EOS gépek külső tápellátása

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: EOS gépek külső tápellátása

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2013.11.04. 20:02

Barátaim!

Ti itt nagyrészt a külső akkumulátorról való Canon táplálásról értekeztetek.
Én viszont hálózati táp mellett dolgozok és szeretnék egy 220V-os tápot használni.
Van is egy 9 V-os egyenáramú tápegységem, amit előtét ellenállással 8.1V-ra korrigálhatnék.
De nem merem kipróbálni.

Másik: a Canon aksi töltője - megfelelő csatlakoztatással - nem felelne meg folyamatos tápnak?

Ja, nincs pénzem Canon gyári tápra: ezért a variálgatás.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EOS gépek külső tápellátása

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.04. 20:08

Létezik 8 V-os stabil táp IC pl. 7808 valami 100 Ft körül, egy olyat kell bekötni és elég is, ha jól van bekötve nagyon nem kell tőle félni, ezek elég megbízhatóak. 3 lába van, középső a GND pont, bal szélén, ha szembe nézünk vele, akkor oda kell a bemeneti feszültséget kötni, ami legalább vagy 11-12 V kell legyen, egy kis 9 V os táp adapterben van annyi feszültség általában. Jobb lába pedig a kimeneti 8 V.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: EOS gépek külső tápellátása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.11.04. 21:36

Ne ellenállással kísérletezz, hanem stabkockával. Én LM350T-t használok, ez beállítható pontosan 8.1V-ra is, Nekem az a tapasztalatom, hogy egyes Canon gépek a 8.0V-ra már kényesek, lemerült akkut jeleznek.
Viszont a 9V-os DC tápról nem lehet meghajtani a stabkockát, mert ebben az esetben kicsi a fesz. különbség a be- és kimenete között, mindenképpen legalább 12V-os táp kéne. Egyenáramú, természetesen.
Az LM350T helyett jó az LM317T is, csereszabatosak, az előbbinek 3A a névleges árama, utóbbinak 1,5A, de az adott munkapontban ennél is több, bőven megbirkóznak a feladattal, árban minimális különbség van köztük.

Korábbi tapasztalataim ebben a témában:
viewtopic.php?f=28&t=1586&p=6234#p6234
viewtopic.php?f=28&t=2140&p=26597#p26597
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: EOS gépek külső tápellátása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.05. 12:23

Stella_209 írta:Barátaim!

Ti itt nagyrészt a külső akkumulátorról való Canon táplálásról értekeztetek.
Én viszont hálózati táp mellett dolgozok és szeretnék egy 220V-os tápot használni.
Van is egy 9 V-os egyenáramú tápegységem, amit előtét ellenállással 8.1V-ra korrigálhatnék.
De nem merem kipróbálni.

Másik: a Canon aksi töltője - megfelelő csatlakoztatással - nem felelne meg folyamatos tápnak?

Ja, nincs pénzem Canon gyári tápra: ezért a variálgatás.

Vásároljál a 9V-os tápodhoz egy 10000 mikró Farad kapacitású és legalább 16 V feszültségre alkalmas kondenzátort. Lehet kettőt is, az még jobb. Ezt tedd rá a kimenetre, utána kapcsoljad be a tápot. Terhelés nélkül mérjed meg a feszültséget a kapcsain. Azt tapasztalod, hogy ez 11 és 14 V között lesz.
Ez után tegyél rá egy 12V 6W teljesítményű izzót. Ez világít, és legalább 0,5 árammal terheli a tápegységet. Ez kb. megfelel a géped csúcsfogyasztásának. Ha ekkor a feszültség 10V alá esik, akkor határesetben működhet csak a géped róla, mert kicsi a teljesítmény, és nagy a belső ellenállása a tápnak. A terheléskor a mérhető zúgófeszültség, azaz az egyenfesz hullámossága 0.5 V körül lehet. Ez a terhelten mért kimeneti feszültséghez hozzáadódik, és levonódik, tehát a sabilizáló LM 7808 vagy más ic típus esetleg nem képes már 8,1 V-ot előállítani a kimenetén, és megjelenik a zúgófeszültség terhelés esetén.

Amennyiben magára az akkura állandóan ráteszed a tápod kimenetét, és úgy akarod használni, akkor a táppal sorba, az akku felé menő ágba tegyél annyi diódát, legalább 1A árammal terhelhetőt, amivel feltöltött akku esetén a tápból már nem folyik töltőáram az akkuba. diódánként 0,7V eséssel számolhatsz. Stabilizáló IC nem kell. Kis fogyasztással, 12V 20mA telefon izzóval terhelve a soros diódák után az izzón mért feszültség 8,5V lehet maximum, ezzel állítsad be a pontos értéket! Mellé kapcsolva a 12V 6W izzót a feszültség eshet 7,6V-ra maximum! Ha ezen határon belül van a terheletlen és terhelt feszültség, akkor nyugodtan drótozzad össze az akkuval, a polaritásra nagyon ügyelve, és dugjad be a gépedbe. Ha állandóan bekapcsolva tartod akkor sem tölti túl az akkut. Ennek ellenére elegendő csak akkor hálózatra kapcsolni, ha használod, elméletileg az akku folyamatosan töltődik és kisül, tartja majd a 8,2V körüli feszültséget automatikusan. Arra ügyelj, hogy ne zárjad rövidre az akku kapcsait, és ne felejtsed el, hogy a hálózatból kihúzva az akku lemerülhet, ha a géped bekapcsolva marad!

Ezt a két megoldást javasolhatom. Ha a stabilizátort választod, akkor vegyél még 2 db. keramikus 100nF kondit is, és rövid lábbal kössed a GND és bemenet, valamint a GND és kimenetre párhuzamosan. Ez a nagyfrekvenciás tulajdonságokat javítja, és megakadályozza az IC "gerjedését" amely drótozott szereléssel könnyen előállhat!

És még valami. Én is vettem utángyártott akkut! 2 hónap alatt tönkre is ment, felpuffadt, és alig tudtam kiszedni a gépből! Az eredetiből vettem 2011-ben egy másodikat tartaléknak, de még az első, amely 3 éves, az is 4 órát bírja folyamatosan a gépben, és az újabb is kevéssel több ideig! Feltehetően nem a használattól öregszik, hanem elsősorban az számít, hogy mikor gyártották. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy ellenőrizze vásárláskor a gyártás időpontját, mert a használatlan akku is öregszik. Az utángyártottat meg felejtse el! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”