Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.15. 10:21

Fricu írta:MDA-nak.
Kérem hagyjon engem békén!
A véleményét tartsa meg magának.
...

Olvasgasson kérem máshol, minket ne tiszteljen meg figyelmével.


Kedves Ferenc (és nem Fricu...)!

Nem szeretem az elvarratlan szálakat; főleg nem, ha az haragot vált ki bárkiben is...
(Csak most olvastam az utolsó bejegyzésed, ezért csak most válaszolok.)

A fejedelmi többesre alább majd reagálok, de mindenek előtt tisztázzuk: ez egy nyilvános és moderált fórum, bárki leírhatja gondolatait, véleményét szabadon, amíg azt "szalonképesen" teszi. Az, hogy mi szalonképes, és mi nem, persze lehet szubjektív; ezért vannak a fórumnak moderátorai. Mindazonáltal szerényen felhívom a figyelmed (az amatőrök között a tegeződés általános - mielőtt ezen is kiakadnál...), hogy a Te neved mellett 13db hozzászólás szerepel, nálam az oldal indulása óta 823. Ezt nem dicsekvésképpen írom, csupán jelzem, hogy egy kezdőnek talán szerényebben kellene közelednie egy számára új közösséghez. Pláne nem vindikálhatja a jogot, hogy - első bejegyzései egyikében - a közösség nevében nyilatkozzon!!! Tehát - nagy tisztelettel - továbbra is írogatok erre a fórumra, még ha ezzel egy kezdő fórumozó nem is ért egyet...

Kérlek, hogy higgadtan és tárgyilagosan (!) olvasd végig a fórumra történt belépésed legelső hozzászólásait (mindenkiét) az én alábbi "tisztázó" bejegyzésemig: "Hozzászólás Szerző: Mádai Attila (Attila) » 2016. július 26., kedd 21:11"
Mint láthatod, többek számára nem volt világos, hogy mit is akarsz tulajdonképpen, és a segítő hozzászólásokra meglehetősen modortalanul reagáltál. A mobiltelefon-kamera óriási mélységélesség-tartományát is teljes jóindulattal javasoltam, mivel a leírt (!) problémádra megoldást jelent, és fogalmam sem volt, hogy neked fegyver irányzó-távcsővel van gondod.

Nálam a "T. kollégák! Több komolyságot kérek tisztelettel.." bejegyzéseddel verted ki a biztosítékot, amivel rajtunk kérted számon a saját pongyolaságod, pedig mindannyian "maximális komolysággal" próbáltunk segíteni neked.

Hasznos volna tehát, ha a fentiek szerint átgondolnád hozzászólásaidat a fórumon, és a továbbiakban kissé visszafogottabban és higgadtabban vennél részt az itteni diskurzusokban.

A magam részéről ezzel a témát lezártam, bármit és bárhogyan is fogsz - ha fogsz - reagálni.


Üdvözlettel,
MDA (Mádai Attila)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2016.08.24. 14:02

Kedves Ferenc!

Lehet, hogy elkerülte valami a figyelmem és nem vettem észre, ezért megkérdezem,
többfókuszú szemüveglencse nem jött szóba eddig?
Multifokálisként is ismert, mivel sok fókusszal rendelkezik, ill. progresszívként is ismert, mert egy lencsén belül tartalmazza távolra és közelre fokozódva a dioptriát a köztes dioptriákkal együtt. Vízszintesen előre tekintve a távolra szükséges dptr van a lencsébe csiszolva, lefelé tekintve az olvasó, célzó stb.dptr.érték.
A távoli és közeli dptr-ák közötti különbség lehet akár egyes esetekben 4,00 dptr feletti is, egy lencsén belül elhelyezett távolságuk pedig egymástól kb. min. 1-1,5 cm. Ez mondjuk még nem oldja meg a kicsinyítés-nagyítás problémát, arra a kontaktlencsénél jobbat még nem ismerek, ott egy nagyon nagy lehetősség nyílik meg, többek között mivel közvetlen a szem előtt helyezkedik el, a szaruhártyát borító folyadék rétegen úszik, így mindegy szóró vagy gyűjtő lencse, függetlenül a dptr.mértékétől, nem változtatja meg a retinán keletkező kép méretét, vagyis nem kicsinyít, nagyít, viszont éles.
És kontaktlencsében szintén létezik progresszív változat is.
Üdvözlettel,
Tóth László
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.08.26. 06:37

Sziasztok!

Megint akadt egy kis bajom. A távcsövem használati utasítása azt írja, hogy vegyem ki a zenittükröt, ha barlow lencsét használok, különben nem tud fókuszálni. Na nekem így sem fókuszál.

Vagy hogy kell elképzelni a barlow lencse képét? Például, adott a Szaturnusz. SZépen bejön a gyűrűvel együtt. Zenittükör ki, barlow be. És tök homály. Nem látok csak egy foltot.
Mi lehet a baj?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.08.26. 06:58

Eliza írta:Sziasztok!

Megint akadt egy kis bajom. A távcsövem használati utasítása azt írja, hogy vegyem ki a zenittükröt, ha barlow lencsét használok, különben nem tud fókuszálni. Na nekem így sem fókuszál.

Vagy hogy kell elképzelni a barlow lencse képét? Például, adott a Szaturnusz. SZépen bejön a gyűrűvel együtt. Zenittükör ki, barlow be. És tök homály. Nem látok csak egy foltot.
Mi lehet a baj?


Szia!
A sorrend: zeni t. ki, Barlow be, okulár barlowba be.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.08.26. 07:15

mizar írta:
Eliza írta:Sziasztok!

Megint akadt egy kis bajom. A távcsövem használati utasítása azt írja, hogy vegyem ki a zenittükröt, ha barlow lencsét használok, különben nem tud fókuszálni. Na nekem így sem fókuszál.

Vagy hogy kell elképzelni a barlow lencse képét? Például, adott a Szaturnusz. SZépen bejön a gyűrűvel együtt. Zenittükör ki, barlow be. És tök homály. Nem látok csak egy foltot.
Mi lehet a baj?


Szia!
A sorrend: zeni t. ki, Barlow be, okulár barlowba be.



Így próbálkoztam én is. De például az Arcturus csillagot csak egy sima homályos kör alaknak látom. De ha zenitből nézem, meg 10-es okulárral, akkor nagyon szép formája van. Fókusz hiba csupán csak?
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.08.26. 07:48

Ha beteszed a barlow lencsét utána újra fókuszba kell állítani a képet. Ha nem találsz így sem fókuszt, meg lehet próbálni zenit tükörrel is, hátha.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.26. 07:54

Eliza írta:Így próbálkoztam én is. De például az Arcturus csillagot csak egy sima homályos kör alaknak látom. De ha zenitből nézem, meg 10-es okulárral, akkor nagyon szép formája van. Fókusz hiba csupán csak?


Hogy érted azt, hogy szép formája van? Pontosan milyennek látod az Arcturust a zenittükör+10mm okulárral?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.26. 09:47

A tévedés lehetőségének fenntartása mellett úgy gondolom, hogy a Barlow - a teljes fókusztávolság nyújtás mellett - megnyújtja a backfocus-t is, azaz annak használatával az eredeti állapothoz képest még hátrább keletkezik az éles kép. (A bino benézők használatához is ezért kell általában nyújtani a fókuszt Newton-ok esetében...)

Tehát: zenittükör (okulárral együtt) ki, Barlow be, zenittükör vissza (a Barlow után, okulárral együtt).

Ha még így sem jó, akkor - egy fényes csillag beállítása után - lazítsd meg az okulár-foglalat rögzítőcsavarját, és kézzel húzd kijjebb az okulárt, miközben folyamatosan nézed a képet. Ha csökken a csillag extrafokális korongjának átmérője, akkor jó irányba haladsz, de kell még egy toldat közvetlenül az okulár elé. Ha viszont a látott korong tovább nő, akkor már túl vagy a fókuszon, beljebb kell keresni a megfelelő pozíciót.

A csillag képe akkor "szép", ha tökéletesen pontszerű, tűhegynyi fényes pont. Ha sugarakat látsz körülötte, vagy a kiterjedését nem tudod teljesen pontszerűvé tenni, akkor az legtöbbször a távcső optikai hibájára utal.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.26. 10:07

Attila írta:A csillag képe akkor "szép", ha tökéletesen pontszerű, tűhegynyi fényes pont. Ha sugarakat látsz körülötte, vagy a kiterjedését nem tudod teljesen pontszerűvé tenni, akkor az legtöbbször a távcső optikai hibájára utal.

... vagy pocsék légkörre, vagy nem kellően akklimatizálódott optikára ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.26. 10:14

SzarkaLevente írta:... vagy pocsék légkörre, ...


Ez csak nagy nagyítások esetén (kb. >100x) igaz.

SzarkaLevente írta:... vagy nem kellően akklimatizálódott optikára ...


Ez is távcső-hiba (bár idővel javul, de kis távcsövek esetében ez sem releváns).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”