"Áruházi" távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.20. 21:30

A 70/400-as akromátot nem hiszem, hogy jelentős színihiba nélkül 60-80x nagyítás fölé érdemes vinni. Az ilyen optikákat kis nagyításhoz tervezik. Lehet, hogy az 50x is sok. Ha ED vagy APO lenne, az más. De egy kommersz Celestron vagy SkyWatcher, hogy az egyebekről ne is szóljak, 99%, hogy nem bír 1D nagyítást sem. Mindenképp ki kell próbálni a tervezett okulárral!!! A 3,6mm-es SuperBarium felejtős ebben a távcsőben. Inkább egy Planetary, talán 5 vagy inkább 6mm-es.
tigriss
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.08.20. 15:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tigriss » 2010.08.20. 21:54

gondolom ha egy ilyen üzletet hívok fel azok megtudják mondani hogy az enyém mit bir el nem?Ahol árulnak okulárét.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.20. 22:15

Persze. Korulbelul ugyanazt, amit eddig mar vagy oten elmondtunk... ;)
Azazhogy inkabb vegyel egy jo minosegu, kenyelmesebb betekintest ado, de hosszabb fokuszu okulart, amivel valoszinubb, hogy elvezheto kepet kapsz, semminthogy a leheto legnagyobb (esetleg hasznalhatatlan) nagyitast celozod meg.

--mpt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.20. 23:41

mpt írta:Persze. Korulbelul ugyanazt, amit eddig mar vagy oten elmondtunk... :))


:))))
tigriss
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.08.20. 15:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tigriss » 2010.08.22. 20:11

egyébként az adatainál az van írva hogy a legnagyobb hasznos nagyitás az 168x Ez mit jelent?Valaki látta már ezt a Niburut?Planet X
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.23. 08:45

Nem tudom, honnan szamoltak ki a 168x-os hatart a nagyitasra, de szerintem annyit mar biztosan nem tud.
A Nibiru meg egyszeruen nem letezik.

--mpt
tigriss
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.08.20. 15:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tigriss » 2010.08.23. 09:01

Az esély az megvan rá hogy a 100x azt tudni fogjaa mert a 40x az sztem kevés a holdhoz elég de a többihez nem csillagokat hiába lesem vele.Olyan mitha csak annyit muatatna mit szabad szemmel is látok ha nagyitom akkor nagyobb lesz de nem igazán tudom kinézni hogy az most mi. 3x Barlow, félapokromatikus modell (ED lencsével, 2-tagú) ha ilyet venneé akkor érnék el valamit mondjuk a 10mm okuláréval és a 400 fokuszú távcsővel?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tigriss 2010.08.23. 09:15-kor.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.08.23. 09:14

A csillagokat (kivétel a Nap !AMIHEZ SZŰRŐ KELL!) a távcsővel is ugyan úgy fogod látni mint szabadszemmel, azaz nem lesz kiterjedésük. Még a Hubble űrtávcső is csak néhány csillagnak "látja" a kiterjedését, de azok is inkább pacák. A távcső előnye, hogy több fényt gyűjt mint a szemed, és így halványabb objektumokat is megfigyelhetsz.

Javaslom, próbálkozz először bolygókkal! A Jupiter most nagyon szép. Éjfélkor már egész magasan van, és könnyű megtalálni (most a legfényesebb objektum az égen). Kisebb nagyítással ha sávokat talán nem is, de a holdjait biztosan látni fogod. A megkereséséhez ajánlom az ingyenes Stellarium nevű planetáriumprogramot.
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.23. 12:32

helló tigriss, üdv a klubban! plusz egy megerősítés, hogy ne hajszold az elérhető legnagyobb nagyítást, mert csalódni fogsz. persze később lejjebb lehet merészkedni, de egyelőre nincs értelme. ráadásul ahogy növeled a nagyítást, a kiterjedéssel rendelkező dolgok fényessége úgy fog csökkenni (tán négyzetesen?). vagyis bár nagyobb, de egyre halványabb lesz minden. így viszont kicsi, de legalább fényes, és hidd el, ez utóbbi jobb!

nekem pl a legnagyobb nagyítást adó okulárom 1D (vagyis kereken annyiszoros nagyítást ad, mint a távcsövem átmérője). és hogy őszinte legyek, NAGYON ritkán tudom kihasználni ezt a nagyítást.

a már többször emlegetett planetary okulárok nagyon jók, érdemes ilyet venned, csatlakozva a többiekhez 5-6mm-est kezdetnek. aztán ha még mindig úgy érzed, hogy mehetnél feljebb, akkor nosza. vagy mondjuk egy uhc szűrőt a ködökhöz?

de azt még tudnod kell, hogy a fényesebb (vagyis a távcsövedhez legalkalmasabb) objektumok többsége elég nagy (minimum 0.3-1 fok átmérőjű - csak összeasonlításképp: a telihold fél fok!), tehát a kis nagyítás (leszámítva talán azt a pár bolygót) nem hátrány, sőt! vagyis az egy tévhit (és ezzel sajnos a barkácsáruházak jól meg is vezetik az egyszeri távcsővásárlót), hogy a csillagászati objektumokhoz irdatlan nagy nagyítás kellene. a legtöbb objektum meglepően nagy, és ezért nem nagyításra, hanem nagyobb szemre van szükség. nagyobb szem = több fény. vagyis ahogy zoli is írta feljebb, a távcső értelme valójában az, hogy egy pl a te távcsöved 70 mm átmérőjű területen gyűjti a fényt a 7mm-es pupillád helyett, így nagyon halvány objektumokat is láthatóvá tesz, hiszen olyan, mintha 100 szemed lenne.

javaslom nézz szét a kezdőknek szánt topikban, hasonló átmérőjű távcsöve van ott sokaknak, érdemes tőlük is tanácsot kérni, ötleteket átvenni, hogy mit észlelj.
nincs aláírás
tigriss
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.08.20. 15:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tigriss » 2010.08.23. 13:21

Üdv Ferenc tulajdonképp az 5mm döntötteem ami 80x nagyitást ad sztem ez még nem tulzás,remélem müködni fog rendesen.Pontosan mi a neve a honlapnak?az tényleg igaz amit a nagyításnál montál bár a 20 és a 40 köszt van külömbség az éleségét megtartja csak hát elég nehéz a szemmel nézni mert elég ráközelit a holdra tulajdonképp ez a kis távcsővem ami nekem van ajándék nem igen hiszem hogy megválok tölle ezért ha lehet egy picit fejlesztem.Csak kiváncsiság erről mi a véleményetek ilyet akartam előszőr.Vivitar TEL-50600 teleszkóp ár 9900ft

Refraktoros teleszkóp
Állítható magasságú tartozék állvány
60x-os és 120x-os nagyítású okulár tartozék

Sztem jól döntöttem hogy nem ezt választottam.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”