Go to betanítása nappali égen

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2011.01.09. 18:59

Üdv

Gondolom sokakat érdekelne a témában megjelölt lehetőség, viszont nem találtam ezzel kapcsolatos anyagot a neten, tudna valaki segíteni?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2012.03.25. 09:10

Sziasztok!

Sikerült azóta megoldani a problémát, mert engem is érdekel a dolog.
üdv. Gabó
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.25. 16:46

gabo67 írta:Sikerült azóta megoldani a problémát, mert engem is érdekel a dolog.

Te milyen módszert használsz és milyen mechanikán?

Egy megoldás lehet, hogy az ember nagyjából pólusra áll, majd rágotozik a Napra. Mivel nem biztos, hogy pontos a pólusraállás eltérés lehet. Ekkor a mechanika vízszintes és függőleges irányba állító csavarjait az ember úgy állítja, hogy ott legyen a távcső látómezejében a Nap.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2012.03.27. 07:35

SzarkaLevente írta:
gabo67 írta:Sikerült azóta megoldani a problémát, mert engem is érdekel a dolog.

Te milyen módszert használsz és milyen mechanikán?

Egy megoldás lehet, hogy az ember nagyjából pólusra áll, majd rágotozik a Napra. Mivel nem biztos, hogy pontos a pólusraállás eltérés lehet. Ekkor a mechanika vízszintes és függőleges irányba állító csavarjait az ember úgy állítja, hogy ott legyen a távcső látómezejében a Nap.


Én egy Vixen GP mechanikát kívánok majd a nyári hónapokban alkalmassá tenni go to vezérlésre. Mivel még ilyen rendszerem nem volt, ezért ezzel kapcsolatban nincs is semmi féle tapasztalatom. Szerintem is az általad felvázolt út lesz a járható.
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.04.01. 19:47

Hello!

Nekem egy Skywatcher Az goto mechanikám van, és érdekelne a betanítás nappali égen. Szoktam a napfoltokat nézni, de eddig csak annyit tudtam kihozni belőle, hogy a napot a Merkúr bolygónak veszem a betanítás során, így kicsit tovább van a látómezőben. Az előző mechanikám egy Celestron Slt goto volt, ott volt lehetőség a napot kiválasztani, és a követés sokkal pontosabb volt, ellenben itt van olyan funkció, hogy épp hány fok a hőmérséklet észlelés közben, teljesen értelmetlen funkció. :roll: Kicsit csalódás a Skywatcher Az goto idáig. A kézivezérlő frissítve van a 3.07-es firmware-el, de nem vettem észre változást. Van valakinek ötlete, mit lehetne tenni? Már gondoltam rá, hogy az Slt firmjét kellene rá tölteni. De nem vagyok benne biztos, hogy túlélné a beavatkozást a rokonság ellenére. :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.01. 20:09

Lehet, hogy lemaradtam valamirol, de minek nappal goto?

--mpt
stirlitz
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2011.05.17. 19:23

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: stirlitz » 2012.04.01. 20:31

Én arra keressek valami megoldást, hogy pontosabban kövesse a Napot. Kicsit félreérthető voltam, elnézést. :oops: Állandóan kiesik a látómezőből. Nagyon rövid idő alatt, 2perc elég hozzá. Hiába állítom be, hogy solaris sebbességel kövessen, bármit teszek, képtelen a pontos követésre. Ha a Napot Merkúrnak hazudom neki, akkor javul a helyzet, már percekig képes a látómezőben tartani. Ez nem akkora gond, ha valaki csak vizuálisan észlel, de én a rajzkészségem a napfoltokon finomítom/gyakorlom, és nagyon zavaró az állandó és nagyobb nagyításon gyakori korrigálás a kézivezérlővel.


(Azért idegesít, mert amúgy nagyon pontos a mechanika éjszaka goto közben. Ott képes a hosszútávú követésre, és pontosan rááll a kiválasztott látnivalóra. De a nappali éggel nem tudd mit kezdeni. Gondolom, ha még éjjel betanítanám, és úgy hagynám nappalra más lenne a helyzet, de erre nincs lehetőségem. Ha napközben kiviszem mert éppen lett kis szabadidőm, és rajzolnék, akkor gondban vagyok.)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.04.02. 10:06

Csináld azt, hogy este felállítod a 3 lábat, jól pólusra állsz vele, és utána
megjelölöd a talajon valamivel (botokkal, szigetelőszalaggal, vagy bármivel)
hogy pontosan hol volt felállítva az állvány. Ha reggel jössz, csak pontosan
oda kell tenni a cuccot, hol tegnap megjelölted.
Ettől még persze az agya nem fogja tudni, hogy mi merre van, de
legalább pólusra leszel állva.

Ezenfelül:

Vannak olyan (goto) mechanikák , ahol kikapcsolás előtt megjegyzi
a kalibrálásokat, így legközelebb nem kell újra ráálnni a csillagokra, az utolsó beállításokkal dolgozik.
Sztem neked is van ilyened, keresd meg a menüben.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.04.02. 10:13

Kukac írta:Csináld azt, hogy este felállítod a 3 lábat, jól pólusra állsz vele, és utána
megjelölöd a talajon valamivel (botokkal, szigetelőszalaggal, vagy bármivel)
hogy pontosan hol volt felállítva az állvány. Ha reggel jössz, csak pontosan
oda kell tenni a cuccot, hol tegnap megjelölted.
Ettől még persze az agya nem fogja tudni, hogy mi merre van, de
legalább pólusra leszel állva.

Ezenfelül:

Vannak olyan (goto) mechanikák , ahol kikapcsolás előtt megjegyzi
a kalibrálásokat, így legközelebb nem kell újra ráálnni a csillagokra, az utolsó beállításokkal dolgozik.
Sztem neked is van ilyened, keresd meg a menüben.

Azimutális mechanikája van, ennél a pólusraállás nem értelmezhető. A Celestronok tudnak hibernálni, azonban ennek feltétele hogy utána nem mozdítod el.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Go to betanítása nappali égen

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.04.02. 11:04

SzarkaLevente írta:Azimutális mechanikája van, ennél a pólusraállás nem értelmezhető. A Celestronok tudnak hibernálni, azonban ennek feltétele hogy utána nem mozdítod el.


jaj, azt hittem az "Az" itt nevelő, de újraolvasva melléknév.
Elnézést!
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”