Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.03.22. 15:47

Imre írta:Üdv! Szerintem fókuszálási hiba. Készíts több felvételt fókusz előtti helyzetből indulva apró lépésekben fókuszon túli helyzetig. Azt kell tapasztalnod, hogy a tüske szálai közelednek, a fókusz helyes állásakor egybeesnek, majd ismét távolodnak. Vezetési hiba esetén a csillagok képe vonalakká alakul. A levegő nyugtalansága elmosná a tüske vonalait, nem maradna éles. A korrektor hibája esetén a kép közepe és sarkai mutatnának erős eltérést, de a képen nem látható. A fókuszhibától és kis vörös színeltolódástól eltekintve semmi lényeges hibát nem látok, de korrektor nélkül készített kép elárulná, hogy ezt a színi hibát okozhatja-e, vagy sem. Egy fókuszsorozat korrektorral, egy meg nélküle, ugyanarról a csillagról, azaz környezetéről, és minden kiderül!
Ha a távcső nincs pontosan pólusra állítva, és két képet egyesítek, akkor azt tapasztalni, hogy a tüskék nem párhuzamosak, hanem kis szöget zárnak be egymással, mert a két felvétel közti időben a képsík elfordult, a hibás pólusra állás miatt. A vezetés ezt nem oldja meg! A két képet a program egyezteti, de a mechanikus pólushiba mint a diffrakciós tüskék eltérő szöge a képen látható marad! Mintha ilyen hiba is látszana a képen.
Természetesen a gépet kotyogás mentesen, és mindig ugyan abban a szögállásban kell rögzíteni. Ha a két felvétel között elfordult a kihuzaton a gép, akkor is látható lesz dupla, legyező alakú diffrakciós tüske!
Üdv. Imre

Köszönöm! Ezen a vonalon már el tudok indulni. Amúgy a feltöltött kép erősen vágott. Itt az eredetije:
http://i.imgur.com/jlsA26X.jpg
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2015.03.25. 11:18

Imre szépen leírta, egy ponton javítanám:
A fényképező elforgatásától nem nyílnak szét a tüskék. Azok helyzete a póklábaknak az égi koordinátákhoz viszonyított helyzetétől függ, és akkor változik, ha a tubust elforgatod a tubusgyűrűk között.
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.03.27. 12:43

Üdv Mindenkinek!
Adott egy 200/1000-es newton HEQ5 pro goto-val, ALCCD5 + amicis 9x50-tel vezetve PHD-ban.
Az esetek elég nagy százalékában ilyen nyers képeket kapok 4-6perces expók után. http://i.imgur.com/YkZF27c.jpg
Látható hogy egy irányban mindig kicsit bemozdul a kép. (mindig ugyan abban az irányban, kómakorrektort használok úgyhogy tuti nem kómahiba)

Kérdéseim:
-ilyen felszereléssel mennyire tekinthető ez normálisnak?
-ha lehet még pontosítani akkor mennyiben befolyásolja a vezetést a pontos pólusra állás (mekkora hibát tud korrigálni a guiding?)
-amici prizmás kereső fókusza alapból elég-e a vezetéshez vagy kell-e még esetleg barlow-val nyújtani?
-igényel-e a PHD valamiféle a 9x50-es keresőre szabott beállítást a vezetés megkezdése előtt?

Köszönöm a válaszokat előre is!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.27. 17:02

PolluxHUN írta:Üdv Mindenkinek!

1. Látható hogy egy irányban mindig kicsit bemozdul a kép.

Kérdéseim:
2. -ilyen felszereléssel mennyire tekinthető ez normálisnak?
3. -ha lehet még pontosítani akkor mennyiben befolyásolja a vezetést a pontos pólusra állás (mekkora hibát tud korrigálni a guiding?)
4. -amici prizmás kereső fókusza alapból elég-e a vezetéshez vagy kell-e még esetleg barlow-val nyújtani?
-igényel-e a PHD valamiféle a 9x50-es keresőre szabott beállítást a vezetés megkezdése előtt?

Köszönöm a válaszokat előre is!


1. Ez nem kómahiba, jól látod. Vagy a guider nem követett, vagy megugrott a mechanika valahol félúton.
nekem volt ilyen egyszer. Az ugrás olyan gyors, hoyg a guider nem is látja, utána meg újra rááll a követett csillagra, és pont ilyen, tojás alakúak lesznek a csillagok.
2. Sztem lehet ezzel pontosabbat.
3. A pólusra állás fontos, de ha vezetett kamerád van, akkor nem annyira vészes. Azt nem tudom ,hogy a kamerád menniyt tud korrigálni, mert nem ismerem, de sztem sokat. 4-5 perces expoknal eleget.
4. Én használok barlowt a keresőre rakott guideing kamerához, kell is, csak állítani kell a kamera fókuszán.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.27. 17:21

PolluxHUN írta:... Kérdéseim:
-ilyen felszereléssel mennyire tekinthető ez normálisnak?
-ha lehet még pontosítani akkor mennyiben befolyásolja a vezetést a pontos pólusra állás (mekkora hibát tud korrigálni a guiding?)
-amici prizmás kereső fókusza alapból elég-e a vezetéshez vagy kell-e még esetleg barlow-val nyújtani?
-igényel-e a PHD valamiféle a 9x50-es keresőre szabott beállítást a vezetés megkezdése előtt?


- Ez az eredmény semmilyen auto-guider-es felszereléssel nem tekinthető normálisnak.

- A minél pontosabb pólusra állás minden körülmények között nagyon fontos, de itt szerintem nem az volt a hiba oka - feltéve, hogy az auto-guider valóban működött... Az ugyanis a kisebb pólushibát is kompenzálja, csak a LM kezd el forogni, ha túl nagy már a pólushiba, vagy nagy a LM.

- Az Amici-prizmát én kidobnám a francba, csak bajt okozhat, haszna semmi. A hosszabb vezetőtávcső fókusz pontosabb vezetést ad, ami nem hátrány (bár halványabbak lesznek benne a vezetőcsillagok, ami meg hátrány...), de ekkora hibát szerintem ez sem okozhat. Ma már a szub-pixeles centroid-algoritmusok mellett egy sima kereső is elég hosszú.

- A PHD-t szinte mindenfajta beállítás nélkül is elég jól lehet használni (ebből ered a neve is: Push Here Dummy, azaz szabad fordításomban: csak nyomd meg a gombot, köcsög! :lol: ), de még finomabbá tehető az Advanced menüablakból ("agyvelő" gomb). Én az újabb, PHD2-t használom - már ha kell egyáltalán nagyritkán a TDM mellé.

Ezek voltak a válaszok a kérdéseidre.

Viszont jó lenne tudni a kamera orientációját (merre van pontosan észak), mert nem mindegy, hogy csak az egyik tengely húz el, vagy mindkettő.

Egyébként ez szerintem flexure hiba (bár nem kizárólag csak ez lehet), azaz magyarul lehajlás, vagy lekonyulás. A vezető távcső (vagy vezetőkamera) rögzítése nem megfelelő, vagy beakad egy kábel, és vezetés közben az optikai tengelye elmozdul a főműszeréhez képest.

Dobd ki az amici-t, és rögzíts rendesen a cuccokat.

Még valami.
Ha "Spring-load" kereső-tartód van, azonnal húzd le a WC-n!!!
(Ilyenre gondolok: http://tavcso.hu/?o=termek&te=9x50a)

Ezt írják: "Mindegyik kereső SpringLoad rendszerű tartóval érkezik, mellyel a párhuzamosítás nagyon egyszerű, mivel a szokásos 6 állítócsavarral ellentétben itt mindössze 2 db csavart kell állítanunk!"

Pontosítok: a spring-load rendszerű tartó konkrétan szar. Foscsomó. Ha mindegyik kereső azzal érkezik, akkor ne ott vegyél keresőt! Amilyen egyszerű a párhuzamosítás, kb. tízszer egyszerűbben és könnyebben el is megy az optikai tengely Baktalórántházáig, egy fuvallatra...

Ez egy profi cucc (persze drágább is kicsit, de nem kétszer annyi), és atom stabil:
http://www.makszutov.hu/termek/mini-vezetotavcso-kit-53mm


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.03.27. 20:54

nr74 írta:Imre szépen leírta, egy ponton javítanám:
A fényképező elforgatásától nem nyílnak szét a tüskék. Azok helyzete a póklábaknak az égi koordinátákhoz viszonyított helyzetétől függ, és akkor változik, ha a tubust elforgatod a tubusgyűrűk között.

Ez pedig szerintem egyenértékű azzal, mintha a gépet fordítod el a kihuzat végén. Legyező szerűen szétállnak majd a csillagok tüskéi, az elfordulás szögének megfelelően. Nem párhuzamosan, hanem legyező szerűen. Ezt csak a pontosítás kedvéért írom, mert már folytattam felvételeket egyazon területről, és nem sikerült pontosan feltenni a gépet azonos szögben, és sajnos 8 ágú lett minden csillag tüskéje. Ezért a gépet mindig az egyik forgási irányba ütközésig kis gumival elhúzom a kihuzaton, ugyanis a rögzítése kissé kotyog. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.03.27. 23:22

Attila írta:- Az Amici-prizmát én kidobnám a francba, csak bajt okozhat, haszna semmi. A hosszabb vezetőtávcső fókusz pontosabb vezetést ad, ami nem hátrány (bár halványabbak lesznek benne a vezetőcsillagok, ami meg hátrány...), de ekkora hibát szerintem ez sem okozhat. Ma már a szub-pixeles centroid-algoritmusok mellett egy sima kereső is elég hosszú.


Az amicis részt nem használom. Ki van tekerve, a helyén egy guider adapter van abban van a vezetőkamara. Csak vhol olvastam hogy az amicis rövidebb tubushossza befolyásolja a fókuszhosszát ezért is volt kérdés a barlow.

Attila írta:Viszont jó lenne tudni a kamera orientációját (merre van pontosan észak), mert nem mindegy, hogy csak az egyik tengely húz el, vagy mindkettő.


http://i.imgur.com/wCXI3zX.jpg
Próbáltam planetárium programból kikalkulálni...Ez alapján két tengelyen csúszik a dolog! :?

Attila írta:Egyébként ez szerintem flexure hiba (bár nem kizárólag csak ez lehet), azaz magyarul lehajlás, vagy lekonyulás. A vezető távcső (vagy vezetőkamera) rögzítése nem megfelelő, vagy beakad egy kábel, és vezetés közben az optikai tengelye elmozdul a főműszeréhez képest.

Még valami.
Ha "Spring-load" kereső-tartód van, azonnal húzd le a WC-n!!!


No erre akkor legközelebb nagyobb hangsúlyt fektetek! Amúgy igen sajna springload felépítésű!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.28. 08:07

PolluxHUN írta:... Amúgy igen sajna springload felépítésű!


Akkor addig ne is nyomozz tovább a hiba után, amíg ezt le nem cseréled egy sokkal megbízhatóbb, robosztusabb változatra.

Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.28. 11:26

Attila írta:Pontosítok: a spring-load rendszerű tartó konkrétan szar. Foscsomó. Ha mindegyik kereső azzal érkezik, akkor ne ott vegyél keresőt! Amilyen egyszerű a párhuzamosítás, kb. tízszer egyszerűbben és könnyebben el is megy az optikai tengely Baktalórántházáig, egy fuvallatra...

MDA


Attila, pontosan kifejted, mi bajod a springload megoldással? Nem elég stabil? De gondolom
nem a papucs részre gondolsz, hanem arra, hogy két csavarral állítható az iránya?
Vagy más miatt?
Guest

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Guest » 2015.03.28. 12:34

Ez a gumigyűrüs -rugós cucc ESZEMENT dolog.Igy tényleg semmit nem ér.Vezetéshez nagyon SZTABIL CUCCOK kellenek.Ha átalakítják és 2db-ot használnak akkor működhet.Na de KÉREM!! Azért adjak érte pénzt,hogy utánna meg fusizzak is vele. ----Na én megszívtam,de megbütyköltem , :mrgreen: ÉS MÉRGES VAGYOK MAGAMRA HOGY EZT VETTEM.

Igy eredetiben egy közepes szellő is elfujja. ;)


Normális esetben hátul három csavar,elöl szintén .Nem árt megnézni hogy a nagy csövön mennyire stabil a cucc,mert ott is kókadhat mint a ........! A tükrök is megmozdulhatnak,ha csak ugy "hamar-hamar" módszerrel szerelték.Ráadásul hihetetlen lassan,és kicsit képesek mozdulni hő hatásra,gravitációra,rezgésre.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”