Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.28. 21:40

Hát sikerült beszélnem az esztergályossal. <moderálva sk. :)>
Na szóval azt mondta, hogy az anyagköltség kb 60-80 ezer forint lesz. A teljes költség olyan 150 ezer körül lesz. És majd valamikor márciusban tudok hazajönni legközelebb, addigra készen lesznek a fő részek. A tűgörgős csapágyakat nagyon szidta, mert azokat mindig cserélgetni kell a munkahelyén, hiába zsírozzák. A csigakereket valahogy számozzák, nekem a másfelest ajánlotta, 20-as vagy 25-ös csigaorsóval. A lényeg, hogy a tervek szerint minden cserélhető és bővíthető, vagyis ha nem jó, akkor egy-egy alkatrészt újra lehet csinálni.
Kérdezte azt is, hogy milyen fokszámú legyen a csigakerék. Én azt mondtam, hogy csinálja meg amilyenre tudja, majd a fogasszíjjal úgy áttételezzük, hogy jó legyen.
Mutatta, hogy miket szokott hobbiból csinálni. Például szánkó alakú karácsonyfa talpat. Meg süteményformát. Azt hiszem, megtaláltam az emberemet...
G...
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2010.01.28. 05:00

Az ilyen magas költségek elkerülésére vettem egy esztergagépet. És tanulom az esztergálást. Ami egy amatőr műszerhez szükséges forgácsoló munka az elvégezhető vele. Csúszócsapágy, tengely, csigakerék, csigaorsó, stb.A gép már behozta az árát /kb. 60000/ a szükséges szerszámokkal, eszközökkel. Német tengelykereszt készitésén gondolkodom jelenleg. 150/1200 newtonomhoz./ EQ2-EQ3 mechanikák szerintem játékszerek csak./ Kéttengelyes motoros vezérléssel.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.01.28. 08:01

Sziasztok! Műszerészként kerültem az Urániába dolgozni annak idején, és azt vallom most is, hogy egy precízen megtervezett és elkészített mechanika fogja csak az egyéni igényeket kielégíteni, de ehhez nagyon tisztában kell lenni azzal, mit is akarok valójában. Az újrakezdéshez csak egy EQ5 Go-To-ra volt költségvetésem, de már bánom amiért nem kezdtem bele egy saját elképzelés legyártatásába, ami persze még most sem késő. Ezzel együtt a magas árkategóriában biztos találnék gyári mechanikát ami kifogástalan lenne, a kérdés csak az, hogy az árából hány kisiparit lehetne elkészítettni.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2010.01.28. 14:47

Igen, én is gondolkodtam régebben, hogy veszek egy esztergát. Valószínűleg egy kis gyakorlás után bele is jönnék. Csak aztán úgy gondoltam, hogy ezért az egy munkáért nem érdemes, mert utána nemigen használnám. Amúgy a nyers vasanyagot sem olyan könnyű beszerezni. Ezeket a rudakat meg csöveket 6 méteres szálakban árulják, annyi meg nem kell. Szóval első közelítésként egyszerűbb megoldás megcsináltatni egy szakemberrel. Feltéve ha nem túl drágán dolgozik.
Amúgy konkrét mechanika tervrajzokat nemigen találni a neten. Az egyetlen kiindulási pont a tervemhez a Kulin-féle leírás volt. Meg amennyit a gyári állványok fényképeiből kiokoskodtam. Ha ez a mechanikám elkészül (ha elkészül:), akkor valószínűleg rögtön nekikezdek a 2.0-ás verzió tervezésének, hogy kijavítsam az 1.0-ás hibáit:) Amúgy már ez is egy sokszor átdolgozott és újragondolt terv alapján készül... Mondjuk akkor ez a v3.2.4 :)
Most épp megint újra kell gondolnom, mert a csapágy amit kinéztem 28ezer forint lenne. Darabja.
G...
Robertó
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.08. 05:15

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Robertó » 2010.02.23. 23:45

Azon töröm a fejem, hogy tömör acéltengely helyett mi van, ha csőtengelyt készitek. Az adott méretben szerintem a kellő merevsége megvan. Könnyebben hozzáférhető, bő méretválasztékban. A belsejét csillapitásra fel lhet tölteni pl. finom száraz homokkal... A két végét bedugózva a csatlakozó menetek kialakithatóak.
Gázcső tengelykereszt- gázcső tengely- bronz csúszócsapágyakkal- Ez a SPANYOLVIASZ?
A léptető motorok helyett analóg egyenáramú motorokat használva folyamatos mozgást szeretnék elérni.
A csigakerék, és orsó mérete, áttétele szabadon választható. Mindent meg tudok csinálni házilag.
Állandó guberáló vagyok vastelepeken, haszonáru boltokban. -Anyagbeszerzés-
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2010.02.24. 01:14

A cső mindenképpen jobb választás. Például tudsz bele rakni pólustávcsövet. És egy cső csak kicsivel gyengébb mint egy ugyan olyan átmérőjű tömör rúd. A rúd közepén levő vasanyag nem sokat tesz hozzá a stabilitáshoz, szóval el is lehet hagyni. Csak azért elég vastag falú legyen az a cső.
A bronz csúszócsapágyról már én is érdeklődtem vagy itt, vagy a másik fórumon, már nem emlékszem. De valaki azt írta, hogy nem jó, mert egy idő után kikopik és beragad a tengely. Vagy valami ilyesmi...
Én kúpcsapágyat választottam, 50x80x24-est. Kb 2000 ft darabja. (Persze van 15000 forintos is, ha igényes vagy) De van golyós csapágy is még olcsóbban, kb 1000 forintért már lehet venni. A bronz ennél biztos hogy drágább lenne. És azt még meg is kell munkálni ami külön pénz.
Jelenleg úgy néz ki, hogy a csigakerék alá én is golyósat rakok duplán. Nem olyat akartam, de hát az élet nem egyszerű...
janó
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.07.05. 16:29

Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: janó » 2011.06.30. 13:16

Sziasztok

Ha valaki még "idetéved" talán tud(na) segíteni. A probléma a következő:
Készítettünk egy német equatoriális mechanikát a "Távcső Világa" című könyv receptje alapján, ami jelen pillanatban kb 90 % -os állapotban vagyon. ...de - és itt a bibi - a két tengelyre való csigakerék és orsó maratására sajnos nincs ötletem és ismeretségem. Csak a fogak maratása és az orsó elkészítése van hátra. Nemrég volt szerencsém szert tenni egy Coordinator 2000 típusú vezérlésre és ezt szeretném rábírni a mechanikám mozgatására. Ha valakinek volna ötlete, ne 'adj isten felszerelése ilyen jellegű munka elvégzésére és ezt meg is osztaná velem, rendkívül sokat segítene.

Köszönöm!

- janó -
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.30. 14:08

Szia !

Szerintem esztergályos, marós szakembert kell keresni, illetve vannak ilyen fórumok is, ott is lehet próbálkozni, de van itt szereplő ilyen ember is bizonyára, aki csinál ilyet, ha ráér.

Béla.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.06.30. 16:17

Kedves Janó! Ha olyan minőségű csigahajtást szeretnél, ami asztrofotózásra is alkalmas, mélyen zsebbe kell nyúlni. Akárki nem tud ilyet csinálni, a csigakereket fogazóval kell marni, az orsót pedig finoman köszörülni. Ráadásul neked összesen csak 2 szett kell, így egy szett ára a megfelelő minőségben 100ezer közelében is lehet.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.06.30. 19:18

Vizi Péter írta:Ráadásul neked összesen csak 2 szett kell, így egy szett ára a megfelelő minőségben 100ezer közelében is lehet.


Kedves Péter !

Ilyen kész megoldásról rajzot lehet fellelni valahol, amit teszem "csak" el kellene készíteni ?

Üdv Béla
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”