Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
mazol
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.06.27. 17:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mazol » 2017.09.15. 17:38

Kösz!

Honnan indultunk ki? Hogy fókuszáljunk objektívvel? Ez volt a kérdés.

A fotó mely részletes elemzésre került a következőképpen készült:
A fókuszálás során élőképen megkeresem a legkisebb csillagméretet és utána tesztfotók alapján szini hibára -azaz a szini hiba eltűnését keresve- finomítom a fókuszt. Én így szoktam csinálni. Mint leírtam az a tapasztalatom, hogy a legkisebb csillagméretnél jelentős a szini hiba. Erről kértél egy fotót. Tehát a részletesen kielemzett fotó egy általam sem jónak tekintett fókuszban készült, de totális defókusznak ezért nem mondanám, mondjuk azt, hogy fókusz keresés közben.
Egyébként észrevételeiddel kapcsolatban a következőket gondolom:

1; A két idézet között nincs ellentmondás:
Én a következőt írtam: "A szini hibára történő fókuszálásnál nem a legkisebb csillagméretet nézem, hanem a közepesen fényes csillagok körüli haló eltűnését figyelem" Azaz azt figyelem mikor tűnik el a szini hiba...

Lóránd meg ezt: "Objektívnél (még a high-endnél is) lehet színi hibára élő képen teljesen pontos fókuszt csinálni. Érdemes alacsony rekesznél (ott jön elő), képszélen, magas ISO-val. A lényeg az, hogy amikor az egyik irányból, defocusból megyünk a fókusz pont felé, át fog váltani a színi hiba a zöldesből a lilába. A váltás pont a fókusz. Én minden obis képemnél így csinálom. Tesztkép sem kell, ha jó a gép érzékenysége."

Lóránd nálam sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik és hozzászólása alapján Ő is szini hibára állítja a fókuszt - nem arról ír, hogy a csillagméretet figyeli, hanem arról, hogy a szini hiba változását...

2; A sok ezer iso értéket az belépő szintű gépek dslr gépek is tudják...Az enyém is.

3; A rekesz csökkentésről a csíkhúzós képek készítésénél írtam, amivel a lehetséges expóidő hosszát tudjuk növelni. Érdemes visszakeresni... Egyébként Lóránd leírja, hogy a fókuszálást alacsony rekesznél végzi -mivel ekkor a leképezési hibák hatványozottabban jelentkeznek- a kép széleit nézve, -mivel az optikai tengelytől távol a leképezési hibák hatványozottan jelentkeznek-

4; Igen a fotót szerkesztettem: a raw képből csináltam jpg-t (PS Camera RAW alapbeállításokkal), kivágtam az egyik sarkot, színcsatornákra bontottam... Más nem történt vele... (ja bocs pipettával fehéregyensúlyt állítottam) Ha gondolod átküldöm a raw...

5; Gyakorolni szoktam, jobb mechanikára meg gyűjtök

A magam részéről itt ezt lezártam mivel nagyon eltávolodtunk az eredeti kérdéstől, ha gondolod keres meg privátban vagy folytassuk egy asztrofotós szakkör utáni beszélgetésen...

Üdv

Zoli
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2017.09.15. 19:08

mazol írta:Kösz!

Honnan indultunk ki? Hogy fókuszáljunk objektívvel? Ez volt a kérdés.

A fotó mely részletes elemzésre került a következőképpen készült:
A fókuszálás során élőképen megkeresem a legkisebb csillagméretet és utána tesztfotók alapján szini hibára -azaz a szini hiba eltűnését keresve- finomítom a fókuszt. Én így szoktam csinálni. Mint leírtam az a tapasztalatom, hogy a legkisebb csillagméretnél jelentős a szini hiba. Erről kértél egy fotót. Tehát a részletesen kielemzett fotó egy általam sem jónak tekintett fókuszban készült, de totális defókusznak ezért nem mondanám, mondjuk azt, hogy fókusz keresés közben.
Egyébként észrevételeiddel kapcsolatban a következőket gondolom:

1; A két idézet között nincs ellentmondás:
Én a következőt írtam: "A szini hibára történő fókuszálásnál nem a legkisebb csillagméretet nézem, hanem a közepesen fényes csillagok körüli haló eltűnését figyelem" Azaz azt figyelem mikor tűnik el a szini hiba...

Lóránd meg ezt: "Objektívnél (még a high-endnél is) lehet színi hibára élő képen teljesen pontos fókuszt csinálni. Érdemes alacsony rekesznél (ott jön elő), képszélen, magas ISO-val. A lényeg az, hogy amikor az egyik irányból, defocusból megyünk a fókusz pont felé, át fog váltani a színi hiba a zöldesből a lilába. A váltás pont a fókusz. Én minden obis képemnél így csinálom. Tesztkép sem kell, ha jó a gép érzékenysége."

Lóránd nálam sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezik és hozzászólása alapján Ő is szini hibára állítja a fókuszt - nem arról ír, hogy a csillagméretet figyeli, hanem arról, hogy a szini hiba változását...

2; A sok ezer iso értéket az belépő szintű gépek dslr gépek is tudják...Az enyém is.

3; A rekesz csökkentésről a csíkhúzós képek készítésénél írtam, amivel a lehetséges expóidő hosszát tudjuk növelni. Érdemes visszakeresni... Egyébként Lóránd leírja, hogy a fókuszálást alacsony rekesznél végzi -mivel ekkor a leképezési hibák hatványozottabban jelentkeznek- a kép széleit nézve, -mivel az optikai tengelytől távol a leképezési hibák hatványozottan jelentkeznek-

4; Igen a fotót szerkesztettem: a raw képből csináltam jpg-t (PS Camera RAW alapbeállításokkal), kivágtam az egyik sarkot, színcsatornákra bontottam... Más nem történt vele... (ja bocs pipettával fehéregyensúlyt állítottam) Ha gondolod átküldöm a raw...

5; Gyakorolni szoktam, jobb mechanikára meg gyűjtök

A magam részéről itt ezt lezártam mivel nagyon eltávolodtunk az eredeti kérdéstől, ha gondolod keres meg privátban vagy folytassuk egy asztrofotós szakkör utáni beszélgetésen...

Üdv

Zoli


Azért barátkozz meg a gondolattal,hogy képeken a csillag körüli "haló" nem önálló jelenség,hanem a csillagról, az optika által alkotott defokaszált színcsatorna(nák) jele.
Ilyenformán a legkisebb csillagméretet akkor tudod beállítani,amikor a színi hiba a legkisebb! (ekkor lesz ugyanis a legkisebb a "haló")

Nem megsértődni kell,hanem érvelni és vagy cáfolni.

Üdv: Zoli
mazol
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.06.27. 17:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mazol » 2017.09.15. 21:02

Nem megsértődtem, lezártam. PÜ megy

Üdv

Zoli
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.09.15. 21:47

mazol írta:... látszik, hogy a vörös színcsatornán más a leképezés, mint a zöld, illetve kék csatornákon. ...


Szerintem ezen nem kell csodálkozni.
Egy lencse esetében ez természetes. Főleg, ha nem APO.

mazol írta:... A csatolt diagram felső részénk "lapos " része mutatja a vezetési hibát, de a színcsatornák szélessége a leképezési hibát a vezetési hiba ellenére mutatja (vörös színcsatorna sokkal szélesebb). ...


Szerintem nem.
A "diagram felső részének lapos része" a telítődésbe ment pixeleket mutatja (ami tökéletes vezetés mellett is előfordulhat túl hosszú expozíciós idő esetén, így a kettőnek nem feltétlenül van köze egymáshoz). A színcsatornák szóródási köreinek szélességi eltérését itt is CSAK a lencse kromatikus aberrációja okozza.

mazol írta:... A kivágás egyébként a kép sarkából való, így az objektív elhúzása is okozhatta a nem koncentrikus alakot...


Szerintem nem.
Az objektív elhúzása, akármilyen aberrációról is legyen szó:
1. mindig egy pontból kiindulóan sugaras és körszimmetrikus irányú torzulást okoz; nem pedig a teljes képsíkon paralelt, mint ez - még ha csak a kép sarka látszik is, túlságosan párhuzamosak az elmozdulások - ahogy látom, valamint
2. a csillagprofilban nem okoz lokális szélsőértéket, azaz a csillag-centroidból kiindulva mindig szigorúan monoton csökkenő intenzitású (bár általában nem körszimmetrikus) egészen a háttérzajig; nem pedig lépcsős, pláne kettős maximummal, mint ez.

Még valami: fókuszálni vagy fókuszt ellenőrizni szerintem nem a kép sarkában és nem is a kép közepén kell, hanem a képátló sarkok felé eső kb. nyolcadoló (vagy a sugár harmadoló-negyedelő) pontjában, mert amennyiben a képsík nem sík, hanem görbült (ami a leggyakoribb eset), akkor kb. ebbe a régióba esik a fókusztávolságnak az érzékelő felületére számolt integrál-közepe. Azaz ekkor lesz optimális az élesség a teljes szenzor felületére számítva.

MDA

u.i.: én is érzek némi sértődést a reakciódban, pedig csak segíteni akarunk, ha már kérted...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.16. 00:03

Érdekes ez a fókuszálás kérdés. Azért ismernie kell az embernek a saját használt technikáját is, mert a színhibára fókuszálás receptje se lesz feltétlenül ugyanolyan jó két különböző objektívnél, de még két különböző chipnél sem -legalábbis ezt mondja a fizikai alapú logika. A fényképező objektív eleve jó eséllyel nem a vizuális tartományra korrigált rendszer, ennek megfelelően meg a legjobb fókusz helyzete se biztos, hogy ugyanott lesz két ugyanolyan színvonalú, de mondjuk nem egyforma objektívnél. Biztosan módosít, ha szűrés is van a rendszerben, és még a chip típusa is beleszól, mert az érzékenységi maximum esetleg picit máshová esik. Én kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a konszenzus, mert én is most fogok tervszerűen mélyégfotózni. :)
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2017.09.16. 06:44

[quote="AttilaMég valami: fókuszálni vagy fókuszt ellenőrizni szerintem nem a kép sarkában és nem is a kép közepén kell, hanem a képátló sarkok felé eső kb. nyolcadoló (vagy a sugár harmadoló-negyedelő) pontjában, mert amennyiben a képsík nem sík, hanem görbült (ami a leggyakoribb eset), akkor kb. ebbe a régióba esik a fókusztávolságnak az érzékelő felületére számolt integrál-közepe. Azaz ekkor lesz optimális az élesség a teljes szenzor felületére számítva.

MDA[/quote]

Szia Attila!

Kamera obikról beszélünk (mivel ilyen kép volt a kiindulási alap).
Ebből kifolyólag a képsíkot a gyártó -feltehetően!- síkra korrigálta (már amennyire sikerült...).
A fenti okoból következik,hogy az obi leképzése a központi részen a legjobb. Abban igazad van,hogy máshol is lehet fókuszt állítani. Ilyenkor jön elő az,hogy mindenkinek a saját eszközét kell ismerni.
Tapasztalataim szerint,kamera obiknál mindig választani kell:
- vagy a lehető legnagyobb területen legyen "majdnem" éles minden;
- vagy terület vesztés árán egy kisebb terület legyen élesebb,mint a széleken.
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2017.09.16. 07:02

Szia János!

"Azért ismernie kell az embernek a saját használt technikáját is"
Ez így igaz!

"a színhibára fókuszálás receptje se lesz feltétlenül ugyanolyan jó két különböző objektívnél, de még két különböző chipnél sem -legalábbis ezt mondja a fizikai alapú logika."
Szerintem pedig pont a fizika miatt használható BÁRMILYEN objektív és ÉRZÉKELŐ esetén.
A legkisebb csillag kép (amibe ugye beletarozik,hogy az összes optikai torzítással terhelt képe a csillagnak)
esetén lesz a legjobb a fókusz.

"A fényképező objektív eleve jó eséllyel nem a vizuális tartományra korrigált rendszer"
Szerintem pedig pont ezeknek az optikáknak az a közös jellemzője,hogy a látható tartományra korrigáltak!
A kicsit is jobb obikra -már nagyon régóta- külön jelölik az infra tartomány élességét.

"ennek megfelelően meg a legjobb fókusz helyzete se biztos, hogy ugyanott lesz két ugyanolyan színvonalú, de mondjuk nem egyforma objektívnél."
Ez így igaz!

"a chip típusa is beleszól, mert az érzékenységi maximum esetleg picit máshová esik"
Ebben nem vagyok biztos. A minimális csillagkép esetén engem nem érdekel,hogy a szenzor és a szoftver hogyan állítja elő a képet.Csak az,hogy az minél kisebb legyen rajta a csillag képe.

De nem is kell mindent ok-okozati összefüggésben ismeni:
egy dolog a fontos: minél kisebb csillagokkal legyen tele a kép! :-)

ui.: szándékosan nem azt írtam,hogy a "legkisebb átmérőjű" legyen a csillagkép.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.09.17. 00:02

Szia Zoli!

lESI FOTÓS írta:... Kamera obikról beszélünk (mivel ilyen kép volt a kiindulási alap).
Ebből kifolyólag a képsíkot a gyártó -feltehetően!- síkra korrigálta (már amennyire sikerült...) ...


Amint lesz rá lehetőségem, készítek néhány tesztképet "kamera obikkal", és megmutatom a "síkra korrigált" képsíkjuk görbületét. Azt hiszem, lesz lepetés...
(Sajnos Zeiss Planar lencsém nincs, aminek már valóban lehet köze a sík leképezéshez.)

lESI FOTÓS írta:... Tapasztalataim szerint,kamera obiknál mindig választani kell:
- vagy a lehető legnagyobb területen legyen "majdnem" éles minden; ...


Ennek módját írtam le alább.

lESI FOTÓS írta:... vagy terület vesztés árán egy kisebb terület legyen élesebb,mint a széleken.


Igen, lehet közvetlenül a témára is fókuszt állítani, de ez leginkább kis szögméretű témák esetén használható csak, mint pl. bolygók vagy planetáris ködök.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2017.09.17. 19:52

Szia Attila!

"Amint lesz rá lehetőségem, készítek néhány tesztképet "kamera obikkal", és megmutatom a "síkra korrigált" képsíkjuk görbületét. Azt hiszem, lesz lepetés...
(Sajnos Zeiss Planar lencsém nincs, aminek már valóban lehet köze a sík leképezéshez.)"

Ígérem,nem fogok meglepődni! :-)
Arra viszont kíváncsi lennék,hogy egy GPU -korrektorral vagy nélküle- mit csinálna egy 2-10 méterre lévő témáról.
(és akkor még nagyvonalúan eltekintettünk a GPU egyedi gyártásából származó előnyéről!)

Egy mérnök srác mondta:
"Egy darabot világszínvonalúra, egy tucatot nagyon jóra,egy vagonnal már csak szart tudunk gyártani."

Az élet eddig Őt igazolta! :-)

Üdv: Zoli
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2017.09.17. 20:22

Én eddig ha jól számolom 5 fényképezőgépet használtam asztrofotózásra. Egyik sem volt teljesen hibátlan szenzorral. :)
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”