A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.17. 18:15

Sidius írta:... Ami biztosan befolyásolja: hőmérséklet, felületi nyomás, légköri nyomás, vízmennyiség, üveganyag, polírozóanyag, polírozó szemcseméret, polírozó mennyisége (egy ponton optimális, több, vagy kevesebb lassítja folyamatot), mozgási sebesség -hatása helyileg is függ a görbülettől és húzáshossztól, a kétszer nagyobb felület ugyanakkora görbületnél, azonos nyomásnál sem adhatja ugyanazt a felületet-, a lágyítóanyagok párolgó távozásától, "keményedés".
Meg ami most nem jut eszembe...


Az ilyen jellegű problémákra ideális eszköz a mesterséges neurális hálózat. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.17. 18:18

Attila írta:Az ilyen jellegű problémákra ideális eszköz a mesterséges neurális hálózat. :D

:)
Nem tudom mekkora "nézettsége" lenne a föntebbi témának, de lehet, hogy ennek már másik topik kéne.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.17. 19:07

Sidius írta:... lehet, hogy ennek már másik topik kéne.


Ezért nem fejtettem ki mélyebben...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2016.11.18. 07:00

Sziasztok!

A Yolo CNC-vel témához nem igazán tudok hozzászólni.
De mivel már 5 Yolo-t készítettem - készül a hatodik - (kimondani is sok :-)), véleményem szerint elvileg lehetne gépesíteni a toroidot is a teljes polírozási folyamat kb. 60-70%-ig, de utána mindent kézzel.
Tévedés azt hinni, hogy a 250-es Yolo-t nehezebb bejusztítozni mondjuk egy 250/1200-as Newtonnál!
Kétségtelen, hogy a Yolo jusztírozásánál számít a korrekcióban a tükrök távolsága, a döntési szögeik, és a toroid Long Radius Meridian (LRM) síkjának állasa a rendszer egyetlen szimetriasíkjához képest.
Magyarul: a toroidot kicsit forgatni is kell jobbra-balra az ideális leképezéshez.
Nem egyszer fordult elő, hogy a Yolo tükrök ezüstözése után a tökröket berakva a foglalatokba, azokat a tubusba, - csillagra tesztelve, egészen minimálisan kellett a jusztír csavarokhoz nyúlni.
Ez mondjuk egy fényerősebb Newtonnál nem igazán mondható el szerintem.
A Yolo-t azért nem gyártják szériában, mert a toroidnál fennálló maradék 40-30% kézi polírozás tökölést
már nem vállalják fel. Nem betanított munka...

Üdv: Béla
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.18. 08:51

Sziasztok!

Én megvalósítottam az elképzeléseteket, a képen a saját CNC polírozó gépem látható. Zónánként mutatja a polírozás állapotát. Alatta az eredmény, ami azóta sokkal jobb, mert állítottam rajta. :lol: :lol:

cnc1.jpg
Sidius

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.18. 15:43

mizar írta:Zónánként mutatja a polírozás állapotát.

:lol:

Hát nem tudom Béla... Te készíted, teszteled, közben beállítod néhányszor, pontosan tudod mit miért csinálsz. Ha sosem csiszoltál volna semmilyen optikát, akkor is biztosan könnyen menne?
Egy F/4-es Newton nem igazán elterjedt, de ha kezdő fejjel gondolkodom, ott mondjuk a főtükröt kell beállítani időnként. Értelmezem a több helyen leírtakat, jól átgondolom és egy óra alatt kész lesz. Később 3 perc alatt lesz kész. Én pl. 250/1000-cassegraint teljes szétszedés után is 10 percen belül hadrafogom, de én építettem az utolsó csavarig, ahogy Te is a tiédet. Ránézel egy csillag képére és tudod, hogy melyik tükörhöz milyen irányba nyúlj, még a mértékét is tudod legbelül, úgyhogy legfeljebb háromszor és mindig jó irányba állítasz a csavaron. Nem kell kitűnő nyugodtság, mert közepesnél is pontosan érzed, hogy mit tud a távcső...
A Yoloban tükörtávolság, döntési szög, segédtükör elforgatás.
Te tudod jobban, mert már csináltad párszor, de biztos, hogy ugyanannyi idő? Mert a leendő felhasználó ha mondjuk szétszedi évente takarítani a rendszert, szerintem 50 százalékuk nem tudja többé helyreállítani. (Ezt most nem akárki felé lekicsinylő jelleggel mondom. Aki lelkes észlelő, és elsősorban az, annak is érteni kell a távcsőhöz is, de nem feltétlenül nagy mélységig.)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.11.18. 18:54

Úgy látom van itt annyi szaktudomány, hogy érdemes lenne csinálni egy kis céget a témában, mostanában vannak kutatásra fordítható pályázható EU-s pénzek, csak ki kellene találni a dolgot, CNC témában és a pénz elköltésében tudnék segédkezni biztosan. :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.18. 22:34

Tény hogy sokak számára jelenthet problémát ha egy tükrös (newton) távcsövet jusztírozni kell. Hogy miért is van ez? Fiatalabb koromban nekem is sokszor mondogatták: " ha tükrös távcsöved lesz, tanuljál meg jusztirozni..." És milyen igazuk volt. 35 évvel ezelőtt kis fényerejű newtonok sokasága virágzott. Annak idején nem voltak a mostani segédeszközök se, így jobb esetben másod magával jusztírozott az ember csillagra. Egyikőnk nézett az okulár kihuzatba, míg a másik személy az állító csavarokat tekergette a tubus végénél. Rosszabb volt a helyzet, amikor egyedül voltam, akkor mindenre egyedül voltam. Szaladgáltam ide, oda. Idegeskedtem, jobb lett a kép, elrontottam, gyerünk vissza az állítócsavarokhoz... Persze kisebb fényerejű távcsőt könnyebb bejusztirozni. Majd számomra is előre lépés volt a segédtükör tartó furaton keresztül /un. fordított jusztirozás"/ - ellenőrző korongocskával" való módszer alkalmazásának a használata. Persze ez se ment egyik napról a másikra, gyakorolni kellett, hogy a kellő pontosságot elérjem. Majd jöttek a fényerősebb newtonok. Ekkorra már szerzett az ember kellő tapasztalatot ahhoz, hogy ezek a távcsövek is kellő pontossággal be tudjam jusztírozni. Bár ez se volt mindig tökéletes. A yolók jusztírozása nem csak a kezdő amatőr számára jelenthet problémát, hanem a tapasztalt newton távcsövet használók számára is feladja a leckét. Saját magamból kiindulva tudom ezt, mert én is szét szedtem a Béla egykori 210 mm-es yolóját, hogy megtakarítsam annak a tükreit. Bizony hosszú hónapok leltek el, amíg rájöttem saját magam, hogy hogyan tudom a két tükröt fedésbe hozni, majd a segédet pedig megfelelő irányba elmozdítani, hogy a képe olyan legyen mint előtte. Bizony nem egyszer felhívtam Bélát tanácsért, mert kilátástalannak tartottam, azt, hogy betudom saját magam állítani a tükröket. Hosszú hónapok kudarcai következtek... Nem egyszer megfordult a fejemben, hogy képtelen vagyok beállítani a yolót ill. a tubust elviszem Bélához, hogy állítsa be nekem, vagy eladom a tubust. Elegem volt a kudarcokból. Volt olyan hét a szomszédommal, hogy heti 5 délutánon próbáltuk beállítani sikertelenül a tükröket. Kudarc, kudarc hátán volt. Hónapokon keresztüli kínlódás, mert nem jutottam előrébb. Majd mikor úgy éreztem, hogy kellően kipihentem magamat a kudarcok sorozatát követően, elő vettem a tubust ismét, ekkor hirtelen rájöttem valamire, hogy mit is kellene csinálni elsőnek. És az elgondolás jó lett. Nem telt bele még 5 perc se és a két tükör közepén lévő pöttyök fedésbe kerültek :-) Ami nem sikerült hosszú hónapokon át, most pillanatok alatt megvalósult :D Következett az esti finomítás, amihez segítséget hívtam. Én néztem a Vegát és egy ismerősömet fölkértem, hogy segítsen a segédoptikának a jobbra vagy balra való forgatásában. Közben én meg folyamatosan néztem a Vegának a képét, hogy jobb e vagy rosszabbodott a látvány. Utána következett a Szaturnusznak a felejthetetlen látványa, amely még ma is bennem él. A bolygó korongon a felhősávokat látok, amik eltérő színeket mutattak. Csak néztem és néztem és nem akartam hinni a szememnek, hogy ilyen létezhet... Ekkor döbbentem rá igazából, hogy kincset vettem a távcső előző tulajdonosától :D Ma már nekem is rövidebb időbe telik, amíg beállítok egy ilyen távcsövet. Szerencsére stabil, nyitott vázat épített neki Béla. Ennek következtében hamar átveszi a külső hőmérsékletet mind két tükör. Nyitott, váz szerkezet mellett észlelek. Egyedül a tubus felső védőlapja van fönt észleléskor, hogy a pára közvetlenül ne csapódjék le a tükrökre. Én a kisebb yolókat is fixen telepíteném, nem csak a 200 mm felettieket.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.19. 07:34

Gábor1967 írta: elő vettem a tubust ismét, ekkor hirtelen rájöttem valamire, hogy mit is kellene csinálni elsőnek.


Ezt megoszthatnád velünk is. Hátha egyszer ...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.19. 08:30

A yolók jusztírozásánál fontos szempont, hogyha az optikai tengelyen van kóma, akkor az a két tükör közti távolság változtatásával lehet kiküszöbölni, az asztigmatizmust meg a döntési szögek kismértékű változtatásával lehet rajta javítani ill. megszüntetni. Számomra is nagy segítség volt annak idején egy angol nyelvű leírás. Ez alapján és a korábbi hibáimból okulva tanultam, meg a pontos jusztírozás folyamatát. Ha megtalálom ezt a régi anyagot valamelyik gépemen, akkor bemásolom az ide vonatkozó részt.

A légkör állapotát nem tudom szoktátok e tesztelni? Amikor magasan van a látóhatár felett a Epszilon 1-2 Lyra, akkor e négyes csillagok Airy korongjai jelentik számomra az első célpontot amikor már átvették a tükreim a külső hőmérsékletet. Ezeken szoktam tesztelni a légkörnek a pillanatnyi állapotát. Nem a felbonthatóságán van a hangsúly, hanem a diffrakciós kép tisztaságán.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”