Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.03. 10:32

Bogáncs írta:Szia Kukac!

9-én lesz egy hónapja, amikor megfogadtam, hogy többet nem írok hozzászólást!
Talán ez az utolsó ....
Légy szíves, ne vedd el Szarka Levente "munkáját" :!:
Ezzel a gyakori hozzászólásokkal Lajos bácsi 1886 hozzászólását akarod überelni ?
Bogáncs.

[OFF]Nem vesz el tőlem semmit, hiszen nem tudom a "tutit" megmondani, fentebb is hangsúlyoztam, hogy véleményt irok. Mindenkinek a tapasztalata fontos lehet, hiszen más szemszögből nézi a dolgot egy 1 hónapja / 1 éve / 5 éve stb távcső tulajdonos, vagy az aki esetleg a városból, faluból észlel, esetleg tizenéves vagy mondjuk nyugdijas. A te véleményed is számít, szóval nyugodtan megirhatod.[ON]
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.09.03. 12:05

Kukac írta:
" A nagy dióverő refraktorok tehetetlenségi nyomatéka nagy, nem bírnak velük a közepes mechanikák, és színeznek, mint az állat. Ez sokkal gázabb, mint évente egyszer beállítani a tükröket[/i].
Horváth András (Kukac)".

Kedves András! Tekintettel régi, őszinte szimpátiánkra, írd meg nekem, hány nagy refraktort próbáltál ki, hogy ilyen kijelentő módon állítod "szineznek mint az állat"? Én ugyan elég sok refraktorba bele kukucskáltam (úgy 70 cm átmérőig), de igazán rossz leképezést egy esetben tapasztaltam. "Nagy refraktort" erős állványra kell tenni! Ennyire egyoldalúan azért mlégse tájékoztassunk.
Jó gondolatokat írt Sz.L., azt hiszem, hogy egy újdonsült távcső tulajdonos leírásai a tapasztalatairól, problémáiról nagyon is hasznos lehet, mert egy "mégkezdőbb" láthatja belőle, hogy eleinte milyen kisebb-nagyobb kérdésekbe botlik.Abban is igaza van, hogy hát ide szabadon bárki megírhatja a tapasztalatait, mindenből lehet tanulni! Az első bekezdést sem kötekedésből írtam, hanem mert tényleg kiváncsi vagyok, mire alapozod a véleményedet. BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.03. 12:37

Bogáncs írta:Szia Kukac!

9-én lesz egy hónapja, amikor megfogadtam, hogy többet nem írok hozzászólást!
Talán ez az utolsó ....
Légy szíves, ne vedd el Szarka Levente "munkáját" :!:
Ezzel a gyakori hozzászólásokkal Lajos bácsi 1886 hozzászólását akarod überelni ?
Bogáncs.


Inkább meg kellett volna tartanod, amit ígértél, és nem írni még egy hozzászólást.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.03. 12:46

Lajosnak:

http://www.youtube.com/watch?v=wG6lxFW-pyQ

a többire nem reagálok.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.09.03. 16:15

Kukac írta:
Bogáncs írta:Szia Kukac!

9-én lesz egy hónapja, amikor megfogadtam, hogy többet nem írok hozzászólást!
Talán ez az utolsó ....
Légy szíves, ne vedd el Szarka Levente "munkáját" :!:
Ezzel a gyakori hozzászólásokkal Lajos bácsi 1886 hozzászólását akarod überelni ?
Bogáncs.


Inkább meg kellett volna tartanod, amit ígértél, és nem írni még egy hozzászólást.


Lám-lám.... letörtem az aranyszarvad, mert nem tetszett a hozzászólásod! De, másnak sem tetszet
a hozzászólásod....!
Viszont, Te beszóltál már másoknak egynéhányszor. Kapésból emlékszem két-három esetre.
Csak egyet említek a közelmúltból :
Re: Fotózás az alapoktól.....
Szerző: Horváth András (Kukac) » 2012. július 26., csütörtök 20:45

Nyugi.
Csak próbál vicces lenni, mert nem ért a szakmához.
Néha sikerül, néha nem.

Udvari bolond.



Horváth András (Kukac)

Amint látom, a három vigyorpofa emotikon lemeradt!
Gondolom emlékszel az ominózus esetre :!:
Tobénak a következőt írtam : A legtöbb hozzászólásod arról szól: násze semmi, fogd meg jól!
Légy szíves mellőzd a semmitmondó tőmondatos hozzászóláokat.
Szépen megkértem, hogy legyen szíves ...
Viszont, Te udvaribolondnak nevezted!! / Három vigyorpofa kiséretében/
Nem csodálkozom azon, hogy Tobe megsértődött!
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.03. 16:36

És mi a helyzet a Maksutov Cassegrain távcsövekkel? A kétféle optika miatt valamiért szimpatikus.
Ez nem jelenti azt, hogy próbáltam volna ilyet élőben, sajnos nem, de még csak rendes lencsés vagy tükröset sem :(

[sztori eleje: múlt héten vettem első észlelőeszközöm egy 15x70-es scopium-ot -> szerelem! -> szeretnék egy távcsövet is de előbb egy állványt a binoksinak]

Pest mellett lakok kisvárosban, Kistarcsán. Viszont a "határba" ki tudok menni nézelődni. Itt nincsenek távolságok, pár perc és a településen kívül vagyok.
Otthon a kerítés mellett a tuják árnyékolják az utcai lámpa fényét, a kert így sötét, zárt. A nyugati ég Budapest fele viszont nagyon világos. Meg most igazán sötét eget nem is láttam a Hold miatt. De semmiképpen sem az a fényszenyezett ég, amit éjszakás műszakban, kilépve a Danubius ház melletti irodánkból látni Újpesten.

Na szóval, tisztán azok alapján amit olvastam: a méret nem gond, persze nem szeretném a műszert a sufniban tartani, mert csupa por lesz.

Remélem nem hangzik nagyon elcsépeltnek, hogy "szeretnék bolygózni és mélyegezni is". Sorrendben? A binoksival való nézelődés ahogy írtam nem tart régóta, igazán szép mélyég objektumot nem láttam még, egyedül az Orion-nebulát. A teli, majd most a fogyó Hold viszont lenyűgöz. A Jupiternek egy holdját is elcsíptem. A Perseus double cluster ámulatba ejtett. Hold>mélyég~bolygó egyelőre.

Bár tudom, all-around eszköz nem létezik. Megfordult a fejemben az is, hogy refraktort bolygózásra, reflektort pedig mély-égre, szóval több műszert beszerezni az évek során, de maradtam annál az elgondolásnál, hogy egyhez veszek majd idővel kiegészítőket, talán még egy bino-benézőt is. Annyira jól nem megy sajnos még anyagilag. A képminőség fontos. Go-to-val nem szeretném: nem fotózok (egyelőre nem, túl sokat kellene megint költeni még egy jó gépre; esetleg az okulárba fényképezni, valamint olvastam az Astronomy-ban erről a cell phone fotózásról), valamint azért sem go-to mert szeretném megtanulni a kezelést saját magam, de a 127/1500 autotrek pont 150e körül van és nagyon sok kiegészítő jár hozzá. Viszont gondolom, ha motoros, akkor kézzel nem is mozgathatom így természetfigyelésre sem lehet használni (Gödöllői dombság itt van a szomszédban ugyanis, lehet kirándulni, a dombok tetején nincsenek házak, rálátni az egész környékre).

Na de a lényeg:
- 80/600 apokromát -> 80mm nem túl kicsi? piszok drága, de ha tényleg olyan jó a kép, meg kényelmes kicuccolni vele; (legalább is úgy tűnik)
- 150/750 newton vagy spórolok egy 200/1000-re -> tényleg ilyen érzékeny a tükör? Futár kihozza a cuccot, de ha egyszer bekollimálom valahogy, amíg kitelepülök a kertbe csak nem mászik el?!
- dobson sem kizárt, facsipesz egyszerűségű ez a mechanikai megoldás, szimpatikus
- 127/1500-as MC -> a kis méret tetszik, és a kétféle leképezési technika miatt azt az érzetet kelti bennem, hogy szép képet ad. Ezt így kijelenteni marhaság belátom, bele kellene nézni mindegyikbe, megpróbálom valahogy. Próbálok minél több youtube videot is megnézni (igen tudom, azokat sokszor bolygózó kamerával csinálták), de legalább a tubust is meg tudom nézni, van ott is sok video, hogy melyik eszköz mire képes.

Őszintén megmondom nem gondoltam, hogy ilyen nehéz lesz a vásárlás.

Köszi
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára EmThor 2012.09.03. 16:50-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.03. 16:42

200/1200 dobson. Használtan olcsó (nyugodtan meg lehet venni a használt csillagászati eszközöket, ez nem autó visszapörgetett órával...), és az f/6 lényegesen problémamentesebb az f/5-nél (gyengébb okulárokkal is jobban muzsikál, nem olyan érzékeny a jusztírra és a tükrei is általában jobbak).

A 80/600-as ED jó, de kevés benne a fény.

127/1500 MC kissé lágy a képe és a fókusza már elég hosszú ahhoz, hogy a látómező egy kezdőnek talán túl kicsi legyen.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.03. 16:53

Vizi Péter írta:200/1200 dobson.


Nagyon mondjátok ezt a 200/1000-est. EQ5-ös newton is stabilnak tűnik, ill 200/1200-as dobsonnak pedig rendkívül egyszerűnek tűnik a kezelése. A kertben meg van kis szék, nagy szék, kerti asztal, nem gond a betekintés. 200/1200-as látom van 99e-ért újonnan, az kedvezőbb, mint 150-ért.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára EmThor 2012.09.03. 16:58-kor.
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2012.09.03. 16:56

Üdv Tamás,

Sokan leírták, és igaz is, univerzális távcső nincs.
A 80/600-as ED nem rossz ötlet, tényleg csodás a képalkotása (nekem is van). Könnyen hordozható, komoly karbantartást nem igényel. Bolygóra szenzációs, kontrasztos képet ad, a légköri nyugtalanságokra nem érzékeny. Mélyégre bárki bármit mond, szerintem kevés az a 8 cm, de persze elindulni és ismerkedni az éggel tökéletes. Nagyon sok mélyég objektum már elérhető vele, de persze nem olyan határfényességgel, mint egy nagy tükörrel. Elsősorban nyílthalmazokra szeretem használni. Keresgélni, ismerkedni az éggel tökéletes, és ha később tovább lépsz, nem kell túladni rajta, érdemes megtartani bolygózós/utazós távcsőnek.
Ha EQ-5-el veszed, azon atomstabilan megül, és akkor az a mechanika később akár egy 200/1000-es Newtonnak is bőven megfelel vizuális célra.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.03. 16:59

nr74 írta:Üdv Tamás,

Sokan leírták, és igaz is, univerzális távcső nincs.
A 80/600-as ED nem rossz ötlet, tényleg csodás a képalkotása (nekem is van). Könnyen hordozható, komoly karbantartást nem igényel. Bolygóra szenzációs, kontrasztos képet ad, a légköri nyugtalanságokra nem érzékeny. Mélyégre bárki bármit mond, szerintem kevés az a 8 cm, de persze elindulni és ismerkedni az éggel tökéletes. Nagyon sok mélyég objektum már elérhető vele, de persze nem olyan határfényességgel, mint egy nagy tükörrel. Elsősorban nyílthalmazokra szeretem használni. Keresgélni, ismerkedni az éggel tökéletes, és ha később tovább lépsz, nem kell túladni rajta, érdemes megtartani bolygózós/utazós távcsőnek.
Ha EQ-5-el veszed, azon atomstabilan megül, és akkor az a mechanika később akár egy 200/1000-es Newtonnak is bőven megfelel vizuális célra.


Köszönöm Neked is! Erre eddig nem is gondoltam, hogy EQ5 ha már megvan, utána már "csak" tubust kell cserélni, pedig teljesen kézenfekvő, és idővel akkor adott objektumokhoz, meglesznek a "szakavatott" eszközeim. :oops: Bár úgy látom most, hoyg eq5-tel nem árulják, külön megvéve drága, de kitalálok valamit.
A "semmibe" csak úgy viszont nem szeretnék posztolni, köszönöm az eddigi segítséget, megyek bújom tovább a netet!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”