Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 18:34

Az infrában más a fókusz, mint a látható tartományban, de természetesen csak lencsés és katadioptrikus távcső esetén (tisztán tükrösben nincs probléma). Akromátban nagyon más, nagy lufit okoz a fotókon, APO-ban kevésbé, de ott is halo-t okoz, ha nem szűröd ki. A H-alfa még a közeli infravörösben van, így ott még nem durva ez a jelenség; keskenysávú szűrővel pedig úgyis csak arra kell fókuszálni.

Én is épp most dobtam ki egy öreg 500D beépített szűrőit (mindkettőt), és hál' Istennek, sikerült megfelelő pozícióban visszatenni az érzékelőt, így fókuszban van mind a négy sarka. A port is sikerült kizárni a szereléskor.

Még csak egy-két gyors próbaképet készítettem fényszennyezés-szűrő nélkül, de én egy 2"-os Lumicon UHC-vel fogom használni; nagyon jókat írnak róla. Még csak vizuálisan próbáltam a szűrőt, de remélem fotóra is jó lesz.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.26. 19:16

Én most próbálkozom a mélyég fotózással. Két Sneider-Kreuznacht C-Claron jelzésű F/5 és F/5,6 (F=250) objektívet ki akart dobni egy ismerősöm, és véletlenül hozzám kerültek. :) A lencsék (3-3 tag) a közös foglalatukban csücsülnek, egyéb szerelvény nem volt hozzájuk. Nem tudom pontosan milyen célra készültek, de biztos, hogy fotós tartozékok. Leteszteltem őket egy éjszaka, majd a fényerősebbet felszereltem a QHY 5 II kamera elé. Mostanában kezdtem kísérletezni, egészen jó, és meglepett, hogy a fényesebb mélyegekről milyen rendes kép is összejöhet vele. De azt szerintem elhibáztam, hogy az IR szűrőt kitekertem a kamerából. Most majd szűrővel próbálkozom, ugyanis komoly fehér lufi van a fényes csillagok körül. (Kísértetiesen hasonlít egy infrától "bezabált" képre, ilyesmit a bolygóknál tapasztaltam a kezdetekben.) Egyébiránt minden csillag szép pontszerű, a pici szenzor területén semmi leképezési hiba nincs, a színek is tiszták.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.07.26. 19:29

Szóval a kérdés most már az melyik szűrő? Astonomik vagy baader? http://www.astronomik.com/en/mc-glass-for-dslr-astromodification.html az astornomik áteresztési diagramja. És a Baaderé: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p254_BCF-Filter-

Úgy néz ki, az astronomik szinte mindent átenged kvázi frekvencia függetlenül. A baader meg vág néhány helyen.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 19:32

Sidius írta:Én most próbálkozom a mélyég fotózással. ...


Én is most próbálok "Bayer-ezni, DSLR-ezni".
Eddig csak fotometriát és asztrometriát csináltam az NABG-s ST-10-zel, de az bloomingol, ha szaturálódnak a fényesebb csillagok, ezért "szépészkedni" nem igazán lehet vele. Bár készítettem már LRGB szűrős képeket is a mono MEADE DSI III Pro kamerámmal (pl. a Dumbell-ről is van egy talán nem is olyan rossz képem), de az meg nagyon pici érzékelővel rendelkezik.

Pont azért vettem fillérekért ezt a régi 500D-t, hogy kísérletezgessek.

Szerintem magánban tudnánk segíteni egymásnak... ;)
(Vak vezet világtalant...???) :lol:


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.07.26. 19:41-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 19:37

attila dezső írta:Szóval a kérdés most már az melyik szűrő? ...


Fényes Lóránd tesztelt néhány szűrőt nem is olyan régen.
Az eredményei szerint a Baader csúnyán "lufizik".

Olvasd el itt:
http://www.tavcso.hu/index.php?o=szuroteszt_cikk

Az én szűrőm (Lumicon UHC) sajnos nem szerepelt a vallatott üvegek között... :cry:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.07.26. 20:07

Attila írta:
Az én szűrőm (Lumicon UHC) sajnos nem szerepelt a vallatott üvegek között... :cry:


MDA


Valami félreértés van. Én át akarom alakítani első lépésben az 500D-t. És a kérdésem, hogy melyik szűrőt rakjam be a gyári szűrő helyett? Utána jönnek majd ezek a szűrők.. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 20:21

attila dezső írta:Valami félreértés van. ...


Nincs itt semmi félreértés (legalábbis részemről...).

Első lépésben a DSLR beépített infra szűrőjét kell kivenni a gép hátát lebontva, de én kivettem a portalanító szűrőt is, ami közvetlenül az infra szűrő fölött van (de előtte a menüben ki kell kapcsolni az automatikus portalanítás rezgetését, mert a nélkül folyamatosan hibára fut a gép azonnal, miután bekapcsolod).

Ez után négy lehetőséged van:
1. nem teszel be sehová semmilyen szűrőt,
2. a kiszerelt infra helyére teszel valamilyen fix szűrőt (amit utána szintén csak gép-megbontással tudsz cserélni - ha azt akarod; szerintem erre gondolsz Te),
3. ún. bepattintós fényszennyezettség-szűrőt teszel a felcsapódó tükör mögé, elölről, vagy
4. a gép előtti okulár-toldatba (amivel a távcső kihuzatára szereled a gépet) csavarsz szűrőt, vagy akár szűrőváltót is tehetsz elé, olyan szűrőkkel, amilyenekkel akarod.

Szerintem a 4. változat a tuti...

A helyzet csak akkor bonyolódik, ha nem csak a távcső végén, hanem a saját optikáival is használni akarod a vázat továbbra is, és akkor nyilván fontos, hogy a végtelenre állított Canon lencse átalakítás után is éles képet alkosson a végtelenben lévő tárgyakról (2. eset fent). Ekkor tényleg kell az infra szűrő helyett valamilyen - a közeli infrát (H-alfa) átengedő - üveget visszaszerelni; erre is árulnak ASP-C méretű üveglapokat (láttam valahol a neten), de ez nálam nem szempont. (Nincsenek is Canon cuccaim, csak ez a váz, kísérletezgetni...)


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.07.26. 20:35-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.07.26. 20:32

Attila írta:
attila dezső írta:Valami félreértés van. ...



2. a kiszerelt infra helyére teszel valamilyen fix szűrőt (amit utána szintén csak gép-megbontással tudsz cserélni - ha azt akarod; szerintem erre gondolsz Te),

Pontosan! 2 félét találtam, Baader és Astronomic. Elvileg az Astronomicnak sokkal több hullámhosszt enged át. A Baader néhol vág. Mivel főképp 80-as EDvel fotóznék, lehet hogy a Baader lenne jobb, mert gondolom a szükségtelen tartományokat vágja. (lásd a linkek, áteresztési diagramot) Azaz Lehet kevésbé "fújná" a csillagokat.


MDA
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 20:37

attila dezső írta:Pontosan! ...


Azt megkérdezhetem, hogy miért favorizálsz egy merev megoldás helyett egy másik merevet?
A cserélhető szűrőnek sok előnye van...

Megnézted a Lóránd-féle teszteket?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.07.26. 20:44

Azért mert védi valamennyire a szenzort. Másrészt ezen felül lehet használni a clip szűrőket. Vagy az ókulár oldali szűrőket. Gondolkodom azon, hogy veszek egy "visszaalakító" clip szűrőt, és akkor ugyanugy lehet nappal is fotózni mint átalakítás nélkül. Most fogom olvasni' :D
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”