Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.08.27. 06:36

Vizi Péter írta:
Eliza írta:Így próbálkoztam én is. De például az Arcturus csillagot csak egy sima homályos kör alaknak látom. De ha zenitből nézem, meg 10-es okulárral, akkor nagyon szép formája van. Fókusz hiba csupán csak?


Hogy érted azt, hogy szép formája van? Pontosan milyennek látod az Arcturust a zenittükör+10mm okulárral?


Hát az Arcturus konkrétan nekem nem kör. Háromszög alakú valami amiben csíkok vannak. ROsszul fókuszálok?
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.08.27. 06:41

Azt hittem, hogy a Saturnus-t, a barlow-wal majd tök jól látom. De ugyanolyan kicsi, mint barlow nélkül. Mi kell ahhoz, hogy közelebb tudjam hozni, hogy nagyobba lássam?

Bocs a hülye kérdésekért, de tanuló vagyok :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.27. 08:51

Eliza írta:Azt hittem, hogy a Saturnus-t, a barlow-wal majd tök jól látom. De ugyanolyan kicsi, mint barlow nélkül. Mi kell ahhoz, hogy közelebb tudjam hozni, hogy nagyobba lássam?

Bocs a hülye kérdésekért, de tanuló vagyok :)


Ha egy csillagot állítasz be a távcsővel, bármely nagyításon vagy okulár+barlow kombinációval pontosan ugyanolyan pontszerűnek kellene látnod, mintha szabad szemmel néznéd. Ha kiterjedtnek látod (korong alakúnak) akkor nem éles a kép, élességet kell állítani. Ezek az egyszerű távcsövek persze optikailag nem tökéletesek, tehát valamennyire eltorzítják a képet, ezzel együtt úgy kell beállítani egy csillag élességét, hogy a csillag képe a lehető legkisebb, minél pontszerűbb legyen.
Tehát lépésekben:
1) Tedd be a zenittükröt és bele a 20mm-es okulárt.
2) Célozd meg pl. az Arcturust és a fentiek szerint állítsd be az élességet (bármely más csillag is pont ugyanolyan jó a célra).
3) Ha ez megvan, akkor nézd meg a Szaturnuszt. Ha szépen látod a gyűrűjét, cseréld ki az okulárt a 10 mm-esre. Ez 90x nagyítást ad, ez a távcső ennél sokkal többet nem bír el. Ráadásul a Szaturnusz elég alacsonyan van, ott a levegő párás, remegős, kristálytiszta képre ezért sajna ritkán számíthatunk.

A barlow-t ne használd, felesleges. Csak ront a képen. Esetleg ha a Holdat nézed, ott meg lehet próbálni.
Eliza
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.06.30. 09:07

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Eliza » 2016.08.27. 09:26

Vizi Péter írta:
Eliza írta:Azt hittem, hogy a Saturnus-t, a barlow-wal majd tök jól látom. De ugyanolyan kicsi, mint barlow nélkül. Mi kell ahhoz, hogy közelebb tudjam hozni, hogy nagyobba lássam?

Bocs a hülye kérdésekért, de tanuló vagyok :)


Ha egy csillagot állítasz be a távcsővel, bármely nagyításon vagy okulár+barlow kombinációval pontosan ugyanolyan pontszerűnek kellene látnod, mintha szabad szemmel néznéd. Ha kiterjedtnek látod (korong alakúnak) akkor nem éles a kép, élességet kell állítani. Ezek az egyszerű távcsövek persze optikailag nem tökéletesek, tehát valamennyire eltorzítják a képet, ezzel együtt úgy kell beállítani egy csillag élességét, hogy a csillag képe a lehető legkisebb, minél pontszerűbb legyen.
Tehát lépésekben:
1) Tedd be a zenittükröt és bele a 20mm-es okulárt.
2) Célozd meg pl. az Arcturust és a fentiek szerint állítsd be az élességet (bármely más csillag is pont ugyanolyan jó a célra).
3) Ha ez megvan, akkor nézd meg a Szaturnuszt. Ha szépen látod a gyűrűjét, cseréld ki az okulárt a 10 mm-esre. Ez 90x nagyítást ad, ez a távcső ennél sokkal többet nem bír el. Ráadásul a Szaturnusz elég alacsonyan van, ott a levegő párás, remegős, kristálytiszta képre ezért sajna ritkán számíthatunk.

A barlow-t ne használd, felesleges. Csak ront a képen. Esetleg ha a Holdat nézed, ott meg lehet próbálni.

Köszönöm a tanácsokat, ez sokat segített. :)
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.10.27. 08:55

Felvetődött bennem egy kérdés, ha használt távcsövet vesz az ember, mi az amit jó, ha megnéz rajta?
Vagyis mire kell figyelni lencsés távcsöveknél, illetve tükrösnél, akkor ha csak nappal van lehetőség szemügyre venni, esetleg akkor, ha éjszaka is. (Bár ez utóbbit nagyjából el tudom képzelni, de biztos van valakinek jó ötlete, ami meg sem fordult a fejemben.)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.27. 09:53

Nagyon egyszerű, lévén a távcső maga is egy egyszerű és áttekinthető tárgy, nem úgy, mint pl. egy autó.
Karcos-e az optika, lötyög/szorul valamelyik mechanikai elem (kihuzat, harmatsapka, stb.), a beállító alkatrészekkel lehet-e beállítani (pl. tükör kollimáló csavarok dolgoznak-e vagy csak tekered és semmi).
Az optikai minőségről nappal is lehet nagyjából tájékozódni, mert egy távoli csillogó tárgy képe is sokat elárul szinezésről, jusztírozottságról, egyenes vonalakat vizsgálva a torzítást is láthatod. Az igazi persze éjjel a csillagteszt.

Használni kell a józan paraszti eszet és nem engedni, hogy győzzön a "nagyon-meg-akarom-szerezni" érzés! :D
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.10.27. 10:35

Nem is a cső miatt aggódok, inkább az optika miatt. Egyenként az egyes elemek megfelelősége és az egész rendszer megfelelősége a kérdés.

Megvizsgálom a távcsövem ilyen szemmel, azt ismerem, és akkor tudok mihez viszonyítani.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.27. 10:53

Tom írta:Nem is a cső miatt aggódok, inkább az optika miatt. .


Nappal az egyetlen lehetőség, ha nincs más műszer, a műcsillag és legalább 2D nagyítás.
Nem bonyolult, egy fényes karácsonyi gömb (üveg, bevont) és egy jó fényű led lámpa is elég hozzá, meg vagy 20-30 méter távolság a műcsillag és a távcső között.
Tóth László
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2016.07.16. 11:04

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tóth László » 2016.12.13. 15:55

Üdvözlet!

Tapasztaltak segítségét, véleményét szeretném kérni. Egy 300as Orion Newton Strehl 93%-os főtükörrel boldogít vidéki égen. A segédtükör piszkálja a fantáziám, érdemes lehet-e vizuális észleléshez csökkenteni a segédtükör és esetleg a tartó gyári méretét, ill. érdemes-e magasabb minőségűre cserélni vagy újra alumíniumoztatni a segédtükröt? Szívesen vágnék bele ha kontrasztban vagy csekély fényben érzékelhető változást jelentene.
Köszönöm szépen a segítséget!
Üdvözlettel, Laci
"Azért vagyunk emberek, mert a csillagokat bámuljuk, vagy azért bámuljuk a csillagokat, mert emberek vagyunk?" (N.G.)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.13. 16:05

Mekkora a mostani segédtükör?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”