Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
LV426
Hozzászólások: 142
Csatlakozott: 2019.01.10. 08:37

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: LV426 » 2020.01.24. 23:55

Leginkább András irománya adott nekem egy jó rálátást a mélyegezésre de mindenkinek köszönöm a hasznos információkat! Világossá vált hogy egy min.20cm-es távcső lenne megfelelő és inkább Newton vagy Dobson a fényerő miatt. De nálam mivel a refraktor távcsövek a megszokott eszközök ebből eredően inkább SC távcsövek irányába szeretnék mozdulni. Ezek állnak legközelebb a refraktorokhoz a használatukat illetően. Mi a véleményetek a Celestron SC8 tubusról ? Azon kívül hogy értelmetlenül drága, használható vizuális mélyegezésre az F/10 fényerejét tekintve ? Nem gondolom azt hogy az F/10-es fényerő megfelelő lenne az Andromédát figyelgetni de a profik javítsanak ki... Továbbá ahhoz mit szóltok ha a jelenlegi távcsövemhez vásárolnék egy fókuszreduktort hogy csökkentsem a fókuszt és növeljem a fényerőt illetve egy 16mm-es TeleVue Nagler okulárt a 31 helyett ami szintén értelmetlenül drága. Majd ezt követően kitelepülés egy igazán sötét helyre messze a városi fényektől ? És akkor gyorsan megspórolnék sok 100 ezer ft-ot ha működőképes ez az elképezlésem. Továbbá érdekelne még egy dolog. 200mm-es refraktort nem lehet vásárolni ? Sorry ha hülye a kérdés de én ezeket a típusú távcsöveket szeretem.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.01.25. 07:51

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Bocsi, lehet hogy élcelődő vagyok, de még nagyobbat is lehet kapni.

A bazárba vott hírdetve egy D&D akromát, de szerintem kezelhetetlenül hosszú. A színezése még f/12 körül sem elhanyagolható.
Ha jól emlék szem 600 ezer Ft volt az ára, használtan a komplett tubusnak. Aztán kell alá egy 1.5 - 2 millós mechanika 2 méteres állványon.
Azért egy 25-30 cm-es dobson barátibb gondolat :D :D :D
Főleg hogy mélyégre kérdezted

Andrásnak az M31 -el való gondolatához annyit, soha-semmivel nem láttam még az Andromédát úgy, mint Szentléleken a 25X100 TS bínómmal, a beépített UHC szűrőkkel. Igaz nem sok előtétcsillaggal, de már - már fényképszerű volt.
A 25 szeres nagyítás szerintem a legkedvezőbb hozzá, nagyobb tükrökbe 50-60 X -al gyengébb volt a látvány.


Üdv
Tisza Csaba
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.01.25. 07:54

Félreértésben vagy. A FÉNYERŐ nem azt jelenti, hogy minél fényerősebb, annál több fényt gyűjt össze!!! A fényerő a Te értelmezésedben a valóságban a fénygyűjtőképesség, ezt a két fogalmat kevered.
A mélyegezéshez a minél nagyobb fénygyűjtőképesség kell, hogy minél halványabb dolgokat láthass. A fénygyűjtőképesség az ÁTMÉRŐtől függ - nagyobb átmérő=nagyobb felület gyűjti a fényt= halványabb dolgokat észlelhetsz. A fényerő csak egy viszonyszám, a fókusz és az átmérő hányadosa. A fénygyűjtőképességhez semmi köze.
A 200/2000 SC pont annyi fényt gyűjt, mint a 200/1200 newton. Csak a hosszabb fókusza miatt sokkal kisebb a látómezeje.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.25. 08:15

Annyiban lehet releváns a kérdés, hogy F/10-es nyílásviszonnyal nehéz lesz belepréselni az M31-et a látómezőbe. Szinte lehetetlen.

Az a helyzet, hogy az SC egy teljesen más irány, mint amit először megcéloztál, azaz a fényerős (nagy nyílásviszonyú) refraktor. Kicsi lesz a LM, tehát pontosan az "Andromeda-féléket" fogod kizárni. Ahogy Attila írta, túl hosszú a fókusza. A reduktorról azt olvastam, hogy általában vignettál, tehát azt a célt nem tudod vele elérni, hogy nagyobb legyen a látómeződ.

Én pl. azért vettem egy 254/1200-as, F/4,7-es Newtont, hogy megfizethető áron jussak kicsi és nagy nagyításokhoz is. Most már Dobson szerelésben használom; nagyon kényelmesen, ülve észlelek.
A legolcsóbb (és "leguniverzálisabb") mélyegező cucc a Dobson.
Szerintem érdemes vele megbarátkozni.

A nálam tapasztaltabbak azt mondják, szinte észrevehetetlen a különbség a Nagler sorozat, ill. a Nagler-klón sorozat, azaz a 82 fokos ES sorozat teljesítménye között. Lehet, hogy én észre sem venném a különbséget.

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.25. 09:13

Lovász András írta:
2020.01.25. 08:15
Annyiban lehet releváns a kérdés, hogy F/10-es nyílásviszonnyal nehéz lesz belepréselni az M31-et a látómezőbe. Szinte lehetetlen.

Az a helyzet, hogy az SC egy teljesen más irány, mint amit először megcéloztál, azaz a fényerős (nagy nyílásviszonyú) refraktor. Kicsi lesz a LM, tehát pontosan az "Andromeda-féléket" fogod kizárni. Ahogy Attila írta, túl hosszú a fókusza. A reduktorról azt olvastam, hogy általában vignettál, tehát azt a célt nem tudod vele elérni, hogy nagyobb legyen a látómeződ.

Én pl. azért vettem egy 254/1200-as, F/4,7-es Newtont, hogy megfizethető áron jussak kicsi és nagy nagyításokhoz is. Most már Dobson szerelésben használom; nagyon kényelmesen, ülve észlelek.
A legolcsóbb (és "leguniverzálisabb") mélyegező cucc a Dobson.
Szerintem érdemes vele megbarátkozni.

A nálam tapasztaltabbak azt mondják, szinte észrevehetetlen a különbség a Nagler sorozat, ill. a Nagler-klón sorozat, azaz a 82 fokos ES sorozat teljesítménye között. Lehet, hogy én észre sem venném a különbséget.

Üdv András
Mi a legkisebb nagyítás, amit el tudsz érni ill. hogy néznek ki ilyenkor a csillagok a látómező külső részén?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.25. 11:18

A pupillám mérete kb. 5,5 mm, ezért a kilépő pupillával nem akarok 5 mm fölé menni. Ezért 2"-es okulárt nem használok. Az 5 mm-t pedig elérem az ES 24/68-assal, amely 1,25"-es. Ha csak gyors kereséshez használom, akkor nem teszem alá a kómakorrektort, de ha megfigyelésre (pl. látványos nyílthalmazokhoz), akkor azzal a kombóval faltól falig pontszerűek a csillagok. Így a nagyításom 56x-os, mert a kómakorrektornak fókusznyújtó hatása van.

Egy érdekesség: az okulárból kitekertem a hordót és egy tűt ráfektettem a szélére úgy, hogy a hegye pont középen legyen. Mint egy lupéval megnéztem, és pont élesnek láttam a tű hegyét, mert ott van a fókuszsík. Ezután kihúztam a LM szélére a tű hegyét és homályos lett a képe. Viszont ha picit távolítottam, akkor kiélesedett. Ez azt jelenti, hogy a fókuszsík-görbülete kb. követi a távcsőét! Döbbenetes! (Általában az egyszerűbb okulárok fókuszsík-görbülete ellentétes a távcsőével.)

Viszont az esztétikus képhez kell a kómakorrektor. Legalábbis fényerős Newtonhoz.

A másik érdekesség, hogy így, hordó nélkül kb. 90 fokos(!) a LM! Igaz, hogy a széle ocsmányul torzít, de akit ez nem zavar, mert csak a periférikus látás kedvéért használ nagylátószögű okulárt, annak érdemes egy 2"-es hordót legyártani hozzá. :D

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Varus » 2020.01.25. 11:36

pisza írta:
2020.01.25. 07:51
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

Bocsi, lehet hogy élcelődő vagyok, de még nagyobbat is lehet kapni.

A bazárba vott hírdetve egy D&D akromát, de szerintem kezelhetetlenül hosszú. A színezése még f/12 körül sem elhanyagolható.
Ha jól emlék szem 600 ezer Ft volt az ára, használtan a komplett tubusnak. Aztán kell alá egy 1.5 - 2 millós mechanika 2 méteres állványon.
Azért egy 25-30 cm-es dobson barátibb gondolat :D :D :D
Főleg hogy mélyégre kérdezted

Andrásnak az M31 -el való gondolatához annyit, soha-semmivel nem láttam még az Andromédát úgy, mint Szentléleken a 25X100 TS bínómmal, a beépített UHC szűrőkkel. Igaz nem sok előtétcsillaggal, de már - már fényképszerű volt.
A 25 szeres nagyítás szerintem a legkedvezőbb hozzá, nagyobb tükrökbe 50-60 X -al gyengébb volt a látvány.


Üdv
Tisza Csaba
Pont a napokban lesz kész az Androméda-köd panorámarajzom, melyet nyomtatott háttérre készítek el. A használt műszer a 355/1650 T volt kis-közepes nagyításokkal. A rajzolás közben értettem meg, hogy ennek a galaxisnak hiába finomak a részletei, ha kitartóan tanulmányozzuk, akkor egy páratlan galaxishoz lesz szerencsénk. Sehol máshol nem látunk az égen több fok hosszan körbecsavarodó finom spirálkarokat csak itt (a Tejútrendszert most ne vegyük be ebbe a "versenybe", mert az más tészta), ráadásul két látványos kísérőgalaxis is beköszön a látómezőbe!;)
Ha megkérdeznének hogy melyik a két leglátványosabb klasszikus szerkezetű spirálgalaxis, akkor azt mondanám hogy az M31 és az M33. És mindkettő a miénk, mindkettőt magasan láthatjuk Európa egén!
Az Androméda-köd rajzolásakor még egy gondolat ötlött fel bennem: bánom, hogy nem 20 évvel ezelőtt rajzoltam le, akkor ugyanis még nem volt akkora a fényszennyezés mint ma, és úgy rémlik, akkor még több volt a derült őszi-téli éjszaka.

Tudom, most kicsit off voltam, nem a távcsőre helyeztem a hangsúlyt, de ahogy megláttam az Androméda-köddel kapcsolatos hozzászólást úgy éreztem gondolataimat itt most le kell írnom ;)

Varus
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.25. 12:54

Köszi a kedvcsinálót! :P
Feltétlenül oszd meg velünk is a rajzodat, nagyon furdal a kíváncsiság! :P

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Csibu83
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2020.01.17. 15:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csibu83 » 2020.01.26. 16:37

Sziasztok!

Nagyon új vagyok, mind témában, mint fórumban, de rengeteg kérdésem volna mert a hónapokig tartó keresgélés olvasgatás után bátorkodtam belefogni valamibe. Ami nem igazán távcső, inkább egyfajta objektív. Afféle, hajt a kíváncsiság mit lehet és meg tudom-e oldani? Az sem biztos jó helyen teszem fel a témát, de nem találtam mást, vagy nem jól kerestem.
Arról volna szó, hogy évekkel ezelőtt kezembe került egy Vega 3.6/325 episzkóp objektív. Sosem volt alkalmam használni, csak kicsit rendbe tettem és néztem a polcon. Néhány hete mögé tettem a Canon 1200D fényképezőt s arra gondoltam, össze kéne házasítani őket. Merész ötlet, s lehet értelmetlen is, de megszeretném próbálni.
Elvileg ki is számoltam a fókuszt, ami talán 36,526 mm. S ennyi :cry: Ami a számolást illeti. De, mivel nekem nincs lehetőségem költeni, így nekiálltam fabrikálni. Elsőnek egy kihuzatot, amit a fényképezőre teszek. Igen, házi megoldás, mosogatócső, vízvezeték cső toldás, DVD ROM-ból kiszerelt fogaskerék és tengely, valamint a lemezmozgató egy része, ami a fogasléc lett.
Ez jelenleg ott tart, hogy a masinára fel lehet csatolni, ki-be mozog, s itt véget is ért ez a része. A bajonett nem fix, csak demó... Megpróbálom ezt képeken mutatni nektek:
Kép
Kép

Tehát ez egy próbaverzió vagy ha bírja a strapát, akkor le lesz fújva mindene feketére.
Amit viszont tényleg nem tudok, hogy milyen hosszú csőbe (tubusba) tegyem a Vega objektívet? Hogyan tudom azt kiszámolni, hogy a fókusszal legyen végtelen és közelpont? :roll:
Egyelőre annyit elértem, illetve beszereztem egy 110-es PVC csövet, amibe bele lett ültetve fixre a lencse.
KépKép
Remélem nagyjából jól írtam le mit szeretnék ezzel a közel két kilós fém és üveg együttessel. Köszönöm előre is a válaszokat!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.27. 12:16

Csibu83 írta:
2020.01.26. 16:37
Sziasztok!

Remélem nagyjából jól írtam le mit szeretnék ezzel a közel két kilós fém és üveg együttessel. Köszönöm előre is a válaszokat!
Biztosan én siklottam el fölötte, de nekem nem derül ki, hogy mit szeretnél vele?
Viszont tetszik a szerkezet. :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”