APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.02.03. 14:18

Attila írta:
Varus írta:... Mi a különbség az "ED apokromát" és az "ED akromát" között? ...


Először is: az APO egy összetett lencse(rendszer) elnevezése, míg az ED egy (alacsony színszórású) üveganyag féleség vagy anyagcsoport neve.

Az APO lencse definíciója az, hogy a rajta áthaladó összetett fényt legalább három hullámhosszon ugyanakkora távolságban fókuszálja. Azaz az F(lambda) függvény értéke legalább három helyen egyezzen meg, azaz min. harmadfokú polinom legyen.

Apochromatic_focal_curve.jpg


Ezt - tudomásom szerint (de nem vagyok szakértő...) - csak három darab lencsével lehet elérni, ezért kéttagú lencsék helyből nem képesek teljesíteni az APO fenti kritériumát - még ED üveggel sem.

Tehát "ED apo doublet" nem létezik, csak a marketingesek fejében...
Az "ED akromát" már korrekt elnevezés, mivel az is akromát, csak az ED tag miatt laposabb a görbe, azaz "jobban simul" az átlag-fókuszhoz.

Az üvegek esetében az ún. Abbe-számmal jellemzik az adott üveganyag színszórásának irányát és mértékét.
A lencsék tervezése során a törésmutató és az Abbe-szám a két legfontosabb anyagmutató (természetesen a geometriai paraméterek mellett).

Léteznek ún. szuper-akromátok is; ezek már négytagú rendszerek - ha jól tudom - mivel a fókuszgörbe polinomon újabb inflexiós pontot csak újabb taggal lehet létrehozni.

Összehasonlítás:
Comparison_chromatic_focus_shift_plots.jpg


Egyébiránt ED üveget használhatnak (háromtagú) APO-ban is, nem csak kéttagú akromátban, de nem attól APO az APO, hogy ED anyag van benne, hanem a fenti definíció miatt, amihez viszont három lencsetag kell...


MDA

u.i.: ha hülyeséget beszéltem, akkor valaki (aki jobban ért hozzá...) javítson ki.


Attila!

Ismét lenne egy kérdésem:
Mit jelent az, hogy "SD doublet". Ez valami magasabb minőségű objektív, tulajdonképpen egy újabb lépés az ED lencséktől a fluoritok irányába? Vagy csak valami marketingos vakítás, és közben az ED és SD között valójában nincs is különbség? Látom ám, hogy a WO nemrég még gyártott FD doubleteket is. Itt F = fluorit?
Ejj, nem egyszerű ebben a témában eligazodni...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.03. 15:18

Varus írta:Ismét lenne egy kérdésem:
Mit jelent az, hogy "SD doublet". Ez valami magasabb minőségű objektív, tulajdonképpen egy újabb lépés az ED lencséktől a fluoritok irányába? Vagy csak valami marketingos vakítás, és közben az ED és SD között valójában nincs is különbség? Látom ám, hogy a WO nemrég még gyártott FD doubleteket is. Itt F = fluorit?
Ejj, nem egyszerű ebben a témában eligazodni...

Remélem nem sértődik meg Attila, ha én (is) válaszolok. Véleményem szerint ez is egyfajta marketinges csűrés-csavarás: az SD (vszleg) a special dispersion röviditése, ami önmagában semmit nem jelent. Kb, mint a hatékony a vízkő ellen. (Mivel, hogyan méred a hatékonyságot?! Na ugye.....)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.04. 09:56

Varus írta:Mit jelent az, hogy "SD doublet". ...


Természetesen nem sértődöm meg, Levi, de én máshogy tudom.

Ismét hangsúlyozva, hogy nem vagyok "optikai guru", ismereteim szerint az SD lencse a "Standard Definition" rövidítése, szemben a HD, azaz "High Definition" lencsékkel.

Itt nem az a lényeg, hogy milyen a lencse felépítése, és milyen a sugármenet, stb., hanem az eredmény oldaláról minősít: mekkora a lencse felbontóképessége (vonal-felbontása), ami az MTF függvénnyel írható le. Ez a digitális képalkotás korában vált fontossá, mivel a szenzorok pixelmérete a régi, ezüst-halogenid szemcseméretek alá csökkent, és ezzel az "analóg lencsék" gyengébb vonalfelbontása vált a minőségi képalkotás gátjává.

Azaz az SD lencsék vizuális célra (vagy analóg fotózáshoz) megfelelőek, de digitális video vagy fénykép felvételekhez a HD erősen preferált.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.04. 10:55

Attila írta:
Varus írta:Mit jelent az, hogy "SD doublet". ...


Természetesen nem sértődöm meg, Levi, de én máshogy tudom.

[...]

Azaz az SD lencsék vizuális célra (vagy analóg fotózáshoz) megfelelőek, de digitális video vagy fénykép felvételekhez a HD erősen preferált.

Csak, hogy még jobban összekavarjuk magunkat: "The objective lens of the [TeleVue 76 SD Doublet Apochromat Refractor] is of an SD air spaced doublet design where two lenses (crown and flint) are matched to work as one; the positive element is of a fluorocrown substitute with special dispersion glass. This design allows very good color correction - comparable to the TeleVue 85, and markedly superior to the traditional achromatic and older triplet apochromat designs."

Forrás: http://www.company7.com/televue/telescopes/tv76.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.04. 11:52

SzarkaLevente írta:Csak, hogy még jobban összekavarjuk magunkat: ...


Hallgasd meg ezt (gyönyörű kiejtéssel beszél az ürge...):
https://www.youtube.com/watch?v=4MrC9Hgzdhw,
és ezt:
https://www.youtube.com/watch?v=R73lgtHEIr0

Vagy olvasd el ezt:
https://www.usa.canon.com/CUSA/assets/app/pdf/bctv/1105TVB_Canon.pdf

Biztosan van rengeteg egyéb forrás is, de most ennyire volt időm...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.04. 21:26

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Csak, hogy még jobban összekavarjuk magunkat: ...


Hallgasd meg ezt (gyönyörű kiejtéssel beszél az ürge...):
https://www.youtube.com/watch?v=4MrC9Hgzdhw,
és ezt:
https://www.youtube.com/watch?v=R73lgtHEIr0

Vagy olvasd el ezt:
https://www.usa.canon.com/CUSA/assets/app/pdf/bctv/1105TVB_Canon.pdf

Biztosan van rengeteg egyéb forrás is, de most ennyire volt időm...


MDA

Köszi az infot. Úgy gondolom mindkettőnknek igaza van, az SD kifejezés többmindenre utalhat egy objektivre.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.04.11. 09:40

Nemrég sikerült használtan vennem egy SW Pro ED "APO" 100/900-as tubust, egyáltalán nem bántam meg, nagyon szépen teszi a dolgát. Baró a képe, nem színez nagy nagyításokon sem, szóval egy rossz szavam sem lehet. Prémium Apo-ba sosem néztem még, biztosan lenne különbség a javára, de véleményem szerint a kisebb pénztárcájú vásárlói réteg elégedett lehet ezekkel az ED műszerekkel.
Úgy tudom, a SW ED sorozat 80/600, 100/900, 120/900-as sorozata közül a 100-asnak van a legjobb színkorrigáltsága. Bárki bármit is mond, ez egy tuti kis műszer :)
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.04.11. 10:09

BARRACUDA írta:... Bárki bármit is mond, ez egy tuti kis műszer :)


A magam részéről ezt abszolút nem vitatom.

De hogy "a kisebb pénztárcájú vásárlói réteg elégedett lehet ezekkel az ED műszerekkel", már nem biztos, hogy megállja a helyét, ugyanis egy 300eFt-os cuccról beszélünk (újként)...

Pl. Gyulai Pali 100/635-ös GPU APO-ja nem "szemi", hanem "full" APO, és valóban prémium kategória a maga (darabonként ellenőrzött) 98% fölötti Strehl-jével; ráadásul nem 9-es, hanem 6.35-ös fényerővel - ugyanebben az ársávban...

"Prémium Apo-ba sosem néztem még, biztosan lenne különbség a javára, ..." igen. Próbáld ki. Egy Trabant után az Opelt is lehet isteníteni, amíg be nem ülsz egy BMW-be vagy Mercibe.

Tehát csak annyit akartam jelezni, hogy az általad említett ED is csuda jó lehet az akromátokhoz képest, meg is értem a lelkesedésed. Ráadásul az is igaz, hogy a pózna vége felé egyre kisebbek a minőségi különbségek, ugyanakkor egyre nagyobbak az árkülönbségek; de épp ezért tartom erősen túlárazottnak a kínai ED APO-kat (még ha szuper a képük, akkor is, mert nem APO-k, de árban szinte elérik azokat).

Magyarul, ha már ennyi pénzem lenne, akkor én nem "pótszert" vennék, hanem egy picivel többért az eredetit. (150-200 ezerért már magam is meggondolnám a Semi-APO-t ebben a méretben, de nem 300-ért...)


MDA

u.i: mivel Te használtan (és vélhetően jóval olcsóbban) vetted, úgy lehet, hogy valóban, üzletileg is helyén van az ügylet, de újként semmiképpen. Legalábbis saját meggyőződésem és értékrendem szerint nem.
:D
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2015.04.11. 11:34

Meg kell erősítenem, amit Attila mond. Én fotóztam háromnegyed évet a SW ED kétlencsés sorozatának a csúcsával, az Equinox ED 80-al. Jó volt, akkor dícsértem, de azért rendesen volt dolgom a kék halo eltűntetésével a fotókon. Most a Gyulai Pali által tervezett SW 100/550 Esprittel fotózom. Nagyon nagy az előrelépés (és az árugrás is persze). Nem lehet ezeket azért egy szinten említeni.

És akkor ez még mindig csak egy SW. Most ugyan nehéz elképzelni, ennél hogy lenne jobb képe egy drágább márkának, de nem is dolgoztam még igazi prémium termékkel. Biztos jobb. Pl egy Gyulai Pali féle, nála gyártott cucc is jobb gondolom, hiába van ebben is benne a keze, csak kinn rakták össze.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.08. 18:09

Egy 200 mm átmérőjű (3 tagú) lencse esetében mennyibe kerül a 6 felület reflexió csökkentő bevonattal történő ellátása?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”