Hol a baj?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.11.02. 03:23

Attila írta:
2019.11.02. 00:14
Csillagos Pisti írta:
2019.11.01. 21:42
... Amint beszélek vele, mondom is mit tegyen.
Még egy kérdés eszembe jutott: amikor csillagra fókuszál, de nincs éles képe, akkor van extra- és intrafokális képe is (ami közrefogja az éles képet)?
Azaz tudja "'hintáztatni" a kihuzatot, hogy a fókuszon belüli is kívüli helyzetet is lássa a csillag fényképén?

MDA

Ez jó kérdés! Nekem annyit mondott korábban. "akarhogy is tekerek, nincs élesség". Dehát azt gondolná az ember, csak van ott egy pont, ahol a fény egyesül képpé ha már a kihuzata ki-be mozgatható. Főleg látva a holdi korong felvételét. :?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2019.11.03. 20:00

Ha jól értem, okulárban van éles képe, fényképezőgéppel nincs. Ez nem különös eset, mivel a fényképezőgép érzékelője is távolságban van a kihuzat végétől, illetve ha pl korrektorral használja, az eltolja a fókuszt. Nekem számos távcsövem van, ahol okulárban van fókusz, de a fotózáshoz toldat kell.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.11.03. 20:26

Én ammondó vagyok, hogy ismételje csak meg azt a Hold fényképet, és utána ne nyúljon az élesség tekerőjéhez, hanem fordítsa át a csövet a Fiastyúkra, és készítsen egy képet. Elég fényes ahhoz, hogy akár a Holdról készített kép paramétereivel is látszódjanak a csillagai! Persze nyugodtan 5-10 másodpercet is exponálhat, legfeljebb kicsi vonalkáknak látszanak a csillagok. Még jobb, ha a Holdnál az ISO értéket alacsonyra veszi, és a Fiastyúk esetében nagyra választja. Az a lényeg, hogy NE mozduljon el a kihuzat. A keresőben elegendő pontosan be tudja állítani mindkettőt. Ráadásul van un. élőkép üzemmód is azon a vázon, tehát azt is használhatja! Ha elkészítette mindkettőt, akkor küldje el, ide, hogy lássuk mi is. Ennyit megérdemlünk, ha már segítettünk a problémát megoldani. Én nem komplikálnám a dolgot a maszkkal, hanem csak a Hold felvétel megismétlését javasolnám, és változatlan fókuszhelyzetben egy jó fényes objektumot is le kellene fényképezni, pl. a Fiastyúk-ot. Kb. azonos magasságban is van a kettő holnap 4.-én sötétedés után 19:20 körül, csak a Hold most délen, a másik meg keleten. Remélem, hogy annyira tiszta lesz az ég, hogy látható legyenek a csillagok is! Üdv. Imre


Ui.: download/file.php?id=10046 Ez a kép állítólag azzal a vázzal készült, de vajon hogyan??? Ezt nem írta eddig senki, és ezért nem tudunk továbblépni!
Legalább három féle módszert ismerek, amely használható, de vajon melyiket alkalmazta??? - Kérdezni is tudni kell. Pontatlanul feltett kérdésre nem lehet tanácsot adni, csak újra lehet kérdezni.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2019.11.03. 21:26

De akkor a Hold képet is feltekert géppel csinálta és nem okuláron keresztül? Az más. Biztos nem használt közben egyiknél korrektort is? Mert különben én sem értem :)
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.03. 22:34

Hogy el lehet bonyolítani egy ilyen egyszerű feladatot... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.11.03. 22:36

Hát ebben én sem vagyok biztos, mármint abban, hogy a Hold képét nem lencsével készítette. Ha objektíven keresztül "belefényképezett" az okulárba, akkor minden érthető, hogy a vázat a kihuzatra téve közvetlen fókuszban nem kapott éles képet. Az okulárba "belefényképezve" a végtelenre állított géppel éles képet kap. Ha belenéz, akkor is, ha jó a szeme. Ha kiveszi az okulárt és ráteszi a vázat a saját szabályos toldójával úgy, hogy a CCD-n kapjon éles képet, akkor jóval rövidíteni kell a fényutat, ellensúlyozni kell a toldat hosszát és a gépben a reflextükör miatt mélyen fekvő érzékelőt, hogy a CCD a fókusz-síkba kerüljön. No ezt nem hiszem, hogy meg tudja tenni, ugyanis általában nem tudja annyira betekerni a kihuzatot, hogy ekkora mértékben csökkenjen a fényút hossza. Ezt a főtükör megemelésével lehetne elérni, azaz alátétet kell alkalmazni. Kérdés, hogy mekkorát, mert ha okulárral is akarja használni, és a kihuzata nagyon röviden mozog, akkor azt meg nem fogja tudni eléggé kitekerni az éles képhez! Nem is olyan egyszerű ez a dolog, és így "távjavítással" nem célszerű egy járatlan amatőrnek tanácsokat adni, mert tapasztalatom szerint pillanatok alatt nagyobb bajt csinálhat, mint amekkora jelen pillanatban van. Mutassa meg egy tapasztalt szakembernek, vagy minden adatot jegyezzen fel, és vonuljon be valamelyik szaküzletbe, ahol ellátják a megfelelő tanácsokkal. Nem hiszem, hogy csoda történt volna, tehát ezt javaslom, mint kézenfekvő egyszerű és biztos megoldást! Kísérletezni persze lehet, de kérdés, hogy megéri-e a ráfordított időt az eredménytelenség! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.11.03. 22:38

Attila írta:
2019.11.03. 22:34
Hogy el lehet bonyolítani egy ilyen egyszerű feladatot... :lol:

MDA
Teljesen egyetertek Attila.

Ha a Holdrol kap eles kepet es a csillagokrol nem, akkor elszerencsetlenkedi a beallitast vagy elmozdul a fokuszaloja vagy benazik a dslr beallitasaival. Pont!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.11.03. 22:48

Attila írta:
2019.11.03. 22:34
Hogy el lehet bonyolítani egy ilyen egyszerű feladatot... :lol:

MDA
Teljesen igazad van! Sajnos egy abszolut kezdő lehet, akivel ilyen előfordul. Ezért kellene először elméletileg teljesen tisztában lenni a távcső működésével, a fényképezési módszerekkel, és olvasgatni a korábbi bejegyzéseket a megfelelő témában. Na de ha valamit meg kellene keresned, és nem is sejted, hogy hol, milyen címszó alatt keressed, akkor még a kérdést feltenni is nehéz, igaz? Sok irodalmat kellene olvasgatni, mire megtanul egy abszolut kezdő kérdést feltenni! Ha nem tud kérdezni, mert nem tudja a fogalmakat sem, akkor ugyan hogyan tudja bárki is elmagyarázni, hogy a fényút rövidítése alatt mit kell érteni? Ezt is el lehet jól komplikálni, pedig ez sokkal egyszerübb, mint a TDM működése, igaz? Abban is előfordultak jócskán elvi és gyakorlati problémák! Aki meg egyáltalán nem is érti, hogy mi is az, annak magyarázhatod, és akkor sem fogja elhinni, hogy működik, amikor bemutatod! Még a saját szemének sem fog hinni! Sajnos ez van. Tanulni kellene, sokat! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.03. 23:01

Imre írta:
2019.11.03. 22:48
... Ezért kellene először elméletileg teljesen tisztában lenni a távcső működésével, a fényképezési módszerekkel, és olvasgatni a korábbi bejegyzéseket a megfelelő témában. Na de ha valamit meg kellene keresned, és nem is sejted, hogy hol, milyen címszó alatt keressed, akkor még a kérdést feltenni is nehéz, igaz? Sok irodalmat kellene olvasgatni, mire megtanul egy abszolut kezdő kérdést feltenni! ...
Te pedig már a távcső teljes átszereléséről polemizálsz lentebb, Imre... Már csak a tükör átcsiszolását nem említetted meg, mint lehetőséget, pedig semmi érdemi információd nincs a probléma valós okáról, csak a ködöt szurkáljuk mindannyian. :lol:

Eddig egy kérdésünkre sem érkezett válasz.
Akkor ez most komoly??? :shock:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.11.03. 23:18

Az írásom annak szólt, aki valamilyen kapcsolatban áll a kérdezővel. Gondolom, hogy érti, amit írtam, és talán rákérdez arra, ami itt nem hangzott el! - Nem a tükör átcsiszolására gondolok! :lol: - Persze szerinted az is lehet egy megoldás! :P Elsősorban feltételeztem azt, hogy a Holdról az éles felvétel NEM közvetlen fókuszban történt. Nagy valószínűséggel az történhetett amit korábban leírtam. Ezt ajánlom annak figyelmébe, aki kapcsolatot tart a kérdezővel. Ennyi, és nem több. Részemről befejeztem, mert semmi értelme ennek a kibontakozó vitának. "Ködszurkálásnak" :| Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”