Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 17:52

Alapvetően a Losmandy átgondolt láb-megoldása miatt, ötletadás céljából indítottam ezt a topic-ot, és nem versenyeztetni akartam a Losmandy-t... Ezért, ha már méregetés lett belőle, mielőtt bárki megvádolna: semmilyen anyagi érdekem nem fűződik a Losmandy-hoz, pusztán egy nagyon jó, bár nem hibátlan, de a kínai vacakokat jelentősen meghaladó minőségű (de elfogadható mértékben drágább) mechanikának tartom.

A Fornax-okat nem különben; valóban robusztus, megbízható cuccok, ráadásul a nagyobb terhelhetőségű példányai viszonylag versenyképes áron is kaphatók a minőségi nyugati darabokhoz képest. Jelenleg azonban a kis-közepes kategóriában a GM-8 és a G-11 egyértelműen beelőzött a tudás/ár hányados tekintetében. A számok érzelem-mentes, makacs dolgok... Ráadásul az új vezérlését az a Jerry Hubbell készítette, aki a TDM-et tökre széttesztelte az USA-ban (azóte leszerződőtt az Explore Scientific-kel, és ott dolgozik); rendkívül precíz embernek ismertem meg (és igen jó véleményt írt róla... :) ).

Természetesen mindkét konkurens mechanika típus - minden erénye mellett - rendelkezik egy-két hibával is (saját tapasztalatból eredően állíthatom, próbáltam, használtam).

Pl. a Losmandy pólusra állításra használt mechanizmusainak nem jelentéktelen holtjátéka van (mind az azimut, mind a magassági), ami nem könnyíti meg túlzottan a pólusra állást. Továbbá a léptetőmotor és az Oldham-tengelykapcsoló olyan szerencsétlen helyre került a rekta tengelyen, hogy ha csak egy kicsit is túlfordítja az ember kézzel a távcsövet a helyi meridiánon keresztül kelet felé, akkor tutira összeütközik a dekli csigakerék és a rekta motor, ami a motornak nem igazán tesz jót; a motort is tartó NYÁK-ot már sikerült is eltörnöm e miatt... (Mondjuk ez nem normális üzemállapot, mivel nyugat felé teker a rekta tengely, de akkor is figyelni kell rá.) Azaz, csak és kizárólag motoros hajtással, auto-flippel érdemes használni.

Ugyanakkor a Fornax csupán egyik oldalon megfogott, konzolos, rugó feszítésű csigaorsó hajtóműve csípi a szememet. Ez sohasem lesz olyan merev, mint a Losmandy fix megfogású, holtjátékos csigaorsója, s ezért nagy nagyításokon jól láthatóan driftel kicsit elindulásnál és megállásnál a csiga mozgása miatt, valamint a vezető algoritmusnak is okoz némi fejfájást (és néha elhúzott csillagokat). Ezt már többször is említettem Palinak, alkalmaz is már kulisszát a megtámasztására, ami sokat javított a problémán (bár teljesen nem oldotta meg), de úgy látszik, az áttervezés túl nagy módosítást jelentene számára.

Mindazonáltal, a fenti hibákkal együtt is kiválóan használható mindkét típus, a kínai cuccok a sarkukba sem érnek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.08. 18:21

[quote="Attila"]Alapvetően a Losmandy átgondolt láb-megoldása miatt, ötletadás céljából indítottam ezt a topic-ot, és nem versenyeztetni akartam a Losmandy-t... Ezért, ha már méregetés lett belőle, mielőtt bárki megvádolna: semmilyen anyagi érdekem nem fűződik a Losmandy-hoz, pusztán egy nagyon jó, bár nem hibátlan, de a kínai vacakokat jelentősen meghaladó minőségű (de elfogadható mértékben drágább) mechanikának tartom.

/quote]

Az a hatlapfejű nyolcas csavar rajta akkor is gagyi.
Bár rendkívül praktikus, mert még az útszélen eldobva is lehet kulcsot találni hozzá.

(Nagyon feszültnek tűnsz mostanában) :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.01.08. 18:24

mizar írta:
Attila írta:Alapvetően a Losmandy átgondolt láb-megoldása miatt, ötletadás céljából indítottam ezt a topic-ot, és nem versenyeztetni akartam a Losmandy-t... Ezért, ha már méregetés lett belőle, mielőtt bárki megvádolna: semmilyen anyagi érdekem nem fűződik a Losmandy-hoz, pusztán egy nagyon jó, bár nem hibátlan, de a kínai vacakokat jelentősen meghaladó minőségű (de elfogadható mértékben drágább) mechanikának tartom.

/quote]

Az a hatlapfejű nyolcas csavar rajta akkor is gagyi.
Bár rendkívül praktikus, mert még az útszélen eldobva is lehet kulcsot találni hozzá.

(Nagyon feszültnek tűnsz mostanában) :D


Tényleg olyat nálunk is lehet kapni a csavarboltban, legalább egy StarWars logot rágravírozhattak volna. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.08. 18:36

mizar írta:(Nagyon feszültnek tűnsz mostanában) :D


Áááá, neeem, dehogy. ;)
Csak mindig is nehezen bírtam a hülyeséget... :evil:

Adottak a szar kínai tripodok, mind hajladozik, leng össze-vissza, mint a gesztenyefák a szélben. Alig látni valamit az okulárban, ha csak rásóhajtasz.

Most itt egy nyilvánvalóan jobb; nem azért, mert én mondom, hanem statikai, konstrukciós okokból kifolyólag.

Erre mi a reakció: a csavar feje lekoptatja a festéket...

Nem kommentálom, mert beperelnek becsületsértésért.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.09. 07:37

Mi bajod a hatlap fejű csavarral Sanyi? A feje, vagy hogy nincs rajta sapka? :lol:
Ha mondjuk süllyesztve szereli, kétszer vastagabb anyag kellene. Lehet kapni zárt anyákat, akkor szebb lesz, de jobb nem. Egyébként semmit sem tudok ezekről a szerkezetekről, de ha USA termék, ne vegyél rá mérget, hogy minden sarkon lesz hozzá csavar, vagy kulcs. Vagy exportra direkt M-es szabvánnyal készíti Mr. Losmandy?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.09. 09:24

Sidius írta:Mi bajod a hatlap fejű csavarral Sanyi? A feje, vagy hogy nincs rajta sapka? :lol:
Ha mondjuk süllyesztve szereli, kétszer vastagabb anyag kellene. Lehet kapni zárt anyákat, akkor szebb lesz, de jobb nem. Egyébként semmit sem tudok ezekről a szerkezetekről, de ha USA termék, ne vegyél rá mérget, hogy minden sarkon lesz hozzá csavar, vagy kulcs. Vagy exportra direkt M-es szabvánnyal készíti Mr. Losmandy?


Nem illik az összképbe . Valahogy túl kicsinek és snassznak tűnik , olyan kínaisan odavetettnek . Nem hinném , hogy olyan nagy tétel lett volna valami nagyobb , feketére eloxált , egyedi csavart tenni helyette . Úgy jobban illene a dizájnhoz .
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.01.09. 09:46

Sziasztok, először azt gondoltam, hogy nem is válaszolok, mert felesleges időpocséklásnak tartottam.
Egy szakmai fórumhoz nem méltóan lettem támadva, már-már személyeskedő hangnemben. És csak azért mert a topic neve alapján a tökéletesnek mondott tripod-ban látok egy-két megoldást amit én másként csináltam volna.

Attila te írtad, "Csupán a fotón láttam", igen, én is csak fotón láttam.
Továbbra is fenntartom, hogy lényegesen precízebb megoldások vannak attól, hogy átfúrom az egészet egy 8-as fúróval, és beletolok egy 8-as hernyócsavart, egy anya rá és kész. Amúgy meg semmi bajom a hatlapfejű anyával, főleg ha normál metrikus szabványú. Egy átmenő persellyel (dolomit, vagy valami hasonló) lazított állapotban sincs esély kotyogásra. Szállításnál, és felállításnál a hatlapfejű anyát ki kell lazítani, hogy a csőlábat szabadon lehessen mozgatni, de szoros illesztésű perselyezés hiányában minimálisan oldalirányban lötyögni fog, kivéve ha utánna a nálad lévő 2 db villáskulcsal fejlámpa fényében mindhárom lábat agyig meg nem húzod. Azért valljátok már be hogy ettől Ti is tudtok elegánsabb, és profibb megoldást.

A másik. A csőlábak szögirányú rögzítése e fennt említett csavartól/tengelytől, kb 10 centire lenntebb helyezkedik el. Azonnal lehet látni, hogy terhelés esetén a a rövid erőkar miatt lényegesen nagyobb nyíróerő ébred, mintha mondjuk ugyanez a lábak közepén helyezkedne el. Fizikailag nem lehet olyan stabil így. Biztosan így is meg van a merevsége, főleg ha nem olyan fémötvözetből csinálják mint a Skywatcher háromlábakat. (véleményem szerint azoknak is főleg annyi a baja, hogy mintha a kínai nem ismerné a modern kohászatot)

Kedves Imre, a korábbi hozzászólásodban te is észrevetted:
"Vajon a lábvégi átmenők azok miért nem lazíthatóak? Ott vajon nincs lötyögés, kotyogás, vagy szorosan illesztett, dörzsárazott? Nem hinném! "
"Nem akarom koppintani, hiszen látom már ennek is a gyengéit"
Gyakorlatilag ugyanazt látod Te is Imre, mégis leharapod a fejem..

Zoli is írja:
"Gondolom az ára azért indokolná az elegánsabb megoldást"
Abban Neked is igazad van, hogy elegánsabb megoldások is vannak ennyi árért.

Kedves Attila!
Mutatsd már meg légyszives, hol magasztalom én a kínai szart? Ember nem utálja annyira az olcsó kínai mechanikákat, sajnos kínlódtam már annyit velük, hogy azóta minden ferdeszemű anyja csuklik
Többek között ezért is az összes mechanikám saját építésű.
Azt Te is láthatod, hogy az említett hatlapfejű csavar, a lazítgatástól, a lábak megfelelő szögbe állásának rögzítéskor márpedig egy idő után csúnya lesz , ha festett ha eloxált az anyag. Az meg ötméterről látszik hogy ez eloxált szerencsére, mert legalább jobban bírja a gyűrődést.

Attila írta:de a ténybeli tévedéseket mindig is korrigálni fogom.

Kedves Attila hol itt a tévedés? Hogy látok jobb megoldást? Vagy hogy én másként csinálnám? Ez nem tévedés, csak annyi hogy szakmailag én más megoldást látok jónak.
Ugyanezeket Imre részletesen is leírta, tucatnyi hibát sorolt fel, mégis nekem kell támadni. Én nem kérdezem meg sem Tőled, sem Imrétől hány mechanikát építettél már a valóságban, és nem papíron...
Attila írta:a helyes és helytelen információkat.

Azaz nem baj, ha egyesek butaságokat írnak, arról én nem tehetek (az legyen az ő gondjuk), de legalább ne terjedjen a hülyeség, amire esetleg, talán már lehet némi ráhatásom, ha tényekkel cáfolom.
Bár egynémelyeknél még ebben sem vagyok biztos...


Attila írta:Leginkább Csaba megalapozatlan, nagy mellényes és fellengzős véleménye verte ki a biztosítékot nálam (amire Te pedig rátettél egy lapáttal a "like"-kal), ami nem volt túl szimpatikus számomra.


Összegezve: két saját szubjektív véleményem egy mindenki által csak fotón látott mechanikáról, az Attila értékelése szerint butaság, terjedő hülyeség, amit Ő tényekkel megcáfol, nagy mellényes, és fellengzős vélemény, ami kiverte Nála a biztosítékot. Ha egy két fórumtársam like-ol, netán egyetért akkor az kegyvesztett lesz :mrgreen:

Az imént írja Végh Zoli, ugyanezt:
"Nem illik az összképbe . Valahogy túl kicsinek és snassznak tűnik , olyan kínaisan odavetettnek . Nem hinném , hogy olyan nagy tétel lett volna valami nagyobb , feketére eloxált , egyedi csavart tenni helyette . Úgy jobban illene a dizájnhoz "
Kedves Zoli, neked üzenem vigyázz a kritikákkal, mert ez a háromláb egy védett vad. Az a snasszos jelző kiüti a biztit megint :twisted:

Ebbe a Losmondy topicban szinte mindenki egyetért velem, szinte mindenki hasonlóan látja a mit én, vajon nem az az oka hogy lehet igazság benne?

Minden egyes csillagászati,és műszertechnikai témához, munkához a maximális alázattal fogtam hozzá, az elmúlt 40-év megtanított rá, hogy másképp nem megy. Nincs a zsebemben a Bölcsek Köve, mint egyesek gondolják magukról, de nincs is rá szükségem.

Kedves Attila, nem gondolod, hogy pont a Te stílusod az amivel engem illettél?

Üdvözlettel
Tisza Csaba

u.i: Kedves Imre kérésedre rakok egy fotót egy hasonló háromlábról amit én építettem, ( ami persze közel sem tökéletes) kiváncsi vagyok véleményedre.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.09. 10:42

pisza írta:Sziasztok, először azt gondoltam, hogy nem is válaszolok, mert felesleges időpocséklásnak tartottam.
Én is annak tartom, de erre még válaszolok, azután elengedem a témát, mert fontosabb dolgaim is vannak...

Egy szakmai fórumhoz nem méltóan lettem támadva, már-már személyeskedő hangnemben. És csak azért mert a topic neve alapján a tökéletesnek mondott tripod-ban látok egy-két megoldást amit én másként csináltam volna.
Nem, nem "tökéletes", hanem "mintaszerű". Tudod, idézni csak pontosan!!! Nem ugyanazt jelenti a két fogalom. Ráadásul magam is tettem említést a további javítási lehetőségekről, de erről majd alább bővebben. Ugyanakkor egy szakmai fórumhoz nem illő feltételezésekkel támadtál (bocs, "véleményeztél") egy konstrukciót: "A fotói alapján ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi, valószínűleg egy csomó gyermekbetegség orvoslása után, és egy kis ráncfelvarrás, meg karácsonyfadísz megoldással." Hát ez nettó hülyeség, orbitális mellénnyel kijelentve, feltételezésre alapozva. Megnézted a belinkelt videókat?

Továbbra is fenntartom, hogy lényegesen precízebb megoldások vannak attól, hogy átfúrom az egészet egy 8-as fúróval, és beletolok egy 8-as hernyócsavart, egy anya rá és kész. Amúgy meg semmi bajom a hatlapfejű anyával, főleg ha normál metrikus szabványú. Egy átmenő persellyel (dolomit, vagy valami hasonló) lazított állapotban sincs esély kotyogásra. Szállításnál, és felállításnál a hatlapfejű anyát ki kell lazítani, hogy a csőlábat szabadon lehessen mozgatni, de szoros illesztésű perselyezés hiányában minimálisan oldalirányban lötyögni fog, kivéve ha utánna a nálad lévő 2 db villáskulcsal fejlámpa fényében mindhárom lábat agyig meg nem húzod. Azért valljátok már be hogy ettől Ti is tudtok elegánsabb, és profibb megoldást.

A másik. A csőlábak szögirányú rögzítése e fennt említett csavartól/tengelytől, kb 10 centire lenntebb helyezkedik el. Azonnal lehet látni, hogy terhelés esetén a a rövid erőkar miatt lényegesen nagyobb nyíróerő ébred, mintha mondjuk ugyanez a lábak közepén helyezkedne el. Fizikailag nem lehet olyan stabil így. Biztosan így is meg van a merevsége, főleg ha nem olyan fémötvözetből csinálják mint a Skywatcher háromlábakat. (véleményem szerint azoknak is főleg annyi a baja, hogy mintha a kínai nem ismerné a modern kohászatot)

Szó szerint ugyanezt a további megerősítést javasoltam én is a rácsos szerkezetű kialakítással még korábban, csak ezek szerint nem olvastad el... Sőt, az egyik blog-omban már vagy egy éve leírtam ugyanezt.

Azt Te is láthatod, hogy az említett hatlapfejű csavar, a lazítgatástól, a lábak megfelelő szögbe állásának rögzítéskor márpedig egy idő után csúnya lesz , ha festett ha eloxált az anyag. Az meg ötméterről látszik hogy ez eloxált szerencsére, mert legalább jobban bírja a gyűrődést.

Az eddigi hazai forgalomban lévő lábak ezer sebből véreznek. Az általam citált megoldás fényévekkel jobb konstrukció (de veled szemben én nem állítottam, hogy "tökéletes"), így a felületkezelés használat közben sérülése a funkcionalitásbeli előrelépéshez képest ezredrangú probléma. Mi a fontosabb a számodra: működőképes autód legyen, vagy garázsban álló, de szép fényezésű...

Attila írta:de a ténybeli tévedéseket mindig is korrigálni fogom.

Kedves Attila hol itt a tévedés?

pl. "ugyanaz a kínai cucc ez is mint többi"

... Én nem kérdezem meg sem Tőled, sem Imrétől hány mechanikát építettél már a valóságban, és nem papíron...

Imre nevében nem tudok nyilatkozni, de én pl. ezt: https://www.bresser.de/en/Astronomy/EXPLORE-SCIENTIFIC-Ultra-Light-Dobson-500mm-f-3-6-GENERATION-II.html?listtype=search&searchparam=dobson, meg ilyen szaros kis kütyüket: http://mda-telescoop.com/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=61

Ebbe a Losmondy topicban szinte mindenki egyetért velem, ...

Biztos vagy ebben? Én látok véleményt itt is és ott is, ráadásul véleménye nem csak azoknak van, akik írnak is, hanem azoknak is, akik csak olvassák. De a szomorú valóság az, hogy a tények nem vélemény kérdések...

Minden egyes csillagászati,és műszertechnikai témához, munkához a maximális alázattal fogtam hozzá, az elmúlt 40-év megtanított rá, hogy másképp nem megy. Nincs a zsebemben a Bölcsek Köve, mint egyesek gondolják magukról, de nincs is rá szükségem.

Na, ez az első szimpatikus megnyilvánulásod, Csaba!!! Csak így tovább! Annak is örülök, hogy - egy másik topic-ban - megtanulhattad, hogy két egyenes, egymást metsző élnek a fényútban nem 8, hanem csak 4 diffrakciós tüskéje van akkor is, ha az élek páronként nem esnek egy egyenesbe.

Kedves Attila, nem gondolod, hogy pont a Te stílusod az amivel engem illettél?
Nem.

Kedves Csaba! Örülök, ha - szájtépés helyett - a topic-beli háromlábtól jobbat tudsz készíteni, hajrá! Főleg, ha ezt valamelyik távcsőbolton keresztül, vagy akár közvetlenül, pl. egy saját honlapon elérhetővé is teszed a hazai amatőrök számára - és még pénzt is kereshetsz vele. Ez mindenki számára hasznos volna; én szurkolok neked, hogy sikerüljön. Főleg, ha ingyen felteszed a saját kreációdat, hogy segíts vele a többieknek. Csak azt nem értem, hogy egy, az eddigieknél határozottan jobb minőségű háromlábat, amit érdemes lehet "lekoppintani", miért kell - igenis nagy mellénnyel, olvasd vissza magadat, ha nem érted - "lefikázni" a helyett, hogy az előrelépést értékelnéd. Nem engem kell elismerni, ezt a tripodot nem én találtam ki... Állításoddal ellentétben még csak nem is "védett vad"; miért lenne az? Csupán jobb, mint az eddigiek. És itt most ezt a topic-ot a magam részéről befejeztem.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.01.09. 14:55

Attila légyszives, miért fejeznéd be? Miért ne beszélhetnénk ki, hogy ki mit értett félre? Hidd el ez a topic már nem csak arról szó, hogy tényleg jó ez a háromláb vagy sem...
És a fórum szintjének megtartásához szerintem a témát érdemes kibeszélni, tisztázni.
Abban igazad van, hogy én "tökéletest" írtam a "mintaszerű helyett" de ebben a témájú környezetben szerintem mindegy.

Imre kérésére a legutóbbi háromlábat raktam fel amit építettem. Egy paralelogramma mechanika van rajta, egy 5 kg-os 25X100 -as bínóval.
TRIPOD.jpg


Attila, ha testközelből láttad az EQ-8-at, akkor nem tévedsz , hogy sok ötlet arról volt koppintva. Terepen sokszor tesztelve, már bizonyított. Az EQ-8 tól különbség , hogy itt a központi cső 100-as, és nem 140-es.
Meg hogy ez a háromláb nem 285 ezer ft mint az EQ 8 lába, néhány napos munkával, sincs 20 ezer anyagköltség.
Az átmenő csavarok mindenhol bronz, vagy önzsírosodó műanyag perselyekben futna, tizedes illesztéssel.
A 2 collos csőlábak, az Imre ötletével vannak a felső fejrészhez illesztve, tehát két oldalról síkköszörüvel párhuzamosra csiszolva, így fekszik bele a lábtartó koszorúba. 12 mm-es csavarok futnak a perselyben saválló önzárós anyákkal, annyira vannak csak meghúzva, hogy szorosan de a három csövet össze lehessen zárni.

Tudom hogy ez nem egy Losmandy, vagy Fornax, de azt viszont állítom, hogy nem is egy Skywatcher. Marokcsavaroktól eltekintve semmilyen műanyag, de még csak alumínium anyagot sem tartalmaz.
Tesztelésnél 100- 100 liter víz kannákba ráakasztva az ellensúly helyére, és a bínó helyére, így is két újjal mozgatható a szerkezet. A háromláb meg szerintem mázsákat bírna... Ha lenne szükség rá akkor még lehetne sokat finomítani rajta (pl. a lábak csavarodását plussz anyaggal még jobbá lehetne tenni, de egy binóállványnak felesleges....
Az ellensúlyoldali erőkar egy kicsit hosszú, de csak egy 2 kg-os ellensúlyom volt itthol.
Na meg kicsit csúnya, nehéz, de akkor is a mienk ;) ;) ;)

Üdv
Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.09. 16:22

Köszönöm, hogy feltetted a képet!
Valóban robosztus egy szerkezet, és úgy nézem, hogy a célnak megfelel. Tökéletesen elég egy binótartára.
Na de nem ezért mutatod, hanem azért, mert kérted a véleményem. Megjegyzem, hogy nem vagyok tyúk, nem tudok tojást tojni, de az meg tudom állapítani, ha záp, és azt is, hogy melyik az első osztályú!
A háromlábak általános hibája, hogy nem tartják be a statikai háromszögelés szabályát, szinte sehol!
Sajnos itt sem látni. Szerintem sokan egyáltalán nem is értik, hogy mi is az. A kínaiak sem, meg sokan itt sem. Attila legalább három helyen is pontosan leírta. Mindenki elsíklott felette. Legfeljebb a középső oszlophoz rögzítik gyenge módon a lábak valamely közbülső pontját. Ezzel talán a billegés kisebb, a lábak szöge stabilabb lesz, de elcsavarodás ellen semmit nem jelent! Ott a lábakat kellene egymáshoz képest megfogni egy rúddal. Attila is leírta, hogy a láb végét kell a szomszédok feléhez bekötni! Még ez sem tökéletes, de nagyságrenddel jobb, stabilabb, mint ha csak a láb felső részének köszörült, de nagyon kicsi felületére bíznák a csavarodás megfogását! Láttam valahol egy 30 éves fényképen egy házi, azaz amatőr gyártmányú "tökéletes" háromlábat.

Vastag keményfa kőrlap volt a teteje, kb. 25 cm átmérőben. 120 fokban V alakú bevágások látszottak rajta. A kivágás belső felületéhez volt egy nagyobb facsavarral alátéttel, gumilappal, másik alátéttel odaszorítva a félemezzel borított keményfa láb. Kihajtható volt a V alakban az alsó végeken egyberagasztott és műanyagcsővel is borított facsavarral összehúzott két két lábvég. A talpából egy 90 fokban kúpra köszörült végű fémrúd állt ki 1 cm hosszan. Ez alatt egy háromszüg alakú lemez volt, a közepén egy kisebb lyukkal, amelybe a lábvégen kiálló csap félig beleült. Ennek a háromszegletű lemeznek mindhárom sarka le volt hajtva kb. 2 cm méretben. Ha talajon állt, akkor ezt a három fulet beletaposták, ha az erkély kövén, akkor a másik oldalról egy a sarkokhoz közeli lyukba illesztett átlátszó műanyag akaszó szívótappancsa volt betéve, amely a súly alatt a kőre teljesen rálapult. A lábak félmagasságban egy-egy áthidalóval össze voltak kötve, és ehhez futott be a lábvégekhez menő merevítés is. A lábak hossza kb. 60 cm lehetett. A keményfalap közepén egy lyukba kellett a mechanikát beletenni, alatta egy vékony gumilap volt, alul a rögzítő anya alatt is, természetesen fémalátéttel együtt. És ez 30 éve volt!

Majd megpróbálom lerajzolni, és megbeszélhetjük annak is a hibáit. A fotó sajnos nincs meg, de keresheted, mert lehet, hogy valahol meg is találni. Jellegzetesen szép és feltűnő konstrukció! Első ránézésre látszik rajta az, amit említettem, a statikai háromszögelési elv használata és betartása!!! A rajzot alá teszem utólag. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”