Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.08. 21:57

mizar írta:
2020.07.08. 21:43
A hanglemezes verzió forog mint a mérgezett egér.
Főleg 33-as fordulaton. (Ez a vigyorgó szmájli helye)
Igazad van; én is szívesen hallgatnék már egy másik lemezt, de a SW nem cserél.
Illetve bocs, ne legyek igazságtalan: tényleg vannak már tőlük is jobb darabok, de azok már náluk sem a filléres ársávban...

Ja, :D :D :D :D :D :D :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.08. 21:59

gyuri17 írta:
2020.07.08. 21:53
Attila véleménye lényegében kimondja az igazat... Valóban nincs itt semmi lesajnálás vagy dicséret....Egyszerűen ennnyi pénzért egy komplett műszer kapható, és ezt szemelőtt kell tartani! Máshol csak ennyi maga a főtükröt. ...
Köszönöm; igen, pontosan erre céloztam.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.07.08. 22:02

kazi írta:
2020.07.08. 21:48
Mozdonyos írta:
2020.07.08. 21:26
Tüsi írta:
2020.07.08. 21:11
Nem akarom szidni a SW termékeket, szerintem kezdőknek nagyon költséghatékony alternatíva. Én nem mertem megvenni, aláírásban látszik mit vettem helyette (2x annyiért). Lényegében pontosan megoldotta az Omegon ezt a problémát azzal, hogy tűgörgős csapágyakkal van tele a zsámoly, nem súrlódik/akad/ugrik semmi. Néha érdemes utánanézni az alternatíváknak is, amire sajnos az itthoni boltokban nemigen van lehetőség (máig nem értem miért).
Az SW Dobsonok zsámolya nekem sem
szimpatikus.
Ha egyszer veszek, akkor én is ilyet szeretnék
mint a tiéd.
Úgyse veszel, mer poros lesz. :twisted: :lol:
Majd valahogy kibírom.
:)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.07.09. 07:39

Attila, a VÁM és ÁFA-SÁFA tételt még nem is említetted :)

Egyébként általában látszik, hogy valamely témakört érintő termékek esetén nem valami polihisztorok gyártják vagy tervezik meg a kütyüket, esetünkben a távcsövet,
ugyanis, sokszor előfordul, hogy egyébként filléres alkatrészt beletéve, megfelelőt, nagyságrenddel növekedne a termék használhatósága, a bekerülési költség 0.01% növelésével is, tehát azt megspórolva jelentősen elbaltázzák a minőséget. :)

A vevők nagy "örömére". :)
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.09. 10:01

Nos, a "borozes"-re rakeresven itt a forumon, ertem mar a reakciok egy reszet a hozzaszolasomra. Nincs uj a nap alatt itt egy oreg motorosnak. Ilyenek ezek a "kinai szarok":)
De ettol fuggetlenul, nem talaltam mast, csak h "marad a borozes", "boroznek sokan" stb. Igy tovabbra is marad a segitseg kerese.
Szivesen felteszek egy jo kis bakelitet, eloveszem a szappant, egyeb sikositokat es borozok (bőrözök...), de ettol nem biztos, hogy simabban fog menni a dobson zsamolyom, maximum jobban erzem magam;>

Attila, egyebkent azt vartam, hogy...pontosabban azt nem vartam, hogy rogton az elso alkalommal ilyen kellemetlensegbe fussak. Az utobbi honapokban megprobaltam koruljarni a temat. Az eszlelohelyem, a hobbyra fordithato realis ido es energia rendelkezesre allasat es vizualis megfigyelesi celjaimat figyelembe veve szukult le a kor a valasztott termekre. A boltban egyebkent 160ezer forintot hagytam nemi okular felar, amici-prizmas kereso, kollimacios okular stb kosarba pakolasat kovetoen. Termeszetesen tisztaban vagyok vele, hogy arban itt is hatar a csillagos eg [haha..], de ez nem keves penz azert.
Biztos, hogy rutin es tapasztalat kerdese, de nekem indokolatlanul nehezkesnek tunt egy bolygo kovetese mar 120x-os nagyitason is, aminek a latomezoje raadasul nem kicsi. Ellenben az objektumra allas es kovetes kifejezetten szerves reszet kepezi a vizualis eszlelesnek, mily meglepo.

Egyebkent a topic is azert szuletett, mert a konstrukcio indokolta, ertem en. Nem en vagyok az elso felfedezo.

A tubus optikai teljesitmenyet kezdokent es elso tavcsovet vasarolokent, nem tudom megitelni, de szamomra hozta az elvart elmenyt. A defokuszalos teszt szerint nincs szukseg jusztirozasra, vagy legalabbis olyan mertekure nincs, amit az en szemem eszrevenne. Tesztelni termeszetesen csak a legegyszerubb Jupiter es Szaturnuszon tudtuk egyelore, ami valoszinuleg nincs meg igazan idealis helyzetben es a latasi viszonyok tavol voltak a nyugodtol, marcsak a szabadszemmel lathato csillagok vibralasa alapjan is.

Mindent osszevetve szenzacios dolog volt eloszor megpillantani a ket bolygot:) Felesegem mar tegnap is ment volna ki ejszaka es mar vegzett magatol is egy keves kutatomunkat a konnyebb objektumok felkeresesevel kapcsolatban, de sajna az idojaras ezt most nem engedte.

Szoval. Tudtok e konkretumokkal szolgalni a hanglemez es borozes temakoreben. Felvettem a vastagbort, ezert nem fog zavarni a "let me google it for you" valasz, mert en utalasokat es kepreszleteket talalok csak, de ugy tunik, hogy nincs elegge mernoki gondolkodasom vagy akarasom ebben az idopillanatban, hogy kitalaljam.

koszonom
daniel
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.07.09. 10:11

MAD írta:
2020.07.09. 10:01
Nos, a "borozes"-re rakeresven itt a forumon, ertem mar a reakciok egy reszet a hozzaszolasomra. Nincs uj a nap alatt itt egy oreg motorosnak. Ilyenek ezek a "kinai szarok":)
De ettol fuggetlenul, nem talaltam mast, csak h "marad a borozes", "boroznek sokan" stb. Igy tovabbra is marad a segitseg kerese.
Szivesen felteszek egy jo kis bakelitet, eloveszem a szappant, egyeb sikositokat es borozok (bőrözök...), de ettol nem biztos, hogy simabban fog menni a dobson zsamolyom, maximum jobban erzem magam;>

Attila, egyebkent azt vartam, hogy...pontosabban azt nem vartam, hogy rogton az elso alkalommal ilyen kellemetlensegbe fussak. Az utobbi honapokban megprobaltam koruljarni a temat. Az eszlelohelyem, a hobbyra fordithato realis ido es energia rendelkezesre allasat es vizualis megfigyelesi celjaimat figyelembe veve szukult le a kor a valasztott termekre. A boltban egyebkent 160ezer forintot hagytam nemi okular felar, amici-prizmas kereso, kollimacios okular stb kosarba pakolasat kovetoen. Termeszetesen tisztaban vagyok vele, hogy arban itt is hatar a csillagos eg [haha..], de ez nem keves penz azert.
Biztos, hogy rutin es tapasztalat kerdese, de nekem indokolatlanul nehezkesnek tunt egy bolygo kovetese mar 120x-os nagyitason is, aminek a latomezoje raadasul nem kicsi. Ellenben az objektumra allas es kovetes kifejezetten szerves reszet kepezi a vizualis eszlelesnek, mily meglepo.

Egyebkent a topic is azert szuletett, mert a konstrukcio indokolta, ertem en. Nem en vagyok az elso felfedezo.

A tubus optikai teljesitmenyet kezdokent es elso tavcsovet vasarolokent, nem tudom megitelni, de szamomra hozta az elvart elmenyt. A defokuszalos teszt szerint nincs szukseg jusztirozasra, vagy legalabbis olyan mertekure nincs, amit az en szemem eszrevenne. Tesztelni termeszetesen csak a legegyszerubb Jupiter es Szaturnuszon tudtuk egyelore, ami valoszinuleg nincs meg igazan idealis helyzetben es a latasi viszonyok tavol voltak a nyugodtol, marcsak a szabadszemmel lathato csillagok vibralasa alapjan is.

Mindent osszevetve szenzacios dolog volt eloszor megpillantani a ket bolygot:) Felesegem mar tegnap is ment volna ki ejszaka es mar vegzett magatol is egy keves kutatomunkat a konnyebb objektumok felkeresesevel kapcsolatban, de sajna az idojaras ezt most nem engedte.

Szoval. Tudtok e konkretumokkal szolgalni a hanglemez es borozes temakoreben. Felvettem a vastagbort, ezert nem fog zavarni a "let me google it for you" valasz, mert en utalasokat es kepreszleteket talalok csak, de ugy tunik, hogy nincs elegge mernoki gondolkodasom vagy akarasom ebben az idopillanatban, hogy kitalaljam.

koszonom
daniel

Ha nincs mérnöki vénád és ihletésed a bőrözéshez rendelj egy ilyet és vajpuhán fog menni a zsámolyod : https://www.astro-shop.com/Rollenlager- ... skope.html
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.07.09. 10:26

MAD írta:
2020.07.09. 10:01
Nos, a "borozes"-re rakeresven itt a forumon, ertem mar a reakciok egy reszet a hozzaszolasomra...
Kedves Dániel,

szomorúan látom, hogy még egy "google a barátod" választ sem kaptál, csak az SW fikázása jutott. Pedig nem annyira rosszak, csak foglalkozni kell vele. Ennyi pénzért komplett távcsövet vettél, nem kis méretben. Nagyon jó választás!

A mozgathatóságon lehet javítani.
Horizontálisan:
- a hanglemezes megoldás sem rossz, de közel sem az igazi,
- vehetsz teflonnal bevont üvegpaplant. Nem olcsó, 6-8000 Ft/nm. Az eredmény jobb lesz, de van ennél még jobb,
- az alsó körlapot lecseréled olyanra, amiben 2 db csapágy és egy darab teflon blokk van, ezek fölé pedig egy acél lapot/gyűrűt teszel futófelületnek. Az acél lehetőleg rozsdamentes legyen, pl 1.4016-2R. A 2R a felületre vonatkozik, ez gyárilag polírozott. Nekem is ez a megoldás van, nem vágyom jobbra.

Vertikálisan:
- oldalanként 1-1 teflon blokkot lecserélsz golyóscsapágyra. Ez önmagában sokat hoz szerintem,
- és/vagy a pogácsa futófelületét bevonod a korábban említett teflonnal bevont üvegszövetre. Ezt lehet kapni ragasztószalag formában is.

A szükséges alkatrészeket le is tudom gyártani neked.

Üdv.:
Tamás
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.09. 10:29

Végh Zoli írta:
2020.07.09. 10:11
Ha nincs mérnöki vénád és ihletésed a bőrözéshez rendelj egy ilyet és vajpuhán fog menni a zsámolyod : https://www.astro-shop.com/Rollenlager- ... skope.html
Koszi Zoli a linket, de nem tudom, hogy van e ihletesem a borozeshez, mert nem tudom ez mit jelent. :\
MAD
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2020.04.26. 14:43

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: MAD » 2020.07.09. 10:36

htamas.hun írta:
2020.07.09. 10:26
Kedves Dániel,

szomorúan látom, hogy még egy "google a barátod" választ sem kaptál, csak az SW fikázása jutott. Pedig nem annyira rosszak, csak foglalkozni kell vele. Ennyi pénzért komplett távcsövet vettél, nem kis méretben. Nagyon jó választás!

A mozgathatóságon lehet javítani.
Horizontálisan:
- a hanglemezes megoldás sem rossz, de közel sem az igazi,
- vehetsz teflonnal bevont üvegpaplant. Nem olcsó, 6-8000 Ft/nm. Az eredmény jobb lesz, de van ennél még jobb,
- az alsó körlapot lecseréled olyanra, amiben 2 db csapágy és egy darab teflon blokk van, ezek fölé pedig egy acél lapot/gyűrűt teszel futófelületnek. Az acél lehetőleg rozsdamentes legyen, pl 1.4016-2R. A 2R a felületre vonatkozik, ez gyárilag polírozott. Nekem is ez a megoldás van, nem vágyom jobbra.

Vertikálisan:
- oldalanként 1-1 teflon blokkot lecserélsz golyóscsapágyra. Ez önmagában sokat hoz szerintem,
- és/vagy a pogácsa futófelületét bevonod a korábban említett teflonnal bevont üvegszövetre. Ezt lehet kapni ragasztószalag formában is.

A szükséges alkatrészeket le is tudom gyártani neked.

Üdv.:
Tamás
Koszi Tamas, irok kulon

d
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.09. 16:29

htamas.hun írta:
2020.07.09. 10:26
szomorúan látom, hogy még egy "google a barátod" választ sem kaptál, csak az SW fikázása jutott. Pedig nem annyira rosszak, csak foglalkozni kell vele. ...
"csak foglalkozni kell vele" --> ezt értjük "bőrözés" alatt; ez az egyik lehetőség, amiről alább írtam.
"csak az SW fikázása jutott" --> nem kellene ilyen csúnyán fogalmazni. Mindenki látja a minőségi problémáit, még egy kezdő is, mint pl. Dániel. Eleve ezért írt ide... De lehetne dicsérni is a SW-t, ha van miért (azon kívül, hogy olcsó); pl. egész becsületes ED-ket is láttam/teszteltem már tőlük, és egyes mechanikáik is sokat javultak az elmúlt években - az árak jelentős emelkedésével együtt persze. De az általános feeling-em nem sokat javult - igaz, ez szubjektív jegyeket is hordoz.

htamas.hun írta:
2020.07.09. 10:26
A mozgathatóságon lehet javítani.
...
Dani - ha jól értem - nem műszaki ember, így javítási tanácsokkal valószínűleg nem sokra megy (ezt írta is).
htamas.hun írta:
2020.07.09. 10:26
"Ennyi pénzért komplett távcsövet vettél, nem kis méretben. Nagyon jó választás!"
Aha, csak nem működik...
De ha te "rendbe teszed" a SW Dobson-ját (alias "megbőrözöd", mint a vízcsapot, ha csöpög...), az már hathatósabb segítség, akár barátilag, akár pénzért javítod meg neki (ámbár ez utóbbi esetben már nem is lesz olyan "ennyi pénzért" olcsó az a Dobson).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”