Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Andras83
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.09.11. 12:01

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Andras83 » 2016.09.13. 17:04

Imre írta:No most hagyd abba a tekergetéseket, és sürgősen kérjél személyes segítséget egy tapasztalt amatőrtárstól, mielőtt kárt teszel a még kis sem próbált szerkezetedben! Remélem, hogy egy láda pezsgővel, vagy sörrel megelégszik a segítőkész kollega! Helyedben semmit nem tekergetnék egy új szerkezeten, főleg addig, ameddig halvány lila segédfogalmam sincs arról, hogy mit állít, és azt hogyan, hova kellene beállítani!!!


Oké. Köszönöm a tanácsot. Igazából pont azt próbáltam tenni szövegesen, de akkor tovább olvasgatok, majd próbálkozok és kitapasztalom mi merre hány méter szépen lassan, még óvatosabban nehogy baja legyen. :)Ha nem tudom beállítani, akkor megette az egészet a fene, ezért próbálkoztam a leírással. Előbb vagy utóbb így is úgy állítani kell, akkor meg inkább előbb.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.13. 20:42

Azt mindenesetre már most érdemes jól megjegyezni, hogy a jusztírozásnál a segédtükröt a legritkább esetben kell csak állítani, azt a boltban vagy gyárilag egyszer belövik és ha oda nem vered, vagy ilyesmi, az úgy is marad. A főtükröt jusztírozzuk!!!
Andras83
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016.09.11. 12:01

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Andras83 » 2016.09.13. 21:06

Vizi Péter írta:Azt mindenesetre már most érdemes jól megjegyezni, hogy a jusztírozásnál a segédtükröt a legritkább esetben kell csak állítani, azt a boltban vagy gyárilag egyszer belövik és ha oda nem vered, vagy ilyesmi, az úgy is marad. A főtükröt jusztírozzuk!!!


Nem tudtam. Igazából ezeket a képeket néztem és nem olyan volt mikor belenéztem a jusztírozóba, ezért kezdtem piszkálni a segédtükör csillag csavarját és fordígatni, amit most meg nem tudok visszaállítani, hogy jó legyen -.- Elleszek vele...
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/manual/ ... okular.pdf

Elvolt tolódva a fényesre polírozott felület tükörképe, azt gondoltam középre kell hogy kerüljön. De ha nem akkor úgy elállítottam, hogy az életbe nem állítom vissza....

Módosítás:
Megvan mit értettem félre a leírásban...na majd holnap "megcsinálom"
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.28. 15:24

géza írta:A tegnapi ősszejővetelen Feri (chip) , kollimálta a 114/500amat. Tanultam tőle és megnyugtatobb volt, hogy Ő nyulkált hozzá... A képen tigristulajdonosok figyelik a kiscicám szakszerű ápolgatását. Ilyen érzésem volt. Feri, kőssz ! A fűzfői csillagdában jőttűnk őssze, persze jol befelhősődőtt. Feri győnyőrű rajztőmbjét lapozgattuk, vetitettűnk, sokat nevettűnk.


Inkább itt válaszolok, mert még is csak jobban ide tartozik, nem de ;) Örülök neki, hogy végül is segítséggel, de megoldódott a kis műszernek a beállítása. Másfelől pedig gyakorlatban is szemtanúja lehettél, hogy hogyan is zajlik le ténylegesen a két tükör ill. az okulár kihuzat jusztírozása. Bár nem tudom ez utóbbira szükség volt e vagy csak a két tükör össze játszásával kellett foglalkozni. Gondolom, hogy az akkori látottak és az elmondottak alapján a következő jusztírozásban mint fő szereplő veszel majd részt és te tartasz Antiéknak előadást a jusztírozás rejtelmeiről.

Az újra jusztírozott műszered használatához kívánok sok, szép és csillagfényekben gazdag estéket!

Üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.29. 09:51

Gábor, kedves Tőled ez a figyelmesség, Feri még a segédtűkrőn is állitani kényszerűlt. Észreveszem a gyutáv megváltozásain . Őrűlők igy utolag , nem nekem kellett ezt kitalálgatnom. sz.....................http://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.12.07. 09:38-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.06. 16:31

Kedves Kollégák!

Én eddig jobbára APO-val fárasztottam az eget, ezért - bár jócskán használtam Newton-t is régebben, és most is egy ilyen összehozásán ügyködöm - a tükrösök használatával kapcsolatban messze nincs annyi tapasztalatom, mint az APO-nál.

A fentiekre tekintettel kérdezem (és egy barátom is ezzel küszködik - állítólag), hogy a Newton optikai rendszerének kollimálása és kollimáltságának megtartása télen, nagy hidegben nehezebb-e, mint normál hőmérsékleti viszonyok között??? (Természetesen nem arra gondolok, hogy fázik a az ember a távcső mellett...) :D

A magam részéről ezt igen nehezen tudom elképzelni (mármint, hogy így lenne); de láttam már karón varjút :oops: , úgyhogy érdekelne rutinos newton-osok tapasztalata a kérdést illetően.


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.12.06. 16:43

szerintem nincs különbség. ha arra gondolsz, hogy a különböző anyagok eltérő hőtágulása okozhat-e dekollimációt, akkor nyílván lehetséges, de szerintem ez elhanyagolható. főleg ha ridegtartásban van kint a cső, de pl egy augusztusi fagypont-közeli éjszakába kivitt távcső sem állítódik láthatóan el. vagy más jelenségre gondolsz?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.06. 17:27

MDA: a rövid válasz a NEM. Soha nem érzékeltem ilyet vizuális észlelésnél.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.06. 17:36

chip írta:... vagy más jelenségre gondolsz?


Igazából én is tanácstalan vagyok.
Egy amatőrcsillagász barátom panaszkodott, hogy - elmondása szerint - a hideg időjárás (kemény mínuszok) miatt az eddig jól működő Newton-ja teljesen szétment, és hiába kollimálja újra és újra, folyamatosan elállítódik.
Én még nem tudtam megnézni azt a csövet ebben a hidegben (előbb-utóbb megteszem), de korábban teljesen jó volt, azt magam is láttam, tudom, kollimáltam is neki két vagy három alkalommal az elmúlt évek során.
Nem értem, hogy mi lehet az oka, ezért dobtam fel a kérdést ide.

Szerintem inkább valami más dolog lehet a háttérben, nem a hőmérséklet-különbség, de gondoltam egy kérdést megér itt is, hátha valamit figyelmen kívül hagytam...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.12.06. 17:42-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.06. 17:40

Vizi Péter írta:MDA: a rövid válasz a NEM. Soha nem érzékeltem ilyet vizuális észlelésnél.


Kösz, Péter, ez a határozottság megnyugtatóan hangzik. :)
(Annál is inkább, mert magam is így gondolom, de az én szememben kevesebb a tükrös kép mint a tiédben...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”