"Áruházi" távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.11.04. 06:27

Szia!

Nem találtam adatokat a távcsőről, csak képeket, valószínűleg 50mm-es objektívje lehet.
Én biztosan a Holdat venném fő célpontnak. Először csak nézelődni, lehetőleg első negyed -vagyis inkább nem telehold- környékén, azután egy jó atlaszt is beszereznék.
Közeleg a Jupiter oppozíció, maga a bolygó, és a holdak mozgása is látványos lesz ilyen kicsi műszerrel is. A Marsot is érdemes lesz megnézni, ez nehezebb célpont, de biztosan mutat majd némi részletet. Hamarosan itt a Vénusz is, fázisok tanulmányozása, szerencsés esetben némi részlet is előbújhat.
A Szaturnusz gyűrűje is látható lesz vele.
Mélyegezni is lehet vele, pont a leglátványosabb M42, M45 kerül hamarosan ideális esti pozícióba.

A Csillagászati Évkönyv és a Meteor is tartalmaz jócskán megfigyelési ajánlót. A csillagtérképek közül valami egyszerű egylapos kivitellel kezdeném, ahol nincs túl sok csillag feltüntetve és csak a fényesebb ködök szerepelnek. Ha alapszinten el tud tájékozódni az égbolton az ember, akkor már mindent meg tud próbálni.
Könyvek közül Vizi Péter kistávcsöves atlasza, és a Rükl-Holdatlasz jut leginkább eszembe, ha ajánlanom kéne valamit. Ezek pl. direkt tájékozódási célra készült, komoly munkák.

(Megjegyzem, hogy anno a borzalmas képalkotású szemüveglencsés távcsövemmel is több mint egy évig fürkésztem az eget, és nem csalódtam vagy untam meg. Ez a kis alkalmatosság pedig -áruházi ide vagy oda- biztosan ezerszer jobb annál.)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.11.04. 07:41

dgy írta: Van valahol egy ajánlott lista (koordinátákkal vagy keresőtérképekkel) kezdő amatőröknek, hogy hol, mikor, milyen objektumokat érdemes távcsővégre kapni ezzel a műszerrel?

Szerintem érdemes a binokulár célpontok felkeresésére próbát tenni. (OK! lehet, hogy pl. az Androméda nem fér bele a látómezőbe stb...)
http://www.uvaa.org/BinocularObjects.html
Természetesen a "biblia" beszerzése szinte kötelező! :D
Vizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez
http://www.makszutov.hu/termek/csillagatlasz-kistavcsovekhez

Üdv,
L.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.11.04. 10:11

A kollégám nevében is köszönöm a tanácsokat, továbbítottam neki.

dgy
mimrock
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.06.24. 20:49

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mimrock » 2013.11.04. 13:54

Én még letölteném a Stellarium nevű planetárium programot ( http://www.stellarium.org/ ). Pillanatok alatt ellenőrizhető vele, hogy egy adott éjszakán milyen objektumok mikor figyelhetőek meg.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.04. 15:15

Most hirtelen kitaláltam, hogy ha valakit zavar a sok csillag és nem látja a fényesebbeket elég kontrasztosan, emiatt nem ismeri fel a fő csillagképeket, akkor vegyen fel napszemüveget és hátha úgy csak a fényesebbek látszanak, persze olyat, ami nem túl sötétítős. :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.11.04. 16:32

tobe_ írta:Most hirtelen kitaláltam, hogy ha valakit zavar a sok csillag és nem látja a fényesebbeket elég kontrasztosan, emiatt nem ismeri fel a fő csillagképeket, akkor vegyen fel napszemüveget és hátha úgy csak a fényesebbek látszanak, persze olyat, ami nem túl sötétítős. :)


Ennek mi koze a kerdeshez? Ill. a tavcsovekhez?

--mpt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.11.04. 20:02

Csak annyi, hogy ajánlották hozzá a kereső térképeket és mivel kezdőkről volt szó, így támadt ez az ötletem, ami segíthet. De befogtam a csőrömet akkor inkább. :)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.11.04. 21:55

Én is 50mm-es távcsővel kezdtem a csillagászati megfigyeléseimet. Sötét égen észre lehet benne venni a fényesebb és kompaktabb mély-ég objektumokat. Bolygózni, Holdat nézni kiváló! Vízi Péter-féle kis atlasz, Hold atlasz tökéletes.
sany
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.02.12. 20:00

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: sany » 2014.02.20. 22:29

Sziasztok!
Mi a véleményetek egy Bresser Skylux EL 70/900 mm -es távcsőről?
A hét elején vettem egyet. :oops: :)
Azt kell mondanom eddig nem csalódtam benne. Igaz tudom, hogy egy alap, kezdő, áruházi távcső nem is várok el többet tőle. A Jupitert szemeltem ki elsőre. Még vannak bizonytalanságok a távcső helyes használatában, de sikerült megtalálnom tegnap a Jupitert és az egyik holdját is láttam mellette. :D
janda201
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.08.26. 18:18

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: janda201 » 2014.08.04. 09:27

Ez az oldal magáért beszél! http://www.argep.hu/kat3-148-1828.html :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”