Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.13. 19:10

matyi997 írta:Üdv!
Második távcső vásárlásán gondolkodom az egész hétvégén, és a SkyWatcher 102/1000 az, ami reálisnak tűnik.
Van valakinek tapasztalata erről a refraktorról?


Konkrétan mi érdekelne, mégis milyen tapasztalat?
Nekem volt 100/1000-es refraktorom (nem kínai) és most is 100mm-rel észlelek, tehát ha a kérdés az, hogy ez a méret mire jó, akkor azt mondom, rengeteg mindenre. Ha jól láttam, egy 65/500-as newtonod van, az elbújhat egy 10 centis jó refraktor mögött.
Ha meg az érdekelne, hogy milyen minőséget képvisel az a típus, hát a skywatcher egy kínai tömegtermék, a jó ég tudja, mi pottyan le a kínai szalagról, ezért valami minőségi kritériummal állítanék be a kereskedőhöz.

De ha egy kicsit konkrétabban kérdezel, az lehet, hogy segíteni fog.
matyi997
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.07.15. 23:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: matyi997 » 2013.01.13. 20:15

Igen, elsősorban a minősége érdekelne.
Nem szeretnék 100.000 Forintot kidobni egy haszontalan optikára.
Konkrétan még nincs eldöntve, ezért kérdezném, hogy tudnál-e ajánlani mást?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.01.13. 20:51

matyi997 írta:Üdv
Második távcső vásárlásán gondolkodom az egész hétvégén, és a SkyWatcher 102/1000 az, ami reálisnak tűnik.
Van valakinek tapasztalata erről a refraktorról?

Mik az elvárások, tapasztalatok? Én magamnak gondolkodás nélkül egy SkyWatcher 150/1200-es newtont vennék. Jobb az optikája, nagyobb a fénygyűjtőképessége.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.13. 21:50

matyi997 írta:Üdv!
Második távcső vásárlásán gondolkodom az egész hétvégén, és a SkyWatcher 102/1000 az, ami reálisnak tűnik.
Van valakinek tapasztalata erről a refraktorról?


Mire szeretnéd használni? Mély-ég, bolygók, Nap, kettősök, változók, stb?
Milyenek az észlelési körülményeid? Ki kell települnöd valahova, ha távcsövezni akarsz?
A Levente által ajánlott 150/1200-as Newton jó, univerzális távcső, időről-időre engem is hatalmába kerít a birtoklási vágy, hogy vegyek egy ilyet, de aztán leszedálom magam... ;) Mivel nem olyan fényerős, mint a 150/750-es testvére, ezért kisebb a központi kitakarása, kontrasztosabb képet ad, nem annyira kényes a tökéletes jusztírozásra, mint amaz. Cserébe nagyobb, így nagyobb terhet ró a mechanikára és macerásabb szállítani. Egy 1200-as távcsövet már nem lehet olyan egyszerűen berakni egy normál személyautóba, főleg, ha dobozban is lakik. Pl. a hátsó ülésre, vagy a csomagtartóba keresztben könnyen lehet, hogy nem fér be! Nekem egy 150/750-es volt a második távcsövem, szerettem, de még fiatal és tapasztalatlan voltam ahhoz, hogy állandóan jusztírozgassam.
A 102/1000 egy agyonüthetetlen refraktor, az f/10-es fényerő miatt nem is színez zavaróan és kontrasztosabb képet ad, mint egy akármilyen tükrös távcső . Felépítéséből adódóan Herschel-prizmával is lehet vele Napot észlelni, ami sokkal jobb, mint a fólia. Kompakt, könnyen szállítható. Cserébe mély égre nem olyan jó, mint egy ugyanennyibe kerülő, de jóval nagyobb fénygyűjtő-képességű Newton. De egy rosszul jusztírozott, elállítódott, viharvert tükrös távcsőnél még így is jobb.
Nekem egy 120/1000-es refraktor a főműszerem, csak azért nem a 102/1000-es lett, mert emezt szinte gombokért sikerült megvennem. Nálam a hordozhatóság és a robosztusság volt az elsődleges szempont, illetve az, hogy a fővárosi égen inkább a Naprendszer objektumai vannak műsoron. Mély-égen is elégedett vagyok vele, de az is igaz, hogy nem ez az elsődleges észlelési területem, tehát nem vadászom az NGC katalógus leghalványabb tagjaira. :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.13. 21:53

matyi997 írta:Igen, elsősorban a minősége érdekelne.
Nem szeretnék 100.000 Forintot kidobni egy haszontalan optikára.
Konkrétan még nincs eldöntve, ezért kérdezném, hogy tudnál-e ajánlani mást?


Akkor sajna ki kell fizetni a "minőségi felár" vagy "prémium strehl felára" vagy mittoménmilyen címkét, ami valószínűleg az, hogy választanak a raktárban lévők közül egy jobbat.

Konkrétat nem tudnék ajánlani, mert ha kínait akarnék venni, akkor egyedi kiválasztást és bemérést kérnék. Ha a márkanevet akarod minőséggel társítani, akkor 100 ezer forintért sajnos csak okulárt lehet kapni.

Minden más lényegest a Zoli itt leírt előttem.
matyi997
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.07.15. 23:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: matyi997 » 2013.01.14. 05:31

Köszönöm mindenkinek a véleményét.
A kérdésekre reagálva: Nem kell kitelepülnöm, és az érdeklődési kör a bolygók és a kettőscsillagok.
Ugyanakkor nem szeretnék valami hatalmas távcsövet, ezért gondoltam a 102 mm-es refraktorra.
10mm és 25mm-es okulárt adnak hozzá, ami ugye 100x és 40x.
Ha ki akarom használni a teljes nagyítási tartományt akkor 2x-es Barlow lencsét kell vennem hozzá, de akkor a 80x és a 100x nem lesz közel egymáshoz?
Mivel nem mindig tudnám kihasználni a max. elméleti nagyítást, ezért jobb lenne mellé egy 1,5x-es Barlow, amivel 60x és 150x jöhetne szóba?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.14. 18:59

matyi997 írta:A kérdésekre reagálva: Nem kell kitelepülnöm, és az érdeklődési kör a bolygók és a kettőscsillagok.
Ugyanakkor nem szeretnék valami hatalmas távcsövet, ezért gondoltam a 102 mm-es refraktorra.


Ez jó gondolat.

matyi997 írta:Ha ki akarom használni a teljes nagyítási tartományt akkor 2x-es Barlow lencsét kell vennem hozzá, de akkor a 80x és a 100x nem lesz közel egymáshoz?
Mivel nem mindig tudnám kihasználni a max. elméleti nagyítást, ezért jobb lenne mellé egy 1,5x-es Barlow, amivel 60x és 150x jöhetne szóba?


Nem fárasztanám magam a helyedben ezzel az elméleti nagyítás nevű dologgal. Nem tudom amúgy, ilyenek miért terjedtek el a köztudatban valami misztikus-fontos dologként, amikor gyakorlat van a valóságban, nem elmélet. Kapsz két okulárt hozzá, amik lényegében olcsó próbaokulárok, hogy azért tudjál valamit nézni vele ha megvetted. Ugyanakkor lehet (kell) majd vásárolni hozzá pár tényleg jó és megfizethető okulárt. Plössl, vagy valami 60fok körüli, a planetary, goldline és társai.

Megjegyzem, amikor ugyanekkora akromátom volt, azért 150x fölött már nem nagyon komáltam a kromatikus hibát, ezért vettem színszűrőt, meg volt kontrast-boosterem is, ezek jók, szükségesek lehetnek.
Használtam viszont hozzá a 32mm-es plösslt kb az esetek 60%-ában.

Amúgy az ember az észlelései jelentős részét (én legalábbis, de máshol-mástól is olvastam) nem a +200x tartományban végzi, hanem kis-közepes nagyítással.

Az okulár a költségvetésed fele. Ezt én találtam ki.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.14. 19:12

Én barlow helyett inkább további okulárokat ajánlanék, nem az előállítható nagyítások számossága a lényeg. A távcsöved fókusza 1000mm, ez azért elég jó alap, nem kell(ene) extrarövid fókuszú okulár a maximális hasznos nagyítás eléréséhez.
Al Nagler mondta, hogy az okulár a távcsöved fele. Ha a barlow-ot kifejezem az egyenletből, akkor 0-át kapok rá eredményül. ;) A Galaxisban nincs ingyenebéd, a képnek biztosan nem használ még -legyen akár "ED, fully multi-coated" - , plusz még nagy és macerás is. Boldogabb az életem, amióta legfeljebb webkamerázáshoz használok -külön- barlow lencsét. Fontos megjegyezni, hogy a barlow lencsét a zenittükör és az okulár közé kell tenni, még ha sokkal hülyébben is néz ki, mint ha a zenittükör elé lenne rakva. Ha elé rakod, akkor többet nyújt, mint ami rá van írva és nem arra tervezték.
Apropó zenittükör... Egy minőségi dielektrikus zenittükör kötelező darab. Össze sem hasonlítható azzal a zenittükörnek látszó tárggyal, amit a távcsőhöz mellékelnek. A jó zenittükör ismérve, hogy a távcsőbe nézve olyan, mint egy korty friss víz.

A távcsövedhez adott 25mm-es okulár akár Plössl, akár Kellner, kényelmes betekintésű, elfogadható minőségű lehet, Holdhoz, Naphoz, nagy látómezőhöz megteszi. Aztán majd úgyis lecseréled valami mívesebbre, szebbre, kiesésgátló horonnyal felszereltre, ami súlyosabb és cuppan az okulárfoglalatban... ;)

A 10mm-es helyett egy hasonló fókuszú, kényelmes betekintésű és pupillatávolságú nagylátószögű okulárt javasolnék, amibe belepillantva kitárul a világ.

Szükséged lenne még egy olyan okulárra, amivel elérheted a távcsöved ajánlott maximális nagyítását, vagy inkább csak megközelítheted. Ez a te távcsövednél a 200x-os nagyítás és 5 vagy 6mm fókuszú okulár kell hozzá. A 6mm-rel elérhető 166x óvatos, rosszabb légkör esetén jobb is lehet, mint a 200x, de az átmérőt is figyelembe véve szerintem megkockáztathatod az 5mm-t. Ilyen rövid fókuszú okulárnál hatványozottan jelentkezik a betekintési kényelem kérdése. Egy ekkora Plössl, vagy Ortho szemlencséje kb. akkora, mint egy gombostűfej. Ebbe mereszteni a szemet gyötrelem, ha fanatikus vagy akkor persze észre sem veszed, van aki az Ortho minőségéért cserébe elnézi ezt a kis kellemetlenséget. Egy megfizethető Planetary okulárnak szép nagy szemlencséje és kényelmes pupillatávolsága van, a minőségére sem lehet panasz.
A nagylátószögű okulárokban egyébként általában beépített barlow-tag van, ami az adott okulárhoz lett tervezve, sokkal jobb képet adnak, mint egy külön barlow + normál okulár.
Szerintem a kényelem nagyon fontos, mert akkor leli az ember örömét az észlelésben, ha nem keseríti meg az életét a sok macera és szenvedés.
Nem kell megijedni, a felsoroltak közül 15-20000 Ft-ért már a mindennapokban kiválóan használható, minőségi alkatrészeket kapni újonnan is. Igaz, ha a most felsoroltakat összeadod, akkor már lassan kijönne a tartozékok árából még egy ugyanilyen tubus. Erre csak azt tudom mondani, hogy még addig vedd meg őket, amíg nem kerülnek fel az illegális kábítószerek listájára... ;)
Egyébként nézegesd a csillagászati apróhirdetéseket, kincseket lehet találni.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.14. 19:36

András írta:Megjegyzem, amikor ugyanekkora akromátom volt, azért 150x fölött már nem nagyon komáltam a kromatikus hibát, ezért vettem színszűrőt, meg volt kontrast-boosterem is, ezek jók, szükségesek lehetnek.


Ahogy apokromát-tulajdonos barátom, kivel együtt törölgettük a vizet a távcsöveinkről Kínában, némi éllel a hangjában megjegyezte ;) , egy akromáthoz nem árthat egy szűrő sem, ami a csökkenti a színi hibát. A te távcsöved f/10-es, az nem annyira vészes e tekintetben, de szükség esetén egy Baader SemiApo szűrő nagyon ügyesen megoldja a problémát, miközben a képet nem színezi el észrevehetően. Nem olcsó, de azt nyújtja amit ígér!
Megjegyzem, nem csak az objektív tud színi hibát produkálni egy távcsőben, vagy kicsit tágabban értelmezve a dolgokat, amíg a fény a megfigyelt objektumtól a szemedig eljut... A vak hit a távcsőbe nézve is működik, egy alacsonyan járó, a szivárvány színeiben pompázó objektum értékelhetetlen képe egy akromátban "kapitális színi hiba", a mellette lévő tükrös távcsőben meg már "légköri diszperzió". (megtörtént eset ;) )
matyi997
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.07.15. 23:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: matyi997 » 2013.01.14. 20:14

András, BZd, köszönöm mindkettőtöknek a részletes elemzést az okulárokról, a távcső utáni következő beruházás az okulár lesz.
Egy utolsó kérdés: a SkyWatcher 90/900 és a 102/1000 között az okulárba tekintve mennyire látszik az az 1 cm-nyi különbség?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”