optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
MasterJay
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.07. 11:58

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: MasterJay » 2010.11.01. 14:17

Atis írta:köszönöm a segítséget!

Apropó, még egy gyors kérdés: honnan tudom, hogy a főtükör coated bevonata sértetlen e? Lehet, hogy az előző tulaj letörölte a főtükröt. Ettől sérülhet e a bevonat, ha igen, hogy lehet észrevenni esetleg korrigálni?


Szia!

Hacsak nem dörzspapírral, törölte, vagy valami nagyon brutális módon, akkor azért annyira nem sérülékeny, hisz pont azért van rajta a bevonat. Az előfordulhat, hogy mikrokarcolások keletkeznek rajta, de emiatt nem érdemes hozzányúlni.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.09. 20:53

Üdv mindenki!
Tegnap este kint voltam észlelni és a kellemes idő miatt hosszabb időre készültem. Ezért a távcsövem harmatsapkájára felgumiztam 2 műanyag füzetborítót, hogy később legyen párás. Használtam már így a távcsövet és semmi baj nem volt vele. Reggel néztem, hogy az objektív közepén a képen látható szennyeződés keletkezett, amit nem tudok elképzelni mitől lett. Ha valakinek van valami ötlete mi lehet, kérem írja meg. Légyszi adjatok valami tanácsot az eltávolítására. Szerintetek a Baader optical wunder jó lehet erre?
Üdv
Gerg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.01.09. 20:57

Ahogy bepárásodott az optika, a nedvességbe beleragadtak a kostok, amik aztán szépen rá is száradtak (cementálódtak). Nem biztos, hogy hozzá kéne nyúlni, mert iszonyat pici felületet takarnak le és az egyéb optikai hatásuk (fényelhajlás...) is csekély. A tisztításnál viszont meg van az esélye egy porszemcsével karcot húzni. Ha áztatásos tisztítás, az más, de ahhoz ki kell szedni a lencsét, utána jusztír, stb.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.09. 21:28

Hello
Köszönöm a gyors választ. Akkor a törölgetést elhalasztom, ha ez még nem olyan vészes dolog, mert hozzányúlni amúgy se nagyon merek.Ez az első távcsövem és nem tudom mi számít már olyannak, hogy pucolni kéne. Ez mennyire vészes szennyeződés amúgy? Mikor lenne már ajánlott a tisztítás? Nekem szörnyűnek tűnt. :shock: Lassan de biztosan azért sajna több kosz lesz rajta, szóval valamikor eljön a tisztítás ideje. Ismertek valakit Pécs környékén aki vállal optikatisztítást és megkereshetek majd? Sajna Pestre nem tudom felvinni semmiképp, szóval ha errefelé nincs szakember akkor majd nekem kell megtörölgetni. Ha előtte jól lefújogatom körtepumpával és a tisztítófolyadékkal se spórolnék mennyi kárt tudnék okozni?
Üdv
Gerg
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Franky » 2011.01.09. 22:13

Én vattát tennék rá, amit nedvesítenék, és megpróbálnám feláztatni a rostokat, és reménykednék, h a nedves vattára tapadnak. De persze nem az én lencsém...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.01.10. 08:36

Franky jól mondja: a feláztatás a cél, lehet vattával is, de amíg nem ázott fel az utolsó cementálódott koszocska, addig egy húzást se tegyél a lencsén! Ha a lencsét fejjel lefelé tartod, akkor nem fog még véletlenül se semmi folyadék a lencsetagok közé beszivárogni.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.13. 18:53

Üdv
Feláztatást vízzel is lehet csinálni, vagy erre a speckós baader folyadék az alkalmasabb? Gondolom vatták közül se mind jó, milyen fajta lenne ideális erre?
Tanácsaitok alapján arra gondoltam, hogy felállítom a mechanikát a szobában és felrakom a távcsövet optikával lefelé és rányomok vattát. Törölgetni nem akarom, csak rányomni és reménykedni, hogy beleragad pár kosz. Mennyi ideig kéne ázniuk, hogy felpuhuljanak?
De még gondolkodok, hogy megpróbáljam-e. Az érdekelne még, hogy ha kimegyek észlelni és bepárásodik, ezek a koszok maradnak a helyükön, vagy puha állapotban arrébb csúszhatnak-e?
Szívesen fogadok minden tanácsot és előre is köszönöm.
Üdv
Gerg
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.13. 19:07

Ha felaztatod, azt se csapvizzel csinald (tele van mindenfelevel). Patikaban vett desztillalt viz jo lehet.

--mpt
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.23. 17:30

Sziasztok!

Én most a zenittükrömet, valamint a mélyég-szűrőimet szeretném megtisztítani, ehhez várnék tippeket.
Korábban azt hittem, hogy a zenittükörre rakódott porszemcsék eltávolításához elegendő lehet a sűrített levegős spray, de ez nem vezetett eredményre, más módszerhez kellene folyamodni.
Vásároltam Baader objektívtisztító folyadékot, de azt a mélyég-szűrőkhöz nem merem használni.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.03.23. 18:49

Sziasztok,

a sűrített levegős spray-vel lehet okulárt, tükörreflexes gép (Pentax, bár szerintem mindegy) tükrét fujogatni? (A beépített "tükörrázogatás" olyan, mint halottnak a csók, átrendeződnek a dustok. Tapasztalatom szerint.) Nagyon óvatosan szoktam fujogatni, nehogy leköpködjem. A sűrített levegős flakonból pedig nekem egyfajta dzsuva is jön - gyorsan felszárad - de élesben még nem mertem kipróbálni. Pont emiatt.

No, átkapcsolok a Polaris TV-re, nemsokára dgy geometriáról beszél.

Üdv: Szolcs
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”