Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: András » 2012.09.04. 22:37

Mőnich L írta:András: benne vagyok a C9.25-ös összeröffenésben. De ki lehetne egészíteni még mással is... ;)


Összehozzuk!!! A lencséket szintúgy! Remek zselici észlelőhelyeket tudok, rétet 2 centis fűvel és körbe-körbe fákkal, bár mostanság sok a vadász, de majd nem bömbölünk meg röfögünk, akkor talán nem tévesztenek össze semmi vaddal. Ha érdekel, szólj!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.09.04. 22:43

hát nemtom - belekotty - de spirálkarokat meg ködrészleteket nagykukkerben láttam, kicsikben nem annyira... bár kétségtelen napi használatra a kicsi mobil jobb. de a legjobb mindkettő. vagy 3. :)
sp.
ps.: jahh meg nem a tüskét köll nézni.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Levente » 2012.09.04. 22:51

sp. írta:hát nemtom - belekotty - de spirálkarokat meg ködrészleteket nagykukkerben láttam, kicsikben nem annyira... bár kétségtelen napi használatra a kicsi mobil jobb. de a legjobb mindkettő. vagy 3. :)
sp.
ps.: jahh meg nem a tüskét köll nézni.


Bocs de én a bolygózást kérdeztem és nem a mélyeget.
Azzal tisztában vagyok hogy mélyegezésnél inkább a fénygyűjtőképesség számít.
Levente
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.09.04. 23:29

sztem ott is
sp.

jó, ok, ez egy kicsit rövid magyarázat volt, de pl a folt vörös a Jupin, meg a Szatirnak 6 a holdja = trapezium 6 csillag (vagy7?).
De ha kikövetkeztetjük a nagyvilág eddigi történéseiből, a nagy kukkerek esetében is az ég minősége számít elsősorban, nem az átmérő. Ennek ellenére nem ragadtak le a 10es apóknál :) , tehát valahol 2. variánsként ott van biz az átmérő.
+ a minőséget minőséggel hason...

sp.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: András » 2012.09.05. 00:07

Levente írta:Azzal tisztában vagyok hogy mélyegezésnél inkább a fénygyűjtőképesség számít.


Nem csak az, a kiváló kontraszt is számít. Sok mély-ég objektum eleve alacsony kontrasztú halvány cucc, vagy ilyen részletekkel bír. Miért csak a bolygóknál számítana mindez.

Az idei tarjáni tábor számomra legnagyobb felfedezése és élménye, hogy megpillantottam az M13 közvetlen szomszédságában a halvány kis galaxist (NGC6207, 12m körüli) úgy, hogy a LM peremén félig belógva ott figyelt a nagy gömbhalmaz. Még az is érzékelhető volt, hogy kicsit elnyúlt alakja van. Pedig a tarjáni égnek aztán köze nincs ahhoz, ami idehaza van, és én sem vagyok épp egy sasszem. Márcsak a katalógusadatok szerint sem mertem gondolni rá, hogy ez elérhető számomra, úgyhogy korábban nem is kísérleteztem vele. Jóllehet a híres szomszéd árnyékában aztán nem egy nagy kunszt megtalálni... Ezen fellelkesülve még rátekertem a kézivezérlővel (figyelem: sokak, köztük korábban általam is szapult goto fényezése) egy rakás másik galaxisra a Pegazusban, továbbá pár számomra unalmas ngc-planetárisra. Mindegyik ugyanaz a türkizkék szilvamag volt, kb ennyi, nem is ez a lényeg, kerestem érdekesebbeket.
Hazajöttem, és nekiláttam megkeresni a Herschel-400 listát, hogy majd azon végigmegyek és meglátom, hogy mit látok és mit nem. Na ennyit arról, hogy egy kis lencse alkalmatlan mély-égre!

Szóval én mondom: kukába már a fórumokon évek óta pörgetett bárgyú és értelmetlen fotelokosságokkal, ki kell menni az ég alá, próbálj ki minél többet, döntsd el, hogy neked mi a szép és mi a jó és mi az elégséges, és használd, csináld, mutasd meg másnak! Szerintem az sem igaz, hogy nincs univerzális műszer, micsoda értelmetlenség már ez is! Én még nem láttam egy táborban sem olyat, hogy valaki 4 tubussal a hóna alatt rohangászott, és hopp egy mélyég, arra ezt állítom rá, ott a Jupiter, akkor arra téged állítalak rá, ha jóminőségű egy optika, és jók a feltételek, akkor azzal ezermindenfélét meg lehet nézni, mindenki rátekeri az M31 után a Szaturnuszra a távcsövét, 1 db tubuscserét sem láttam eddig! Nem Forma-1 ez, hogy a másik pályán 2 kanyarral több van, lecserélek a kocsin mindent a visszapillantó tükrön kívül! Most komolyan, ki csinálja így??
Le a kanapécsillagászattal!
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.09.05. 14:33

Szóval én mondom: kukába már a fórumokon évek óta pörgetett bárgyú és értelmetlen fotelokosságokkal, ki kell menni az ég alá, próbálj ki minél többet, döntsd el, hogy neked mi a szép és mi a jó és mi az elégséges, és használd, csináld, mutasd meg másnak! Szerintem az sem igaz, hogy nincs univerzális műszer, micsoda értelmetlenség már ez is! Én még nem láttam egy táborban sem olyat, hogy valaki 4 tubussal a hóna alatt rohangászott, és hopp egy mélyég, arra ezt állítom rá, ott a Jupiter, akkor arra téged állítalak rá, ha jóminőségű egy optika, és jók a feltételek, akkor azzal ezermindenfélét meg lehet nézni, mindenki rátekeri az M31 után a Szaturnuszra a távcsövét, 1 db tubuscserét sem láttam eddig! Nem Forma-1 ez, hogy a másik pályán 2 kanyarral több van, lecserélek a kocsin mindent a visszapillantó tükrön kívül! Most komolyan, ki csinálja így??
Le a kanapécsillagászattal!


GigaLOL! :mrgreen:

Most olvastam vissza a tegnap este óta leírtakat és gyorsan eltöprengtem egy csomó mindenen. Arra jutottam, hogy kis hazánkban a focihoz mindenki ért...Akarom mondani, egy újdonsült, távcsőre vágyónak minden távcsővel rendelkező tud mondani valamit, aminek részleteiben ott lakozik az igazság. Szóval, hajrá, ne a fotelból, számítógép előtt ülve csillagászkodjunk, hanem ha lehetőségünk van, menjünk ki a friss levegőre és nézzünk meg mindent, amihez kedvünk van.

Általam nagyra tartott Thomas M. Back mondotta egyszer,hogy nem az a lényeg, hogy milyen minőségű távcsöved van, hanem az, hogy mire használod. A világ legjobb távcsöve sem ér egy rakás sz@rt sem, ha dobozban van, ahelyett, hogy az eget karistolná. :)

Thomas Back idézet nem biztos, hogy pontos.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.09.05. 15:36

Tanácsot kér egy kezdő.

Ír egy Newton-párti.

Ír egy apo-párti.

Rájövünk a régi igazságra, hogy az a jó távcső, amit használnak.

Aztán az egész kezdődik elölről. :)

(Hogy a témához is szóljak: Biztos mindenki hallott az ausztrál McNaught Róbertről, aki vagy 60 üstököst és sok száz kisbolygót fedezett fel, hulladékanyagokból összeeszkábált fa távcsöveivel.)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.05. 16:22

Az a jó távcső, aminek az egyik végén csillagász van a másik végén meg
csillagok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.05. 16:53

Na jó, de valamit mondani kell egy teljesen tanácstalan kezdőnek. Nyilván nem a refraktor kontra reflektor vonal mentén, hanem inkább az észlelési és anyagi lehetőségeihez igazodva.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2012.09.05. 19:52

kulizoli írta:(Hogy a témához is szóljak: Biztos mindenki hallott az ausztrál McNaught Róbertről, aki vagy 60 üstököst és sok száz kisbolygót fedezett fel, hulladékanyagokból összeeszkábált fa távcsöveivel.)


McNaught nem eszkábált, az William Bradfield volt!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”