SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.12.23. 12:34

Sziasztok.
A kérdésem az lenne , hogy bolygófotózás webkamerával megoldható óragép nélkül?
Mert ugye csak a látómezőben kell maradnia a bolygónak, nem?
köszi,
Bence
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.23. 14:07

Bence írta:Sziasztok.
A kérdésem az lenne , hogy bolygófotózás webkamerával megoldható óragép nélkül?
Mert ugye csak a látómezőben kell maradnia a bolygónak, nem?
köszi,
Bence

Gyakorlatilag nem. Ahhoz, hogy "normális" méretű Jupiter felvételed legyen legalább 200-250 pixeles bolygókorong kell. Egy 640x480-as érzékelőről kb 3 másodperc alatt kimászik a "korong", ez alatt legfeljebb 50 képkockát tudsz csinálni. Ez kevés a feldolgozáshoz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.23. 15:53

Sziasztok!
Leventének teljesen igaza van. Én még annyit hozzáfűzök, hogy ha nincs óragép, akkor egy végletekig kemény tartású mechanika jó finommozgatójával kézi vezetéssel is lehet fotózni, itt úgysem kell 2-3 percnél több idő. Ilyen mechanikát még csak keveset láttam. Az esetleg kicsit ingatagabb rendszer viszont motorral hajtva szépen elketyeg, ha nem kap közben külső erőhatást.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.12.23. 18:31

Bence írta:Sziasztok.
A kérdésem az lenne , hogy bolygófotózás webkamerával megoldható óragép nélkül?
Mert ugye csak a látómezőben kell maradnia a bolygónak, nem?
köszi,
Bence

Én annak idején próbáltam a Mizarommal. A legnehezebb rész az élességállítás volt, mert ott egyszerre kellett a finommozgatással a bolygót a látómezőben tartani, másik kézzel az élességet állítani és közben a monitort nézni. Szóval meg lehet próbálni, de hamar ráun az ember. (Én legalábbis elég hamar feladtam).
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.23. 21:12

Bence írta:Sziasztok.
A kérdésem az lenne , hogy bolygófotózás webkamerával megoldható óragép nélkül?
Mert ugye csak a látómezőben kell maradnia a bolygónak, nem?
köszi,
Bence

Szia Bence! Ha a kamera jelét amúgy egy laptop-on nézed, amint felveszi a videót, akkor arról a képről egyszerűen vezetni is lehet a távcsövet, ha van hozzá egyenáramú óragéped. Szerintem ez a legolcsóbb. Kell hozzá még egy kb 1-2 m-es 2 erű vékony, hajlékony vezeték, és egy fotóellenállás. Ez utóbbi két lábára a kábel egyik végét ráforrasztod és elszigeteled egymástól, a drót másik végét meg az egyenáramú óragép nyomtatott panelján lévő egyik fordulatszámot meghatározó ellenállás két végére forrasztod. Az óragép sebessége egy tekerővel szabályozható, ezt vezetett esetben maximum sebességre állítod. A laptop ernyőképén megjelenő Jupiter, Hold, vagy fényes csillag képének széléhez illesztett fotóellenállás az érzékelő. A szabályozás elve az, hogy a sietésre állított óramű motorjának fordulatszámát csökkenti majd a Hold, vagy Jupiter fényének hatására kisebb elennállásúra változó fényérzékelő. Ez által automatikus követés keletkezik. A fényérzékeny ellenállást a monitor felületére kell tenni egy átlátszó fóliára ráügyeskedve, amely a képernyő keretébe pontosan illeszkedik. ( próbának cellux-al is rátehető) Lehet a fólia akár piros is, de akkor a monitor fényerejét kicsit nagyobbra kell állítani. Ez azért is jó, mert nem zavarja meg a sötéthez szokott szemet. Amennyiben ilyen megoldást választasz, akkor csillagra is vezetheted a csövedet ha a bolygózó kamerát egy vezető cső végére helyezed, és egy figyelő, nagyított csillagképet mutató programot használva megjeleníted a csillag nagyított képét. Pólusra állni nagyon pontosan kell, mert deklinációban nincs vezetésed! Ezzel a módszerrel készítettem már 20 perces felvételt is, és nem lett vonal a csillagok helyett!

EQ3-as léptetőmotoros óragéppel viszont 30 másodpercnél soha sem tudtam többet exponálni. Az egyenáramú óragép olcsóbb lett volna, és egy fotóellenállással vezethető, ráadásul a fogyasztása 30 mA, azaz egy 9V-os elemmel napokat megy egyhuzamban, hidegben is!

Bolygózáshoz meg amúgy is kell a lapotop, tehát lehet használni vezetésre is egyidőben. Tudomásom szerint többen használnak ilyen módszert, főleg a kispézű amatőrök, akik ötlettel pótolják a hihányzó pénzmennyiséget. Ez a megoldás is tökéletesen tud vezetni akár egy 250/1310 -es nagy Newton csövet is, akár egy régi felújított csapos mechanikán. Vezettem már a Hold fényes oldalának peremére, sőt Jupter holdakra is, tehát a módszer igen jól használható, főleg bolygózásra, de akár mélyégre is! A Fiastyúkra közbetlenül is alkalmas, sőt csillagra vezetéskor azt tapasztaltam, hogy a halványabbakra pontosabban képes dolgozni, mint a fényesebbekre. 5 cm-es kereső mögé tett kamerával kiválóan működik! A kellő nagyítást elektrónikusan állítom be a ZoomWebCam programmal! Részletek, képekkel itt:

http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=31&t=2097&start=10

Ha még részletesebben érdekel, írjál privátban! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.12.23. 23:30

Szia Bence!
Szerintem érdemes próbálkozni az átúsztatásos módszerrel. Nem kell túl nagy nagyítást választani, a fentebb írt 200-250 pixeles nagyításhoz egyébként is nagyon jó műszer és ritka jó légkör szükséges. Lehet készíteni több néhány másodperces (amennyit időt az adott nagyítás enged) AVI-t, amiket aztán a Registax-szal együttesen is fel lehet dolgozni. Több néhány másodperces videóból akár néhány száz képkockán alapuló feldolgozást is össze lehet hozni. Arra kell ügyelni, hogy pl. a Jupiter esetén a videók kb. két percen belül készüljenek, a tengelyforgás miatt.
Ez a módszer persze munkaigényes, de egy sikeres végeredmény kárpótolhat a vesződségért. Sok szerencsét!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.23. 23:44

algor írta:Szia Bence!
Szerintem érdemes próbálkozni az átúsztatásos módszerrel. Nem kell túl nagy nagyítást választani, a fentebb írt 200-250 pixeles nagyításhoz egyébként is nagyon jó műszer és ritka jó légkör szükséges. Lehet készíteni több néhány másodperces (amennyit időt az adott nagyítás enged) AVI-t, amiket aztán a Registax-szal együttesen is fel lehet dolgozni. Több néhány másodperces videóból akár néhány száz képkockán alapuló feldolgozást is össze lehet hozni. Arra kell ügyelni, hogy pl. a Jupiter esetén a videók kb. két percen belül készüljenek, a tengelyforgás miatt.
Ez a módszer persze munkaigényes, de egy sikeres végeredmény kárpótolhat a vesződségért. Sok szerencsét!

Hát nem tudom mennyire éri meg a macera ... sokszor még úgy is kevés a 2 perc, hogy végig a látómezőben van a Jupiter.

Nem tudom milyen távcsöved és kamerád van, mindenesetre ha nem igényel túl sok anyagi ráfordítást akkor próbálkozz meg, egyébként ne fűzz túl sok reményt a dologhoz.

Itt van egy hasonló technikával készített Jupiter felvétel: http://makszutov.hu/galeria/galeria_sho ... 1266170787
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.12.24. 00:33

Na hogy pontosítsunk, van egy papírcsöves 155/1120-as newtonom, jelenleg dobsonon.
Akkor ha jól veszem ki, nem kell nekem szuper vezetés csak annyi hogy az óragép a látómezőben tartsa a célobjektumot.EQ2-3? és ugye kell egy scopium kamera. Mennyire járható út ez?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.24. 01:01

Bence írta:Na hogy pontosítsunk, van egy papírcsöves 155/1120-as newtonom, jelenleg dobsonon.
Akkor ha jól veszem ki, nem kell nekem szuper vezetés csak annyi hogy az óragép a látómezőben tartsa a célobjektumot.EQ2-3? és ugye kell egy scopium kamera. Mennyire járható út ez?

Igen, lényegében végig a látómezőben kell lenni a Jupiternek. EQ-3 az abszolút minimum ez a cső alá, mivel elég hosszú a tubusa.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.02.06. 19:47

Sziasztok!

Egy EOS-el próbálkozom, és szeretném összehasonlítani a kapott képet egy Scorpiummal.
Valakitől kérhetnék egy nyers avi-t amit Scorpiummal készített. (mondjuk a Holdról)
90/900-as refraktorom van, szóval ha valami hasonló nagyságrendű távcsővel készült az különösen jó lenne.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”