Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
CTHun
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.06.28. 19:53

Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: CTHun » 2011.06.28. 20:11

Kedves Csillagászok !

Egyenlőre még csak ismerkedem e csodálatos és lenyűgöző világgal. A tanácsotokat szeretném kérni. Még nem értek a távcsövekhez ezért a segítségeteket kérném.
2 távcsövet találtam ami érdekelne.
Az egyik: http://tavcso.hu/index.php?o=termek&te=BDapo100set
A másik: http://tavcso.hu/index.php?o=termek&te=SWN30015mf
Van-e valakinek tapasztalata, hogy a kettő közül melyik a jobb ?

Ha úgy gondoljátok, hogy ezek közül egyik sem felel meg egy hobbi csillagásznak, akkor kérlek ajánljatok helyettük egy másikat.
Ár: 100.000-200.000
Felhasználás: bolygók (Naprendszer bolygói) és galaxisok megfigyelése

Előre is köszönöm a segítségeteket !

Üdv:
Tamás
Sidius

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.06.28. 21:49

Kedves Tamás!
Mindkét műszer jó választásnak tűnhet. Ha minőségük közel egyforma, akkor az alábbi -szerintem fontosabb- kérdések alapján kell döntést hoznod:

A kisebb lencsés (refraktor) könnyen szállítható, könnyű, mechanikából kisebbet kíván, képe valószínűleg nagyon szép. Halvány objektumok esetén feltétlen hátrányban van a Newtonnal szemben, kihasználható nagyítása, felbontása is nagyjából harmada a Newtonénak, de a légköri nyugtalanság kevésbé zavarja.
A nagyobb tükröst szerintem fix felállításban az igazi használni. A tükör a változó külső hőmérsékletre érzékenyebb, a látómező kevéssé jól korrigált. A tubus teljes felszerelésével sokszoros tömegű lesz mint a lencsés, hordozni nehézkes és időnként némi gondozást (ezzel pedig kicsit több hozzáértést is) igényel.
Magyarország átlagos viszonyai között sajnos ritkán használható ki teljesen egy 300-as átmérő, viszont mikor kihasználható, akkor részletesebb, fényesebb és nagyobb kép lesz látható vele.
A galaxisok, egyéb kisebb kiterjedésű mélyegek látványa minden esetben a tükrösben lesz jobb, a kisebb nagyítás miatt a légkör képrontó hatása sem olyan sokszor érzékelhető.
Állandó felállításra én biztosan a Newtont, kitelepülésre biztosan a lencsést venném meg.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.28. 21:55

Szia, a gond a következő: a 300-as távcső nem fér bele a keretbe, ui. ebből csak a tubus kerül 180e Ft-ba. mechanikástól már 400e Ft. Persze, ha van már otthon EQ-6 mechanikád, akkor más tészta. Ugyanez igaz a 100-as APOra, a 200e Ft-os keretből állvánnyal együtt már kilóg.

Én egy SkyWatcher 200/1000-es newton távcsövet vennék (http://makszutov.hu/termek/sw_200n) prémium opcióval EQ-5 mechanikán, óragéppel. Mély-egre nagyon jó, bőven belefér a keretedbe. Bolygókra - jó légkör esetén - messze felülmúlja a 100-as apot. Esetleg ha nagyon picit tovább tudsz nyújtozni, a EQ-5 goto megkönnyíti az életed.

A keretedbe dobson távcsőből 25 cm-es is belefér pl.Orion IntelliScope 10" (http://makszutov.hu/termek/orion_xt10_is), mély-ég objektumokból ez mutatja meg a legtöbbet. Bolyókra kicsit macerás a követés nehézkessége miatt.

Ha később fotózni tervezel, akkor messze legjobb választás a 200/1000-es newton EQ-5 goto mechanikán.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.06.28. 22:33

Kezdésnek én egy 150/750-es Newtont ajánlanék, mert ugye egy kicsit könnyebb cipelni, meg aztán olcsóbb is! http://makszutov.hu/termek/sw_150n

Igaz az eq5-ös állványt választanám hozzá, minimum egy óragéppel, és kétsebességes crayfordal. Aztán 200 ig még hozzádobnák egy-két jó oksit, pl a scopium SWA-ból a 10 és a 20 milis darabokat, amelyek szerintem nagyságrendekkel jobb képet adnak mint a gyári okulárok! No meg bolygózáshoz egy 4 milis planetary okulárt!

A másik opció pedig ez lenne: http://makszutov.hu/termek/orion_xt10
Ugye a dobson zsámoly minden kényelmességével, és kényelmetlenségével együtt :) Kényelmes, mert csak lerakod, aztán már bevethető is! És ugye ezen már van "goto" is ami igencsak meg tudja könnyiteni a kezdők dolgát! Előny az EQ-vel szemben az is, hogy nem kell polusra állni, szerelgetni, stb... Viszont az égitestek követése kicsit macerásabb. De nem olyan vészes mint ahogy először tűnik.. No ez viszont 250-es, ami már azért komoly műszer..(azért a 150-es is, de.... :) )
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.06.29. 07:44

CTHun írta:Egyenlőre még csak ismerkedem e csodálatos és lenyűgöző világgal. A tanácsotokat szeretném kérni. Még nem értek a távcsövekhez ezért a segítségeteket kérném.


Tamás!

Nagyszerű lehetőség lenne a tarjáni tábor, (júli. vége) rengeteg távcsőbe nézhetnél és minden választ
megkapnál ahhoz, hogy dönteni tudjál.
CTHun
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.06.28. 19:53

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: CTHun » 2011.06.29. 13:51

Köszönöm a segítségeteket !!! Már tudom, hogy a newtonos távcső számomra a nyerő. Szerintem rövid időn belül meg is fogom venni :D
A tarjáni tábor jól hangzik és a július vége is pont jó. Valahol fenn van a program ?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.06.29. 14:05

attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.06.29. 17:12

CTHun írta:Köszönöm a segítségeteket !!! Már tudom, hogy a newtonos távcső számomra a nyerő. Szerintem rövid időn belül meg is fogom venni :D
A tarjáni tábor jól hangzik és a július vége is pont jó. Valahol fenn van a program ?


Jaja, DE előtte mindenképp néz bele pár csőbe! Persze van a newtonoknak is hátránya, néha jusztirozni kell. De ha van egy minimális műszaki érzéked, nem okozhat problémát! Azért mesélhetnél még olyanokat is, hogy honnan szándékozol észlelni, (város, falu stb) Akarod e cipelni a csövet, van e autód ehhez? Stb-stb... Ezek is segítenek a segítségnyújtásban! :D
CTHun
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.06.28. 19:53

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: CTHun » 2011.06.29. 20:04

köszönöm a linket. Meg fogom nézni !

attila dezső írta:
CTHun írta:Köszönöm a segítségeteket !!! Már tudom, hogy a newtonos távcső számomra a nyerő. Szerintem rövid időn belül meg is fogom venni :D
A tarjáni tábor jól hangzik és a július vége is pont jó. Valahol fenn van a program ?


Jaja, DE előtte mindenképp néz bele pár csőbe! Persze van a newtonoknak is hátránya, néha jusztirozni kell. De ha van egy minimális műszaki érzéked, nem okozhat problémát! Azért mesélhetnél még olyanokat is, hogy honnan szándékozol észlelni, (város, falu stb) Akarod e cipelni a csövet, van e autód ehhez? Stb-stb... Ezek is segítenek a segítségnyújtásban! :D


Ha a jusztirozás nem egy ördöngôség, akkor nem lesz gond. Gyôrben lakok, de inkább a szélén, mint a központban. Inkább egy fix távcsôre gondoltam, de ha kell akkor tudom cipelni autóval. Közben olvastam egy fórumban errôl a távcsôrôl is. Szerintetek ? (azt tudom , hogy nem a szállíthatósága az elônye): http://makszutov.hu/termek/orion_xt10_is
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.06.29. 22:14

No jó.. Akkor ez: http://makszutov.hu/termek/skywatcher_flex_goto_2001200
Szerintem ez a leghordozhatóbb, a lehető legproblémamentesebb megoldás! Összecsuk betesz, kivesz, kinyit, rácsekkol a jusztirra, (esetleg jusztiroz, ami pár eset után max 5 perc), észlel, élvezkedik! Ráadásul ez a verzió már kiküszöböli a dobson legnagyobb hibáját: ha jól tudom már követi az objektumot! Persze mélyég fotózáshoz nem megfelelő, de bolygó fotózáshoz, webcammal, márt szerintem elmegy, vizuálisan meg tuti! Ugyanez egy 200-as eq-nál: szétszerel, becsomagol, külön külön vezeték, állványfej, 3 láb, csavarok ellensúlyok stb. Kitelepülés: fordított sorrendben, csak még ott a pólusra állás, szintezés.. És persze előjön a kérdés, hogy majdan akarsz e fotózni? Mert ha igen az én véleményem az, hogy abban az esetben pont a tubus a legkisebb tétel! pláne ha mély-eget szeretnél fotózni.. De szerintem kezdésnél ezen nem érdemes gondolkodni, mert a legalapabb asztrófotós felszerelés alaphangon is 400 ezer! És ez nagyon vékonyan számolva!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”