EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.04. 13:12

Most megéri!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 13:20

UBI írta:Sziasztok!
Én két évvel ezelőtt így oldottam meg.
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/forum/v ... f=12&t=470
Az igaz, hogy így elég nehéz hordozni. :)

Szia!

Ez nagyon komoly darab! Amellett, hogy az alulábat próbálom "megvúdúzi", én is akarok építeni egy ilyet otthonra. Így lesz egy utazós ("Tarjános"), meg egy otthoni, amit csak a garázsból kell kicipelni. Kösz a megosztott linket, a fotó ötleteket is adott a kivitelezéshez. :idea:
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 13:33

"Volt itt a fórumban régebben valaki, aki nagyon tudományos méréseket végzett talán pont egy EQ3 / EQ5 mechanikával, alulábbal, merevítős acéllábbal és fa teodolit lábbal. A teodolit láb rezgéscsillapítása volt a legjobb..."
Szia!

Ez komoly mérés volt, valahol megnyugtatott kicsit (azzal, amit Te is írtál az acél lábbal kapcsolatban), hogy az EQ3 nem feltétlen egy vesztett csata, csak szilárd lábakon kell álljon. Eleinte keresgéltem eladó használt acél lábat, de nem akart senki megválni tőle (érthetően), a boltiért meg nem akartam ~40 ezret kiadni. Majd ha már annyira gyakorlott leszek, lépek feljebb mechanika és távcső terén, addig ezzel megtanulom, amit kell.
Viszont kaptam most pár nagyon jó ötletet, ezek mentén el tudok indulni (csapok cseréje, keményfa láb stb.).
Köszönöm a segítséget.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.04.04. 20:23

Frigyes írta:Viszont kaptam most pár nagyon jó ötletet, ezek mentén el tudok indulni (csapok cseréje, keményfa láb stb.).


Csak beindult az ötletbörze, hála Istennek! Elgondolkodtam e kapcsán, hogy itt a tagok között azért nem kevés tapasztalat halmozódott már fel, minden téren. :)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 21:33

Artúr írta:
Csak beindult az ötletbörze, hála Istennek! Elgondolkodtam e kapcsán, hogy itt a tagok között azért nem kevés tapasztalat halmozódott már fel, minden téren. :)


Való igaz, és ez az, ami többet ér szerintem sok minden más forrásnál. Számomra, kezdőnek legalábbis mindenképp. Egy olyan virtuális közösség, ami megosztja az évek alatt felhalmozott tudást, tapasztalatot és kész ezt jó szívvel tovább is adni. És ami számomra fontos: ahogy olvasom a hozzászólásokat a különböző témákban, mindez mentesen mindenféle kioktató hangnemtől még akkor is, ha a kérdező elsőre nem veszi az adást.
Örülök, hogy ide látogattam a problémámmal (hála Bozsoki Artúr tanácsának), köszönöm a segítséget.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.04.04. 22:19

Frigyes írta:
Artúr írta:És ami számomra fontos: ahogy olvasom a hozzászólásokat a különböző témákban, mindez mentesen mindenféle kioktató hangnemtől még akkor is, ha a kérdező elsőre nem veszi az adást.


Nem akarok ünneprontó lenni, meg tulajdonképpen off is a mondandóm, de azért nagyon halkan megjegyzem, hogy néha találkozni érd(ek)es hangokkal is... ;)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.05. 14:11

Sziasztok!
Nagyon beindultak az agytekervényeim az itt kapott tanácsoktól. :lol:
Van egy (lehet, hogy nagyon gyökér) kérdésem: a mount vízszintezése mennyire létfontosságú mozzanat? Ez érdekes lesz számomra ha kicserlélem az alu lábakat fára, de az oszlop állványnál is. A kert persze nem vízszintes. A pólusra állásnál, illetve a mechanika terhelésénél ez mennyire gond?
Köszönöm: Frigyes
Üdv: Frigyes
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.04.05. 17:25

Frigyes írta: a mount vízszintezése mennyire létfontosságú mozzanat?


Egyáltalán nem fontos a vízszintezés – ha pólustávcsővel állítod be a mechanikát. A kert, de az állványfej is állhat akár 45 fokos szögben is, a pólustávcsővel akkor is be tudod lőni a szükséges irányt. Persze a csavarokkal történő beszabályzás ilyenkor kissé elbonyolódik az égtájakkal nem párhuzamos állítási irányok miatt, de az ember hamar alkalmazkodik, és a végén nem okoz különösebb problémát a célozgatás.

Egész más a helyzet, ha nem pólustávcsövet használunk, hanem a távcsőben látott kép elmozdulása alapján pontosítjuk a pólust. Ekkor nagyon lényeges, hogy minél közelebb legyen az elméleti vízszinthez az állvány-alaplemez, ugyanis annak pontossága határozza meg az iterációk számát, azaz hogy hányszor kell ismételni a beállítási eljárásokat. (Ugyebár a nem tökéletes vízszintesség esetén ezek egymás hatását kis mértékben elhúzzák, elrontják.)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.04.05. 17:34

Frigyes írta: a mount vízszintezése mennyire létfontosságú mozzanat?


Egyáltalán nem fontos a vízszintezés – ha pólustávcsővel állítod be a mechanikát. A kert, de az állványfej is állhat akár 45 fokos szögben is, a pólustávcsővel akkor is be tudod lőni a szükséges irányt. Persze a csavarokkal történő beszabályzás ilyenkor kissé elbonyolódik az égtájakkal nem párhuzamos állítási irányok miatt, de az ember hamar alkalmazkodik, és a végén nem okoz különösebb problémát a célozgatás.

Egész más a helyzet, ha nem pólustávcsövet használunk, hanem a távcsőben látott kép elmozdulása alapján pontosítjuk a pólust. Ekkor nagyon lényeges, hogy minél közelebb legyen az elméleti vízszinthez az állvány-alaplemez, ugyanis annak pontossága határozza meg az iterációk számát, azaz hogy hányszor kell ismételni a beállítási eljárásokat. (Ugyebár a nem tökéletes vízszintesség esetén ezek egymás hatását kis mértékben elhúzzák, elrontják.)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.04.05. 17:35

Bocs a duplázásért, akadozik a fórummotor.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”