EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.05.27. 15:23

Arpstronomer írta:... nem jövök rá, mit is akar jelenteni. ...


Pedig le vagyon írva, itt (csak rákerestem a gugliban):
http://www.skywatcher.com/swtinc/customer_support.php?class1=1

>> SYSCAN FIRMWARE V3.35 ( size:404KB )
Notes: The polar (re-)alignment function has been improved with a new polar alignment algorithm. Regarding the modifications in detail, please see the included release note. This firmware also works with AZ goto and DOB SynScan goto mount. Please also download SYNSCAN INSTRUCTION MANUAL for reference.

A Manual-ban pedig:

6. Display Polaris Position
This step applies to an equatorial mount only.
• The LCD screen will display “Polaris Position in P.Scope = HH:MM”. It tells the orienta-
tion of Polaris in the polar-scope’s FOV. User can imagine the large circle in the FOV
of a polar-scope as a clock’s face with 12:00 at the top, and put Polaris at the “HH:MM”
position of the large circle when using a polar-scope to do the polar alignment. Press
ENTER key to confirm and proceed to the next step. Press ESC key to return to the pre-
vious step.

• The LCD screen will display “Hour Angle of Polaris = HH:MM“. Press ENTER key to
confirm and proceed to the next step. Press ESC key to return to the previous step


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.05.27. 15:29

mpt írta:Ezek alapjan ugy tunik, az elso a polustavcsobe nezve egy szamlapot elkepzelve segiti a Polaris beallitasat, a masodik pedig a valodi oraszoget adja meg. Szerintem az elso az erdekes.


Nekem is ez a véleményem (a szövegből ez derül ki), de azt nem értem, hogy a két érték között miért nem pontosan 6 óra a különbség (hanem 6:55)???

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.05.27. 15:46

Attila írta:
mpt írta:Ezek alapjan ugy tunik, az elso a polustavcsobe nezve egy szamlapot elkepzelve segiti a Polaris beallitasat, a masodik pedig a valodi oraszoget adja meg. Szerintem az elso az erdekes.


Nekem is ez a véleményem (a szövegből ez derül ki), de azt nem értem, hogy a két érték között miért nem pontosan 6 óra a különbség (hanem 6:55)???

MDA


Nem biztos, hogy pontosan idéztem fel az értékeket, de...elvileg miért kellene pont 6 óra különbségnek lennie? Az első csak egy vizuális megfigyelésből adódó adat, a pólustávcső nézőpontjából. De mindenképpen hasznos volt, köszönöm nektek! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.05.27. 15:57

Arpstronomer írta:... elvileg miért kellene pont 6 óra különbségnek lennie? ...


Valóban nem állandó a különbség.

A pólustávcsövön keresztülnézve 12:00 van fölül, míg 6:00 lent (ezt az "óralap-szerű" tájolást kéri a szöveg), ami azt jelentené, hogy a Sarkcsillag 12 óra alatt kerüli meg a pólust, ami nyilvánvalóan nem igaz (hiszen cca. 24 óra alatt megy körbe).

Tehát az első érték fele olyan lassan "ketyeg", mint a második értéke (az óraszög, ami valós időben jár) - azaz folyamatosan változik a különbségük.

Jó, hogy rákérdeztél, mert így legalább kénytelen voltam alaposabban belegondolni...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szucs_g
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.12.12. 19:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: szucs_g » 2013.07.26. 16:04

Segítségetek kérem. Első generációs Synscan elektronikám megadta magát. 600 és 800-as csillagsebességnél röviddel az indulás után kerregni kezd. Azt hittem az Ep6 megszorult, de nem. Kivettem a motorokat, terhelés nélkül is produkálja. Privátban kérnék segítséget: szucs_g@citromail.hu . Hétfőn ránéz egy szerelő scoppal. Ötlet? Gábor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.07.27. 12:12

szucs_g írta:Segítségetek kérem. ...


Levél ment.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2013.07.29. 10:48

szucs_g írta: Ötlet?

Próbáltad másik tápegységgel is? A motorok, különösen nagy sebességeknél, nagy áramokat vesznek fel, könnyen lehet, hogy a tápellátás nem bírja már szuflával. Ha ezek után is fennáll a probléma, akkor elkók ellenőrzése/cseréje jöhet még szóba a komolyabb hibakeresés előtt. Reméljük, nem motormeghajtó IC-probléma.
NViktor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.08.02. 18:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: NViktor » 2013.08.02. 18:30

ÜDVÖZLÖK MINDENKIT!!!
Én azért regisztráltam be ide magam,mert lencsét szeretnék csiszoltatni egy '70 évek beli Beroflex 500mm-es objektívhez!! Ha esetleg valaki itt foglalkozik ilyennel,vagy tudja hogy ki az aki ezen az oldalon vállal ilyet,legyen szíves a (nacsaviktor@gmail.com) címre ezt nekem jelezni!! Előre is köszönöm!!!!

Szeretnék éjszakai képeket készíteni,csillagos égboltról,felkelő holdról,és a már teljesen az eget bevilágító magasan járó holdról is. Ehhez szakmai fotózási technikai tanácsokat is nagyon szívesen elfogadok. Ha van rá itt mód,akkor teszek majd fel képeket, és minden építő kritikát szívesen fogok látni hozzá!!!!

Nagyon remélem sikerrel járok!!
Mindenkinek szép hétvégét!!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.08.02. 18:44

NViktor írta:... Én azért regisztráltam be ide magam,mert lencsét szeretnék csiszoltatni egy '70 évek beli Beroflex 500mm-es objektívhez!! ...


Rossz topic-on landoltál! Ez EQ mechanikás fórum, és a mechanikában nincs lencse.
Nyugodtan nyiss egy lencse-csiszolósat a távcsőépítési témán belül.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szucs_g
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.12.12. 19:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: szucs_g » 2013.08.02. 21:40

tordaitom írta:
szucs_g írta: Ötlet?

Próbáltad másik tápegységgel is? A motorok, különösen nagy sebességeknél, nagy áramokat vesznek fel, könnyen lehet, hogy a tápellátás nem bírja már szuflával. Ha ezek után is fennáll a probléma, akkor elkók ellenőrzése/cseréje jöhet még szóba a komolyabb hibakeresés előtt. Reméljük, nem motormeghajtó IC-probléma.


No. Elko elment vadászni... 85 oC-ra tervezetten nem bírta a nyarat. Sajna magával húzott egy sfotki-t meg egy ellenállást. Jó barátom rájött a kehéjére, de lenne kérdése. Bevágom azt ide. Szépen kérlek, ha teljesíthető válaszolj rá, látom értesz az elektronikához.

"Rárajzoltam, hogy milyen adatokra lenne szükség:

- A képen benyilatott R42 ellenállás értéke (most csak én raktam rá egy 7k5 -
t, hogy ki tudjam próbálni.
Kicsit csálén néz ki, de nem találtam hirtelen normális méretű ellenállást :))

- Illetve a berajzolt 2 pont közötti feszültség,

Az LT1171 2 visszacsatoló ellenállása az R43, R42. Ezek határozzák meg a
kimenő feszültség értékét, amit a jelzett pontok között kell mérni.
Valószínű 24-28V körül kell lennie, de azért jó lenne pontosan tudni az
eredeti értékeket."

http://www.csillagvaros.hu/index.php/ga ... toid=13283

Köszönettel: Szücs Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”