Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.09.08. 17:23

AtiCelestron5091 írta:
2020.09.08. 07:20
kazi írta:
2020.09.07. 22:32
AtiCelestron5091 írta:
2020.09.07. 19:19
Nem. Nekem C8-asom van, azon egyszerűbb a beállítás mert csak 3 csavar van. Egy barátomnak szeretnék segíteni.
Azért lepődtem meg. :)
Én is csak angol leírást találtam, annyit vettem ki belőle, hogy ha a húzót lazítod, akkor a mellette lévő nyomón húzni kell és fordítva. Ill az ellentétes oldalon lévő csavarokat is ellentétesen kell használni úgy, mint az sc.nél (ha egyik oldalon befelé nyomod a tükröt, a másikon húzni kell vissza)
Am nem értem, miért mondják, hogy egyzserűbb ezt kollimálni, mint az SC-t. Dupla annyi a csavar. :D
Nos, végülis nem nyúltunk hozzá. Egy bizonyos állásban elmegy a kollimáció, 180° -al elforgatva a távcsövet pedig beáll tökéletesre. Ugyanezt tapasztaltam a C8-ammal is, a homepozíciójában vízszintesen áll a tubus, nagyon rossz ilyenkor a jusztírja, de ha átfordul a tubus 180°-al, qkkor helyreáll. Tudom hogy így a legrosszabb a tárolása, de sajnos csak így fér el egyenlőre a csillagdában.
Ezt megolhatták volna jobban a nagyobb cat-oknál..
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.09.08. 20:13

" Egy bizonyos állásban elmegy a kollimáció, 180° -al elforgatva a távcsövet pedig beáll tökéletesre. Ugyanezt tapasztaltam a C8-ammal is, a homepozíciójában vízszintesen áll a tubus, nagyon rossz ilyenkor a jusztírja, de ha átfordul a tubus 180°-al, qkkor helyreáll. "

Kedves amatőrtársam, én biztos nem törődnék bele egy ilyen hibába, látatlanban mondom, hogy vagy a főtükör lóg a foglalatban, ( erre is van esély) vagy amire inkább gondolok, a főtükörtartó nagyon kotyog oldalirányban a főtükör - fókusz mozgatás nem kicsit (!) gyengén sikerült mechanikája miatt. És itt nem klasszikus image-shift re gondolok ( ugyanis az csak fókuszálásközben láttatja magát) hanem az egész konstrukcióból adódó hibajelenségre.

Ez sajnos nem csupán jelenség, hanem hiba, amit még garanciális korban keményen be hajt az ember a kereskedőn. Azután meg lehet javítgatni, már persze ha van valakinek ingere rá.

Csaba
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.09.08. 20:34

pisza írta:
2020.09.08. 20:13
" Egy bizonyos állásban elmegy a kollimáció, 180° -al elforgatva a távcsövet pedig beáll tökéletesre. Ugyanezt tapasztaltam a C8-ammal is, a homepozíciójában vízszintesen áll a tubus, nagyon rossz ilyenkor a jusztírja, de ha átfordul a tubus 180°-al, qkkor helyreáll. "

Kedves amatőrtársam, én biztos nem törődnék bele egy ilyen hibába, látatlanban mondom, hogy vagy a főtükör lóg a foglalatban, ( erre is van esély) vagy amire inkább gondolok, a főtükörtartó nagyon kotyog oldalirányban a főtükör - fókusz mozgatás nem kicsit (!) gyengén sikerült mechanikája miatt. És itt nem klasszikus image-shift re gondolok ( ugyanis az csak fókuszálásközben láttatja magát) hanem az egész konstrukcióból adódó hibajelenségre.

Ez sajnos nem csupán jelenség, hanem hiba, amit még garanciális korban keményen be hajt az ember a kereskedőn. Azután meg lehet javítgatni, már persze ha van valakinek ingere rá.

Csaba
Köszönöm az észrevételt. Pár hónapja szétszedtem a műszert, akkor átnéztem de csak úgy "félgőzzel". Hogy megismerjem, fogalmam legyen a belső mechanizmusról. Szerintem a billegés a tükröt tartó parafa gyűrűnél keletkezik. Tehát nem az egész tükör+árnyékolócső+fókuszírozó billeg, hanem csak a tükör. A képen jelöltem nyíllal a parafa gyűrűt.. Egyébként Pénteken ismét szétszedem a tubust, hogy velúrozzam belül illetve az árnyékolócsövet is. Ja, és garancia már nincs rá. 1997-es gyártmány :)
Egyéb ötleteim lennének a tükör stabilizálására, de nemszeretnék komoly változtatásokat (fúrás-faragás) a műszeren. Akkor inkább minden egyes nagyobb helyzetváltoztatásnál csavarok egy kicsit a jusztírcsavaron.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.08. 21:30

AtiCelestron5091 írta:
2020.09.08. 20:34
... Szerintem a billegés a tükröt tartó parafa gyűrűnél keletkezik. Tehát nem az egész tükör+árnyékolócső+fókuszírozó billeg, hanem csak a tükör. A képen jelöltem nyíllal a parafa gyűrűt. ...
Nekem más a véleményem.

A megjelölt parafa gyűrű folyamatosan centrikus és homogén, axiális irányú terhelést kap a tükörtől (feltéve, ha magának a tükörnek a tömeg-eloszlása is centrikus és homogén, ami jó közelítéssel igaz).
Tehát a tükör ott nem tud elfordulni, legfeljebb - minimális mértékben, amennyire a parafa rugalmassága engedi - előre-hátra tud mozogni, mivel a tükör térbeli helyzetétől függően más-más nagyságú (de továbbra is axiális irányú) terhelést kap. (A súlyerő-vektor radiális összetevőjét a központi cső felveszi.)
Csak magyarázatképpen: gondoljunk arra a helyzetre, amikor egy széles, lapos korongot a közepénél felfüggesztünk egy szálra. Bármilyen helyzetében megáll (a Coriolis-hatást most ne hozzuk ide, mert az itt minimális mértékű, és pörgettyű sincs, merthogy a tükör nem forog... :lol: ).
Ráadásul mindenképpen kell rugalmas tag (vagy "tágulási rés") a szerkezetbe, hogy a dilatáció tükör-, s így képtorzító hatását elkerülhessük, csak persze az nem mindegy, hogy ez TERVEZETT módon hová kerül, a szerkezet mely részére.

A magam részéről továbbra is a konzolos tükör-rögzítés (vagy tükör-felfüggesztés) számlájára írom a katadioptrikus rendszerek flexibilitását. Ráadásul ezek a rendszerek "rendszer-szinten" nagyon hosszú fókusztávolsággal rendelkeznek (pl. 16"-es átmérő esetén minimum 4 méter!!!), ami minden kis flexibilitás, nyúlás-málás hatását még jobban felerősítik.
(A fókuszálási billegés más tészta, bár az is tervezői kontárkodás következménye, csak más az ok és az okozat is...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.09.08. 21:48

Attila írta:
2020.09.08. 21:30
AtiCelestron5091 írta:
2020.09.08. 20:34
... Szerintem a billegés a tükröt tartó parafa gyűrűnél keletkezik. Tehát nem az egész tükör+árnyékolócső+fókuszírozó billeg, hanem csak a tükör. A képen jelöltem nyíllal a parafa gyűrűt. ...
Nekem más a véleményem.

A megjelölt parafa gyűrű folyamatosan centrikus és homogén, axiális irányú terhelést kap a tükörtől (feltéve, ha magának a tükörnek a tömeg-eloszlása is centrikus és homogén, ami jó közelítéssel igaz).
Tehát a tükör ott nem tud elfordulni, legfeljebb - minimális mértékben, amennyire a parafa rugalmassága engedi - előre-hátra tud mozogni, mivel a tükör térbeli helyzetétől függően más-más nagyságú (de továbbra is axiális irányú) terhelést kap. (A súlyerő-vektor radiális összetevőjét a központi cső felveszi.)
Csak magyarázatképpen: gondoljunk arra a helyzetre, amikor egy széles, lapos korongot a közepénél felfüggesztünk egy szálra. Bármilyen helyzetében megáll (a Coriolis-hatást most ne hozzuk ide, mert az itt minimális mértékű, és pörgettyű sincs, merthogy a tükör nem forog... :lol: ).
Ráadásul mindenképpen kell rugalmas tag (vagy "tágulási rés") a szerkezetbe, hogy a dilatáció tükör-, s így képtorzító hatását elkerülhessük, csak persze az nem mindegy, hogy ez TERVEZETT módon hová kerül, a szerkezet mely részére.

A magam részéről továbbra is a konzolos tükör-rögzítés (vagy tükör-felfüggesztés) számlájára írom a katadioptrikus rendszerek flexibilitását. Ráadásul ezek a rendszerek "rendszer-szinten" nagyon hosszú fókusztávolsággal rendelkeznek, ami minden kis flexibilitás, nyúlás-málás hatását még jobban felerősítik.
(A fókuszálási billegés más tészta, bár az is tervezői kontárkodás következménye, csak más az ok és az okozat is...)


MDA
Nekem ez a megoldás tetszik nagyon. Illetve még azon gondolkoztam hogy valami vékony kis hézagoló "lemezkét" vagy lemezből hajtott gyűrűt helyeznék a két cső közé.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.08. 21:59

AtiCelestron5091 írta:
2020.09.08. 21:48
Nekem ez a megoldás tetszik nagyon. Illetve még azon gondolkoztam hogy valami vékony kis hézagoló "lemezkét" vagy lemezből hajtott gyűrűt helyeznék a két cső közé.
Igen, ez a megoldás talán tovább gondolásra már érdemes lehet...
De a tükör peremének megtámasztásával orvosolni a központi konzol lehajlását egyszersmind a tükröt is torzíthatja. Ráadásul ettől kezdve a "gyári fókuszálás" lehetősége elvész (ami persze nem feltétlenül rossz).

Érdemes lehet töprengeni egy kicsit rajta...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2020.09.15. 18:59

[/quote]
Ha tőlünk van a távcső, vedd fel velünk a kapcsolatot és megnézzük szervizelés keretén belül.
[/quote]

Szia, persze, hogy toletek van. :) Mar ki is keszitettem az asztalra, ma este megint nekiugrok, es ha nem boldogulok vele, akkor lehet, hogy ez lesz a megoldas.
Drazsé for president!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.16. 08:56

Victorius írta:
2020.09.15. 18:59
Szia, persze, hogy toletek van. :) Mar ki is keszitettem az asztalra, ma este megint nekiugrok, es ha nem boldogulok vele, akkor lehet, hogy ez lesz a megoldas.
Esetleg javasolhatnám, hogy a politikai ihletésű mottódat vedd le a hozzászólásaid aljáról?
Ez nagyon idegenül hangzik ezen a fórumon.


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Victorius
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Victorius » 2020.09.16. 09:05

Attila írta:
2020.09.16. 08:56
Victorius írta:
2020.09.15. 18:59
Szia, persze, hogy toletek van. :) Mar ki is keszitettem az asztalra, ma este megint nekiugrok, es ha nem boldogulok vele, akkor lehet, hogy ez lesz a megoldas.
Esetleg javasolhatnám, hogy a politikai ihletésű mottódat vedd le a hozzászólásaid aljáról?
Ez nagyon idegenül hangzik ezen a fórumon.
Kösz,
MDA
Szia, természetesen javasolhatod, de ha nem gond, nem fogadom meg. Az ég világon semmi politikai ihletése nincs, Drazsé a nyulam volt, 2015-ben távozott az örök répamezőkre, mellesleg a világ legjobb nyulaként hagyta itt a földi létet. Regisztrációm óta ez szerepel az aláírásomként, bízom benne, hogy ha eddig senki nem szenvedett miatta komoly lelki sérülést, ezután sem fog! :-D
Drazsé for president!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.16. 09:17

Victorius írta:
2020.09.16. 09:05
Szia, természetesen javasolhatod, de ha nem gond, nem fogadom meg. Az ég világon semmi politikai ihletése nincs, Drazsé a nyulam volt, 2015-ben távozott az örök répamezőkre, mellesleg a világ legjobb nyulaként hagyta itt a földi létet. Regisztrációm óta ez szerepel az aláírásomként, bízom benne, hogy ha eddig senki nem szenvedett miatta komoly lelki sérülést, ezután sem fog! :-D
Nyúlból elnököt - érdekes "magyarázat"...
Draskovicsból elnököt reálisabb feltételezés.

Nem a lelki sérülés a kérdés, de az előbbinek sincs köze a csillagászathoz, még áttételesen sem.
Ráadásul minimum félreérthető.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”