EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.14. 16:31

Nagyon pipec és hasznos, gratulálok hozzá!
Hogyan állítod pólusra?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.14. 17:39

Ha megteheted anyagilag, a DRV vezérlőt cserélheted pontosabb járást adó típusra, ami lábkompatibilis vele :

https://www.aliexpress.com/item/TMC2100 ... 26971.html

A távcsövet hogy lehet rátenni ?

Gratula, első osztályú. :)
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2018.08.14. 19:54

Köszönöm! Nem kevés munka volt vele.
A pólusra állás nem egyszerű. Először az iránytűvel beállítom É-D irányba, majd a 3 lábat addig csavargatom, míg a szintező a kívánt szöget el nem éri. Ha teljesen vízszintre állítom, akkor a "rekta" tengely 47°-ra mutat. A szintezőn negyed fokos beosztás van, és összesen ±2 fokkal lehet játszadozni. Nyilván nem lesz olyan pontos, mint egy pólustávcsővel beállított eq-mechanika, de azért némi tapasztalattal beállítható úgy, hogy arra a 70 percre látómezőben maradjon a objektum.

A motorvezérlőt külön köszönöm! Nem ismertem ezt a típust, de majd rendelek belőle.

Nekem a Dobson-zsámolyon is saját tervezésű, és ehhez készült a platform felső lapja is, de bármilyen más zsámoly is rárakható 250mm-es tükörátmérőig. Egész egyszerűen csak rá kell rakni a zsámolyt. A középső összefogó csavar, és az egyik láb van illesztve, ez is csak azért, hogy középen legyen a zsámoly. Stabilitásban ugyan az, mint a zsámoly önmagában.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.14. 20:41

Szívesen, no majd én is összebarkácsolok egy ilyet mindenképp, nagyon jó ez.

A motorvezérlőt azért ajánlom, mert az a féle nagyon egynletes lépéseket generál, ha youtube-on rákeresel, ezeket hasonlítva meglátod majd.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.15. 12:13

A masszív alaphoz meg is van az ötlet, mosógép nehezék pont jó lesz a célra, pont elég nagy is, súlyos is, csak a kör alakokat kell majd kimarni, meg egyéb apróságokat.
20180815_111513.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.08.15. 18:28

tobe_ írta:
2018.08.15. 12:13
A masszív alaphoz meg is van az ötlet, mosógép nehezék pont jó lesz a célra, pont elég nagy is, súlyos is, csak a kör alakokat kell majd kimarni, meg egyéb apróságokat.

20180815_111513.jpg
lehet, hogy jobb lenne egy sírkövestől rendelni kívánt méretben, a gránit mégiscsak szebb, mint egy cementöntvény
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2018.08.21. 23:06

csakb írta:
2011.04.04. 21:07
Szia!
Gobe írta:Ez normális, vagy érdemes valami jobb minőségű anyaggal újra zsirozni? Utóbbi esetben van valami jól bevált anyag?
Nem, nem normális, az EQ-kból mindenképp érdemes kimosni a régi zsírt és normálissal pótolni ezt a kínai borzalmat.

Én pont a múlt héten tettem ezt meg, pont az EQ-2-mmel. :)

Csavarhúzók és (ha jól emlékszem) 14-es csőkulcs kell a szétszereléshez. Ezutóbbival a RA-tengelyt rögzítő anyát lehet kicsavarni, ami egy ragasztott, műanyag lap alatt lapul a tengely alján.

A ragacsos trutyit folttisztító benzinnel és ecsettel mostam le, aztán száradás után bekentem általános célú SKF csapágyzsírral (LGMT 3, ha jól emlékszem). De gyanítom, hogy bármilyen, általános gépzsír csak jobb lehet, mint az a ragadós takony.

Azóta finoman mozog mindkét tengely, és nem ragad sehol a mechanika. :)
Ég és föld a különbség, olyan mintha egy új mechanikám lenne. :)
Igen, mindenképp megéri átzsírozni! Külföldi fórumokon javarészt a "superlube" nevű zsírt ajánlják. Ez teflont tartalmú.

Más... Végre sikerült kiderítenem mi volt a baja a vezetésemnek. A dec tengelyem amikor "kiszedtem a holtjátékot, eléggé szorult.. Pláne hogy egy 150-es makszutov newton pakoltam rá, 8.5 kilóval. Most viszont sikerült úgy belőnőm, hogy elég könnyen mozog, de holtjáték se nagyon van. Lővöm is az M13-at! :D
vezet2.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Alc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018.09.05. 11:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Alc » 2018.09.05. 11:54

Sziasztok!

Adott egy SW EQ5 mechanika szíjhajtásra átalakítva EQ3 goto upg kit motorvezérlővel.
Az eq3 goto motorjait cseréltem nagyobbakra (lent az adatok a motorokról, a fogaskerekekről és a szíjakról).
Működik a mechanika, viszont csillagsebességnél ugye gyorsabban megy, ezért EQMOD-al vezérlem, mert ott be lehet állítani egyéni sebességet is (jelenleg még kézivezérlőn keresztül PC DIRECT módban teszem ezt).

Megpróbáltam kiszámítani az EQMOD egyéni mechanika adatait, hogy csillagsebességgel kövessen.
http://eq-mod.sourceforge.net/reqindex.html

Kicsi fogaskerék: GT2 16 fog -
Nagy fogaskerék: GT2 48 fog -
Szíj: GT2 6mm - 75 fog - 150mm hossz
Motorok:
- Bipoláris hibrid léptetőmotor 4 kivezetéses
- Fázis áram: 1,68A
- Fázis feszültség: 3,4V
- Lépés szög: 1.8°
- Nema17, 42,3 x 42,3 x 48mm
- Tengely átmérő: 5mm
- Tartónyomaték: 0.5Nm

Képen a számolgatásom. Jól számoltam, vagy valamit kihagytam? Esetleg rossz az egész számolás?
Elméletileg a pirossal jelölteket kell beírnom az EQMOD egyéni mechanika adataihoz.
Mondjuk a Tracking offset-hez nem tudom, kell-e valami, vagy marad a 0?!
Kipróbálni még nem tudtam, mert még mindig felhősek az éjszakák.
Előre is köszönet a válaszért.

336171030394341811.jpg

szerk:

Sajnos nem jött össze, még így is siet csillagsebességnél.
Próbáltam különböző értékekkel, de nem jött össze. Úgy jó ha egyéni értéket állítok be (RA=9,101067).
Lehet, hogy a kézivezérlő zavar be neki. Következő lépés egy EQDIR adapter lesz, talán azzal működik rendesen.
eq.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
laszlo.gyihor
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2017.03.20. 22:29

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: laszlo.gyihor » 2018.09.07. 09:18

Sziasztok!

Új távcsőépítő és hozzászólóként fordulok az öreg rókákhoz. :)
Épülőfélben van egy ~150/930-as Newton távcsövem. A terv az hogy vizuális megfigyelésre kívánom használni, egy Dobson stílusú mechanikával (rétegelt lemez állvány, teflon csapágyazás) viszont ha már úgyis fűrészt kell ragadni, a kényelem okán parallaktikus patkó mechanikát csinálnék (ld.: https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-8 ... 267433ab-c )
Ollókaros , finommenetes orsóval a rektatengelyen így a finommozgatás is relative egyszerűen megoldható lenne.
Hazai amatőrök között van-e tapasztalat a patkómechanikát illetően?

Köszi,
Üdv.: Laci
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.09.07. 09:35

laszlo.gyihor írta:
2018.09.07. 09:18
Hazai amatőrök között van-e tapasztalat a patkómechanikát illetően?
Üdv a klubban! :D

Sári Pali (a Fornax-ok gyártója) már készített ilyet.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”