Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 10:38

Figlár írta:... De látom hogy ide nem lehet semmit írni, annélkül hogy ne fikáznál azonnal.


A "szerintem a legjobb"-ra reagáltam, és nem "fikázom", csak megindokoltam, hogy miért nem ez a "legjobb", mert ez fizika, bocs...
Részletesen és tárgyilagosan leírtam, hogy mi a probléma vele.
Ha ezt Te személyes kötözködésnek veszed (pedig külön kiemeltem, hogy ne vedd személyeskedésnek, mert nem neked szánom a véleményt), akkor sajnálom.

De ha nem zavarnak a hátrányos tulajdonságai, akkor lelked rajta, és vedd meg.
Jánosnak teljesen igaza van: ez nem feltétlenül kardinális kérdés; az optika minőségén sokkal több múlik.

Ha azt írtad volna, hogy ez a legszebb, akkor nem reagáltam volna, mert az abszolút szubjektív (ráadásul nekem is tetszik...).

MDA

u.i.: még annyit, hogy az a szempont, hogy a Bathinov-maszkot helyettesíti fókuszáláskor, valóban lehet egy praktikus szempont, de hogy fókuszálás után nem veheted le a cső orráról a Bathinov-maszkot, már nem túl szerencsés... De ha ez is "fikázás", akkor nem mondtam semmit!!!!!!!!!!!!!!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2014.10.23. 10:56-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 10:55

Beszélgettünk már erről, tudod hogy nem veszem szélyes sértésnek. Később sem fogom. :)
Értem hogy ha a, hogy is mondjam, száraz tényeket veszem, akkor optikailag a legjobb ha nincs difrakciós tüske. De ha már van, mint a newtonoknak általában, akkor inkább ez, mint a gyári. Sajnos véletlenül letöröltem a képet, de amint felhőtlen ég lesz, rakok fel hogy látni lehessen a különbséget a gyári és ez között. De nem csak ezért jó. Az eredetinél, amikor állítottam a tükrön, az nyeklett-nyaklott. Ez meg se rezzen. Tényleg meg lehet húzni a csvarokat úgy, hogy a tükör stabilan álljon.
Nem helyetesíti a maszkot, ez a dupla tüske csak a képen látszik. Tehát éleséget nem lehet vele állítani. Csak látszik ha nem pontos a fókusz.
Ha már szóba kerűlt a bahnitov mask: az miért van hogy ha a csillag látszólak pont jó, a tüskék nem szimetrikusak. Ez csak a barlow használatával van így. El mozdulhatott egy lencse?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Figlár 2014.10.23. 11:04-kor.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 11:03

Figlár írta:Beszélgettünk már erről, tudod hogy nem veszem szélyes sértésnek. ...


Ennek örülök! :D

Figlár írta: ... Az eredetinél, amikor állítottam a tükrön, az nyeklett-nyaklott. Ez meg se rezzen.


Ez viszont valóban előnyös tulajdonság.

Egyébiránt - csak a félreértések elkerülésére tekintettel - nem "fikázok" mindent, és pláne nem az embereket, főleg nem amatőrtársakat, de tény, hogy maximalista vagyok (legalábbis a rendelkezésemre álló budget-en belül...), és időnként talán sarkosabban foglalok állást. De ha bizonytalan vagyok valamiben, azt is mindig jelzem...

Üdv, :D
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 11:06

Én is lennék maximalista, de azok a frány anyagiak... :) Sajnos vízzel kell főzni. És ezen belűl kellhet csak az elérhető jó. Ok, részben a "fikázásnak" köszönhető hogy megvettem az AZ-EQ6--ot a másik helyett Ergo, jól tetted. Csak néha kicsit erős ahogy elmondod.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 11:17

Figlár írta:... Ok, részben a "fikázásnak" köszönhető hogy megvettem az AZ-EQ6--ot. Ergo, jól tetted.


Köszönöm!
Örülök, hogy legalább ezzel segíthettem. 8-)

Igen, az anyagiak természetesen nálam is határt szabnak a maximalizmusnak, és ez mindig aktuálisan bevétel-függő. Régebben megvettem egy - legalábbis számomra - drága SBIG kamerát, most meg egy vacak szűrősort nem tudok beszerezni hozzá... Így természetes, hogy mindenkinek máshol van a saját "munkapontja", és adott esetben mások lehetnek a prioritásai is.

De a minősítéseimet, tanácsaimat sohasem ellenségesen teszem - esetleg kicsit sarkosabban, mint alább már írtam...

De a lényeg, hogy nyugvópontra került a téma.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 11:20

Ha már szóba kerűlt a bahnitov mask: az miért van hogy ha a csillag látszólak pont jó, a tüskék nem szimetrikusak. Ez csak a barlow használatával van így. El mozdulhatott egy lencse?
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 11:27

Erre most így hirtelen nem tudok válaszolni.

Én még nem tapasztaltam ilyet, de elgondolkozom rajta. Van Bathinov-maszkom nekem is (bár ritkán használom a FocusMax mellett...), majd letesztelem kicsit alaposabban.

Esetleg érdemes lehet Gyulai Palit megkeresni ezzel (lehet, hogy felhívom); ő nagyon ott van a szeren, ha optikáról van szó.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 18:24

Meg köszönném. Mondjuk tervezen egy 2"-os barlow beszerzését, (igazándiból a galaxisok érdekelnek) de valahogy már az eljétől kezdve az a gyanúm hogy a kihuzat nem jól van jusztírozva. Azt meg nem tudom hogy kell. Illetve az elvet ismerem, csak nem tudom hogy mihez kell állítani. Ahhoz is kell egy referencia pont. Eért csak remélem hogy a barlow szar. Azt max kidobom, de ha a kihuzathoz nyúlok, abbol nem fog semmi jó kisűlni.
Üdv: Géza
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.23. 18:29

Kb így állnak a tüskék.
bahnitov.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.23. 20:23

Figlár írta:... Eért csak remélem hogy a barlow szar. Azt max kidobom, de ha a kihuzathoz nyúlok, abbol nem fog semmi jó kisűlni.


Előbb néhány gyors bevezető kérdés:

Milyen távcsöved van?
A távcsövet nyújtás nélkül kell tesztelni; Barlow nélkül nézd meg az elhajtási képet. Úgy is rossz?
Ha igen, akkor forgasd meg az okulárt a foglalatában, és ellenőrizd, hogy a hiba képe változik-e.

A csillagtesztet ismered/végeztél már?
Az mit mutat?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”