Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.07. 21:40

Figlár írta:Mi a véleményed róla? ...


A Bathinov maszk elhajlási képe most már szerintem teljesen rendben van.
Két másik dolgot viszont szóvá tennék.

Az egyik, hogy belóg a kihuzat a fényútba, de ez lehet, hogy csak a de-fókuszáltság miatt van, mert intrafokális (fókuszon belüli) pozícióban áll a kihuzat. De ha extrafokális volt a kihuzat helyzete a kép készítésekor (azaz az éles képhez még beljebb kell tolni), az nem szerencsés, mert akkor az "üzemi állapotban" még mélyebben belóg. Egyébként nem tragikus, mert a fókuszban sokkal kevésbé zavaró a hatása, de akkor is ott van.

A másik a legalsó képen látható reflexiók, amik az egyes lencsetagokról verődnek vissza. Az elméletileg tökéletes helyzetben ezek mindegyikének az optikai tengelyen, a kép közepén kellene egymásra vetülnie, de itt teleszórják a képet. Ez szerintem azt jelenti, hogy a tagok elhelyezkedése nem teljesen centrikus, vagy kicsit mindegyik tag dől valamerre. Ez egyébként nagyon enyhén látszik a középső képen is, ahol egy ipi-pici kollimációs hiba van még (4 óra irányában vékonyabb a gyűrű).

De lehet. hogy azok halványabb csillagok képei, és akkor a fenti kritika tárgytalan...

Ugyanakkor szerintem egyik hiba sem kritikus mértékű (ha hiba egyéltalán).

Viszont az is lehet, hogy marhaságokat írtam, mivel - mint említettem már - nem vagyok optikai guru...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2014.11.07. 21:46-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.11.07. 21:45

Befelé volt defókuszálva. Akkor ez nem rossz.
A középső képen, most hogy mondod.... Észre se vettem elötte. De jó szemed van! :)
Az alsó képen azok a pettyek, csillagok, csak kicsik.
Üdv: Géza
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.11.08. 11:29

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. SW 80/400-as tubusom kihuzata igencsak "lötyög" jobbra is, balra is, nincsen megtámasztva rendesen, emiatt nem tartja meg a fényképezőgépet sem. Van a kihuzaton a fogasléces oldallal szemben 2 imbusz fejű hernyó csavar, melyekkel egy műanyag lécet tudok nekinyomni a kihuzat csövének. Oldalról 2 teflon szerű csúszka van, szerintem ezek azok, melyek már nem igazán funkcionálnak. Van olyan fórumozó, aki tett már jobbá ilyen, vagy ehhez hasonló kihuzatot? Mit tegyek vele?
Előre is köszönöm segítségeteket!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.11.08. 12:44

Szia Péter!

Nem tudom, hogy az a két csavar valóban nekinyomja a műanyag lécet a csőnek, vagy csak éppen a lécet rögzítik a falhoz. Előbbi esetben állítani kell rajtuk a megfelelő szorosság eléréséhez, utóbbi esetben valamilyen vékony (0.1,0.2,0.3 mm) alátétcsíkot lehet betenni a léc és a fal közé, utána a csavarokkal odaszorítani.
Mindegy miből készíted, csak vékony legyen. (pl. rengeteg műanyag csomagolás létezik a bolti kütyükhöz, amikben árulják őket, manapság már mindent buborék alá tesznek)
Természetesen ez a megoldás akkor működik, ha a léc és a másik két csík 120°-ra vannak egymástól.

Üdv
Gábor
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.11.08. 12:52

gvm57 írta:Szia Péter!

Nem tudom, hogy az a két csavar valóban nekinyomja a műanyag lécet a csőnek, vagy csak éppen a lécet rögzítik a falhoz. Előbbi esetben állítani kell rajtuk a megfelelő szorosság eléréséhez, utóbbi esetben valamilyen vékony (0.1,0.2,0.3 mm) alátétcsíkot lehet betenni a léc és a fal közé, utána a csavarokkal odaszorítani.
Mindegy miből készíted, csak vékony legyen. (pl. rengeteg műanyag csomagolás létezik a bolti kütyükhöz, amikben árulják őket, manapság már mindent buborék alá tesznek)
Természetesen ez a megoldás akkor működik, ha a léc és a másik két csík 120°-ra vannak egymástól.

Üdv
Gábor


Kedves Gábor!
Igazából nem a léccel van problémám (amúgy nem rögzítik a csavarok, hanem neki tolják a csőnek) hanem a két oldalsó szilikonos valamivel, melyeken csúszkál.
Egy másik témában kaptam egy tippet, hogy PEt palack is hasonló célt szolgálhat, mint a teflon csúszka, lehet azzal megpróbálkozok, elég vastag lehet hozzá.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.11.08. 13:19

Ok.
Ha jól értem, akkor a léchez képest a két oldalsó csík csak 90-90 fokra van, és gondolom ragasztva.
A felvésés kárt tenne bennük, tehát vagy csere jöhet szóba, vagy nagyon kis mértékű csődeformítás, ha fémből van, és ezután a lécet hozzáállítani.
Ragasztani a csíkokra nem nagyon érdemes, mert könnyen lepattanhat róluk az új réteg a teflonsága miatt.

Látatlanban ezek az ötleteim, de arra érdemes figyelni, hogy mindenféle buherálás a középpontból való eltérést eredményezheti.

Üdv
Gábor

Ui.:
Ha felragasztasz két új csíkot 120-120°-ra a léchez képest, akkor a léc nyomása már nem engedi lötyögni oldal irányba sem a csövet.
Továbbá, ha tudsz szerezni vékony filcet, az is jól csúszik.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.11.08. 20:36

Attila írta:
Figlár írta:Mi a véleményed róla? ...


A másik a legalsó képen látható reflexiók, amik az egyes lencsetagokról verődnek vissza.

De lehet. hogy azok halványabb csillagok képei, és akkor a fenti kritika tárgytalan...

MDA

A fókuszált képen látszanak hogy azok is csillagok.
vega_infocus.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv: Géza
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.11.09. 04:15

m4k3r írta: "SW 80/400-as tubusom kihuzata igencsak "lötyög" jobbra is, balra is..."

Sajnos típushibája a legtöbb SW fogasléces kihuzatnak, hogy pocsék anyaggal és geometriával van megtámasztva a kihuzat. Bordázott (volt) eredetileg a csúszóbetét felülete, amit az érdes cső pillanatok alatt megeszik. Ha egyszer kicsit kotyogós lesz, már a csúszkák végét koptatja, és többé esélyed sincs jól beállítani mert domború lesz a felülete.
Megoldás: a kényelmes hozzáférhetőség érdekében vedd le a kihuzatot a távcsőről a 3 csavar oldásával, szereld le 4 csavarral a tekerőt, húzd ki a csövet, és tépd le azt a vackot a váz belsejéből! :D Pótold pl. öntapadós teflonlappal, vagy a már említett PET palackkal. Pár éve Tarjánban Berenji Péter árult a/5 méretre vágott öntapadós szövet erősítésű teflon bevonatú lapokat 100 Huf-ért. Kb. 40 kihuzat számára nyithatsz ezzel új dimenziókat :)
Buktatók:
-Ha ismét teljes hosszúságú csíkot ragasztasz fel, akkor a terhelések miatt ismét csak a két vége fog kopni, és újra domború, beállíthatatlanul billegős felületed lesz. Helyette csak a két végére tegyél csúszófelületet ~10-10 mm hosszan, úgyis itt veszi fel a terhelést.
-Szétszerelés előtt ellenőrizd, hogy meddig tud kijönni a kihuzat csöve, nehogy lecsússzon a belső lapocskáról. Ha szükséges, akkor azt hagyd hosszabbra!

Ezzel a módszerrel egy szinttel feljebb emelheted a komfortérzetedet, mert sokkal finomabban jár, nem utolsó sorban pedig stabil és időtálló lesz.
Sok sikert!
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2014.11.10. 14:46

btibor9891 írta:
m4k3r írta: "SW 80/400-as tubusom kihuzata igencsak "lötyög" jobbra is, balra is..."

Pár éve Tarjánban Berenji Péter árult a/5 méretre vágott öntapadós szövet erősítésű teflon bevonatú lapokat 100 Huf-ért. Kb. 40 kihuzat számára nyithatsz ezzel új dimenziókat :)


Én szeretnék ilyet, amit találtam a weben böngészve, azok szerintem vékonyak és nem mind öntapadós. Honnan tudnék beszerezni ilyesmit?
szarvas211
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:56

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: szarvas211 » 2014.11.11. 18:02

Kedves Csillagászok!
Idén úgy döntöttem, szeretnék egy teleszkópot.
Ki is néztem magamnak egy Sky watcher 130/900-as távcsövet EQ2-es mechanikán.
A kérdésem ezzel kapcsolatba lenne: Ezzel a teleszkóppal lehet e csillaghalmazokat, vagy például az Andromédát vizsgálni? A bolygók nem igazán izgatnak a Szaturnuszt, Jupitert és a Holdat kivéve. Iker csillagokat is szívesen keresnék, feltéve ha a fent említett teleszkóp képes rá.
Szerintetek elég nagy ahhoz hogy ilyeneket lássak vele?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”