Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.26. 23:09

ge.nom írta:
btibor9891 írta:Ha tudod mekkora a távcsővel elérhető látószög, kiszerkesztheted a főtükörtől induló fénykúpot.


Ezeket, hogy kell kiszámolni? Pontosan mi is az a korrekciós lemez? :)


A korrekciós lemez a Schmidt-Newtonok elején lévő majdnem sík lencse, a normál Newtonokban ilyen nincs.

Lehet egyszerűen és bonyolultabban is számolni, a lényeg hogy amekkora átmérőjű zavartalan fókuszsíkot szeretnél, annyival nagyobb szabad nyílás kell a fókuszsíkban. Ha ennél 1,5x nagyobb távolságban szeretnéd elhelyezni az utolsó blendét, akkor 1,5x-ösét kell rászámolnod.
pl.: 30mm látómező: (EOS átlója és okulár) a főtökör előtt 750mm-el 180mm nyílásnak kell lennie (minimum, ha a jusztír kicsit pontatlan, a tükör máris nem középen néz ki.). Ha a karton széle "cakkos", és belelóg a fénymenetbe, máris fura diffrakciós tüskék lesznek a fotókon.
Érzésem szerint a te esetedben már csak minimális szélességű gyűrűk férnének el, nem érdemes elkészíteni :-(
Ha mindenképpen valami nedvszívót szeretnél a tubusodba észleléskor, talán az öntapadós DcFix velúrtapéta segít. Nem tudom mennyire szereti ez a szőrös anyaga a vizet, de lehet hogy hatékonyan párátlanít. A gond esetleg a tároláskor is bezárt pára lehet.

Ami a megterhelt mechanikát illeti, csak találgatni tudok. Ez egy siklócsapágyas konstrukció, kipréselődik a két felület közül a kenőanyag és kezdetben tiszta száraz súrlódással koptatják egymást az alkatrészek. De lehet hogy ők se bíznak annyira az alu öntvényben :-)

A szilikagélnek tökéletes helye van a segédtükörtartóm jusztírozó csavarjai között. (ez is tubusfüggő)
IMG_9273.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.27. 00:15

btibor9891 írta:A szilikagélnek tökéletes helye van a segédtükörtartóm jusztírozó csavarjai között.


Ezek szerint elég 1-2 csomag a segédtükör tartóhoz, majd rátenni a kupakot. Persze csak ha megoldható.

btibor9891 írta:A gond esetleg a tároláskor is bezárt pára lehet.


Na igen! Ezzel mit lehet tenni? Mert oké, hogy megpróbálom fűtetlen helyiségben tárolni és nem azonnal betömíteni minden nyílást, majd utána bele a szilikagél és rá a kupak, de ez nem biztos, hogy mindig megoldható. Főleg ha szállítom a műszert. A tapéta jó ötletnek tűnik. Utána fogok járni.

btibor9891 írta:...máris fura diffrakciós tüskék lesznek a fotókon.


Fotózni nem szeretnék. Csak a segédtükör párásodását lenne jó elkerülni valahogy. Fűtésben még nem gondolkodom. Majd a későbbiekben, talán. Elég lesz most a távcsövet kifizetnem. :)
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.27. 00:28

Szerző: Bezák Tibor (btibor9891) » Tegnap, 23:09

Csak ránézek a képre, és vacognak a fogaim ;)
Nekem is van SC-m (vagy SN van a fotón?), gondoltam, kéne valami harmatsapkát csinálni. Vagy fűteni. Nemcsak a korr. lemezt, az észlelőt is :lol: Sajna, vagy k. hideg van, vagy locspocs-borult, de akármi is, itt Budapesten akkor sem használható az ég semmire :cry:
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.27. 00:48

A problémám az szokott lenni a szilikagéllel, hogy mindig a szobában marad és már nem megyek vissza érte :-D
Készíthetnél ebből az öntapadós velúrtapétából egy harmatsapkát mondjuk 30-35 cm hosszút. Önmagában elég gyenge ezért kell valami vékony rugalmas hordozóanyag. A polifoam egész jónak tűnne, de vastag és emiatt a belső íven meggyűrődne a velúrtapéta.Jöhetnek az ötletek :-)

A képen SN van. Az a böcölle segédtükör elég árulkodó :-D
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.29. 00:08

No! Ilyen titokban tartjátok a tárolási szokásaitok? :idea: :?
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.29. 16:46

Én az eredeti dobozában tartom egy fűtetlen szobában. (A rossz szigetelés miatt itt is lehet vagy 15 fok.)
Észlelés után behozva mindig abban reménykedem, hogy a 2 réteg karton és a nem túl magas szobahőmérséklet elég ahhoz, hogy párásodás nélkül, lassan vegye át a szoba hőmérsékletét.
Ennyit tudok tenni.
90/900 refraktor
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2009.12.31. 22:35

A szilikagél egy idő után elveszti hatását és nem tud több vizet megkötni. Sütőben (nem túl magas fokozaton) ki lehet szárítani és így újból felhasználható.

Fűtésnek ellenállás is megteszi, a segédtükör fűtésénél inkább a vezetékezés lehet problémás a vékonyka tartólábak takarásában.

Én mostanában inkább fotózom, fotóobjektívvel, nem távcsővel. Még kint el szoktam pakolni mindent a táskába és ha beviszem reggelre szép fokozatosan felmelegszik a táskában párásodás nélkül. Mivel türelmetlen vagyok, a kártyát ki szoktam venni előtte, az olyan könnyű, hogy pillanatok alatt felmelegszik.

Megunva a párásodás miatt végetérő fotózásokat, pár hete vettem tépőzáras fűtést az objektíveimhez. Ég alatt még nem próbáltam ki, de biztató. Nem olyan vészesen drága, a 6W-os amiket én vettem ebay-en szállítással együtt vhol 6000-6500Ft/db között volt. Itthon is lehet kapni, a képet elnézve talán pont ugyanezt a típust kb 10000Ft körül (ez a mérettől is függ). Ez mondjuk a becipeléskor lecsapódó pára ellen nem véd.
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.01. 19:57

Sziasztok!

Kinti tárolás esetén (fűtetlen garázs, melléképület), az ilyen ködös időben meglévő magas páratartalom hosszú távon nem árt a tükör bevonatnak? Mint egy kezdő, pár hetes Newton-távcső tulajdonosa kérdezem.

Miután vásárláskor hazahoztam a távcsövet, szépen bepárásodott a szobában, pedig gondolhattam volna erre... "Szép" kis foltot is hagyott a főtükrön. Most már a hideg lépcsőházban tartom az egészet összeszerelve (Dobson.) Ha végre lesz egy kis tiszta égbolt, akkor pedig majd két darabban viszem ki a hegyre.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.04.19. 11:40

Üdvözlet!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy aki használ valamilyen takaró eszközt a távcsövének nappalra
vagy télire, az pontosan milyet használ? Honnan lehet ilyet beszerezni, milyen áron, milyen anyagból?

Ilyesmire gondolok: http://www.telescope.com/control/access ... ope-covers

Elgondolkodtam azon, vajon az autókra tervezett takaró fólia (vagy hogy is hívják)
nem lenne-e jó erre a célra egy kicsit feldarabolva, összevarrogatva?!
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.08.08. 15:03

150/1200-as Newton tárolásával kapcsolatban kérnék tanácsot. Először is, összeszerelve, állványon, mechanikán, vagy a tubust leszerelve, esetlen a mechanikát, ellensúlyokat is szétszerelve? Másrészt, alább részletezve a körülményeket, ti hol tartanátok: egy családi házban lakom, van hozzá egy fűtetlen (de nem jól szigetelt, ezért nyáron meleg, télen elég hideg), de elég poros garázs. A lakóhelyiségek szerintem nem elég hidegek (fűtöttek): Van egy terasz is, de az meg nem fedett. Ötletek?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”