EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.10. 20:59

Sziasztok!

Ma megvettem végre a kiszemelt új távcsövement, egy SkyWatcher 114/900-ast EQ2 mechanikával. Nagyon mutatós darab, alig várom hogy élesben is kipróbálhassam.
Azonban ilyen mechanikát most látok életemben először. A leírás alapján összeraktam, szerintem sikerült is, ki is van egyensúlyozva ahogy az le van írva. Viszont van pár dolog ami nem tiszta.
1. Alul van egy kis fém karocska, ami az RA tengelynél a fém tekerő belső felén van, de látszólag az semmit sem csinál. Egy lapos kerek valami az egyik végén kis karocskával. Ennek mi szerepe van?
2. Nagyon nem vágom az R.A skála használatát. Van egy kis rögzítő csavar, ha ezt kiengedem akkor szabadon tekerhető a skála. Ha meghúzom akkor pedig az RA tengelyen mozgatva a távcsövet a skála és a kis jelzőpöcök együtt mozog. Nem úgy mint a másik skála, ott elforgatásnál a mutató mutatja a fokot. De itt nem.
Hirtelen ezek merültek fel. Továbbá majd a sarkcsillagra állás lesz még egy érdekes dolog, hogy azt pontosan hogyan is kell.
Esetleg nincs valahol egy részletes "szájbarágós" leírás hogy ezek hogy működnek, illetve hogy kell beállítani a dolgokat? A leírás eléggé szűkszavú sajna.
Később szeretnék majd venni hozzá óragépet is (EQ2 léptetőmotoros vezérlés), így gondolom nem árt jól megtanulni a távcső beállítását hogy minden jól működjön. De gondolom elsőként a kézi módszert kellene elsajátítanom, azaz hogy a tárcsák segítségével a keresett objektumot meg is találjam. :)

Bocs ha hülyeségeket írok, de eddig egy házi építésű 100/777-es Newtonnal szórakoztam Dobson talpon, sosem volt a kezemben ilyen precíz mechanika. :)

Apropó a régi Newtonom eladnám, nem tudom mennyit érhet vajon. Nem a legjobb távcső, viszont a tükrök, főleg a főtükör nagyon jó!! Zsámba Pityunak hála. Szóval mennyit érhet? Esetleg ha valakit érdekel viheti (okulárokat nem adok hozzá, azokat megtartom, lévén Plössl, és ami a SkyWatcherhez van azok annyira nem jók ahogy hallom).

Köszi
Üdv
Laci
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.11. 06:53

Az első kérdésemre közben azt hiszem megvan a válasz. Egy youtube videón láttam az EQ2 vezérlő felszerelésénél, hogy az a kar a motort leoldja a rendszerről. Ha minden igaz. :)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.05.11. 13:51

Szia Laci!

Igen,jól gondolod a kis kar amit kérdeztél arra szolgál.

A másik kérdésedre nekem az a válaszom,- bár lehet,hogy furán hangzik ,- hogy én nem is merek embert aki a RA ,DEC. skálák beállítása alapján keresné meg az objektumokat....

Akkor mi a megoldás,hogy kell beállítani a mechanikát???

Pólusra kell állni a mechanikával.Tehát találsz egy fokskálát a mechanika fejen oldalt.
Ezen be kell állítani a pólusmagasságot,amit kb. 47 fokra állíts be a vízszintestől,ez magyarországon megfelel vizuális megfigyeléshez,kb. ilyen magasan látszik a Sarkcsillag Magyarországon.
Ezután tudnod kell,hogy melyik a Sarkcsillag,majd a Sarkcsillag irányába kell állítanod a tengelyt és kész a pólusra állás.
Ha jól álltál pólusra,azt onnan tudod,hogy ezek után csak az RA. tengellyel kell után állítanod a műszert.

Ha még van kérdésed tedd fel!
Szerencsés beállítást és pólusra állást kívánok!!

Baráti üdv:Laci
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.05.11. 14:14

Szia Laci!

Ami még eszembe jutott,hogy meg kell tanulni tájékozódni az égen.
Valamint hogy nappal a kereső távcsövet párhuzamosítani valami tereptárgyon,villanyoszlop teteje ,kémény stb.
Ehhez lehet,hogy kell némi szigetelőszalag,mert a 114/900-as keresője abba a kategóriába esik,hogy ez nem is lesz olyan egyszerű.Lehet,hogy csak a Hold és a fényesebb bolygók,csillagok fognak látszani benne,ezért akár lecserélése is szükségessé válhat.
Vagy egy kb. 10X50-es binokulárt javaslok,így viszont meg kell barátkozni azzal,hogy a két műszerben nem egyforma állású képet fogsz kapni.

A mechanika beállításokkal kapcsolatban küldök 1-2 angol nyelvű videót.
EQ mechanika pólusra állítás, távcső kiegyensúlyozás stb.

https://www.youtube.com/watch?v=plx6XXDgf2E

https://www.youtube.com/watch?v=F7HVDKAZ6eM

Skálák alapján való beállítás:https://www.youtube.com/watch?v=geQszAVWMok

Remélem tudtam segíteni.

Laci
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.11. 22:17

Köszi Laci a videókat és a magyarázatot!

A videók is sok mindent elmagyaráztak, kezdem felfogni az EQ működését, elvét. Az utolsó videóból az is kiderült hogy tulajdonképpen az RA és deklinációs skálák semmire sem használhatók. :D

A kereső. A párhuzamosítás tiszta ügy, bár még nem jutottam oda hogy meg is csináljam. Viszont a szigetelőszalag dolgot nem értem. Itt mire gondolsz?

Még nem próbáltam mire képes ez a keresőtávcső, de azt már több helyről is hallottam, hogy majd nem árt cserélni, mert nem sokat ér. :) Binokulárt nem nagyon szeretnék. A red dot-ról mi a vélemény? Láttam róla videót, így a villogó piros pont középen tényleg segíthet. Bár nem olcsó, és ahogy látom ezek nagyítás nélküliek (vagy csak az amit a tavcso.hu-n látok?)

A régi távcsövem tényleg csak egy játékszer volt a dobson talpal. Most kezdek rájönni, hogy mi mindenről lemaradtam eddig. :) Nem is csoda hogy nem nagyon tudtam vele észlelni. :)

Köszi
Üdv
Laci
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2016.05.12. 00:12

Sziasztok!
Segítségeteket kérem prizmasínt szeretnék EQ5-ös mechanikához csináltatni és a méreteit szeretném megtudni. Aki csinált/atott már vagy tud nekem segíteni ebben kérem ossza meg velem az információt. A gyárilag EQ5-höz járó mellé szeretnék még egyet, hogy gyorsan tudjak távcsövet cserélni, ha szükséges.
Előre is köszönöm!

Remélem jó helyre írok, ha nem akkor moderátor helyezze át, ha kell...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.05.12. 06:08

Szia Péter!

Nem tudom, hogy nézted e a gyári prizmasíneket, amelyek beszerezhetők a távcső forgalmazóknál? Az ára miatt döntenél úgy, hogy inkább a házi kivitelezést választanád? Nem biztos, hogy olcsóbb lesz a kisipari termék... de ha mégis e mellett döntesz, akkor a kivitelezés lebonyolításában tudok segítséget nyújtani. Mielőtt meghoznád a végső döntést, járj egy két kört a távcső forgalmazóknál az árak/méretek kapcsán. Címüket, elérhetőségeiket a honlapjaikon megtalálod.

http://www.tavcso-mikroszkop.hu/
http://www.tavcso.hu/

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.05.12. 08:18

m4k3r írta: A gyárilag EQ5-höz járó mellé szeretnék még egyet, hogy gyorsan tudjak távcsövet cserélni, ha szükséges.


Lehet valamit nem jól értek, de ha már van egy gyári sined, akkro arról le tudod venni a méreteket.
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.05.12. 10:33

Uraim sok helyen olvastam bevetettem a keresőt is de nem talaltam választ. Lehetségesvalahogy kettengelyes motorizálástelkövetni egy Soligor SkyView 3 mechanikán? Nekem teljesen megfelel a mechanika nem szeretnek emiatt másikatvenni...
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2016.05.12. 14:21

Nekem is ilyen mechanikám van és most lettem kész az RA tengely motorizálásával. Csak a lomosdobozokból kitermelt alkatrészek felhasználásával készült, volt vele munka de nem megoldhatatlan. Másik tengelyre nem tervezek hajtást. Ha érdekel tudok fotókat küldeni.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”