Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.07.28. 06:52

Az elmúlt jelentkezésem óta a háttérben tovább folytatódott a 75 mm-es Merz műszernek a restaurálása. Jelenleg mind két tengely végén lévő osztott köröknek a rendbe tétele van folyamatban. Sajnos az idő vasfoga a sárgarézt se kímélte. A felületén kisebb nagyobb gödrök láthatók, melyeknek az eltávolítását a lehetőségekhez képest próbálom csökkenteni ill. eltüntetni. Ehez elsőnek a felületén lévő megmaradt védőrétegnek az oldószeres eltüntetését kellett kiviteleznem, majd a felületek finom átpolipozását megkezdtem, amihez speciális tisztító, polírozó szereket is használok. Végül a felületek újbóli lekezelésével fejezem be a munkálatokat, mely megakadályozza a további oxidációkat, patinának a kialakulását.
Tengely.jpg
Tengely 1.jpg
Derült eget!

Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.08.17. 19:50

Az előző írásom óta tovább előre lépés történt, aminek keretén belől a meglévő ellensúly tengelye kapott egy másik ellensúlyt és elkészült hozzá egy rögzítő csavar, ill a tengely végeken lévő szorító csavarok lettek feltisztítva. Így összhangban is kezdi most már visszanyerni eredeti állapotát ez a szép régi műszer.
20200817_120952.jpg
Következő időszak fontos feladata a Browning napéknek a megtakarítása ill a rajta található menetes nyakrészre egy a régi szabványnak megfelelő okulár adapternek a megtervezése ill. annak a elkészítése fog majd lenni.
Ék.jpg
P1070869.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.18. 07:56

Pompás lett a régi Merz! Az állapota egész szép már... :) A kis prizmához gratulálok!
Gyuricza István
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.11.30. 18:07

Sosem feltételeztem magamról, hogy egyszer megérint ez a téma, de nemrég szembejött egy régimódi faládába rejtett szépség, és tisztán érzelmi alapon úgy döntöttem, megszerzem magamnak:

Tasco 7TE-5
60mm objektívátmérő, 1000mm fókusz, falábas, nagyon szép mechanika, a hozzá tartozó fa hordládában. Gyártási év: 1967, gyártó: Royal Astro Optics, Japán.

A készlet kissé hiányos, mert egy okulár, a barlow, ami amúgy nem is hiányzik, a zenittükör, valamint a kereső már rég elveszett. Megvan a képfordító porro-prizma, de ennek sok haszna nincs. Valamint része a felszerelésnek egy napkivetítő ernyő.

Van pár érdekessége a műszernek:
Az objektíven nincs bevonat, viszont ez az apró lencse jusztírozható! A kihuzatba 0,96-os okulárok illenek, egy 6 és egy 12mm-es van hozzá. Egyszerű lencsékből állnak, ramsden rendszerűnek tűnnek, és eléggé szennyezettek voltak. Megtisztítás után viszont szép lett a képük, de a 2 mm átmérőjű lencsetagok megtisztítása... hát izzasztó feladat volt, és kellett pár trükk...
A kihuzat fogasléccel mozgatható része pár centiméteres úttal bír, viszont a mozgó csőben egy másik, csavarral szorított, kézzel csúsztatható, durvaállítást biztosító cső is van. Érdekes de ötletes megoldás. Amúgy el kell mondanom, pont ez a kihuzat a gyenge pontja a tubusnak.Ha jusztírozható az objektív, akkor miért kell ilyen lötyögős, gyenge kihuzat? Ennél precízebbet érdemelt volna...
A falábas mechanika egy szépség, kb. eq-2 méretű, de látszik rajta a tervezés, az átgondoltság, a szép megoldások, igazi műszer benyomását kelti. Megérdemelné, hogy szétszedjem, tisztítsam, lezsírozzam és pontosan összerakjam. Jelenlegi állapotában kissé lötyög a deklinációs tengely mentén, de kis türelemmel beállítható lenne.

MIután átvettem, okulárokat rendberaktam, persze egy próbát kellett végeznem, amihez átalakítottama tubus végét 1,1/4 kihuzatra, hogy a zenittükrömet fogadja, de a saját kis okulárjai kaptak egy 0,96ra átalakítót. Az eredmény: pengeéles kép, természetesen az apró lencse elég fényszegény képet ad. A csillagteszten az intra-extrafokális kép gyakorlatilag egyezik. A mechanika és a kihuzat együttes lötyögése kissé zavaró. Modern okulárokkal jelentősen felhasználóbarátabbá válik.

Összefoglalva: feltételezem, hogy ideális kis kezdő családi műszernek szánták a japán készítői abban az időben, amikor még az első távcső a gyereknek igazi fém-üveg műszer volt, nem levenhukk-plasztikszemét.
Még bőven érdemes lesz foglalkozni ezzel a szép műszerrel.

(a képen már egy 6x30-as keresővel és a zenittükrömmel látható)

01.jpg
02.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.11.30. 18:50

Itt egy másik kép is a mechanikáról, közben észrevettem, hogy a fórum lenyelte ezt a képet:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.11.30. 19:36

Gyönyörű és gratulálok a szerzeményedhez!
Gyuricza István
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.11.30. 20:19

Szép fogás András a kis TASCO. Én egy 10 TE verzióra bukkantam pár éve. Minden alkatrésze megvan, amivel eladták anno a kereső távcső kupakját kivéve.
Teljesen új volt soha nem használták korábban, több alkatrész még az eredeti csomagolásban volt mint például a finommozgató karok.
Az enyémet 1969-ben gyártották és 1972-ben adták el Kölnbe , megvan a számlája is. Végeztem teszteket vele, alig marad le a 80/1200 Zeiss AS mögött.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.11.30. 20:35

Ez igazi ritkaság.

Ha van valakinek réz okulárja, érdekelne. Van egy régi távcsövem, aminek az okulárjából kiszedték az egyik lencsét nagyítónak. Ezt pótolnám.
Kocsis Antal
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.22. 23:24

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Kocsis Antal » 2020.11.30. 21:17

Kedves Péter! Nekem van réz (foglalatú) okulárom, eljuttatom hozzád. Most nem tudom mennyi a fókusza, talán 9 mm-re emlékszem. Igazán szívesen adom, hiszen nekem nagy örömet okoztál az Antonin Rükl-féle "Holdatlasz"-al, amelyben benne van a szerző aláírása. Köszönöm szépen ezúton is. Majd írjad meg,hogy milyen címre küldjem az okulárt.
Derült eget és sok szép észlelést a régi műszereddel (is).

Anti (KOC)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.12.01. 09:59

Kedves KOC! Micsoda meglepetés!
Geobook Hungary, 2000 Szentendre, Szentlászlói út 62/b

Hálásan köszönöm!!!

Vzp
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”