Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.07.09. 13:15

Newton-rendszerű refraktor a legkevésbé alkalmas teleobjektívnek (nappali fényképezésre). Az előbbiek mellett nagy hiba, hogy rengeteg szórt fény kerül a rendszerbe, és nagyon kicsi a látómező.
Láttam már természetfotós felvételét (madárról), a kép szép éles volt (a kis látótéren belül), viszont elhomályosította a nem kívánt szórt fény.
Viszont: ha csak nem gagyi távcső, f/10 alatt illik parabola tükrrel ellátni! BQ.
miczo
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.24. 19:34

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: miczo » 2011.07.09. 13:34

Stefi írta:Helló!

1. Nem tudnál élesre állni. Ezt a távcsövet elsőnek át kell alakítani hogy legyen fókuszod, mert magas a kihuzat.
2. nekem is volt ilyen távcsövem és gömb volt a tükör benne. Nem számít jelen esetben hogy parabola vagy gömb a felület. De képalkotás szempontjából illik f/10 alatt parabolát használni. f/5nél meg csak az ad elfogatható képet.
3. A fényerő szabja meg mekkora az elhúzás a széleken és ez már egy fényerős cső (f/5) tehát lesz.



Szia Gyula!

Köszönöm az infókat! A forgalmazó oldala írta, hogy paraboloid (remélem tényleg az), f/5-nél a gömb már nem rajzol jól. Azért gondoltam erre a nyílásviszonyra, mert természetfotóhoz ez passzolna legjobban és csillagnézéshez is nagyon jó. 500/5.6-os orosz (m42 végü) tüköroptikával már volt dolgom (maszkutov rendszerü), ennek nagyon jó rajza volt, kontrasztos volt. Ezen a távcsövön cserélhetö a kihuzat (leszerelhetö?), vagy eleve olyan olyan csövet nézzek amit már fotógépre elökészítettek?

Valamekkora elhúzás mindegyik tükrösnél van, amit fotóoptikának csinálnak meg (mint az emlegetett orosz)talán jobban (persze árban is magasabbak, az az orosz használtan kb 30k). Azért keresek tájképet ami ezzel (vagy hasonló nyílásviszonyú newtonnal) készült, de tesztképet nem nagyon találok.
Üdv: Miklós
Óvári L.
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2009.09.24. 20:04

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Óvári L. » 2011.07.09. 13:52

Miklós!
A kis távcső fotózásra való felhasználása több változós, egy válaszban a megoldást a géped és a konkrét méretek ismerete nélkül nemigen fogod megkapni. Javaslom, hogy élőben nézd meg egy konkrét összeállításnál, hogy mi miért olyan, pl. Miskolcon én is szívesen megmutatom a mechanikázást 200-a newtonon. Az iwiwen is megtalálsz, lehet üzenetet vagy kérdést küldeni fórumon kívül is. Általában elmondható, hogy a newton kistávcsó kihuzatának cseréje nem elég, át kell helyezni (és méretezni) a segédtükröt, ettől kezdve építés lesz a dologból. Legjobb a személyes tapasztalat. Üdv Óvári L.
miczo
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.24. 19:34

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: miczo » 2011.07.09. 14:35

Értem. A newton akkor nappali felhasználásra kilöve, ha nagyteleként is akarok használni távcsövet, akkor a maszkutov-cassegrain rendszerrel jobban járok, bár ezek nyílásviszonya rosszabb volt.
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Üdv: Miklós
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.10. 01:16

miczo írta:Értem. A newton akkor nappali felhasználásra kilöve, ha nagyteleként is akarok használni távcsövet, akkor a maszkutov-cassegrain rendszerrel jobban járok, bár ezek nyílásviszonya rosszabb volt.
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Üdv: Miklós


Vannak olyan Makszutov vagy Schmidt távcsövek, amiket kimondottan úgy hírdetnek, hogy "objektívként is használható". Arra azért figyelj, hogy felcserélik a jobb-bal oldalakat.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.07.10. 14:05

Kukac írta:Vannak olyan Makszutov vagy Schmidt távcsövek, amiket kimondottan úgy hírdetnek, hogy "objektívként is használható". Arra azért figyelj, hogy felcserélik a jobb-bal oldalakat.


Miert is? Illetve igen, felcserelik, ha zenittukrot is hasznalsz.

--mpt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.11. 01:17

mpt írta:
Kukac írta:Vannak olyan Makszutov vagy Schmidt távcsövek, amiket kimondottan úgy hírdetnek, hogy "objektívként is használható". Arra azért figyelj, hogy felcserélik a jobb-bal oldalakat.


Miert is? Illetve igen, felcserelik, ha zenittukrot is hasznalsz.

--mpt


Ja igen, attól függ, hova kerül bekötésre a kamera.
kölce
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.09.09. 13:09

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: kölce » 2011.09.30. 15:38

Sziasztok olyan kérdésem volna ha valaki "dolgozik" közűletek "nagy" lencsés távcsővel 120 vagy 150/1200-asra gondoltam, szívesen beszélgetnék vele mert azt hiszem olyat szertnék a közeljövőben vásárolni! Inkább a jövőben, információt akarok róluk gyűjteni és élményeket! e-mailom koltogabor@citromail.hu vagy írjon itt ! Szívesen veszem ha bejelöl akár barátnak is! helló sziasztok.
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: parragh » 2011.09.30. 15:54

Szia!
Ha minden jó megy a hétvégén, akkor végre igazán felavatásra kerül a 150/1200-asom. Szívesen megosztom majd a tapasztalataimat.
Üdv,
Marcell
kölce
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.09.09. 13:09

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: kölce » 2011.10.03. 19:16

sziasztok olyan emberkéket keresek itt forumon akik nagy lencsés refraktorral rendelkeznek minimum 100 mm vagy a felett . ha valaki olvas írjon privátba üzenetet nekem. fontos volna köszönöm fel is hívhat visszahívom 06 70 381 54 25 vagy koltogabor@citromail.hu e- malom sziasztok
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”