Kamerák

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.12. 12:08

Stefi írta:Jól gondolom, hogy a kamera érzékenységnél a Lux-ot kell keresni és akkor kiderül, hogy mennyire érzékeny a sötétben (halvány objektumokra). Pl.: a Scopium kamera érzékenység: <1 lux, ami nem igazán jó első hallásra. Van összefüggés kamera érzékenység (lux-ban kifejezve) és a kész kép erőssége között? Lényegében erősebb lesz a képen, egy kisebb Lux értékű kamera képe? Ffog olyan csillag is látszani amely egy gyengébb kamerával nem?

Nem igazán értem mit értesz "kész kép erősségén". A kamera érzékenysége csak egy dolog, a <1 lux valóban elsőre nem tűnhet kimagaslóan jónak, de ez nagyjából az a kategória amit a legérzékenyebb webkamerák tudtak. Az, hogy a monitoron látott kép mennyire lesz "világos" (csillagra mekkora a hmg) sokmindentől függ: a távcső átmérőjétől, a fókusznyújtás mértékétől, az aktuális légköri átlátszóságtól, a kamera beállításaitól (exp. idő, gain). Ha érzékenyebb kamerát keresel vezetésre és nem akarsz lemondani a bolygózásról, akkor a QHY5 jöhet szóba.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
duferma
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.18. 17:54

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: duferma » 2010.11.15. 10:57

Szeretnék segitséget kapni!
Miért van az,hogy az SPC 900 nc kamerával készült felvételek csak fényfoltok formájában rögzitödnek.
A fokusz pontos beállitása után is csak fényfoltot tudok produkálni.A Jupiter sávjaiból semmi nem látszik.
A Hold fotozásakor már kicsit jobb a helyzet,de nem vagyok elégedett.A kamera program nem kinál jobb
lehetöséget.Vagy én nem jól csinálok valamit.Tudna segiteni ebben valaki?
Igen örömteli megelégedés venne birtokba ha csak megközelitöleg sikerülne olyan felvétel mint a különféle
honlapok galériáin láthato.
Köszönet a válaszadónak!
Dunavölgyi Ferenc Szigethalom
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.11.15. 11:23

Mekkora muszerrel, milyen fokusszal, milyen kamerabeallitasokkal dolgozol? Jupiternel nem art a 2-3, esetleg meg tobb meteres fokusz. A tippem igy elsore az, hogy tulexponalt a kep (a Galilei-holdak fenyes csillagokkent latszanak, akkor szinte biztos.)
Ha lehet, tegyel fel par kepet peldanak (Holdrol is, Jupiterrol is).

--mpt
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.11.15. 11:26

duferma írta:Szeretnék segitséget kapni!
Miért van az,hogy az SPC 900 nc kamerával készült felvételek csak fényfoltok formájában rögzitödnek.

Kedves Ferenc!
Lehet, hogy az automatikus expozíciós idő van beállítva? Ha igen, akkor kapcsold ki, és vedd le az erősítést vagy az expozíciós időt, amíg a felhősávok előtűnnek. Az atumatikus beállítás általában túlexponálja a képet.
Üdv,
Tamás
duferma
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.18. 17:54

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: duferma » 2010.11.15. 19:38

Kedves Maroti Tamás nagyon köszönöm a gyors segitséget,sajnos ma délután szerettem volna hold és jupiter
fotozást eszközölni.Szerettem volna,mert bekapcsolás után a kamera program hibát észlelt és leállt.Most
birkozhatok az ujra élesztéssel.
Így nem tudtam érvényesiteni a javasolt beállitásokat.
Üdvözlettel;duferma
Dunavölgyi Ferenc
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.01. 22:38

Sziasztok !

Úgy gondoltam ide jó lesz, bemutatnék pár képet, amit egy 14-15 ezer forintos kompakt fényképezőgéppel készítettem, REVUE DC840 XS típusú. Nem csillagászati célból lett véve, de ha már kéznél volt gondoltam kipróbálom mit tudna. 8M pixelt tud egyébként.

Látszik a képen háznak teteje majd felette az égbolt, Orion csillagkép és Nagy Kutya csillagkép mellette balra.
A készítés adatai:
- 1/2 s expozíciós idő
- ISO400 érzékenység
- 1:2.7 rekesznyílás (vagy mi)
- +2.0 kép fényességre állítva

Ezek a maximális értékek, amit ki lehet hozni belőle, ha lesz majd Hold, stb. azt is megpróbálok vele.
A kép nem eredeti verzió, hanem feldolgozott, fényerő kontraszt növelés stb, amit csak lehetett annyira megnöveltem benne, IRFAN view programmal.

Nem tudom milyen chip lehet benne, vagy hogy lehetne valami IC lábát manuálisan vezérelve, elindítani egy Expozíciót, akkor az időt meghosszabbítva csodákra lenne képes, lehet. Életembe nem csináltam még ilyen fotót, ezek az elsők. Mikor megláttam mit lehet vele, azért megörültem, ha még távcsőt is rakok elé, akkor mi lesz majd. Bolygót, vagy Holdat biztos tudok vele leképezni.

Ha az eredeti lencséje helyett hozzászerkesztenék egy nem 1-2 milliméteres átmérőjűt, ami most van, igencsak durva képek jönnének, elektronika módosítás nélkül is, de nem akarom bántani, a lehetősége megvan egy ilyen akciónak mindenesetre.

Ezen a képen középen a Canis Majoris alfája látható, jobb felül az Orion csillagkép, érdekes térkép alapján beazonosítani a csillagjait :
PICT0002_NAGY_KUTYA_ORION.JPG


Ezen a képen az Orion van középen:
PICT0003_ORION_SIRIUS.JPG


Béla.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.02. 04:07

Készítettem még pár képet így hajnal 3 körül, a kép szintén déli irányban a Virgo csillagképet mutatja, az első képen látható a felvétel, a másodikon pedig, ahol a Szaturnusz bolygó van, azt a területet azonosítva a csillagokat a SkyChart programmal, annak képét is beletéve alulra, felül pedig amit én csináltam látszik. Érdekes, megállapítottam, hogy kb. 4-5 magnitúdóig képes az előző hozzászólásban írt paraméterekkel képet csinálni.

Virgo a Szaturnusszal, a kép bal felső sarkában a fényes az ARCTURUS 16 Alp Boo van igencsak, a kép alján bal és jobb oldalon 2 ház fala látszik:

PICT0010_Virgo_Saturn_planet.JPG


Kinagyított részlet beazonosítva a csillagai:

szaturnusz_a_virgoban_and_sky_chart.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.02. 12:55

tobe írta:...Nem tudom milyen chip lehet benne, vagy hogy lehetne valami IC lábát manuálisan vezérelve, elindítani egy Expozíciót, akkor az időt meghosszabbítva csodákra lenne képes, lehet. Életembe nem csináltam még ilyen fotót, ezek az elsők. Mikor megláttam mit lehet vele, azért megörültem, ha még távcsőt is rakok elé, akkor mi lesz majd. Bolygót, vagy Holdat biztos tudok vele leképezni.

Ha az eredeti lencséje helyett hozzászerkesztenék egy nem 1-2 milliméteres átmérőjűt, ami most van, igencsak durva képek jönnének, elektronika módosítás nélkül is, de nem akarom bántani, a lehetősége megvan egy ilyen akciónak mindenesetre.


Lehetosegnek lehetoseg, de tartok tole, csodakra azert nem kepes. Nem veletlen ezek a gyarilag beallitott maximalis ertekek. Az van, hogy maga az erzekelo fizikailag kicsi, ugyanakkor rengeteg pixel van razsufolva, tehat egy-egy pixelre viszonylag keves feny jut, igy nagy erositesre van szukseg.
Ha tud videot felvenni, Holdra-bolygokra viszont tenyleg remek lehet.

--mpt
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.02. 14:03

Sok képből viszont lehet zajt is csökkenteni, azt is ki lehet próbálni, ha a zajszint fölött van egy képpont, kiátlagolva abból is kijöhet kép, nem hosszú expozícióval, hanem sok képből, ami hasonló, mintha hossuzú ideig exponáltam volna.
Olyat ki lehetne próbálni, hogy vezetve persze előállítok sok képet, majd összegzem több bitesen, hogy beleférjen persze ne csorduljon túl.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kamerák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.02. 14:22

Persze lehet, csak azért valamilyen szinten az eredeti képen is ott kell lenni az információnak.
Tehát hiába exponálsz ezerszer fél másodpercet, az nem felel meg összegezve se még tán 1 percnek se.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”