Kómakorrektor

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
MGen
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:00

Re: Kómakorrektor

Hozzászólás Szerző: MGen » 2009.11.15. 23:37

Már többször feltehettem a kérdést itt-ott, de hátha valaki tud valami újról. :) Én fókuszt csökkentő, 2"-es korrektort keresek Newton-csőhöz. Minél jobban redukál, annál jobb. Nem tudom optikailag mekkora kihívás ezt viszonylag olcsón elintézni, tehát hogy egyáltalán foglalkoznak a kérdéssel a tervezők. Még akár egy "small-sized" Wynne korrektor is jó lenne, bár annál egy halvánnyal többet is redukálhatna, nem sértődnék meg. ;)

Köszi!
skyfoto
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.20. 06:49

Re: Kómakorrektor

Hozzászólás Szerző: skyfoto » 2009.11.16. 07:50

szia Zéé!

A vixen-nek van egy f5-ös rendszerhez való reducere! Anno. kipróbáltam, de 2"-os-ban óriási a vignettációja! Asszem 0,65-ös!!! De szerintem a Szántó Lala ad egyet...neki minden van, mint a bucsuban! Bár gyakorlatilag használhatatlan! Az max. kis szenzorméretű ccd-khez való! Amúgy az ASA-nak is vannak reducerei 2"-os szériában!

http://www.opticsplanet.net/vixen-focal ... r150s.html

http://www.astrosysteme.at/eng/correctors.html

üdv, ÉN
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: Kómakorrektor

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.24. 01:52

to MGen
Én fókuszt csökkentő, 2"-es korrektort keresek Newton-csőhöz. Minél jobban redukál, annál jobb.

Fogalmam sincs, hogy a NW-ba hová süllyeszted el a reducert /ha netán eleve nem egy klasszikus "hosszú" okulárkihuzatod van rajta/, amelynek adott általában a szerelési távolsága a szenzortól ahhoz, hogy ne kómázzon /alulkorigál vs túlkorigál már nagyon szük határon belül is/??
Tudomásom szerint a NW-okat eleve úgy építik, hogy a fókuszuk rövidebb legyen /azért aztán az alacsony építésü kihuzatok a NW-nál, hogy még ott is nyerjenek egy-két cm-t/.
Más dolog, hogy kapható reducer, amelynek az ára felér egy fél asztrográf árával :shock:
Simons
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Kómakorrektor

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2009.12.23. 13:46

Zs. Istvan írta:Sziasztok!

Van valamilyen módszer arra, hogy hogyan számolhatnám ki a Televue Universal Paracorr fókuszpontra gyakorolt hatását?

Ki lehet szamolni amennyiben ismered a korrektor fokusztavolsagat az alabbi egyenlettel:

f = f1 * (- f2) / f1 + (-f2) - d

Mivel az ilyen korrektor lenyegeben egy nagyon gyenge hatasu negativ lencse - vegyuk fel az erteket teszem fel:
f2 = - 15000mm (15m) legyen a fotukor vagy objektiv gyujtotavolsaga f1 = 1000 mm es a kettojulk kozotti tavolsag d = 950 mm.
Az egyenlet szerint a rendszer eredo gyujtotavolsaga:

f = 1000 * (-15000) / 1000 + (-15000) - 950 = 1003,345 mm
Ez utobbibol kivonva az f1 gyujtotavolsagat :
delta f = f - f1 = 3.345mm
Lenyegeben ugyan azt a hatas kelti a fokuszpontra mind ha egy Barlowot alkalmaznank csak a Barlow gyujtotavolsaga -80 -100 mm korul van.
Ez csak egy pelda!
Lehet, hogy a korrektor f2 gyujtotavolsaga kisebb vagy a d tavolsag mas erteku - akkor a fokuszpont eltolas is valtozik.
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Kómakorrektor

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2009.12.23. 16:21

MGen írta:Már többször feltehettem a kérdést itt-ott, de hátha valaki tud valami újról. :) Én fókuszt csökkentő, 2"-es korrektort keresek Newton-csőhöz. Minél jobban redukál, annál jobb. Nem tudom optikailag mekkora kihívás ezt...


Amennyiben jol tudom, akkor a fokusz csokkento egy jol korrigalt akromatikus lencse vagy lencsrendszer.
Helyezz a tukrod fokuszan belul egy jominosegu objektivet pld. egy binokli targylencsejet , keresd meg az uj fokuszpontot es vizualisan probald ki a hatast egy okularral.
Szoval ez csak egy otlet (itt irogatok unalmamban) szemelyesen nem probaltam, viszont a csokkenes az megtortenik, hogy milyen minosegben azt majd meglatod.
Minden esetre egy gyari reduktor fokusztavolaganak erteke erdekelne csak ugy kivancsisagbol mert az mar sok mindent elarul.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”