DSLR vs.CCD asztrofotózás

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.25. 18:24

ld köv. üzenet
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Éder Iván 2009.11.25. 18:44-kor.
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.25. 18:43

pBandi írta:Ebből számomra az következik, hogy ugyan 4x több fényt gyűjt a nagyobb távcső, de azt 4x kisebb fénysűrűséggel tudjuk detektálni, ergó ugyanolyan körülmények között - mivel 4*(1/4)=1 - nincs különbség "hmag" szempontjából egyik távcső javára sem. Elméletileg.

Szerintem a nagyobb távcsővel csak a hosszabb fókuszból adódó jobb felbontást tudjuk élvezni, ha az időjárás is engedi. Szerintetek :?:


Bandi!

Induljunk ki a vizuális megfigyelésből. Ugye az egyértelmű, hogy nagyobb távcsővel halványabb dolgokat látsz, ugyanakkora fényerő mellett. Ugyanakkora fényerőt tudsz produkálni ugyanakkora kilépő pupilla mellett. Tehát egy 10cm-es F/6-os távcsővel 100x-os nagyítással ugyan akkora lesz a háttérfény, mint egy 200-as távcsővel 200x-os nagyítással. Az utóbbival sokkal jobb a hmg. Persze a fényképezőgép más, mint a szemed, de a szemedet tekintheted konstansnak, mivel az videót rögzít, tehát az "expozíciós ideje" mindkét esetben ugyan az.
A különbség a csillagokra is igaz. Az átmérőkülönbség miatt halványabb csillagokról több foton érkezik, s mivel pontszerű objektumokról van szó, nagyításkülönbség igazából nem nagyon (vagy nem úgy) számít.

Visszatérve a fotózásra, tehát adott fényerőt feltételezve a fókusz a két rendszernél különbözik, a nagyítás nagyobb a 20 centisben. Az égi háttér az azonos nyílásviszony miatt azonos fényességű, viszont a csillagról több információ érkezik a nagyobb átmérő miatt. Ezért halványabbak is látszani fognak, jobb lesz a hmg.

Jogos lehet egy következő felmerülő kérdés, hogy adott fókusszal, de különböző átmérővel hogyan alakul a hmg, ha az expozíciós idővel kompenzáljuk az átmérőkülönbséget...
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.01.05. 17:52

Sziasztok! Egy kicsit eltérek a témától, és egyben segítséget is szeretnék kérni. Lehet, hogy csak nekem újdonság, de rátaláltam egy szoftverre amellyel a 450D élőképéből AVI-t tudok felvenni, de sajnos tömörített a fájl, és a RegiStax nem nyitja meg. Ha valaki tudna tippet adni, miként lehet kicsomagolni, én mint hozzá nem értő, eddig még nem találtam megoldást, pedig biztos egyszerű annak aki tudja. Esetleg van e tapasztalata valakinek arról, miként hasznosítható a DSLR gépek videó funkciója a web kamerákhoz képest, egyáltalán érdemes e foglalkozni a dologgal.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2010.01.05. 18:35

janwar írta: Lehet, hogy csak nekem újdonság, de rátaláltam egy szoftverre amellyel a 450D élőképéből AVI-t tudok felvenni, de sajnos tömörített a fájl, és a RegiStax nem nyitja meg. Ha valaki tudna tippet adni, miként lehet kicsomagolni, én mint hozzá nem értő, eddig még nem találtam megoldást, pedig biztos egyszerű annak aki tudja.


ffmpeg meg avidemux kell hozzá.

ffmpeg -i bemeneti_tömörített_avi -vcodec rawvideo kimeneti_fájl.avi

Ezt már megnyitja a Registax. Ha esetleg a registaxos feldolgozás egyre lassulna, akkor egy avidemuxban megnyitott, majd elmentett fájl újbóli betöltése garantáltan megoldja a problémát.
Arra számítani kell, hogy nagyon nagy fájlok keletkeznek, tehát több gigabájt szabad hely nélkül ne lássunk neki. Pl. egyperces 640x480-as webkamos felvétel közel fél gigabájtot foglal... DSLR esetében, ha 640-nél nagyobb felbontás van beállítva - nem tudom, mit tud ez az új típus -, akkor a sokkal nagyobb felbontás miatt a fenti webkamos felvételhez képest sokszoros méretnövekedés is várható.

Lehet, hogy van más megoldás is, de ezek szabadon letölthető teljes értékű szoftverek.

janwar írta: Esetleg van e tapasztalata valakinek arról, miként hasznosítható a DSLR gépek videó funkciója a web kamerákhoz képest, egyáltalán érdemes e foglalkozni a dologgal.


Szerintem egy próbát megér a dolog, elsősorban a nagyobb képfelbontás miatt; ám kérdéses, hogy az alkalmazott tömörítés mennyire csapja agyon a részleteket...
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.01.05. 19:02

Nagyon szépen köszönöm, remélem sikerül! Óriási több gigás fájlokkal számoltam én is. :)
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.06. 11:11

tordaitom írta:
janwar írta: Esetleg van e tapasztalata valakinek arról, miként hasznosítható a DSLR gépek videó funkciója a web kamerákhoz képest, egyáltalán érdemes e foglalkozni a dologgal.

Szerintem egy próbát megér a dolog, elsősorban a nagyobb képfelbontás miatt; ám kérdéses, hogy az alkalmazott tömörítés mennyire csapja agyon a részleteket...

A nagyobb képfelbontás ígérete csalóka ám! Több a pixel, de nagyobb a chipméret is hozzá! Annó én is ebben hittem egy ideig, de meglepő volt az eredmény:
1m-es fókusszal EOS350D --> 1,34"/pixel
1m-es fókusszal Philips --> 1,16"/pixel

a képskála. Igaz Ti most nem 350D-ről beszéltek, hanem 450D-ről. Az ugye kicsit jobb felbontásaban mint a 350D, de ha egy gyors átszámítást végzek 450D-re, akkor arra 1,08"/pixel jön ki. Ez sem feltétlen akkora különbség ami miatt érdemes lenne áttérni, ezt simán elviheti az, hogy a videókodek nem veszteségmentesen tömörít. Ja és ugye tudjátok: ez nem ennyi a valóságban, hiszen ott van a színszűrőrács is a pixelek előtt (minden fenti esetben)...
Amcsillüdv: Nyözö
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.01.06. 13:21

Köszönöm a segítségeiteket, kicsomagolva sem olyan brutális a fájl mint amire számítottam, nagyságrendileg a 10x-ese lesz, most már csak derült eget várok, hogy kézzelfoghatóan is összehasonlíthassam a végeredményt.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2010.01.07. 12:28

A csatolmanyon lathato kamerat lehet e az asztrofotózásban alkalmazni?
Ez pont most nem az en kameram (jo lenne ha harom lenne belole) csak az aljan lathato objektiv.
Egy Sony teveben kiprobalva tokeletesen mukodik, ugy vettem a bolhapiacon.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TuzaFerenc
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 22:02

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: TuzaFerenc » 2010.01.25. 21:17

Egy hete vásároltam egy zárhibás 300D-t, hogy majd megbarkácsolom és alkalmassá teszem asztrofotózásra. Arra gondoltam, hogy kiiktatom a mechanikus zárat, mivel az ilyen alkalmazásoknál nem szükséges. Először csak a redőnyöket szedtem ki, a zár mechanikáját javítgattam (a törött forgató pöcköket javítottam meg). Mivel nem volt tökéletes az eredmény és 3 napi szerelgetés után sem működött a gép, kiszedtem zárat és kivezettem a géptest alá, hogy kipróbáljam, mit csinál exponálás alatt, stb. Jelentem, hogy sikerült megoldani a problémát, lehet vele fotózni. B idővel tökéletesen működik, kb. fél mp expozíció felett stabilan teszi a dolgát (úgy, hogy közben kézzel állítom az alaphelyzetet a záron). Még annyit akarom megoldani, hogy a kilógó zár helyére optocsatolókat rakok be (hogy teljesen automatán működjön, így talán még a rövid expókat is tudni fogja) és így gyakorlatilag azt az alkatrészt ki tudom iktatni, ami tönkre szokott menni. Tehát lesz egy mechanikus zár nélküli fényképezőm, ami így szinte örök életű.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.03.11. 11:18

Sziasztok!

Nem tudja valaki, hogy hol lehet beszerezni Canon EOS 350D-hez AC adaptert?

Egyik boltban azt monsta az eladó, hogy még a Canon európai elosztóközpontjában sem szokott lenni belőle. Mondjuk érthető: hülye az, aki fényképezőgépet 220-ról akar működtetni :-)

Köszi előre is

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”