APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.13. 18:40

Vizi Péter írta:Mondjuk a sok üveg/levegő felület nem tűnik jónak, de láttam én már ennél rosszabbat is a 8 lencsés Nagler okulárokban, aztán azoknak mégis hihetetlenül kontrasztos a képük.


Sőt, még úgy is baromi kontrasztos, hogy a 4 lencsetagot tartalmazó Nagler-Petzval dizájnú TV apo-kba rakod a 8 lencsetagú Naglert. :)
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2011.05.13. 23:41

SzarkaLevente írta:Én kissé szkeptikus vagyok. Ismerve az oroszok slendriánságát (legalábbis pár éve még azok voltak) ennyi lencsének a pontos beállítása nem kis feladata. Azonkivül elég nagy az esély arra, hogy valamelyik esetleg menet közben elmozdul. Proof is in the pudding.


Szia!

Ezt nem tudom mire alapozod.Az oroszok arról híresek, hogy amit valahova beraknak azt onnan úgy kell kirobbantani.Arról nem is beszélve, hogy jelenleg az optika felderítésben és tűzvezetésben ők a legjobbak.A Lockheed Martin azért nem vett orosz optikát mert megvonták volna tőlük a támogatást.

Üdv!

Norbi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.05.14. 01:24

Norbi írta:
SzarkaLevente írta:Én kissé szkeptikus vagyok. Ismerve az oroszok slendriánságát (legalábbis pár éve még azok voltak) ennyi lencsének a pontos beállítása nem kis feladata. Azonkivül elég nagy az esély arra, hogy valamelyik esetleg menet közben elmozdul. Proof is in the pudding.


Szia!

Ezt nem tudom mire alapozod.Az oroszok arról híresek, hogy amit valahova beraknak azt onnan úgy kell kirobbantani.Arról nem is beszélve, hogy jelenleg az optika felderítésben és tűzvezetésben ők a legjobbak.A Lockheed Martin azért nem vett orosz optikát mert megvonták volna tőlük a támogatást.

Üdv!

Norbi

Konkrétan azokra a TAL távcsövekre amik pár éve átmentek a kezemen. Pl. a Crayford kihuzatuk sok esetben nem optikai tengelyen mozgott, hanem ferdén ...

Ha már slendriánság...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.05.14. 07:44

vajon nézett már bele valaki? ég alatti tesztet olvasnék róla szívesen
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.16. 12:31

Norbi írta:Ezt nem tudom mire alapozod.Az oroszok arról híresek, hogy amit valahova beraknak azt onnan úgy kell kirobbantani.Arról nem is beszélve, hogy jelenleg az optika felderítésben és tűzvezetésben ők a legjobbak.
Üdv!
Norbi


Szerintem abból, hogy egy náció a hadiiparban vezető kategória, nem következik feltétlenül, hogy a civileknek gyártott hobbicuccai is csúcsminőséget fognak képviselni, sőt. Nekem is volt a gyártól csövem, és nagyon meg voltam elégedve vele, sajnálom is máig, hogy eladtam... De azért hogy örök-atom-csúcs izé lenne... egy hajlított lemez volt a csöve, elől-hátul esztergált gyűrűvel és a leggyengébb pontja tényleg a kihuzat volt. A hazai gyártású alap-crayfordom ezerszer jobb.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.06.02. 14:49

Ez nagyon komoly!
Egyszer bele szeretnék nézni egy ilyenbe.:-)

http://www.astromart.com/classifieds/de ... _id=734204
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.06.26. 09:05

Itt egy valódi apo, amire szerintem mindannyian vágytunk, csak nem ilyen áron. :)

http://www.astromart.com/classifieds/de ... _id=737249
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Levente » 2012.06.27. 22:14

Sziasztok!
Arra lennék kíváncsi hogy mekkora a különbség vizuálisan egy 100-as és egy 120-as Apo között a gyakorlatban.
Megéri váltani?
Azt tudom hogy a 120-as 44%-al több fényt gyüjt és hogy valamivel nagyobb a felbontása.
Van valakinek összehasonlítási, esetleg észlelési tapasztalata?
Előre is köszönöm.
Levente
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2012.09.26. 17:41

Mivel még csak maximum másfél év telt el a kérdés óta, megpróbálok gyorsan válaszolni arra amire tudok:

1. A TAL soklencsés APO-ja valóban olyan design ami nem használ speciális diszperziójú (azaz drága) üveget. Úgysem hiszi el senki, de a csóka aki tervezte, kb. 5-6 éve engem is megkeresett, hogy gyártsunk ilyet, elküldte az optikai design-t is, itt figyel a gépemen. Teljesen jó ötlet, csak az nem tetszett benne, hogy rengeteg üveg van a fényútban és így sok felületet kell megmunkálni, ráadásul baromi pontosan, mert 8 üveg-levegő felület az ugye 4x több mint a mi lencsénken levő felületek száma, tehát 4x pontosabbnak kell lenni minden felületnek, hogy ugyanolyan legyen a definíciós fényesség, ez pedig gyártási költség oldalról még rosszabb mint a drága üveg. Azt mondtam az emberkének, hogy jó ötlet, de nem vág a mi profilunkba. Úgy tűnik a TAL-nál több szerencséje volt. Most is azt mondom, hogy tényleg jó ötlet ... de most sem vág a profilunkba. Nekem pont azért tetszik az olajréses design mert baromira érzéketlen és hülyebiztos minden szempontból, ráadásul termikusan is optimális, ennél gyorsabban semmi nem hűl le észlelés előtt. Ha nem így gondolnám, megépítenék egyet a sokszáz légréses tervből ami az évek alatt összegyűlt a gépemen (egy részüket én terveztem, másokat nem) de ma sem gondolom így. Ha valaki megkér, örömmel tervezek légréses lencsét akár kínai üvegekből is (lásd TS 100/550 ami FPL53 + két tag kínai üvegből) de én ilyet én biztosan nem építenék, főleg nem nagyobb méretben ahol a lehűlési idő még problémásabb. Akkor pedig 7-8 tagú rendszert különösen nem építek ... a beállítása egy rémálom lenne... szóval szerintem jól mondtam az emberkének akkor is és ma is azt mondanám. De persze másoknak más az ízlése...

2. A 100-as as APO és a 120-as összehasonlításakor az első kérdés nem az átmérő hanem az optikai minőség és szerintem mindenki ezt mondja először, akinek legalább egy távolkeleti triplet APO van a szekrényében 60% ALATTI definíciós fényességgel. CSAK AZONOS MINŐSÉGŰ (és fajlagos optikai teljesítményű) OPTIKÁK összehasonlításának van értelme (pl. egy akromát és egy APO esetén az APO drasztikusan jobb leképezése elmoshatja az átmérők különbségét bizonyos észlelési területeken).

Ha viszont van két kb. azonos minőségű (és nem egyformán gagyi, hanem egyformán jó) APO egymás mellett, akkor a nagyobb már SOKKAL többet mutat 15-20% átmérő különbség esetén. Én egy 127-est hasonlítottam össze egy 100-assal (tehát picit nagyobb volt az átmérő különbség mint 20%) de ott már ultra-drasztikus volt a különbség. A Jupiteren ami a kisebbel csak sejthető volt, az a nagyobbal ordított, a Szaturnusz színei a kicsivel alig voltak észrevehetőek a nagyobban láttot szép színes kép mellett. A színlátáshoz fény kell, ahhoz pedig átmérő. A lényeg az átmérő, ezerszer láttam már személyesen, de az is igaz, hogy összehasonlítani csak minőségi optikákat van értelme, mert a jó optikai minőség is legalább ugyanolyan fontos, csak az kevésbé látszik szemmel a távcsőre nézve, mint hogy az egyikben nagyobb a lencse vagy a tükör.

GyP
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.25. 22:50

Üdv!
Azt olvastam hogy a kínai ED apokromátok esetében a gyártók a színi hibát úgy korrigálják hogy lencsék színezését direkt a vörös színtartomány felé eltolják mert arra kevésbé érzékenyek a vásárlók mintha ibolyában vagy kékben színezne egy apo, és hogy emiatt kissé romlik a kontraszt. Állítólag ezen úgy lehet segíteni, hogy zenittükör helyett zenitprizmát használunk mert a prizma képes ezt az eltolást korrigálni, és így javít a képalkotáson.
Használ valaki ezért zenitprizmát apohoz? Ha igen mik a tapasztalatok, tényleg látható javulás a zenittükörhöz képest?
Levente
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”