Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.30. 22:05

tobe_ írta:
2019.07.30. 21:44
Közben egyet kérdeznék. Ha a kamerát jól lehűteném, az segítene ?
Nem kell az egész kamerát hűteni; elég a szenzort egy Peltier-elem hideg oldalára felragasztani, a melegre pedig egy hűtőbordát, ventilátorral.
De az igazi az lenne, ha szabályzott hűtést tennél rá, azaz a Peltier-elem hőfokát szabályozni és tartani tudnád (nyilván csak a teljesítmény-korlátjain belül) pl. egy termisztoros visszacsatolt szabályozással.

Bár a feltöltött Szaturnusz képeknek szerintem nem a hűtés hiánya az elsődleges problémája.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.07.30. 22:58

Elvileg kellene es jo is a hutes, de a gyakorlatban szerintem nem igenyli a kep ha kelloen rovid - marpedig az - az expo.

Egyes video vezerlo szoftverek tudjak kezelni a dark kepeket is. Ha meleg is a kamera, le tudjak vonni a darkokat, igy meg jobb a kep, mondjuk en meg ilyet nem csinaltam.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.31. 00:19

A "bolygózós kamerákon" nincs is hűtés - legalábbis amiket eddig láttam. A sötétáram néhány milliszekundum alatt nem tud jelentős töltést létrehozni a pixelekben, még hűtés nélkül sem.

De ha még hűtés is van, attól csak jobb lehet...

A feltöltött Szaturnusz képeken viszont az nem sokat segítene. Inkább az élességet kellene pontosabban beállítani, egy adc szűrővel leszedni a színek elmosását, rövidebb expoval küldeni a video felvételt (akár nagyobb erősítéssel is - gain vagy iso), de sokkal tovább, és precízebb utómunkával (pl. Registax szelektív élesítés) "finish-elni".

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.07.31. 08:33

Attila írta:
2019.07.31. 00:19
A "bolygózós kamerákon" nincs is hűtés - legalábbis amiket eddig láttam. A sötétáram néhány milliszekundum alatt nem tud jelentős töltést létrehozni a pixelekben, még hűtés nélkül sem.

De ha még hűtés is van, attól csak jobb lehet...

A feltöltött Szaturnusz képeken viszont az nem sokat segítene. Inkább az élességet kellene pontosabban beállítani, egy adc szűrővel leszedni a színek elmosását, rövidebb expoval küldeni a video felvételt (akár nagyobb erősítéssel is - gain vagy iso), de sokkal tovább, és precízebb utómunkával (pl. Registax szelektív élesítés) "finish-elni".

MDA
Igen, ezeket tudom is, de ezzel a kamerával amikor ez készült, még nem tudtam beállítani manuálisan a vezérlő paramétereit, így csak auto módban magát állította be valahogy, tehát pont az exponálási időt növelte inkább, mintsem a gain-t, hogy igaz ha kissé zajosabb is, de élesebb kép keletkezzen, ez a következő időszakban majd össze fog jönni, amint elérek odáig.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.31. 08:45

tobe_ írta:
2019.07.31. 08:33
Igen, ezeket tudom is, de ezzel a kamerával amikor ez készült, még nem tudtam beállítani manuálisan a vezérlő paramétereit, így csak auto módban magát állította be valahogy, tehát pont az exponálási időt növelte inkább, mintsem a gain-t, hogy igaz ha kissé zajosabb is, de élesebb kép keletkezzen, ez a következő időszakban majd össze fog jönni, amint elérek odáig.
Bocsi, de akkor nem értem, hogy miért töltötted fel a képeket.

1. Ha egy jól sikerült képről lenne szó, akkor referencia lehet mások számára a készítés paramétereivel együtt (pl. cbo képei)
2. Ha kísérleti próbálkozás, akkor pedig kíváncsi vagy mások véleményére, segítségére, hogy hogyan léphetnél tovább.

De ha Te is tudod, hogy szar kép, ugyanakkor magadtól is tudod, hogy mik a hibák, és hogyan lehetne javítani, akkor - már megbocsáss, de - mi a fenének töltötted föl??? :shock:
A tárhely sincs ingyen...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.01. 10:30

Attila írta:
2019.07.31. 08:45
tobe_ írta:
2019.07.31. 08:33
Igen, ezeket tudom is, de ezzel a kamerával amikor ez készült, még nem tudtam beállítani manuálisan a vezérlő paramétereit, így csak auto módban magát állította be valahogy, tehát pont az exponálási időt növelte inkább, mintsem a gain-t, hogy igaz ha kissé zajosabb is, de élesebb kép keletkezzen, ez a következő időszakban majd össze fog jönni, amint elérek odáig.
Bocsi, de akkor nem értem, hogy miért töltötted fel a képeket.

1. Ha egy jól sikerült képről lenne szó, akkor referencia lehet mások számára a készítés paramétereivel együtt (pl. cbo képei)
2. Ha kísérleti próbálkozás, akkor pedig kíváncsi vagy mások véleményére, segítségére, hogy hogyan léphetnél tovább.

De ha Te is tudod, hogy szar kép, ugyanakkor magadtól is tudod, hogy mik a hibák, és hogyan lehetne javítani, akkor - már megbocsáss, de - mi a fenének töltötted föl??? :shock:
A tárhely sincs ingyen...


MDA
Nem kell mindenben az értelmet keresni. :)

A Nap is mennyi energiát elpocsékol, mégse kerül semmibe.

Azt is fizetni kéne valakinek.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.01. 10:35

tobe_ írta:
2019.08.01. 10:30
Nem kell mindenben az értelmet keresni. :)
Ebben igazad lehet... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.01. 11:39

Szegény Nap nincs döntési helyzetben, a fizika kényszeríti. Ellenben a fotós... :mrgreen:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.12. 15:59

Tegnapi kísérlet a Jupiterrel, Raspberry PI 5Mp kamerával.

Egy gondom volt már csak, hogy a streamelő server.py kódban a bitrate kicsire volt állítva, így ez még elég kockás alapkép anyagot adott, így ezt sikerült belőle kihozni, ha ma este az időjárás kedvez, már teljes felbontásban tudok majd képet rögzíteni vele.
j3_pipp_2_mini.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.14. 14:38

Lenne egy kérdése,. hogy ezen kamerák közt van annyi különbség, amiért azt az árkülönbség indokolt ?

ZWO ASI 120 MC kamera
ZWO ASI 224 MC kamera


Egyébként a szenzor felületük is, ha egy sima kamerát nézek, amiben ugyanekkora de 3800x2500 felbontású pl. m,eg hasonlóan érzékeny, ha ott is összegzek 4 pixelt lehet ugyanott vagyok ? Csak azt nem kerül, csak mondjuk 10 ezerbe ?

Vagy itt egy ilyen pl. mit tudhat ?

Még meg is fizethető simán.

https://www.aliexpress.com/item/3276811 ... ef8a7aa85f
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”