Eqmod adapter házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.02. 23:02

Sziasztok!

Alábbi linken található kapcsolási rajz alapján elhatároztam, barkácsolok egy adaptert hogy a mechanikámat laptopról irányíthassam.

http://www.freewebs.com/eq6mod/eqdirect.htm
ill ugyanez http://eq-mod.sourceforge.net/tutindex.html

A gondom az, hogy a kapcsolási rajzon D9-es csatlakozóhoz vannak megadva a vezetékek elrendezései.
Lejjebb pedig megoldást ad RJ45-ös csatlakozóhoz is.
Nekem viszont olyan EQ-6 vezérlésem van, amin mindössze egy RJ-11-es(?), 6 eres csatlakozó aljzat kapott helyet - a kézivezérlőé.

Tudja valaki, hogy ennél a típusnál a 6 ér rendeltetése mi? Melyiket kössem a tápra ill. melyik legyen a T1 in ill. az R1 out? A föld gondolom csak a fekete lehet...
Válaszokat előre is köszönöm

Üdv
Zsolt
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.03. 00:35

eq6 motoros vezérlés.jpg


IMG_0023.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.06. 16:31

A gyér érdelődés ellenére a teljesség kedvéért (hátha vkinek kell a későbbiekben):
fehér - nem él
fekete - táp
piros - out (R1 out)
zöld - T xD (T1 in)
sárga - föld
kék - nem él

off.
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2010.06.06. 19:06

Zsolt!
Ezt a motorvezérlőt szerintem nem támogatja az EQMOD. Nem merném kipróbálni.
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.07. 16:32

Szia!

Miből gondolod, ill. mi lehet ennek az oka?
pBandi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.10.17. 16:21

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: pBandi » 2010.06.07. 21:36

Szia,

A rövid és egyben kiborító válasz, hogy nincsen rajta a támogatott mechanikák listájában.
EQ6 Syntrek, EQ6 Pro, vagy GOTO upgrade-elt EQ6, vagy előbbiek Oriont Atlas néven forgalmazott reinkarnációi szükségesek. Ezekben a változatokban a motorok és a motorvezérlők azonosak, de a Tiédtől gyökeresen eltérő felépítésűek. Az elektoronika fejletteb, mikrolépéses vezérlésű, a beégetett program ennek megfelelően más, nagyobb követési sebességek lehetségesek, eltérő a matematikai háttér, más a mechanikai áttétel stb... Ezen eltérések együttesen tették lehetővé EQmod nevű csoda :D születését.
Gyanítom ha működhetne a Te vezérlőddel is az EQmod-os srácok már régen megoldották volna a támogatást.
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.10. 20:24

Szia András,

Bocs, kicsit megkésve de azért köszi a választ. Igazad lehet, tényleg nem kéne kipróbálni

Viszont kutattam még egy kicsit és ezt találtam:
http://projects.gbdt.com.au/eq6-1/

Eszerint van megoldás, bár egy kicsit kényesebb beavatkozás - cserélni kell a mikrovezérlést.
Ugyanakkor a hajtás, áttételek maradhatnak (bár ez nekem úgysem eredeti)
A 400x-os csillagsebesség felejtős, de nem is ez volna a lényeg...

Utána néztem, itthon is kapható ilyen MCU, nem is egy féle.
Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata?

Üdv
Zsolt
Guest

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.06.11. 14:04

A *SIMA*EQ6 nem vezérelhető EQMOD-al.
A kézivezerlője ***csak*** a motorok RA,DEC mozgatására szortkozik.(SZINTE)

Az EQxx goto tengelyek vezérelhetőek.A varázsszó a GOTO (menj oda funkció) :idea:
Ezeknek a kezivezérlőjében van mikroprocesszor es ram memória.A motorok digitálisan vezérelhetoek.

Viszont kaphato upgrade kitt és akkor GOTO!----Ez mar vezérelhető egy EQMOD-on keresztül,kézivezérlo nélkül.

Ha ***sima**** EQ6 akkor felejtős babrálni.(maganvélemény) :D :D

NAGYON RÖVIDEN
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.11. 14:41

Zsolt írta:Eszerint van megoldás, bár egy kicsit kényesebb beavatkozás - cserélni kell a mikrovezérlést.
Ugyanakkor a hajtás, áttételek maradhatnak (bár ez nekem úgysem eredeti)
A 400x-os csillagsebesség felejtős, de nem is ez volna a lényeg...

Ha a "klasszikus" EQ-6-ot akarod PC-ről vezérelni EQMOD adapterrel, nem sok értelme van, szerintem. A motorok nem tudnak nagy sebességgel navigálni igy a goto funkció PC-ről történő használatának nem sok értelme van. Ha guidolást szeretnél ahhoz van 1xűbb megoldás (kézivezérlőre kell ST-4 bemenetet forrasztani.)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: Eqmod adapter házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.06.12. 18:36

Sziasztok!
Fentebb, a belinkelt honlapon a meglévő MCU-t cseréli egy Atlas Mega 162-re. Ennek van flash memóriája és ramja is. A hozzá való progik meg letölthetők,ezzel sem kéne bajlódni. Az átalakítás eredményeként LX200 mechanikának látja a gép a sima EQ6-ot. Mint írja, guidingolni is lehet(0.3x csillagseb.) és planetárium progival gotozni.

GEBE írta:Viszont kaphato upgrade kitt és akkor GOTO!----Ez mar vezérelhető egy EQMOD-on keresztül,kézivezérlo nélkül.


A mechanikám egy ősrégi, márkajelzés nélküli ~EQ4, jelentős periodikus hibával és holtjátékkal(ami sajnos a csigahajtást terheli :-( ). Ezt "frissítettem" sima EQ6 motorokkal és vezérléssel. ;-) (egy kedves amatőrtársunk upgradejéből visszamaradt) Szóval upgrade kitt és ... jócskán megdupláztam a ketyere összértékét. Ebből nagy asztrofotós műszer nem lesz, esetleg ha esztergáltatok bele új csigakereket és orsót...

Viszont szívesen felturbóznám házilag. Egyébként megvan a link arról, amire Levente utalt:
http://www.eronn.net/astro/autoguider/default.htm

Ha valaki cserélt már MCU-t, kérem írjon!
Egyéb célravezető megoldások is érdekelnek

Üdv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”