rosszak, vagy valamit rosszul csnál valamelyik szoftver. Ezt fontos kiszűrni az elején.
Főleg, ameddig ilyen, nagyon fényes objektumokat fotózol.

2. Sztem a 800-as ISO lehet, most sok volt, én rögtön csinálnék egy 400-as ISO sorozatot. Igaz, hogy ahhoz hosszabb expo tartozik, de ha jól pólusra álltál, az EQ5-el 30mp-ig sztem jó vagy vezetés nélkül is.
De még a 15mp-es felvétel is jó lehet, mert az objektumok elég fényesek.

3. Ha még nem használsz coma correctort, akkor tervezd be a karácsonyi kiadásokba. A képek szélén kissé üstökös jellegűek a csillagok. Nem pont szerűek. A CC ezen segít.

Nekem ami nagyon fura, az Andromédás képed, olyan, mint ha a Nikonod a RAW képeket kisimította (Soften) volna. Régi Nikonok csinálták iylesmit, de nem ilyen durván, de majd talán Molnár Péter ír erről valamit, ő ezt jobban ismeri.

Addig is javaslom a "Test and learn" módszer további folytatását, azaz csak fotózz sokat, mindig érts meg, mit rontottál el és tanulj belőle. Hidd el, pikk-pakk lesz ebből pöpec fotó is, csak ne hagyd abba!
;)
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.11.27. 13:21

Szia!

Köszi a gyors választ!
1.) Ezt még nem olvastam sehol, de igéretesnek hangzik! Hol csekkoljam a JPG referencia képet? Már magán az LCD-n? (mer ott szerintem nem lesz különbség, kicsiben a RAWhoz képest). Vagy mikor feltöltöttem a számítógépre, akkor nézzek rá, hogy milyen lett a JPG, és ha pl felhős, bemozdult, akkor hagyjam az egészet a fenébe? :)

2.) Nem mertem eddig 800 alá menni, mer mindenhol inkább 1600akat használnak a "nagyok"... Megpróbálom a 400-at, és akkor inkább lövök 2x annyi 15 mp-es expót. Azt is ki akartam próbálni még egyébként, hogy melyik a "jobb" zaj szempontjából: 20 darab 15 mp-es, vagy inkább 10 db 30 mp-es kép? Szerinted?

3.) Nézegettem már nyilván a CC-ket... csakhát.. a legolcsóbb is 30 fölött van, és akkor gondolom az még a "bénázó" szint... :(

Elvileg kikapcsoltam a Nikon gyári NoiseReduction-ját a menüben, mert ezt mindenhol írták, hogy első lépés legyen... Erre gondolsz?

Fel nem adom, alig várom a tiszta eget, amiből sajna most alig van. 2 hetente, ha pár óra. Ez erősen rá is nyomja a bélyegét a mindennapjaimra sajna... Tegnap is hazaértem 18-ra, látom,hogy világít a Holdsarló a szomszéd háza fölött, berongyoltam, úgy ahogy voltam, kitelepültem, és már lestem is, de mire betettem a 10mm-es okulárt, elémásztak a felhők :(
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.27. 15:12

Andie írta:Szia!

Köszi a gyors választ!
1.) Ezt még nem olvastam sehol, de igéretesnek hangzik! Hol csekkoljam a JPG referencia képet? Már magán az LCD-n? (mer ott szerintem nem lesz különbség, kicsiben a RAWhoz képest). Vagy mikor feltöltöttem a számítógépre, akkor nézzek rá, hogy milyen lett a JPG, és ha pl felhős, bemozdult, akkor hagyjam az egészet a fenébe? :)

2.) Nem mertem eddig 800 alá menni, mer mindenhol inkább 1600akat használnak a "nagyok"... Megpróbálom a 400-at, és akkor inkább lövök 2x annyi 15 mp-es expót. Azt is ki akartam próbálni még egyébként, hogy melyik a "jobb" zaj szempontjából: 20 darab 15 mp-es, vagy inkább 10 db 30 mp-es kép? Szerinted?

3.) Nézegettem már nyilván a CC-ket... csakhát.. a legolcsóbb is 30 fölött van, és akkor gondolom az még a "bénázó" szint... :(

Elvileg kikapcsoltam a Nikon gyári NoiseReduction-ját a menüben, mert ezt mindenhol írták, hogy első lépés legyen... Erre gondolsz?


Fel nem adom, alig várom a tiszta eget, amiből sajna most alig van. 2 hetente, ha pár óra. Ez erősen rá is nyomja a bélyegét a mindennapjaimra sajna... Tegnap is hazaértem 18-ra, látom,hogy világít a Holdsarló a szomszéd háza fölött, berongyoltam, úgy ahogy voltam, kitelepültem, és már lestem is, de mire betettem a 10mm-es okulárt, elémásztak a felhők :(


1. Is-is. Ha látod az LCD-n, hogy csíkos, belement a repülő, műhol, felhő, tudomisén. De ha csak a PC-n látod, az is segít kiszűrni ezeket.

2. Minél magasabb az ISO szinted, annál érzékenyebb, de annál több a zaj is. Ha zajt akarsz csökkenteni, elsőre ajánlom az alacsonyabb ISO, hosszabb expozíciót. Azért lőnek a nagyok nagy ISO-val, mert pl: hűtik a lapkát (folyékony nitrogénnel) és akkor nagyon kicsi a zaj, és rengeteg fotont gyűjt.

3. Nem bénázó, jó az. nem kell rögtön megvenni a Baadert. A GSO is jó 24-ért meg a Skywatcher 39-ért. Nekem az utóbbi van, teljesen jó.

4. Igen, arra gondoltam.
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2014.11.30. 21:57

Szerintem semmi baj nincsen az ISO800-al. Én világ életemben ott fotóztam, illetve időnként 1600-on is, ha a téma megkívánta. Csak néhány esetben hűtöttem a gépet, általában nem volt rá lehetőségem. Én nem mennék ISO800 alá, nagyon nehéz kiexponálni akkor a témát.

A képet nagyon nehéz megítélni, mert nem éles, nem jó a fókusz. Kellene egy jól fókuszált nyers kép ahhoz, hogy meg lehessen vizsgálni, mi van vele. A kómakorrektor tényleg kellene, de a GSO-t én nem javaslom. Ha f/5-ös korrektort nézel, akkor Baader, vagy SW is van jó áron viszonylag, nem kell súlyos összegeket költeni rá.

Lóránd
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2014.11.30. 21:59

A fényképezőgépek a RAW állományból is meg tudják jeleníteni a referencia képet (és a PC is). Szerintem az nem ad többet, mint egy külön exponált JPG. Referencia valóban kell a jó exponáláshoz persze.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.01. 21:46

Andie írta:Külön kell az EQ5öt, és utána a tubust (közben kiabálni be a gyereknek, hogy hozzá ne érjen, ne ugráljon mellette az ágyon, ne piszkálja, ne is nézzen rá!! :) )

Figyelmedbe ajánlom ezt a matricát. Én már felraktam.
matrica.JPG

Nem az ISO 800 a baj, hanem a nagyon rövid expoidő. Ha van vezetésed, akkor nyugodtan lehet az M42-nél egy perceseket a kűlső régióra lődözni, az Andromédára meg akár 2-3-4 perceseket is. De Dark az nem elég ha csak kettő van. Azért ha jól tudom, minnél több annál jobb.
Szerintem valami nem jó videót néztél. Érdemesebb ha a cikkeket elolvasod.
a_digitalis_melyeg_fotozas_alapjai.pdf
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.12.01. 23:01

Figlár írta:... De Dark az nem elég ha csak kettő van. Azért ha jól tudom, minnél több annál jobb. ...


Bár ez alapvetően igaz, azért van egy "ésszerű" felső határa a dark-ok halmozásának...
A jel-zaj viszony négyzetgyök függvény szerint javul a képek számával, ami ugyan szigorúan monoton növekvő függvény, de egyre kisebb meredekséggel emelkedik.
Az eddigi tapasztalataim (és internetes nyomozásaim) alapján minimum 5, maximum 15 (esetleg 20) dark-ot érdemes készíteni és stackelni (az 5db-ot median-nal, a 15-20db-ot "sima" átlagolással - mivel a medián kiveszi a kozmikus sugárzás okozta emissziós nyomokat, de a képzajt is emeli, az átlagolás ugyanakkor kevésbé emeli a zajszintet, de benne maradnak a kozmikus sugárzás okozta emissziós nyomok, persze csak a dark-ok számának reciprokával súlyozva, azaz érzékelhetetlenül).

Lásd pl. itt:
http://starizona.com/acb/ccd/advimcal.aspx

vagy pl. itt (nagyon tanulságos összehasonlító képekkel!):
http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm#CombineHowMany

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.02. 05:25

Mondjuk nem gondoltam én se többre. Csak a kettő darkhoz viszonyítva kell sokkal több. :D
Üdv: Géza
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2014.12.02. 08:30

Köszönöm szépen a sok hasznos tanácsot!
Ezek az információk hiányoztak nekem eddig, pedig bizisten keregéltem a neten. Attila által linkelt oldalak olyan fontos tudnivalókat tartalmaznak, amik végre rávilágítanak az eddigi hiányosságaimra. Pl én mindig 4-5 darkkal szórakoztam, ráadásul azokkal amiket még szeptemberben lőttem. Holott az oldalak, és ti is írjátok, hogy pl ez a kulcsa a zajszűrésnek.
A light frame-ek kapcsán is végre választ kaptam, hogy egyrészt 10-15 nagyon kevés, másrészt 100x10 mp nem ugyanaz mint 10x100 mp. Aminek persze egyelőre komoly akadálya az egyszerű, 1 tengelyes vezérlésem. Anyagi okokból tehát a nagyon hosszú expókról le kell egyelőre mondjak, de nagyon preciz sarokra állás (pólustávcső beszerzése?!) után talán 1, max 2 percesek menni fognak. Ami még gond, hogy a Nikonom max 30 mp-eseket tud magától, után Bulb mód van, tehát nem mindig fogom eltalálni mondjuk a 60 mp-et. Az probléma, ha nem egyforma hosszúak a light-ok? (tehát 61,59,58,60,65, stb mp-esek)

Bajban voltam a DSS beállításokkal is. Melyiket használjam? Median? Kappa? Egyáltalán miket jelentenek ezek? Jó, segít valamennyit a "recommended" opcióban, de biztos, hogy azok a jók nekem? Hisz nem is ismeri a kamerámat (Nikon D40-et és D70et ismer, de D60-at pont nem), így pl azt az opciót nem is tudtam használni. Jól kezelei a RAW-okat vajon? Mert ahány képszerkesztő program (AcdSee, IrfanView, PS, stb) annyiféleképpen jelenítik meg a RAWjaimat, van amelyikben a zöld "üvölt", van amelyikben hót fekete minden, megint másikban vérfüggöny van kép előtt...
Ahány tutorial, annyi beállítás, annyi tanács - nekik nyilván az jött be, nekem valószinü az nem is jó.
Pl észrevettem, ha bekapcsolom a "hot pixel detection and removal" opciót, akkor nagyon apróra összeesnek a végén a piros, zöld, kék huplik, alig 10%-a a diagramnak, és 1 vékony tüske lóg ki a tetejéig. Ez nem tudom mi lehet. Ha nem kapcsolom be a fenti funkciót, akkor szép, relative sima tetejű "dombokat" kapok, amik kb a 90%-ig felnyúlnak.

Ehhez kapcsolódik a másik fontos kérdésem (erre is keresgéltem, de megoldást nem találtam): mindenhol azt írják, hogy a DSS-ben stacked, majd valamennyire kipofozott (szinek egymásra illesztése, görbe igazítása, stb) képnek a színdiagramban kb 20%-nál kell, hogy kezdődjön. Tehát behívom pl PhotoShopba a végső képet, megnyitom a Levels eszközt, akkor ott a "trapéz" az kb 20%-nál kezdődjön. No, nekem eddig mindig a bal szélén kezdődött, rá volt ragadva a baloldalára a diagramnak. Ezt írják, hogy nem jó, mert nincsenek sötétjeim, shadowjaim (?), de mit tegyek, hogy ne így legyen? Ezt sehol nem találtam még. (úgy sejtem, hogy ezt is a több és hosszabb light frame fogja megoldani).

Kómakorrektort meg vadászok, minden nap nézem az aprót, hátha találok egy Skywatcher "megfizethető" áron...
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.12.02. 15:43

Sziasztok!

Teljesen új vagyok mélyég területen, csak azért tévedtem ide, mert Tarjánban vettem olcsón egy ccd-t :)
Ráapplikáltam a Praktica-m objektívjét és EQ3-mal /tudom, alkalmatlan/ kísérleteztem vele - elvégre álló kamerával is lehet alapobjektívvel.
A képfeldolgozásról már régebben is olvastam, hogy csinálnak olyat, hogy a hisztogram alapján a lineárisan széthúzott képről lényegtelen részeket levágják és a maradékot skálázzák át logaritmikusan.
Azt szeretném kérdezni az avatottaktól, hogy IRIS-ben /a makszutovon lévő leírás alapján használom/ hogyan lehet ezt a levágást megtenni? A másik lépés megy:)

Köszi szépen:
Zoli
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”