Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.09.09. 08:29

Attila írta:Már elkezdtem; az első két pont már fel van töltve.

Jól kezdődik, pont ilyet kerestem eddig, nekem ez hiánypótló írás. Semmi marketing, cserébe nyers mérnöki tapasztalatok. Nekem aranyat ér. És nem kell elolvasnom ezer hozzászólást (amikben benne van amúgy a tudás és amit amúgy elolvasok úgyis), hanem egyben, egy helyen. Nekem ez afféle "ne nyalj meg mindent, mert nem biztos, hogy minden csokifagyi, ami barna" dolog. A csillagászat nem egy olcsó hobby, jó nem mellé nyúlni tapasztalatlanságból, mert az sokba fájhat feleslegesen.
Remélem, Attila, folytatod és jó hosszú lesz.
Benne van az a mechanikás pont, amit anno javasoltál az EQ-s topikban, és aminek a hatására letettem az aluláb buzerálásáról. Majdnem kész a fa monstrum (én csak Ülő Bikának becézem), ami nem nyaklik, mert nincs csukló benne.
Várom a folytatást (még-még-még)! :lol:
Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 09:06

Mircea írta:Lattam egy hozaszolasban egy linket egy 150mm F/5 Newton tavcsorol :


Én is megnéztem.
"Nagy teljesítményű és sokoldalú távcső"

Hehehe. Biztosan a sörösüveget is fel lehet vele nyitni, ha már sokoldalú...
Sőt, sok sörösüveget is fel lehet vele nyitni, hiszen nagy teljesítményű. :mrgreen:

Miért nem lehet őszintén leírni, hogy kezdő távcső, az éggel történő ismerkedés céljára.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.09.09. 10:22

Attila írta:Mennyivel nehezebb egy egyméteres csővel kitelepülni, mint egy 60 centissel???

Nagyjából 60 százalékkal. :)
Nem beszélve a tömegről, ami jóval több. (És ugyanazon az állványon sokkal jobban remeg)
És sokkal jobban le kell hajolni a betekintéshez...
Te nem szoktál kitelepülni? Akkor pontosan éreznéd a különbséget.

De modok mást: Sokan élvezik a nagy-látómezős észlelést.
Pontosan az "élmény" miatt.

Egyébként sokan észlelnek binokulárral, szintén az élmény miatt.
A biokulárt is carnak tartod? Azok is nagy fényerejű akromátok.

Azt érzem a hozzáállásodban, hogy meg vagy győződve róla, hogy csak butaságból vesznek ilyet az emberek.
Békélj meg vele, hogy sokan vannak akik örömmel használják.
Az alábbi egyenlőtlenség alapján:
kitelepülési/használati könnyebbség + "élmény" > optikai hibák.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 11:56

Tomasz!

Tisztázzunk valamit: felőlem mindenki azt használ amit akar, így nincs mivel megbékélnem.
A véleményemet írtam le, de senkit nem akarok a továbbiakban győzködni semmiről (téged főleg nem); ezért kezdtem blog-ot írni. Azután vagy elolvassák vagy nem, vagy megfogadják, vagy nem.

Mindenkinek szíve joga, hogy hogyan cseszi el a pénzét. Tudod, a szabad akarat...

Butaságnak semmiképp nem mondanám a kezdők ez irányú döntését, de tapasztalat-hiánynak, ismeret-hiánynak, meggondolatlanságnak, igénytelenségnek igen. Viszont ha ez öntudattal is párosul, az már lehet kártékony másokra nézve is...

A binoklit ne keverjük ide; az egy teljesen más műfaj, és eleve csak vizuálisan használják, ráadásul irinyó-pirinyó nagyításokkal (7x-10x, a 20x már brutálisan nagy), ahol szinte még a szemüveglencse is kiváló képet ad... Rossz példa.

Kitelepülés.
A hosszabb tubus súlytöbblete kb. 50gramm...
Ha nem repülőre viszed fel, akkor a hossza sem releváns.
Ugyanazt a tripodot viszed hozzá, rajtad műlik, hogy mennyire húzod ki a lábakat.
Továbbra sem értem, hogy mi a gondod.
Igen, és is rengeteget települtem ki, bár akkor te még nem éltél, így nem tudhatod, hogy akkor milyen távcsövek voltak elérhetők idehaza. Elárulom: dióverőnek neveztük őket egymás között; szerinted miért?
És azzal települtünk ki bármiféle kisgyerekes nyafogások nélkül. És ku...a jó volt!!!!!!

Ezzel a vita részemről lezárva (ennyi időm nincs), a véleményem (és tapasztalataim) a blog-omban olvashatók.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.09.09. 13:23

Attila írta:igénytelenségnek igen. Viszont ha ez öntudattal is párosul, az már lehet kártékony másokra nézve is...

Pontosan erről a hozzáállásról beszéltem...

Attila írta:bár akkor te még nem éltél

Na, most kibújt a szög a zsákból...


Kedves "Első távcső választók"!
Olvassátok el Vizi Péter könyvét, és az ott leírt szempontok alapján válasszatok magatoknak távcsövet!
http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=VZP3
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 14:16

O.K., igazad van, kedves Tomasz.

Ha Vizi Péter is ezt írja a könyvében, akkor úgy van.
"Te Jenő! Azt írja az újság..." :D


MDA
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.09.09. 15:29-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 14:20

Frigyes írta:... Várom a folytatást (még-még-még)! :lol:
Frigyes


Köszönöm a támogatást, örülök, hogy tetszik.
Sajnos, időhiány miatt csak "csurgatni" tudom a témákat, de igyekszem... :D

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.09.09. 15:47

Attila írta:O.K., igazad van, kedves Tomasz.

Ha Vizi Péter is ezt írja a könyvében, akkor úgy van.
"Te Jenő! Azt írja az újság..." :D


MDA


Uraim!
Elképesztő diskurzusok vannak itt.
Én is számtalanszor leírtam, hogy az igényesség egy dolog, a pénztárca pedig a másik ami a meghatározó.
Amatőr és amatőr között is van fényévnyi különbség, igényességben és anyagi lehetőségben.
Ne vegyük el az érdeklődők kedvét az egyszerűbb műszerek fitymálásával, hiszen aki most érdeklődik még nem biztos, hogy holnap is foglalkoztatja ez a téma. Majd ha igen, akkor áldoz rá többet.
Persze érdemes rámutatni az olcsóbb műszerek gyengeségeire, de hogy használhatatlanok volnának bármilyen csillagászati megfigyelésre az egyszerűen nem igaz.
Mindent a helyén kell kezelni.
Nem szívesen szóltam hozzá, de külföldről is figyelve a fórumot ez kikívánkozott belőlem.
Hozzáteszem nem biztos, hogy igazam van, de így gondolom.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2670
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.09. 16:36

D.Laci írta:
Attila írta:O.K., igazad van, kedves Tomasz.

Ha Vizi Péter is ezt írja a könyvében, akkor úgy van.
"Te Jenő! Azt írja az újság..." :D


MDA


Ne vegyük el az érdeklődők kedvét az egyszerűbb műszerek fitymálásával, hiszen aki most érdeklődik még nem biztos, hogy holnap is foglalkoztatja ez a téma. Majd ha igen, akkor áldoz rá többet.

Üdv: D.Laci


Nem is tudom, hogy van ez. Ha annak idején Simsont kapok és nem egy Babettát, lehet, hogy nem hagyom abba a motorozást. Ennek ellenére nagyon szép emlékek maradtak meg róla. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.09. 16:54

D.Laci írta:... Elképesztő diskurzusok vannak itt.
Én is számtalanszor leírtam, hogy az igényesség egy dolog, a pénztárca pedig a másik ami a meghatározó. ...


Laci!

Elképesztően felületesen olvastad el az alábbiakat, és információ-hiánytól szenvedve ítélsz.

SW 80/900-as akromatikus refraktor - más szóval távcső: 57.500,-Ft.
SW 80/400-as akromatikus refraktor - más szóval kaleidoszkóp: 57.500,-Ft.

A 70/500 pedig még drágább is, mint a 70/900...
A jobbik az olcsóbb!!!

Az árak forrását nem illik ide belinkelni, de biztosan tudod, hogy hol keresd...
Még "külföldről" is - bár ennek nem tudom, mennyi a jelentősége.

Akkor most miről beszélsz???


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”