Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
tbutuza
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.13. 15:54

Kamerák

Hozzászólás Szerző: tbutuza » 2009.10.20. 09:47

Sziasztok!

Szerintem érdemes témát nyitni a kamerákról. Itt meg lehetne írni a különféle kamerákkal kapcsolatos tapasztalatokat. Elsősorban nem a DSLR-ekre gondoltam, azok külön témát is érdemelnének. Itt most a webkamerákról és a kisebb CCD és Cmos kamerákra gondoltam.

Konkrét kérdésem is van:
Kíváncsi lennék a kamerás tapasztalataitokra, melyik kamerának milyen az érzékenysége? Még mindig a Philips SPC900 a sztár, vagy van már konkurense? Mit tud a Nexstar Neximage, a Meade DSI, stb...

Üdv,
Tamás
BEigner
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:02

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: BEigner » 2009.10.20. 10:03

Pl itt van a Scopium Hold- és bolygó kamera, melyet már lehet kapni a távcsőtípusról elnevezett boltban. :P Azt mondják, hogy jobb mint az SPC900, pedig elvileg ugyan arra az érzékelőre épül. Arról nem is szólva, hogy SPC900-as webcamot már nem gyártanak... :mrgreen: Ha megnézed az előbb említett oldal gelériáját és rászűrsz a scopium_ssi nevű kamerára, akkor már láthatóak is az itthoni eredmények vele. Szerintem jó. :)

Én pont most állok fényképező csere előtt (a régi 300D-től búcsozok el), és elgondolkoztam az 500D-n. Elvileg vagy 20%-al nagyobb a felületre jutó pixelek száma mint a Scopium kameránál, bár csak FullHD-s videónál nem végez pixelösszevonást a kamera, így elég méretes videókat produkál, illetve nem nagyon támogat tömörítés nélküli videót. Ha jól tudom. Nem volt lehetőségem még kipróbálni, de ha meglesz, akkor mindenképp érdemes lenne vele megpróbálkozni bolygózás terén is, hátha... (noh persze ez itt már offtopic, mert ez DSLR téma...)
Eigner Balázs
"Cost of lightpollution is astronomical".
"Resistance is not futile... it's voltage divided by current."
SkyWatcher 80ED Pro, Celestron EQ5 GoTo, Cel 15x70 B, Velbon CX440 fotóállvány, Canon EOS 300D
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.20. 13:59

Sziasztok.
Van valakinek valami jó tanácsa hogy 6-7-8 ezerért milyen webkamera kapható ami elég fotós célra? Pl. mély-égre kellene.....
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.10.20. 23:35

tbutuza írta:Kíváncsi lennék a kamerás tapasztalataitokra, melyik kamerának milyen az érzékenysége? Még mindig a Philips SPC900 a sztár, vagy van már konkurense? Mit tud a Nexstar Neximage, a Meade DSI, stb...

Bolygóra a Scopium Hold- és bolygókamera utcahosszal jobb, mint az SPC900 (legalábbis a vásárlói visszajelzések alapján). A Meade DSI az inkább mélyeges - nem bolygós - kamera, szerintem jobb érzékenységgel mint a SPC900/Neximage/ScopiumCam. Bolygászni kevéssé javasolt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.10.20. 23:41

Janicsillagasz írta:Van valakinek valami jó tanácsa hogy 6-7-8 ezerért milyen webkamera kapható ami elég fotós célra? Pl. mély-égre kellene.....

Noh, ebből (6-8e Ft, webkamera, mély-ég) válassz kettő követelményt :)

Webkamerával nem szokás mélyegezni. Erre a célra talán a legolcsóbb alternativa egy használt EOS 300-350D esetleg egy Meade DSI (Pro) de ezek ára is igencsak 50e Ft körül/felett van.

Ha tényleg 6-7-8e Ft-ból akarod megoldani, akkor vegyél egy régi kompakt fényképezőgépet amin van manuális élességállítás meg minél hosszabb expozíciós idő, és tedd az okulár mögé - bár tartok tőle az ehhez szükséges adapterek kerülnek ennyibe, vagy többe.

Szerintem a Digitális mély-ég fotózás titkai c. cikksorozatunkat Neked találták ki.

A mechanikádon van legalább óragép?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.21. 11:06

Szia Levente!
Nos első: lehet webkamerával mély-eget fotózni elég szépen, itt egy példa: http://www.astrokraai.nl/
Másik: volt már kompakt gépem, egy Fujifilm Finepix S5600, annak már egész jó az érzékelése meg minden, de nem használtam ilyen fotózásra mert...valahogy nem....
Harmadik: nincs óragépem, dobson mechanikám van.
Amúgy nem is pontosan magamnak akarom én ezt hanem egyik haveromnak, neki van egy házi készítésű 260/1660-as dobsona óragéppel! Neki van webkamerája meg minden ami kell, de lehet hogy venni kellene egy jobbat és ezért érdeklődöm hogy 6-8.000-es kategóriában van-e valami jó minőségű cuccos.....
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.10.21. 12:00

Hmmm. A képek jók, mondhatni megdöbbentően jók egy "webkamerához" képest. Pár dolgot azonban ne felejtsünk el: ahogy néztem kettő webkamerával készültek, mindkettő longexpora módosított, hűtéssel ellátott valamint az egyik esetében még a chipet is kicserélték fekete-fehérre. Ez már messze nem a gyári kamera és nem is a 6-8e ft-os árkategória. (Trabanttal is lehet 160-nal menni. Miután kicseréled benne a motort.)

Továbbra is azt mondom, tegyétek a meglevő kompakt kamerát a dobson végére és azzal megpróbálkozni fotózni. Rá fogtok jönni, mennyire kritikus pl. az égbolt pontos követése, de sok mindent így is megtanulhattok.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Guest

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.10.30. 12:41

:!:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2013.07.31. 08:16-kor.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.10.30. 18:57

Váó. Jó kép. Csak sehol nem találom a neten ezt a webkamerát...csak termékleírást, de árulni nem árulnak sehol. Mennyi körül forog az ára? Lehet hogy egyszer beruházok egy ilyenre ha nem túl drága..... Bár gondolom olyan 10-12 körül van nem?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.10.30. 19:10

GEBE írta:SPC900NC Webcamera
Itt egy holdmozaik kizarolag nyers kepekbol

Azért ugyebár nem egyedi kockákból, hanem videókból készültek "összeregistaxolva" azok az úm. nyers kockák? Vagy csak kiválogattad a kamera sok-sok nyersképe közül manuálisan a legjobbakat? Főleg hogy az adatok szerint nem volt az a hűdejó nyugodtság (a seeing 10-es skálán van, te 2-3-at írtál rá) sem, így elég komoly lehet a légkör által elmosott kockák száma.

De a kép tényleg nagyon szép lett, remélem vannak még kockák a korong többi részéről is! :)
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”