Milyen gépet érdemes venni?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.17. 17:21

Szia!

DannyL írta:Beszélgettem már erről szakikkal és volt aki lebeszélt az 1100D-ről, mert hogy az érzékelője nem olyan jó mint az 500D-nek. De ahogy néztem mind a 3-nak CMOS érzékelője van és Digic4 procija.

Tudnátok segíteni, hogy mire gondolhattak amikor gyengébb érzékelőről beszéltek? Nekem ez most nem tiszta.


Ha ránézel az adatlapjukra, akkor már a pixelmennyiségből is kitűnik, hogy nem ugyanaz a szenzor van a 3 gépben. Ha nem ugyanaz, akkor nyilván vannak eltérések a hatásfokban, a zajban, a mikrolencsékben, és ezernyi más dologban.

De az első 2-3 évben szerintem nem a gépváz lesz az, ami hátráltatni fog az asztrofotós képességeid tökélyre fejlesztésében. :)
Azt vedd meg, amelyikre van pénzed. Ha normál fényképezésre is akarod használni, akkor arra is kell gondolni, hogy optika is kell a gépváz elé, amik piszok drágák, ha nem elegendő a leggyatrább minőség.

Ha meg pénz nem számít, akkor 5D emkákettő, vagy fullfrém CCD. :)

DannyL írta:A váz minősége miatt nekem az 500D a leg szimpatikusabb, mert annál fém-et ínak. 1100D és 550D műanyag.


Nem, az 550D nem műanyagvázas. A ház persze mindegyiknék plasztik. Menj el egy boltba, és nézd meg közelről a vázakat, úgy jobban kiderül, hogy melyik milyen minőségű, vagy legalábbis érzetű. Az 1100D-től garantáltan besírsz, a másik kettő elmegy, de nyilván közel sincsenek egy magnéziumházas 7D-hez, vagy Nikon D7000-hez, vagy Pentax K-5-höz, de ezek más kategóriába tartoznak.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.17. 18:01

Nekem az 500D jött be, semmi gond, talán kicsit nehezebb, de stabil, jó a fogása, és a CCD-vel semmi bajom, csak a hibás pixelek számát sokallom benne! 2 piros 4 szürke, 2 lila, 3 kék, 1 zöld. Nem a közepén, hanem a 60% körön kívül, de vigyázni kell, hogy hova állok be, hogyha kényesebb dolgot exponálok. Rendesen bolygatni kellene a követést, véletlenszerűen, de érdekes módon a jpg képen csak kissé látszik, a normál fotózást meg egyáltalán nem zavarja. A vásárláskor készítsél vele hosszú, azaz 10-20 perces sötétképet, becsukott, jól lezárt nyílással, sötét helyen, hogy lámpafény ne érje! Ez után ugyan annyi ideig úgy, hogy a bezárt nyílással, de jó fényes helyen, folymatosan forgatva a készüléket. Ha az első képet megnézed, akkor virítanak a hibás pixelek. Szabvány szerint a 60% körben NEM lehet egy sem! A másik kép a zárt fénnyílás esetén, az esetleges réseken beáramló fényt mutatja, esetleg csík, vagy folt formában. Ezen kívül a normál optikájával készíts egy felvételt négyzethálós lapról. Élesre állítsad, és legyen párhuzamos a vonal az érzékelő szélével. Nagyon pontosan állítsad be! A felvételt kinagyítva a sarkokat ellenőrizzed, hogy mindegyik feket-fehér-e, vagy van olyan, ahol elszíneződést látsz a fekete háló mellett! Ha a négy sarokban ez nem teljesen egyforma, akkor feltehetően az érzékelő síkja nem teljesen merőleges az optikai tengelyre. Enek oka lehet a váz hibája, a CCD tartójának ferdesége. Ha távcsőre teszed, soha nem lesz éles a kép, legfeljebb egy szélesebb sávban. Vagy az egyik, vagy a másik széle, vagy sarka életlen marad! Néhány század milliméter fókuszálási hiba már látható. Csak eredeti akkuval használjad! Kérjél hozzá távexponáló zsinórt, mert a távcsőre szerelve azzal tudod csak használni a bemozdulás veszélye nélkül. A maximális programozott 30 másodperces expokkal végtelen ismétlésű sorozatot is készít, illetve 10 darabosat is be tudsz programozni. Sötét ég alatt akár ISO 1600-al is fotózhatsz, és egy fényerős csővel ez az idő elég is a legtöbb objektum esetében. Ha egymás utáni gyors exponáláskor az első kép nem olyan, mint az utolsó, akkor a gép hibás! Ezt minimum 10-es sorozattal kell tesztelni, és 1/100 másodperces, vagy kisebb idővel! Általában az első kép már jelzi a hibát, ha van, az egyik fele sötétebb! Általában az alja! Ez a tökör felcsapás hibáját mutatja ki. Ha nem tökéletes, akkor NE vedd meg! Késöbb ugyanis nem tudod megjavíttatni, ezekkel a hibákkal elhajtanak! A hibás pixeleket meg mérlegeljed, hogy mennyire zavaróak! Ha középen látsz, NE vedd meg! Van benne élőképes előnézet, és benne 5 és 10-szeres nagyítás, ami a csőre téve az élesség beállításakor rendkívül hasznos! A fényereje is tág határok között állítható! A Fiastyúk úgy látszik benne, mintha már a perces expóval készült képet néznéd! Egy 4 másodperces ISO 6400-as képpel a pozició beállítása is elvégezhetó nagyon gyorsan! Zajosan, de látható lesz a halványabb részlet is!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.10.17. 18:13

Viszonylag akkurátus összehasonlítást találtam ezen az oldalon az 500D-550D kérdéskörben:
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_5 ... n_EOS_550D

Ami szerintem asztrofotózásnál számíthat:
- Az 500D-nek jelentősen, 30%-al gyorsabb a zárja
- Az 550D közel 800 ISO-nál a legkevésbé zajos, míg az 500D alig 700 ISO-nál
- Az 550D-nek kicsivel nagyobb a tényleges színmélysége.

További összehasonlítások is vannak, pl. 1100D-vel, amiből kiderül, hogy az 1100D két dologban mindkettőt veri: a súlya jelentősen kisebb (kevésbé terheli az okulárkihuzatot), egy aksival kétszer annyi képet lehet készíteni (persze ha az ember ac adapterrel nyomul, akkor ez nem szempont).

Mindazonáltal, az 500D nem egyértelműen jobb az 1100D-nél, míg az 550D mindkettőnél jobb, így ez utóbbit lenne érdemes megpróbálni.

Kvi
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.10.17. 18:22

Köszönöm Uraim a hasznos tanácsokat. Ezek szerint fogok továbblépni.

csakb írta:De az első 2-3 évben szerintem nem a gépváz lesz az, ami hátráltatni fog az asztrofotós képességeid tökélyre fejlesztésében. :)

Ezzel tisztában vagyok. De nem csak asztrofotózásra fogom használni és hosszútávon tervezek vele. Úgyhogy szeretnék jól átgondolt döntést hozni.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.17. 19:19

Imre írta:Ezen kívül a normál optikájával készíts egy felvételt négyzethálós lapról. Élesre állítsad, és legyen párhuzamos a vonal az érzékelő szélével. Nagyon pontosan állítsad be! A felvételt kinagyítva a sarkokat ellenőrizzed, hogy mindegyik feket-fehér-e, vagy van olyan, ahol elszíneződést látsz a fekete háló mellett! Ha a négy sarokban ez nem teljesen egyforma, akkor feltehetően az érzékelő síkja nem teljesen merőleges az optikai tengelyre. Enek oka lehet a váz hibája, a CCD tartójának ferdesége.


Na most én egy 18-55-ös Canon kitobival készített képről ezt nem merném kategorikusan kijelenteni, hogy a széleken, sarkokon a leképezési hiba a szenzor ferdesége miatt van... :)
Másrészt meg a 80ED amúgy is kóválygó gyári fókuszerével ez lesz a legkisebb probléma. :(

Imre írta:A hibás pixeleket meg mérlegeljed, hogy mennyire zavaróak! Ha középen látsz, NE vedd meg!


Ez vásárláskor OK, de idővel sajnos elkezdenek szaporodni, és semmi sem garantálja, hogy fél év múlva nem jelenik meg mégis egy hot pixel a szenzor közepén. Más gyártók sikeresen megoldották, hogy van a felhasználói menüben egy hot pixel mapping opció, amivel a váz készít egy új térképet, és az újonnan megjelenő rossz pixeleket is kimaszkolja. Canonéknál és Nikonéknál ez valamiért nincs, de a szervizben megcsinálják az embernek, és utána lehet örülni megint egy darabig.

De egyébként utólagos maszkolással is szépen el lehet tüntetni a rossz pixeleket.

Szerk.: és persze a körültekintően elvégzett dark és flat korrekció eleve eltünteti a forró és hideg pixelek zömét.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.17. 19:35

Azt szokták még tanácsolni a mélyeges szakik, hogy ha lehet, akkor a kiszemelt típusból kérjél ki a raktárból 2-3 vázat (lehet, hogy már itt elhajtanak a fenébe :]), és készíts mindegyikkel 2-3 hosszú expós képet nagy ISO-n, alaposan letakart optikával (gyakorlatilag pár darkot kell csinálni), RAW-ban, autodark nélkül. Az elkészült képeket vagy otthon, vagy magaddal vitt laptopon alaposan skálázd át, és nézd meg, hogy mennyire jelenik meg a kép szélein a gép belső elektronikájának a hője. Ez ilyen lilás színű, diffúz folt, a képszélekből kiindulva. Állítólag azonos típuson belül is nagy eltérések vannak, és nyilván azt kell kiválasztani, amelyiken ez az effektus a legkevésbé jelentkezik.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.17. 20:02

Az jó megoldás Dark fotónak, ha ráteszi az ember az objektívre a védőkupakot, és úgy lő egy hosszú expós képet?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.10.17. 20:05

Jo, csak takard le a keresot is (ahol belenezel), mert onnan is szivaroghat be feny.

--mpt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.17. 20:15

Értem és köszönöm.
ferolg
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.08.23. 09:55

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: ferolg » 2011.10.31. 20:33

Előre is elnézést, ha (másoknak) evidens dolgot kérdezek.
Nikon D80 gépem van, rátettem a tubusra ahogy kell, de nem akar exponálni.
A fókuszt átállítottam kézibe.
Van valahol valami állítási lehetőség a menüben, mert én nem jöttem rá.
Vagy ezzel a géppel csak objektívvel lehet fotózni?


Előre is köszönöm !
100/900 SW PRO APO
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”