Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.08.01. 18:05

mizar írta:
2023.08.01. 17:56

Fókusznyújtáskor csökken az akromát kromatikus aberrációja.
Szűrővel nem csökken, az továbbra is van, de nem látszik olyan mértékben.
Az a trükk, a másik inkább lencse optikai tény.
A szűrős rész eddig is megvolt,de a fókusznyújtás = kevesebb szín,még új.
Én hiszek neked. :) De tényleg!
Viszont nem értem,hogy akkor miért nem ezt ajánlja bárki is a színezés orvoslására?
Itt sem igazán találkoztam még ezzel.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.08.01. 18:09

mizar írta:
2023.08.01. 17:36
Anti_45 írta:
2023.08.01. 16:14

Szerintem ez a trükk kromatikus aberráció szempontjából nem játszik. :)
Mindegy hogyan éred el a 200x nagyítást,az ott akkor is színezni fog.
Van egy alapból 120mm,f/8,3 akromátod a maga minden hibájával. Ezt a hibát viszi magával a megnyújtott fókuszba is a Barlow. A nem egy pontba fókuszált színeket nem hozza össze.
A nagyítással a hibákat is felerősítjük. Mit csinál egy 2x Barlow? ;)
Nekem van 102/500. Használtam 2x fókusznyújtóval és attól még nem lett f/10 minőségű,nem lett "kevésbé színes".
Gondolj csak bele: ha ennyire egyszerű lenne,sokkal kevesebb ember venne dióverő távcsővet. Mindenkinek f/4-5 akromátja lenne.
Ez nem így van, amit írsz.
A Barlow lencse csökkenti a kromatikus aberrációt. Ez tény.
A mértéke nem lineáris, sok a bizonytalansági faktor. Értem itt a különféle üvegek törésmutatói, új aberrációk bevitele stb.
Vagyis valóban nem csinál egy 3x Barlow az F/5 akromátból F/15 akromátot ami a CA mértékét illeti, de egy jól megválasztott az akromátban lévő üveg törésmutatójához tervezett (vagy eltalált) Barlow hatékony lehet ekkora fókusz esetén.
Ki kell próbálni a meglévő ED Barlow lencsével. Ha nem megfelelő akkor jobb megoldás egy semi apo szűrő.
Sándor, amit Anti írt az igaz. Hétköznapi gyakorla és a realítások mellett valóban az fog történni amit Anti jósolt. Nincs értelme tudományos megközelítésnek mert elég kötöttek a lehetőségek ebben a megvalósítható igényben. Egy ED üveg önmagában semmire sem jelent biztosítékot, de egy ilyen CA-ra korigált remdszer csak két dologra képes: vagy nem ront a képen, vagy ront. Javítára csak ellentétes diszperzitás mellett van lehetőség egy ilyan rendszerrel s. Egyébként 127/700-as refraktorom+GSO ED 3x is ezt mutatta, semmivel sem lett jobb mint nélküle. Viszont más okulárok nyújtójával igen, és valószínűleg azért, mert volt némi ellentétes diszperzitás a rendszerben. Szóval nem az optikai bizonyosság nem igaz, hane azok a lehetőséget ami ennek a javítására szolgálhat felhasználóként. Mivel Anti erre értette, ezért igaza van. :) Egyszerű elég csak a hazai kínálatot nézni! :D
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.08.01. 19:15

gyuri17 írta:
2023.08.01. 18:09

Sándor, amit Anti írt az igaz. Hétköznapi gyakorla és a realítások mellett valóban az fog történni amit Anti jósolt. Nincs értelme tudományos megközelítésnek mert elég kötöttek a lehetőségek ebben a megvalósítható igényben. Egy ED üveg önmagában semmire sem jelent biztosítékot, de egy ilyen CA-ra korigált remdszer csak két dologra képes: vagy nem ront a képen, vagy ront. Javítára csak ellentétes diszperzitás mellett van lehetőség egy ilyan rendszerrel s. Egyébként 127/700-as refraktorom+GSO ED 3x is ezt mutatta, semmivel sem lett jobb mint nélküle. Viszont más okulárok nyújtójával igen, és valószínűleg azért, mert volt némi ellentétes diszperzitás a rendszerben. Szóval nem az optikai bizonyosság nem igaz, hane azok a lehetőséget ami ennek a javítására szolgálhat felhasználóként. Mivel Anti erre értette, ezért igaza van. :) Egyszerű elég csak a hazai kínálatot nézni! :D
István, én nem arról írtam, hogy a kereskedelemben kapható optikák megfelelnek a kritériumoknak, vagy sem.
Azért, mert fogalmunk sincs, hogy milyen üvegből készül egy kínai akromát, még bizonyos elméleti dolgok nem változnak.
Kettő lencsetagból készült távcső színi hibáját 3 féle módon lehet csökkenteni. Ez nem azonos azzal, hogy megszüntetni.
- ED lencse alkalmazása
- Barlow lencse használata
- Színszűrők
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.08.01. 19:19

Anti_45 írta:
2023.08.01. 18:05

Viszont nem értem,hogy akkor miért nem ezt ajánlja bárki is a színezés orvoslására?
Mert a szűrő látványosan jó eredményt ad általában.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2023.08.01. 19:21

Nálam a fentebb írt korábbi akromátjaimmal (127/820 és 152/988) nem hozott érzékelhető javulást a CA-ban a GSO 2x barlow használata, a szűrő viszont annál inkább.
Akkor még nem volt meg a 2"-es 2x Powermate, hogy kipróbálhattam volna. Ez viszont árban már összemérhető egy 120mm körüli akromáttal.
Ez a gyakorlati tapasztalatom volt, az elméletéről nem nyilatkozom, arra vannak nálam hozzáértőbbek.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.08.01. 21:19

mizar írta:
2023.08.01. 19:15
gyuri17 írta:
2023.08.01. 18:09

Sándor, amit Anti írt az igaz. Hétköznapi gyakorla és a realítások mellett valóban az fog történni amit Anti jósolt. Nincs értelme tudományos megközelítésnek mert elég kötöttek a lehetőségek ebben a megvalósítható igényben. Egy ED üveg önmagában semmire sem jelent biztosítékot, de egy ilyen CA-ra korigált remdszer csak két dologra képes: vagy nem ront a képen, vagy ront. Javítára csak ellentétes diszperzitás mellett van lehetőség egy ilyan rendszerrel s. Egyébként 127/700-as refraktorom+GSO ED 3x is ezt mutatta, semmivel sem lett jobb mint nélküle. Viszont más okulárok nyújtójával igen, és valószínűleg azért, mert volt némi ellentétes diszperzitás a rendszerben. Szóval nem az optikai bizonyosság nem igaz, hane azok a lehetőséget ami ennek a javítására szolgálhat felhasználóként. Mivel Anti erre értette, ezért igaza van. :) Egyszerű elég csak a hazai kínálatot nézni! :D
István, én nem arról írtam, hogy a kereskedelemben kapható optikák megfelelnek a kritériumoknak, vagy sem.
Azért, mert fogalmunk sincs, hogy milyen üvegből készül egy kínai akromát, még bizonyos elméleti dolgok nem változnak.
Kettő lencsetagból készült távcső színi hibáját 3 féle módon lehet csökkenteni. Ez nem azonos azzal, hogy megszüntetni.
- ED lencse alkalmazása
- Barlow lencse használata
- Színszűrők
Amit írtam azt a beszélgetésre vonatkoztatva jól írtam. Anti a hétköznapi értelembe kért segítségre reagált a kereskedelmi dolgokra vonatkoztatva, Te meg írtad, - elméletre alapozva- hogy nincs igaza. Az elméletre még talán igaz is lehet, de nem elméleti volt a segítség kérés így megállja a helyét. Egyébként az utolsó kettőt hatását már sokan ismerjük, de gy ED alkalmazása egy nem erre irányult korrigáltságú barlow-ban sem jelent megoldást.
Én betegesre babráltam magam optikákkal, de soha semilyen jó megoldást sem tudtam összehozni sem ilyen lencsékkel, sem mással. Ehez komplexem rendszer kell mint talán a kromakor.
Tudom, hogy te is érted a dolgod de most nem elméletről kérdeztek minket. :)
Gyuricza István
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.08.01. 22:45

gyuri17 írta:
2023.08.01. 21:19
mizar írta:
2023.08.01. 19:15

István, én nem arról írtam, hogy a kereskedelemben kapható optikák megfelelnek a kritériumoknak, vagy sem.
Azért, mert fogalmunk sincs, hogy milyen üvegből készül egy kínai akromát, még bizonyos elméleti dolgok nem változnak.
Kettő lencsetagból készült távcső színi hibáját 3 féle módon lehet csökkenteni. Ez nem azonos azzal, hogy megszüntetni.
- ED lencse alkalmazása
- Barlow lencse használata
- Színszűrők
Amit írtam azt a beszélgetésre vonatkoztatva jól írtam. Anti a hétköznapi értelembe kért segítségre reagált a kereskedelmi dolgokra vonatkoztatva, Te meg írtad, - elméletre alapozva- hogy nincs igaza. Az elméletre még talán igaz is lehet, de nem elméleti volt a segítség kérés így megállja a helyét. Egyébként az utolsó kettőt hatását már sokan ismerjük, de gy ED alkalmazása egy nem erre irányult korrigáltságú barlow-ban sem jelent megoldást.
Én betegesre babráltam magam optikákkal, de soha semilyen jó megoldást sem tudtam összehozni sem ilyen lencsékkel, sem mással. Ehez komplexem rendszer kell mint talán a kromakor.
Tudom, hogy te is érted a dolgod de most nem elméletről kérdeztek minket. :)
Nos,még ha a válaszom nem volt minden szempontból helytálló,de legalább nem volt valótlan. :)
Reméljük Barlow76 sprorttárs is le tudja vonni a megfelelő következtetést.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.08.02. 07:25

Igazatok van. Ameddig az valóság, hogy a boltban vásárolt optikát azonnal el kell küldeni javításra hogy képet alkosson, addig felesleges elméleti síkon bármiről beszélgetni.
Kezdem megérteni Andrást.
Barlow, ha veszel egy 120/1000 akromátot, reménykedj, hogy kifogsz eg jobb példányt.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1186
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.08.02. 07:46

mizar írta:
2023.08.02. 07:25
Igazatok van. Ameddig az valóság, hogy a boltban vásárolt optikát azonnal el kell küldeni javításra hogy képet alkosson, addig felesleges elméleti síkon bármiről beszélgetni.
Kezdem megérteni Andrást.
Barlow, ha veszel egy 120/1000 akromátot, reménykedj, hogy kifogsz eg jobb példányt.
Nem igazán értem a kifakadásod,Sándor.
Senki nem állította,hogy nincs igazad. Barlow76 is minden további nélkül kipróbálhatja a fókusznyújtó+hosszú fókuszú okulár kombinációt. Lehet beválik neki.
Annyit írtam mindössze,hogy szerintem nem az fogja megoldani a színezéssel kapcsolatos problémáját.
Te is azt írtad,hogy csökkenthető nem megszüntethető.
Vagy észre fogja venni vagy nem. Majd talán elmondja.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2023.08.02. 09:06

mizar írta:
2023.08.02. 07:25
Igazatok van. Ameddig az valóság, hogy a boltban vásárolt optikát azonnal el kell küldeni javításra hogy képet alkosson, addig felesleges elméleti síkon bármiről beszélgetni.
Kezdem megérteni Andrást.
Barlow, ha veszel egy 120/1000 akromátot, reménykedj, hogy kifogsz eg jobb példányt.
Rossz hozzáállás ez így, nekünk is igazunk van mint ahogy neked is. Értsd meg Sándor, hiába vesézgetjük elméletből a lehetőséget mikor nem lehet beszerezni. Akkor meg relative olyan dolog, mintha nem is létezne! De hamár ajánluk valakinek valamit, azt tegyük felelőséggel, hisz más pénztárcájával játszunk. Én kiállok amellett amit írtam, hiába vesz barlowot, nem fogja megoldani amit el szeretne érni, ahoz erre a célra megfelelő távcső kell.
Kezded megérteni Andrást? Itt mire gondolsz amiben te nem voltál érintett? Kissé vádaskodó így ez!
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”