EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Benga
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.08.24. 17:09

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Benga » 2013.08.25. 07:27

Sziasztok!

A ködös novemeberre tervezem az EQ5-ös mechanikám szétszedését-tisztítását és a gyári csapágy cseréjét.A forumon rengeteg hasznos kép és leírás segített így bele is merek vágni.Egy dolog nem tiszta ebben kérnék egy kis segítéséget,ha az uj csapágyat megveszem és az ha vastagabb mint az elődje akkor a csigakerék belső részét kell esztergálni egy szakembernek?Nincs olyan csapágy amelyiken semmilyen beavatkozást nem kell csinálni még is jobb mint az elődje?

Más:A polusmagásállító csavar tekerésével a fej mozgatható-engem az érdeklne amikor az tekerem pontosan mi is történik belül,itt is valami csigakerekes áttétel van vagy ezt teljesen másképp oldották meg.

Előre is köszönöm!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.25. 11:08

Benga írta:Sziasztok!

A ködös novemeberre tervezem az EQ5-ös mechanikám szétszedését-tisztítását és a gyári csapágy cseréjét.A forumon rengeteg hasznos kép és leírás segített így bele is merek vágni.Egy dolog nem tiszta ebben kérnék egy kis segítéséget,ha az uj csapágyat megveszem és az ha vastagabb mint az elődje akkor a csigakerék belső részét kell esztergálni egy szakembernek?Nincs olyan csapágy amelyiken semmilyen beavatkozást nem kell csinálni még is jobb mint az elődje?


Erre bővebben reagálnék. A régebbi (fekete) EQ-5-ösben bénább volt a gyári csapágy, a fehérben már jobb minőségű van. Mielőtt csípőből kivágod a gyárit, előbb nézd meg, érdemes-es.
Amúgy ezt írják cserecsapágynak: 51107 A és ZKL gyártmányú
Itt elolvashatod részletesebben:
http://www.andromedaegyesulet.hu/zsamba ... titas.html

Benga írta:Más:A polusmagásállító csavar tekerésével a fej mozgatható-engem az érdeklne amikor az tekerem pontosan mi is történik belül,itt is valami csigakerekes áttétel van vagy ezt teljesen másképp oldották meg.
Előre is köszönöm!


A pólusmagasság állító csavarok a világ legprimitívebb módszerével vannak kitalálva. A mechanikában van egy fül. Ennek egyik oldalát az egyik csavar támasztja a másik oldalát a másik csavar támasztja. Ha állítani kell a póluson, az egyik csavart kijjebb tekered, a másikat bejjebb, így a köztük lévő fül
elmozdul, a mechanika meg a tengelye körül elfordul.
begyowsky
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2013.02.22. 15:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: begyowsky » 2013.09.08. 18:38

Segítség!

Mivel Isten kegyelméből 180 cm magasra sikerült kifejlődnöm, ezért az a problémám, hogy alacsony a háromláb. Ha valami zenithez közeli objektumot kukucskálok, akkor a refraktorom vége az okulárral annyira alacsonyra kerül, hogy két-három percnél tovább nem tudok fölé görnyedni, arról nem is beszélve, hogy a keresőtávcsőhöz jóformán alá kell feküdnöm a műszernek.
Nincs valakinek ötlete, hogy lehetne ezt megoldani?
Bocs, ha rossz helyre írtam, ez tűnt a legkézenfekvőbbnek.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.08. 19:04

begyowsky írta:Segítség!

Mivel Isten kegyelméből 180 cm magasra sikerült kifejlődnöm, ezért az a problémám, hogy alacsony a háromláb. Ha valami zenithez közeli objektumot kukucskálok, akkor a refraktorom vége az okulárral annyira alacsonyra kerül, hogy két-három percnél tovább nem tudok fölé görnyedni, arról nem is beszélve, hogy a keresőtávcsőhöz jóformán alá kell feküdnöm a műszernek.
Nincs valakinek ötlete, hogy lehetne ezt megoldani?
Bocs, ha rossz helyre írtam, ez tűnt a legkézenfekvőbbnek.


Üdv!
A megoldást úgy hívják, hogy észlelőszék, és zenittükör.

(Nem is vagy magas )
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.09.08. 19:07

Kis segitseg lenne, ha irnal a muszerrol es a mechanikarol is.

Pl. EQ6-hoz kaphato toldat, amely a haromlab es a mechanikafej koze illesztve megemeli a rendszer magassagat (http://www.firstlightoptics.com/skywatc ... -tube.html)
De akar egy allithato magassagu eszleloszek is megoldas lehet.

--mpt
begyowsky
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2013.02.22. 15:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: begyowsky » 2013.09.08. 19:24

Köszi!
De az én hülyeségem, hogy nem írtam oda, hogy zenittükröt használok... most pirulok.
Szóval kisszék :)
Ki fogom próbálni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.09.08. 19:30

begyowsky írta:... alacsony a háromláb. ...


Egy háromláb sohasem lehet elég alacsony. Minél alacsonyabb, annál stabilabb, és annál jobb.
Eszedbe ne jusson emelni rajta!

Inkább ülj egy sámlira.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.08. 19:34

begyowsky írta:Köszi!
De az én hülyeségem, hogy nem írtam oda, hogy zenittükröt használok... most pirulok.
Szóval kisszék :)
Ki fogom próbálni.



Létezik állítható magasságú észlelőszék is, de már egy kisszék is csodát tesz. Sokkal kényelmesebb ülve észlelni, nem imbolyog az ember feje, nem fáraszt a görnyedés, én bevezettem. Ha valami nagyon magasan van a sámlihoz is, akkor egy polifoam térdeplő is segíthet, ilyet a kerti szerszámok között árulnak.
begyowsky
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2013.02.22. 15:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: begyowsky » 2013.09.09. 18:15

Köszönöm mindenkinek. Ebből valószínűleg horgász-szék lesz, az észlelőszék kissé drágának tűnik. De azért megfontolom.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.09.16. 22:52

EQ2 mechanikán azt mi okozhatja ha RA tengelyen nehezen tudom finom állítani? A másik tengelyen tök könnyen nagyot mozdul, ezen nehézkesen és félek erőltetni. Mikor behoztam rájöttem hogy fordítva tettem fel a tubust, visszafordítottam, próbáltam jobban egyensúlyba hozni, segített, de még így is van ahol kicsit nehéznek érzem vagy mintha egy darabon nem reagálna - tegnap mint ha nem lett volna ilyen. Még kezdő vagyok és aggódom nehogy kárt tegyek benne... Köszönöm a segítséget.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”