Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.26. 20:09

Mire bekalapáltam a kisregényt, Levente is válaszolt :-)
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.27. 11:02

Igen, közben rájöttem, hogy butaságot kérdeztem tegnap, de ezt természetesen ráfogom a karácsonyi sörreborrapálinkára. Azóta én is kiszámoltam, és stimmel a 3" per lépés.
Én azt hittem, hogy az a 1,8°-os lépés el van osztva sok mikrolépésre a motorban, és ettől simább a járása. Talán ha fogasszíjjal kapcsolom a csigaorsóra, akkor nem ugrál majd annyira. Na majd meglássuk. A mesterem is mindig azt mondta: türelem ifjú jedi...:)
Tényleg, a tükörreflexes mért nem jó bolygózáshoz? Berezeg a masina vagy ilyesmi?
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.27. 13:38

Bolygófelvételeket a profik úgy csinálják, hogy felvesznek 1-2 EZER képkockát melyet szoftverekkel (pl. Registax, Photoshop) feldolgoznak. Mivel a Jupiter tengelyforgása már néhány perc alatt is észrevehető ezért pár percnél nincs több idő a fenti képkockaszám rögzitésére. A webkamerák képesek video filet rögziteni mondjuk 15 képkocka/mp tempóban ahol 1 perc alatt elérhető 900 képkocka. Ugyan az újabb DSLR kamerák (EOS 500D) képesek avit rögziteni, ezt úgy érik el, hogy "összevonják" az érzékelő képpontjait, lerontva ezáltal a felbontást.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.27. 22:10

Hát mindig tanul az ember.
Én nem vagyok profi amatőrcsillagász (Contradictio in adiecto:), szóval van mit tanulnom...
Amúgy van egy webkamerám is, majd szétszedem. De szerintem annak elég gyenge a felbontása. Valami 640x480, vagy ilyesmi.
Hát csak azon csodálkozom mindig, hogy hogyan tudtak ötven meg száz éve olyan jó felvételeket csinálni mindenféle digitális technika meg egyebek nélkül. Például a Messier-albumban, kb 10 cm-es refractorral.
Szerintem mostanában kicsit túlspirázzuk a dolgokat, és azt gondoljuk, hogy csúcstechnika meg goto nélkül már nem is lehet boldogulni.
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.28. 00:43

A webkamera felbontása másodlagos, a jól bevált Scopium kameránk is ekkora méretű érzékelővel rendelkezik. (A Jupiter pl 10 m-es fókusz esetén tölti ki a látómezőt.) Fontosabb a pixel mérete (minél kisebb annál jobb) valamint a chip érzékenysége (minél nagyobb annál jobb) és zajossága (kisebb a jobb). A régebbi Philips webkamerák azért voltak preferáltak, mivel CCD érzékelő volt bennük, ami érzékenyebb, mint a mostani CMOS technika. (A Scopiumban is CCD van.) Bár mindjárt megcáfolom magam, mivel a népszerű Canon DSLR gépekben is CMOS van. Fejlődik a technika .... Az sem mindegy, képes-e a szoftver tömörítés nélküli avit rögziteni.

Alapvetően digitális technikával fotóztam csak (hagyományos filmre nem) igy tapasztalati alapon nem tudom összevetni a két megoldást. De, hidd el nem véletlenül fotózik mindenki digitális kamerával. Hogy mást ne mondjak, mennyivel egyszerűbb számitógépen utólag feldolgozni a felvételeket ...

Csúcstechnikán nem tudom mit értesz, mivel teljesen más az itthoni és a világban használt csúcstechnika. Goto mechanika sem azért kell elsősorban, mivel lusta az átlag amatőr megkeresni a célobjektumot, hanem azért mert ezeket a mechanikákat lehet vezetni. A felvételek vezetése pedig egy idő után elengedhetetlen. Ha a teljes műszerparkot nézed (távcső, kamera, mechanika, számitógép stb.) akkor a goto felára elég töredék összeg ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.28. 09:38

Igen, többek között az autoguiderre gondoltam.
De valószínűleg igazad van, mert megnéztem Éder Iván fotóit, meg hogy milyen műszerekkel csinálta. Szerintem szenzációs képek. Persze a 30 centis tükör, meg a fornax mechanika sem elhanyagolható előny...
Ha minden igaz, estére már többet tudok mondani, mert ma megyek el az esztergályoshoz a tervekkel meg a papírmodellel:) Aztán vagy kiröhög és elküld a fenébe, vagy megcsinálja. Korábban már készített nekem segédtükörtartót egy saját tervezésű távcsőhöz. Abból végül is nem lett semmi, de azt az egy alkatrészt precízen megcsinálta.
Szóval, ha azt mondja, hogy csigakereket is tud nekem csinálni, akkor rövidesen eldöntöm, hogy milyen meghajtást rakok hozzá. Amúgy találtam motoros vezérléseket több félét is. Egy német nyelvű honlapon, a címét nem írom ide, mert még kimoderálnak...:) Csak hát az áruk csillagászati. 6-800 eurót azért nem adok két motorért.
Ja, a webkamerám valami CREATIVE. A pontos tipusát nem tudom. Kb két éve vettem, aztán egyszer használtam, azóta ott van a szekrényben. Majd megnézem az adatait. Kicsit azért előre szaladtam ezekkel a kiegészítőkkel. Ne legyünk olyan hamariak. Először legyen meg a tengelykereszt...
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.28. 10:52

ammonita írta:Amúgy találtam motoros vezérléseket több félét is. Egy német nyelvű honlapon, a címét nem írom ide, mert még kimoderálnak...:) Csak hát az áruk csillagászati. 6-800 eurót azért nem adok két motorért.

Tartok tőle nem "csak" két motort kapsz, hanem a hozzá kapcsolódó elektronikát is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.28. 13:35

Persze, persze komplett vezérlést adnak annyiért mindenféle állványokhoz. De azért nekem ez is sok.
És szerintem ezekben az árakban nem csak a jó minőség van benne, hanem az is, hogy kis szériában készítik. Ha mondjuk egy autót ki tudnak hozni hárommillióból, ami teli van elektronikával, villanymotorokkal, egy tonna vas, precíz hengerek, dugattyúk, rengeteg csapágy, meg szóval minden, ahhoz képest egy fornax mechanika 1 millióért az sok. De hát ha az embernek van egy hobbija, akkor arra áldozni kell. Ez van.
Jut eszembe, valahol láttam házi készítésű spektrográfot, webkamerából, meg CD lemezből barkácsolva. Még valami szoftver is volt hozzá, ami elemzi a görbét. Érdekes ötlet. Majd ha lesz kedvem, elszórakozok vele.
G...
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.28. 14:16

Vagy még inkább ideillik mondjuk egy 15000 forintos szkenneres nyomtató, amiben több léptetőmotor is van, és jóval bonyolultabb elektronika mint egy goto vezérlésben, saját memória, fontkészlet, miegymás. Na de hagyjuk. Csak ilyenkor az ember kedvet kap hozzá, hogy vegyen egy más célra gyártott készüléket, még ha csak egy alkatrész kell belőle, akkor is olcsóbb. Én nemrég vettem egy 10x25-ös binoklit. Egy komplett "túlélő készlet"-ben volt, iránytűvel, kombinátfogóval, elemlámpával, táskával. Nekem csak a binokli egyik oldala kellett, hátha tudok csinálni belőle pólustávcsövet. És mindez 3500 forintba került. Szét is kaptam rögtön, aztán rájöttem hogy nem lesz jó. De ilyenkor elgondolkozok rajta, hogy mi kerül egy gyári pólustávcsőben több tízezer forintba. És nem is gagyi binokli volt, hanem rendes bevonatos üveglencsékkel, többtagú okulárral, gumírozott alumínium házban.
Ez most lehet hogy offtopic dolog volt. Bocsi. Nem is vitaindítónak szántam, csak úgy megjegyeztem.
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.28. 14:30

Off - Valahol igazad van és magam is elgondolkodtam már ezeken. Ami a költségeket nagyban lenyomja az az hogy szériában hány darab készül. Azért lássuk be, scannerből nagyságrenddel több darabot el lehet adni, mint távcsőből. Én lennék a legboldogabb, ha nem igy lenne :) ON.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”