Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.09. 22:56

cbo írta:
2020.11.09. 22:33
egy 8 bites kamera képét hiába rögzíted folyamatosan SER-be 16 biten, az nem tudja visszaadni a halvány, finom tónusátmenetket feldolgozás során, mint a 14 bites társa.
Hát pesze, hogy nem. Ezt nem is írtam.
Feldolgozás nélküli, nyers képek összehasonlításáról írtam; ott a monitorok 3x8bit-es korlátja miatt nincs jelentősége, hogy a forrás hány bites volt (persze, csak ha nagyobb, mint 3x8bit...).

cbo írta:
2020.11.09. 22:33
Attól is tartok, hogy ráadásul az élesítés során sokkal de sokkal zajosabb eredmény fog születni a 8 bites kamerával, mint a 14 bitessel.
Ez már összetettebb kérdés, szerintem.
A sötétzajnak szerintem tök mindegy, hogy hány bitre szabdalod fel a kiolvasott hasznos és sötétzaj (termikus) elektronokat.
A kiolvasási zaj (kvantálási vagy "digitális" zaj) viszont nyilván különbözik egy 8 és egy 14bit-es AD átalakító esetén (ha jól sejtem, nagyobb felbontás esetén talán kisebb?), míg a bias (analóg erősítő saját zaja) az ADU értékét növeli (de legalább konstans módon), függetlenül az utána következő AD átalakító bit-rátájától.
A jel/zaj viszonyra csupán a színmélység - a fentiek szerint - úgy gondolom, nincs jelentős hatással. Ámbár egy 14bit-es AD átalakító hőtermelése különbözhet egy 8bit-estől...

Szóval nem vagyok biztos benne, hogy melyik a zajosabb, főleg nem, hogy "sokkal"-e, és ez egy feldogozás (pl. élesítés) során mit jelent...

Az biztos, ha hozzá kell nyúlni a képhez, akkor egy nagyobb színmélységű kép esetén nagyobbak a lehetőségek (most már azt is értem, hogy miért), de abban is biztos vagyok, hogy a lineáris skálázású, "eredeti" 14 bit-es RAW képet egy-az-egyben megjelenítve a 8 bit-es monitoron semmilyen minőségi többletet nem mutat egy legalább 3x8bit-es kamerához képest.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.09. 23:19

Elesitesi zajrol beszelek.
Bolygoknal az van, sotetzaj itt nem nagyon jellemzo. Az elektronika meg ugy van tervezve ezeknel
a dedikalt kameraknal, hogy hutes nelkul is jo legyen a kiolvasasi zaj.

A 8 bites kamera zajosabb kepet ad, ez fix. A zajt leginkabb meg a sok keppel tudjuk ellensulyozni.

Ezek amiket mondok egyebkent mar kiprobalt dolgok evek, evtizedek ota, nem most talaljuk fel ezeket (legalabbis bolygosok). Minden komoly bolygofotos 16 bit SER-ben rogzit es vagy ASI vagy QHY kammerakat - vagy vmi hasonlot - hasznal a standard szurokkel es szoftverekkel. Lehet itt mas egyszerubb eszkozoket is kiprobalni de az eredmeny - rendszerint - elmarad az emlitettektol.

Utobbiakra jo pelda az ez evi, magyar videos Venusz eszlelesek magas szinvonala. Gyakorlatilag siman hoztak egyes eszlelok, az emlitett technikakkal a nemzetkozi szintet. Sot...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.11.10. 17:20

Üdv mindenkinek.
Szerencsésen megérkezett a 185MC kamerám, ami a 120mm-s utódja lett. Sajnos hosszú időre borult,felhős és ködös időt jósolnak így gyakorlati tesztről nem is álmodok a közeljövőben viszont nagyon fúrja az oldalam a kiváncsiság hogy mit is tudhat.
A ZWO weboldaláról letöltöttem két képet amik a szenzorokat jellemzik. Az egyik ugyebár a 120mm-s a másik a 185mc. Kérném abban a segítségeteket hogy megértsem egy kicsit ezeket a diagramokat.
Amit korábban megtudtam a 120mm-s-ről az az hogy a legjobb GAIN tartomány 15 és 30 között van, és én mindíg beállítottam a gaint mondjuk 20-ra és ehhez lőttem be a "záridőt" , nyilván hogy a hisztogram megfelelő legyen bolygóknál és Holdnál is.
Namármost egyrészt az érdekelne hogy a 185mc a 120-hoz képest miben mutat javulást, a grafikonokat nézve. Illetve hogy a 185-nek melyik gain tartománya az "arany középút"?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
t.vargax
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.01.19. 11:28

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: t.vargax » 2021.01.19. 11:58

Sziasztok, kérdeéssel fordulnék hozzátok.
Van egy kb 10* használt zwo asi120mm kamerám amit kovetesre hasznallok.
Tegnap történt, hogy PHD2 csak szurke zajt mutatott :/
Ilyenkor az ember rogton a focusra gondol, addig addig probalgattam allitani míg elfagytak a kezeim de semmi változás. Problagattam ujrainditani es ki be huzni midnent de nem mukodott.
Viszont a fenyre reagalt, egyszeruen csak hasznalhatatlanna vált.
Nincs esetleg valakinek tapasztalata ezzel, nem talakozott mar valaki hasonló problémával?
A válaszokat elore is koszonom.
Udv. Tibor
Labedian
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2023.09.10. 10:52

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Labedian » 2024.03.19. 13:08

Sziasztok,


Az alábbiban kérném a segítégeteket:
Szeretnénk kategóriát váltani, a Svbony SV205 kamera lecserélésével (sajnos vezető kamerának nem jó PHD2-vel sem).
Az alábbi ZWO ASI kamerákat néztem:
ASI 178 MC
ASI 678 MC
Azt tudom, hogy az ASI 678MC az ASI178 MC utódja...Mindkét kameráról olvastam pro és kontrát... az egyik ebben jobb a másik abban jobb... nem tudom eldönteni melyiket érdemes hosszú távú használatra (szerintem egy jó ideig nem lenne lecserélve) bolygózásra, bele-bele kacsintva a mélyég fotózásba...

A mélyég fotózáshoz: Vezetőtávcső + autoguider kamera majd, szintén folyamatban lesz. ;) Egyébként erre tudtok ajánlani? Vezetésre gondolom jobb a monokróm kamera...?
Amikre gondoltam: Svbony SV165 vezetőtávcső+ SV305 kamera ; vagy 32 mm-es vezetőtávcső tubusgyűrűvel + ZWO ASI 120MM mini monokróm kamera.

Válaszotokat előre is köszönöm,
Béla
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”